Senat podjął w czwartek uchwałę o przyjęciu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców) z poprawkami. Za przyjęciem uchwały w głosowaniu opowiedziało się 56 senatorów, a 29 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Czytaj również: Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach>>

Jakie poprawki wprowadził Senat do ustawy

Najwięcej poprawek, jakie zostało wprowadzonych do ustawy przez senatorów, było autorstwa biura legislacyjnego Kancelarii Senatu RP. Były to poprawki porządkujące odesłania w ustawie (poprawki 1-5, 19, 22, 24, 40, 43 i 44), poprawki porządkujące spójniki w ustawie (6, 28 38 i 45) i poprawki mające charakter redakcyjny (7, 12, 31 i 39).

Najważniejsze poprawki, nad którymi głosował Senat, to poprawka nr 8, która zmierzała do zniesienia wymogu zawierania umowy o pracę z pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale nie zyskała ona aprobaty izby wyższej parlamentu (za zagłosowało 3 senatorów, a 81 było przeciw). Jednocześnie Senat poparł poprawki 9 i 16, które umożliwiają agencjom pracy tymczasowej zawieranie umów cywilnoprawnych (48 senatorów było za, 36 - przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu).

W głosowaniu przeszła też poprawka 37, skreślająca art. 87 ustawy. – Poprawka zmierza do skreślenia zmiany w kodeksie pracy, która została dodana do ustawy z naruszeniem konstytucyjnych wymogów stosowania prawa – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu, zapowiadając poprawkę przed jej głosowaniem. Ww. przepis art. 87 ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców zmienia art. 281 i art. 282 k.p., czyli przepisy, które zawierają katalog wykroczeń i wysokość kar dla pracodawców. Zmiana, która prowadziła do podwyższenia tych kar, o czym serwis Prawo.pl napisał jako pierwszy, została wrzutką legislacyjną. Poprawkę zgłosili posłowie Lewicy w II czytaniu projektu ustawy w Sejmie. Za usunięciem tego artykułu z ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców zagłosowało 49 senatorów, a 36 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W głosowaniu przepadła natomiast poprawka 41 zgłoszona przez senator Annę Górską z Lewicy. Poprawka zmieniała art. 92 ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, czyli kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. – Poprawka zmierza do podniesienia grzywny (z obecnych 2 tys. zł do 10 tys. zł - przyp. red), jaką może nałożyć organ Państwowej Inspekcji Pracy w postępowaniu mandatowym w sprawach, w których jest oskarżycielem publicznym – zapowiedziała marszałek Kidawa-Błońska. Na problem ten uwagę zwracał Marcin Stanecki, główny inspektor pracy, podczas posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, o czym więcej pisaliśmy tutaj. Za przyjęciem tej poprawki opowiedziało się 11 senatorów, 69 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Ostatnią z najważniejszych poprawek, którą jednak Senat przyjął była poprawka 48. Skreśla ona art. 99 ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, czyli przepis, który zmienia ustawę – Prawo przedsiębiorcy, a dokładnie jej art. 48 i art. 54. Przyjęcie tej poprawki umożliwia PIP i Straży Granicznej przeprowadzanie kontroli bez uprzedzenia i w czasie kontroli prowadzonej przez inny podmiot.

Stanowisko Senatu najprawdopodobniej zostanie rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 19 i 20 marca 2025 r.