Na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu Senat będzie rozpatrywał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców). We wtorek zajmowała się nią Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, która w głosowaniu poparła jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy.
Czytaj również: Wyższe kary dla pracodawców - sejmowa wrzutka na ostatniej prostej>>
Czy podniesienie kar dla pracodawców ostanie się w ustawie?
Wiele emocji wzbudziła kwestia uchwalonej przez Sejm zmiany art. 281 i art. 282 kodeksu pracy, które zawierają katalog wykroczeń i wysokość kar dla pracodawców. Obecni na posiedzeniu senackiej komisji przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sprzeciwili się postulatowi organizacji pracodawców wykreślenia tego przepisu z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Przypomnijmy, że taką poprawkę zgłosił klub parlamentarny w trakcie II czytania w Sejmie. Więcej pisaliśmy tutaj. Przedstawiciele MRPiPS twierdzili wręcz, że zmiana zrównuje wysokość kar, jakie będą nakładane za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców na podstawie ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców z karami przewidzianymi w k.p., nakładanymi na pracodawców, a sama zmiana mieści się w zakresie uchwalonej 21 lutego 2025 r. ustawy.
Nieoczekiwanie, także dla samego MRPiPS, do uwag pracodawców przychylił się Marcin Stanecki, główny inspektor pracy. – Mamy problem, który w praktyce nie będzie mały – powiedział Stanecki. Jak wyjaśnił, podniesienie dolnej granicy kary grzywny w k.p. (z obecnych 1 tys. zł do 3 tys. zł) spowoduje, że inspektorzy pracy nie będą mogli karać pracodawców w postępowaniu mandatowym, lecz będą musieli kierować wnioski o ukaranie do sądu. Ponieważ obecnie górna granica mandatu, jaki może nałożyć PIP, wynosi 2 tys. zł.
Żaden z senatorów komisji nie zdecydował się na zgłoszenie poprawki, która zmierzałaby do wykreślenia przepisu podnoszącego kary grzywny w kodeksie pracy. Z aprobatą senackiej komisji nie spotkał się także inny ważny dla organizacji przedsiębiorców postulat zniesienia obowiązku zawierania umowy o pracę z cudzoziemcami kierowanymi do innych firm przez agencje pracy tymczasowej.
Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przyjmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.