Przyjęcie przez Komisję Europejską „Clean Industrial Deal” stanowić ma odpowiedź na problemy konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej diagnozowane w niedawno opublikowanym Raporcie Draghiego.

W centrum nowej strategii znajdują się dwa sektory. Pierwszym z nich jest przemysł energochłonny, który szczególnie ucierpiał ze względu na wzrost cen energii elektrycznej i gazu. Co ciekawe, w dokumencie wskazuje się, że czynnikiem powstrzymującym rozwój przemysłu energochłonnego są nie tylko ceny energii, ale także zbyt rozbudowane regulacje, co może zapowiadać wprowadzenie uproszczeń legislacyjnych.

Drugim priorytetowym obszarem w ramach strategii jest sektor czystych technologii umożliwiający przeprowadzenie transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Komisja Europejska dąży zwiększenia udziału produkcji technologii „clean-tech” na terenie Unii Europejskiej. Docelowo Unia Europejska osiągnąć ma wskaźnik 40 proc. produkcji kluczowych produktów w ramach przemysłu czystych technologii.

 

Nowość
Odnawialne źródła energii. Komentarz
-10%
Nowość

Ambroży Mituś, Aldona Piotrowska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 242.1 zł

|

Cena regularna: 269 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 201.75 zł


Jak ograniczyć ceny energii?

Jednym z najważniejszych wyzwań podejmowanych w Clean Industrial Deal jest obniżenie ceny energii elektrycznej dla przemysłu.

W ramach strategii Komisja Europejska zapowiada przedstawienie planu na rzecz przystępnej cenowo energii (ang. Action Plan for Affordable Energy). Ma on zawierać zestawienie środków, które w krótkim okresie zapewnią niższe rachunki za energię dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych.

Wśród instrumentów wskazywanych przez Komisję Europejską do ograniczenia cen energii szczególne znaczenie przypisuje się dalszemu propagowaniu umów bezpośredniej sprzedaży energii odnawialnej typu PPA. Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) zapowiada stworzenie programu wsparcia dla umów na zakup energii odnawialnej. W ramach programu, EBI ma udzielać regwarancji umów PPA, ułatwiając długoterminowy zakup energii odnawialnej. Ponadto EBI ma przedstawić także pakiet, który wesprze budowę nowych sieci elektroenergetycznych, ułatwiając przyłączanie instalacji odnawianych źródeł energii.

Ważnym elementem nowej strategii jest również wezwanie do radykalnego obniżenia opodatkowania sprzedaży energii przez państwa członkowskie. W tym zakresie Komisja Europejska zapowiada wydanie rekomendacji dotyczących opodatkowania energii. Dodatkowo, spodziewane jest przyjęcie wytycznych ujednolicających proces przygotowywania taryf sieciowych.

Zwiększenie skali inwestycji

Jak wynika z dokumentu, Unia Europejska zapowiada wzrost inwestycji w energetykę, przemysł i systemy transportowe o około 480 miliardów euro w porównaniu do poprzedniej dekady. W strategii podkreśla się konieczność wprowadzenia ułatwień dla europejskich przedsiębiorców w dostępie do finansowania. Clean Industrial Deal zapewnić ma ponad 100 miliardów euro inwestycji wspierających transformację przemysłową.

Środki na inwestycje mają pochodzić m.in. z Funduszu Konkurencyjności, który szczególnie wspierać ma rozwój czystych technologii oraz dekarbonizację przedsiębiorstw. Komisja zapowiada także wprowadzenie dodatkowych form finansowania w programie Funduszu Innowacyjnego oraz uproszczenie zatwierdzania pomocy dla przedsiębiorców przez państwa członkowskie.  Pomoc publiczna istotnie wpłynąć ma także na zwiększenie się skali inwestycji prywatnych.

CBAM do poprawy

Komisja Europejska zapowiada korekty dotyczące CBAM, czyli mechanizmu dostosowania cen produktów na granicach, z uwzględnieniem emisji CO2. Według strategii, mechanizm ma zostać uproszczony, prowadząc do zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla przemysłu i jego łańcuchów dostaw. Komisja Europejska dokonać ma przeglądu CBAM, określając także strategię przeciwdziałania ewentualnym zagrożeniom związanym z obchodzeniem przepisów.

Uproszczenie obowiązków ESG

Clean Industry Deal wiąże się z publikacją przez Komisję Europejską pakietów „Omnibus”, upraszczających wymogi stawiane przedsiębiorcom w związku z raportowaniem zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nowymi założeniami, około 80 proc. firm ma zostać zwolnionych z obowiązków sprawozdawczych dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Czytaj także: KE przedstawiła pakiet Omnibus 1 - firmy mają być mniej obciążone administracyjnie

Unia Europejska dąży do ograniczenia obowiązków sprawozdawczych tylko dla największych podmiotów. Zgodnie z planami, w odniesieniu do przedsiębiorstw, zobowiązanych do raportowania zrównoważonego rozwoju od 2026 lub 2027 r., ma dojść do odroczenia obowiązków sprawozdawczych o dwa lata. Unia Europejska planuje także dokonanie przeglądu i uproszczenia kryteriów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorstwa.

Jakub Plebański, starszy prawnik w kancelarii Rödl & Partner