Ustawa o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FADN)  dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej, dotyczących dobrowolnego zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych.

Nowe przepisy określają zadania jednostek, które będą odpowiedzialne w Polsce za  unijną sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN).

  • Chodzi o zbieranie i analizę danych z gospodarstwa rolnego, obejmujących wymiar gospodarczy, środowiskowy i społeczny.
  • Dane FSDN mogą być wykorzystywane do oceny poziomu zrównoważenia unijnego rolnictwa oraz do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi rolnictwo UE.
  • W 2024 roku dane zbierane z gospodarstw rolnych obejmowały 16 tematów, w tym 13 w wymiarze ekonomicznym, 2 w wymiarze społecznym i 1 w wymiarze środowiskowym.
  • Od 2025 roku, do obecnego zestawu danych, dochodzi 26 nowych tematów, w tym 5 w wymiarze ekonomicznym, 6 w wymiarze społecznym i 15 w wymiarze środowiskowym.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej kraje członkowskie mają obowiązek przekazywać Komisji Europejskiej dane rachunkowe z gospodarstw rolnych. Ustawa zakłada, że agencją łącznikową (wykonującą zadania państwa członkowskiego w zakresie FSDN) będzie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy.

Dane FSDN będą zbierane za pośrednictwem wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, a także przez samą agencję. Przekazywanie ich przez rolnika będzie - podobnie jak obecnie - dobrowolne i ma wymagać jego zgody, a za udział w FSDN rolnikowi będzie przysługiwać zapłata. Wyniesie ona ok. 500 zł. Obecnie za przekazywanie danych rolnik otrzymuje 200 zł.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jednocześnie straci moc ustawa z  29 listopada 2000 r. o zbieraniu i wykorzystywaniu danych rachunkowych z gospodarstw rolnych.

 

Cena promocyjna: 119.5 zł

|

Cena regularna: 239 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 143.4 zł