Prawo.pl
O wygranej w loterii szczepionkowej Totalizator Sportowy powiadomi szczęśliwców SMS-em. Dla uproszczenia, opatrzonym linkiem do oświadczenia, które trzeba wypełnić, by otrzymać nagrodę. Tyle że taki pomysł może się okazać gratką dla oszustów - wiadomość łatwo spreparować, a formularz podrobić. Wiele podobnych przekazów codziennie atakuje użytkowników smatfonów.
Monika Sewastianowicz
06.07.2021
RODO Koronawirus szczepienia
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Nowe przepisy mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich kół. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Katarzyna Kubicka-Żach Jolanta Ojczyk Robert Horbaczewski
05.07.2021
Samorząd terytorialny

UOKiK: Weksle inwestycyjne to ryzkowne lokowanie pieniędzy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości 400 tys. zł na firmę, która posługując się pieniędzmi konsumentów udziela ryzykownych pożyczek przedsiębiorcom i wprowadza konsumentów w błąd, informując o bezpieczeństwie weksli i ich rentowności. A innej firmie postawił zarzuty związane z oferowaniem weksli pod nazwą „Kwity dochodowe”.
Krzysztof Sobczak
05.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
W przypadku obniżki cen towarów sprzedawcy będą mieli obowiązek podawania obok informacji o obniżonej cenie, również informacji o najniższej cenie tego towaru lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wprowadzenie takiego obowiązku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o prawach konsumenta. Będą też nowe przepisy dotyczące m.in. sprzedaży na pokazach.
Krzysztof Sobczak
05.07.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Dziś wierzyciel często dowiaduje się o skorzystaniu przez dłużnika np. z uproszczonej restrukturyzacji, sanacji albo upadłości konsumenckiej na etapie, który wymaga już zaangażowania prawników lub doradców restrukturyzacyjnych. W przyszłości - zmiany wejdą w życie w grudniu - ma to się zmienić, dzięki Krajowemu Rejestrowi Zadłużonych.
Łukasz Lewandowski
05.07.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Od początku lipca czas na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu został wydłużony z 30 do 60 dni. Takie zasady obowiązywać będą do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.
Krzysztof Sobczak
04.07.2021
Administracja publiczna
Instalacja inteligentnego opomiarowania i liczników zdalnego odczytu oraz budowa centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE) - to niektóre ze zmian wprowadzonych obowiązującą od 3 lipca nowelizacją prawa energetycznego. Do 2028 roku ma je mieć co najmniej 80 proc. klientów. Dane z liczników pozwolą stworzyć centralny system informacji rynku energii.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
03.07.2021
Środowisko Prawo gospodarcze

Sądy bardzo wolno rozpatrują spory frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Kredytobiorca, który ma pecha, może nawet dwa lata czekać na pierwsze przesłuchanie przez sąd w sprawie sporu dotyczącego kredytu frankowego. Same sprawy też się ślimaczą. Rekordzista czekał na wyrok w pierwszej instancji aż sześć lat. Przewlekłość to problem dotyczący postępowań prowadzonych przez niektórych sędziów.
Regina Skibińska
03.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną edycję specjalnego przewodnika. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy, ale też nie trafić do więzienia. Chodzi także o przewożenie przez granicę leków, żywności, wyrobów tytoniowych, alkoholu i zwierząt.
Krzysztof Koślicki
03.07.2021
Ordynacja Domowe finanse Prawo unijne
Mąż alimentował żonę, przekazując jej świadczenia w kwocie 800 zł miesięcznie. Po kilku latach małżonkowie rozwiedli się. Gdy wyrok sądu okręgowego uprawomocnił się, obowiązek udzielania wsparcia finansowego ustał - wskazał Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Zdaniem sądu małżeństwo stron zakończył rozwód i doszło do wygaśnięcia praw i obowiązków
Aleksandra Partyk
03.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Regulacje związane z testami i kwarantanną zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto intensywnie odświeżać rządowe strony państwa, do którego się wyjeżdża. A to i tak nie zagwarantuje spokoju – przekonali się o tym np. Polacy, którzy na wakacje wybrali się na początku wakacji do Chorwacji. Dochodzenie odszkodowania za takie utrudnienia nie będzie łatwe.
Monika Sewastianowicz
03.07.2021
Administracja publiczna Koronawirus szczepienia
Choć w Polsce plaże nudystów funkcjonują od kilkudziesięciu lat, to żadna z nich nie ma statusu oficjalnego kąpieliska ustalonego na podstawie przepisów prawa wodnego. Także morsy nie mogą legalnie chlapać się zimą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przeciwne ustanowieniu sezonu kąpielowego w okresie jesienno-zimowym.
Robert Horbaczewski
03.07.2021
Samorząd terytorialny

Milion uczestników loterii szczepionkowej

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
W ciągu dwóch dni do Loterii Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się już ponad milion osób. - Zaszczep się i wygraj swoje bezpieczeństwo - zachęcał minister Dworczyk. Chętni, którzy chcą wziąć udział w loterii muszą się zapisać. Codziennie do wygrania będą nagrody - 200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.07.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Do 1 lipca w ramach programu Polski Bon Turystyczny rodzice aktywowali już ponad 2 mln bonów o łącznej wartości ponad 1,7 mld zł. Aktualnie w bazie przedsiębiorców turystycznych, u których można płacić bonem, znajduje się ponad 25 tysięcy podmiotów. Trafiło do nich już ponad 600 milionów zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.07.2021
Rynek i konsument
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie poinformowało w piątek o przekazaniu premierowi protestu wobec nowelizacji, której skutkiem będzie zablokowanie reprywatyzacji. Tego samego dnia marszałka Senatu odwiedziła wysłanniczka USA do spraw Holokaustu. Wcześniej ostro w tej sprawie zaprotestował rząd Izraela.
Krzysztof Sobczak
02.07.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce znowelizować rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie lub bobry. Nowe przepisy mają zmniejszyć biurokrację i skrócić czas prowadzenia postępowań oraz zmniejszyć jego koszty. Jedna z propozycji przewiduje, że termin oględzin ma być ustalony telefonicznie, a nie pisemnie.
Robert Horbaczewski
02.07.2021
Środowisko Administracja publiczna
W tym tygodniu blisko 1 mln dawek szczepionki nie pojechało do punktów, bo nie ma osób zainteresowanych szczepieniami - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. I dodał, że liczba osób rejestrujących się na szczepienia spadła obecnie o 30 procent, w stosunku do poprzedniego tygodnia.
Krzysztof Sobczak
02.07.2021
Koronawirus szczepienia
Skazany oszukał kobietę, której miał pomóc w usunięciu ciąży. Nie pomógł i sobie zaszkodził, gdyż został uznany winnym wykorzystania desperacji poszkodowanej, która chciała zakupić tabletki poronne by dokonać nielegalnej aborcji. Sąd skazał go na przymusowe prace społeczne. Natomiast nie zasądził naprawienia szkody, gdyż rozporządzenie mieniem przez kobietę nie było godziwe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.07.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna

Rząd poprawia "emerytury czerwcowe", ale nie dla wszystkich

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Sejm, zgodnie z wolą rządu, zdecydował, że przy ustalaniu emerytur w czerwcu waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak w maju czy w lipcu, jeśli będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego. Ale tylko dla tych, którzy przejdą na emeryturę po 31 maja 2021 r. Nowe zasady przeliczenia, choć będą działały wstecz, to nie obejmą osób, które przeszły na emeryturę w latach 2009-2019.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2021
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które weszły w życie od 1 lipca 2021 r.
Robert Horbaczewski
01.07.2021
Środowisko
Rusza program "Profilaktyka 40 Plus", dzięki któremu od 1 lipca osoby w wieku powyżej 40 lat mogą skorzystać z badań profilaktycznych. Tego samego dnia zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Ma to służyć odbudowie stanu zdrowia Polaków po pandemii, ale zarówno premier jak i minister przyznają, że dostępem do tych usług mogą być problemy.
Krzysztof Sobczak
01.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W czerwcu, w Katowicach odbył się VI Kongres Wyzwań Medycznych. Z powodu pandemii odbywał się on w formule hybrydowej. 200 prelegentów, osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii COVID-19 dotychczas. - System kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się – stwierdził Andrzej Sośnierz
Katarzyna Redmerska
01.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody osiągane przez osoby fizyczne. Ustawodawca zdecydował się jednak na wyłączenie niektórych przychodów uzyskiwanych przez podatników z opodatkowania podatkiem dochodowym poprzez wyraźne wskazanie źródła ich pochodzenia.
Krzysztof Kaźmierski
01.07.2021
Domowe finanse PIT
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. zostało ukarane przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych administracyjną karą pieniężną w wysokości prawie 160 tys. zł za niezgłoszenie naruszenia ochrony danych osobowych. Spółkę ukarano za niezawiadomienie osoby, której dane dotyczą o naruszeniu, do czego zobowiązał ją także organ nadzorczy.  
Krzysztof Sobczak
01.07.2021
Nowe technologie RODO
Wszelkie próby i zapowiedzi wprowadzenia rozwiązań takich jak bezwzględne dożywocie, uzasadniane przykładami przestępstw z życia wziętych – wciąż żywych w pamięci społecznej i przestrzeni medialnej – to przejaw populizmu penalnego. Polskie prawo karne oraz standardy międzynarodowe nie dopuszczają bowiem takiej możliwości - wskazuje Eliza Rutynowska
Eliza Rutynowska,
01.07.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Gwarantuje to chodzące tego dnia w życie rozporządzenie ministra zdrowia. Wcześniej zniesiono limity przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.
Robert Horbaczewski
01.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Samorządy przejmują od 1 lipca obsługę i wprowadzanie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do bazy mają trafić informacje o sposobach ogrzewania domów i innych budynków - trzeba będzie zgłaszać kominek, a nawet "kozę". Samorządom brakuje jednak informacji o udostępnieniu potrzebnego do tego oprogramowania.
Robert Horbaczewski
01.07.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Początek lipca pełen zmian w prawie

Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Duża nowelizacja przepisów ustawy o VAT, zmiany w zwrotach podatku dla podróżnych, obowiązek zainstalowania kas online przez kolejne branże, nowelizacja przepisów akcyzowych – to najważniejsze przepisy, które weszły w życie 1 lipca. Wiele nowych regulacji dotknie nie tylko podatników, ale także innych podmiotów – m.in. notariuszy i spółek. Zmiany są istotne i dotyczą wielu gałęzi prawa.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
01.07.2021
Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Klient pana Kowalskiego jest na bakier z prawem, więc Kowalski może nie dostać adresowanych do niego e-przesyłek z urzędów. Choć brzmi to zgoła nieprawdopodobnie, taka możliwość w ocenie ekspertów znalazła się w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Mało tego, nowe uprawnienie dostały wszystkie służby - począwszy od policji, poprzez ABW, po Krajową Administrację Skarbową.
Patrycja Rojek-Socha
01.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
W Polsce wykonano dotąd 28,9 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 13 mln osób – wynika z informacji podanej w środę na rządowych stronach. Jednocześnie minister zdrowia Adma Niedzielski poinformował, że obecnie to nie obywatele czekają na szczepienia, ale szczepienia czekają na obywateli.
Krzysztof Sobczak
30.06.2021
Koronawirus szczepienia
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski