Prawo.pl
Gdyby uwierzyć autorom przepisów o wywłaszczeniach na rzecz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, można nabrać przekonania, że przed osobami, których nieruchomości leżą na terenie przyszłych inwestycji CPK rozciąga się pasmo korzyści, bo w ramach „najkorzystniejszego w UE systemu odszkodowań” mają być im wypłacane odszkodowania o wartości „od 120 do 140 procent wartości nieruchomości”.
Mirosław Ochojski
05.09.2022
Prawo cywilne Nieruchomości

Urzędy wydają decyzje po terminie i domagają się zaległych podatków

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nabywcy mieszkań mają duży problem. Gminy zaczęły bowiem porządki i rozliczają zaległy podatek od nieruchomości. Zapomniały jednak o przedawnieniu. Wydają decyzje określające wymiar daniny, które jednak od samego początku są nieważne. Minęło bowiem więcej niż trzy lata. Podatnik może taki przedawniony podatek zapłacić – jednak tylko dobrowolnie, egzekucja takiej wpłaty jest niezgodna z prawem.
Krzysztof Koślicki
05.09.2022
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Od 4 września 2022 r. samochody nie muszą posiadać nalepki kontrolnej na przedniej szybie. Nie będzie też obowiązku przekazywania karty pojazdu nowemu właścicielowi przy sprzedaży. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają bowiem dostęp do centralnej ewidencji pojazdów.
Robert Horbaczewski
04.09.2022
Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o prawa więźniów z niepełnosprawnościami. W liście do dyrektora generalnego Służby Więziennej zwraca uwagę, że przeniesienie opieki nad takimi osobami na współwięźniów jest niedopuszczalne. Podobnie orzekał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Paweł Rochowicz
03.09.2022
Prawo karne Niepełnosprawność
Wolność religijna przegrywa w konfrontacji z uważaną przez wiele środowisk za absolutną wolnością słowa. Tolerowane są też ataki na chrześcijan, takie jak obrażanie ich, akty wandalizmu przedmiotów kultu, przerywanie mszy św. i wiele innych – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (fot.) podczas konferencji zorganizowanej przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
03.09.2022
Administracja publiczna

Mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę bez PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy renty odpłatnej nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Podatku nie zapłacimy nawet wtedy, gdy takie przeniesienie nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu. To korzystna linia interpretacyjna skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
03.09.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Zamiast prostej drogi do metra, labirynt Minotaura – to nie tylko plaga nowych osiedli, własna, ogrodzona przestrzeń, zamarzyła się też wielu mieszkańcom starszych części miasta. Jak uczy historia, każdą fortecę można zdobyć, również tę sąsiada - w takim przypadku warto wystąpić do sądu o ustanowienie służebności.
Monika Sewastianowicz
03.09.2022
Prawo cywilne Budownictwo
Dopiero po roku od sporu o bony turystyczne Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że organizatorzy turystyki powinni zwrócić podróżnym wpłaty w przypadku niewykorzystanych voucherów. Dla turystów to szansa na odzyskanie pieniędzy. Bony turystyczne miały pomóc organizatorom turystyki, ale miało to nie odbywać się kosztem klientów, choć przepisy budziły pewne wątpliwości.
Regina Skibińska
03.09.2022
Rynek i konsument
Echa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o nałożenie obowiązku zapłaty sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej do kontaktów z dzieckiem wciąż wzbudzają emocje - pisze adwokat Tomasz Uljasz. I dodaje, że w jego opinii, orzeczenie to rodzi zagadnienia praktyczne, które mają kolosalne znaczenie dla rodzica zmuszonego walczyć o kontakt z dzieckiem w sądzie.
Tomasz Uljasz
03.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Będzie historyczna podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Zgodnie z projektem ustawy budżetowej przyjętej 30 sierpnia przez rząd, prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2023 roku ma wynieść 6935 zł brutto. Oznacza to wzrost aż o 17,1 proc. Jeśli tak się stanie, to analogicznie wzrośnie też wysokość składek ZUS dla firm. Byłaby to największa podwyżka w historii.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Trwałość umowy o pracę z pracownicą w ciąży podlega daleko idącej ochronie - pracodawca nie może wypowiedzieć ani zasadniczo rozwiązać z ciężarną pracownicą umowy o pracę. W wielu przypadkach - ale nie w każdym - umowa terminowa, która miałaby ulec zakończeniu w okresie ciąży, ulega także przedłużeniu do dnia porodu. W tym zakresie występuje wiele błędów, często wynikających z utrwalonej nieznajomości przepisów.
Agnieszka Rosa Marek Rotkiewicz
02.09.2022
Prawo pracy

ZUS radzi pracodawcom, by nie czekali z kontrolą L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pracodawca nie musi czekać aż ZUS skontroluje to, czy ktoś wykorzystuje swoje zwolnienie właściwie. Może to zrobić sam, gdyż ma do tego prawo pod warunkiem, że zatrudnia powyżej 20 pracowników. Kontrolę pracodawca może przeprowadzić sam lub zlecić ją np. pracownikowi kadr albo firmie zewnętrznej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W 2021 roku w okresie od połowy czerwca do końca września Europejskie Centrum Konsumenckie Polska otrzymało 632 zgłoszenia na wakacyjne problemy. W 2022 roku od połowy czerwca do końca sierpnia już jest ich więcej – odnotowano 863 zgłoszenia (283 telefonicznie; 580 mailowo). W ramach kampanii „Akcja! #Wakacyjna reklamacja” – ECK zachęca do egzekwowania swoich praw.
Krzysztof Sobczak
02.09.2022
Rynek i konsument
Są skargi na opóźnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie dofinansowania pobytu dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W efekcie rodzice muszą pokrywać całą opłatę za żłobek za dany miesiąc. Stawia to ich w gorszej sytuacji w porównaniu z osobami, które takie dofinansowanie otrzymały we właściwym czasie. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się w tej sprawie do prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Pomoc społeczna Domowe finanse
Zwrot przez gminy rodzicom kosztów dowozu dzieci do szkół, gdy gmina nie może wywiązać się z tego obowiązku, tylko w niektórych przypadkach jest traktowany jako przychód wolny od podatku dochodowego. Jednak fiskus potraktował liberalnie takie świadczenia, uznając że w ogóle nie są przychodem, a zatem nie ma mowy o ich opodatkowaniu.
Paweł Rochowicz
02.09.2022
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń PIT
Przepisy nie określają temperatury powietrza w środowisku pracy, której przekroczenie stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia pracownika. Nie ustalono też wymagań dotyczących monitorowania temperatury powietrza w kabinach kierowców i maszynistów czy ograniczeń w kierowaniu pojazdem związanych z przekroczeniem temperatury o określonej wartości.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Prawo pracy

Gmina nie finansuje kostki przy kościele lub jego oświetlania

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Gmina nie może partycypować w kosztach związanych z działalnością parafii znajdujących się na jej terenie, np. finansując wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych przy kościele. Takie wydatki z budżetu gminy na rzecz kościoła nie mają podstaw prawnych - wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie. Takie inwestycje mają być finansowane ze środków własnych kościelnych osób prawnych.
Robert Horbaczewski
02.09.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Procedury odstraszają kobiety od brania urlopu macierzyńskiego po utracie ciąży. Mimo że przysługuje im prawo do ośmiu tygodni pełnopłatnego urlopu, także po poronieniu na wczesnym etapie ciąży, to nie decydują się na przewidzianą w przepisach traumatyzującą ścieżkę i wybierają zwykłe L4. Tracą na tym zarówno kobiety, jak i pracodawcy, ale zyskuje ZUS.
Katarzyna Nocuń
02.09.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo
Mniej wizyt w urzędach, a zamiast kontaktu bezpośredniego, pisemny i elektroniczny – zamierza zaproponować obywatelom rząd. A wszystko po to, by niepotrzebnie nie tracili czasu na dojazdy, jeśli sprawę mogą załatwić z domu. Samorządowcy nie zaprzeczają, że pomysł jest dobry, ale z perspektywy prowincji, życie wygląda inaczej. Przeszkodą może być nie tyle brak sprzętu, co czynnik ludzki.
Maria Dec-Kiełb
02.09.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Polskie parki narodowe i krajobrazowe oraz inne obszary chronione zostaną skategoryzowane według międzynarodowych standardów. Umowę w tej sprawie podpisały 1 września 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska. Ma to służyć ułatwieniu planowani obszarów chronionych i systemów obszarów chronionych oraz zarządzania nimi.
Krzysztof Sobczak
01.09.2022
Środowisko
Co najmniej 1,5 biliona dolarów - to kwota wymieniona w raporcie o reparacjach wojennych, które zdaniem jego autorów Polska powinna otrzymać od Niemiec. Dokument o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej został zaprezentowany w czwartek, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rząd Niemiec uważa sprawę reparacji dla Polski za zamkniętą.
Krzysztof Sobczak
01.09.2022
Finanse publiczne
Od dziś, między innymi w przychodniach POZ i aptekach, można zaszczepić się przeciwko grypie. Usługa szczepienia jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
01.09.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Ministerstwo Obrony Narodowej po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich zapowiada zmianę przepisów w sprawie kwalifikacji wojskowej osób, które nie poruszają się samodzielnie. Nowe regulacje pozwolą na uprzednie dostarczenie dokumentów wskazujących na stan zdrowia, co pozwoli na zwolnienie z obowiązku osobistego stawiennictwa.
Robert Horbaczewski
01.09.2022
Samorząd terytorialny Wojsko
Ministerstwo Finansów rozbudowuje e-Urząd Skarbowy. Za pomocą systemu można już składać UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych. Pełnomocnicy ogólni mają w e-US dostęp do listy swoich mocodawców. Mogą również składać pisma w ich imieniu, bez konieczności samodzielnego uzupełniania danych identyfikacyjnych i adresowych mocodawcy.
Krzysztof Koślicki
01.09.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Lekarze dentyści nie będą już zakładać plomb amalgamatowych. Jednak o wymianie wypełnienia na białe, estetyczne będą decydować względy medyczne. Nie ma mowy o zastępowaniu "metalowych" plomb na życzenie pacjenta. Chodzi bowiem o wydatkowanie środków publicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że odejście od amalgamatu będzie kosztować 21 mln zł.
Katarzyna Nocuń
01.09.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Koszty związane z pozyskiwaniem walut wirtualnych nie mogą obniżać podstawy opodatkowania - uważa fiskus. Interpretacje podatkowe tej treści bywają podważane przez sądy. Organy skarbowe same sobie zaprzeczają - wynika z jednego z wyroków. Ale wydatki na zakup pozyskanych już na rynku walut są już przychylnie traktowane.
Paweł Rochowicz
01.09.2022
PIT Prawo AI Finanse
Osoba zatrudniona, która zadeklarowała niedokonywanie wpłat do pracowniczego planu kapitałowego przed zawarciem dla niej umowy o prowadzenie PPK i w związku z tym nie została „zapisana” do tego programu, także będzie objęta tzw. autozapisem, jeżeli ponownie nie złoży deklaracji rezygnacji. Warto uwzględnić to przy planowaniu budżetu na 2023 rok.
Anna Puszkarska
01.09.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PPK
Każda osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty może wykonywać zabiegi z zakresu na przykład tzw. medycyny estetycznej, o ile posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Jest jednak pytanie, gdzie lekarz powinien odbywać kursy lub szkolenia z tej dziedziny? Uzyskanie certyfikatu umiejętności zawodowej jest jednak niezbędne w tym przypadku.
Józef Kielar
01.09.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
PAŻP zapewniła niezakłóconą kontrolę polskiej przestrzeni powietrznej przy zachowaniu poziomu bezpieczeństwa, lecz w części nieprawidłowo prowadziła gospodarkę finansowo-majątkową – zawierała umowy bez analizy rzeczywistych potrzeb, a zakupione produkty bywały wykorzystywane nie w pełnym zakresie - twierdzi NIK.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2022
Prawo pracy
Potrzebne jest rozstrzygnięcie istniejących w orzecznictwie sądów rozbieżności w wykładni przepisów prawa w zakresie dopuszczalności stosowania w ustalaniu odszkodowania z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych rabatów i upustów stosowanych w sieciach partnerskich zakładów ubezpieczeń - uważa Rzecznik Finansowy.
Krzysztof Sobczak
31.08.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument