Prawo.pl
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, jak przedsiębiorcy rozliczają się z voucherów oferowanych za odwołane usługi z powodu pandemii koronawirusa. Okazało się, że były nieprawidłowości i pod naciskiem Urzędu badane biura podróży zmieniły niezgodne z prawem zasady, a turyści otrzymają zwrot pieniędzy za niewykorzystane bony turystyczne.
Krzysztof Sobczak
24.08.2022
Rynek i konsument
Leasing konsumencki zwrotny – to sposób spółki Everest Finanse na obejście obniżonych podczas pandemii limitów pozaodsetkowych kosztów pożyczek. W efekcie pożyczkobiorcy mieli dużo wyższe kwoty do spłaty, niż przewidywały to przepisy. Sprawą zajął się UOKiK, którego prezes postawił firmie zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
24.08.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wizyta u ginekologa była na tyle nieudana, że pacjentka podzieliła się wrażeniami w internecie. Z tego powodu lekarz wytoczył administratorowi portalu powództwo o ochronę jego dobrego imienia i wizerunku zawodowego. Przegrał, gdyż roszczenie się przedawniło po trzech latach, ale też dlatego, że pozwany nie miał świadomości istnienia na administrowanej stronie opisu wizyty u lekarza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO
Brak dokonania wykładni prawa przez uprawniony organ nie ogranicza możliwości obrony banku przed roszczeniami konsumenta, skoro poznał on żądania kredytobiorcy. A więc opieszałość banków w zgłaszaniu swojego roszczenia kondykcyjnego wobec kredytobiorców, tłumaczona oczekiwaniem na uchwałę Sądu Najwyższego, jest nie do przyjęcia - pisze adwokat Kacper Rożek.
Kacper Rożek
24.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Czy zarządzenie prezesa sądu apelacyjnego ma moc zawieszenia skutków prawomocnego orzeczenia sądu? Z takim pytaniem adwokat prof. Michał Romanowski, pełnomocnik sędziego Igora Tulei, zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej-Tomaszek, która odmawia wykonania postanowienia o zabezpieczeniu nakazującego dopuszczenie sędziego Tuleyi do orzekania.
Krzysztof Sobczak
23.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Świadczenia pieniężne za ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy odbywające się w 2022 r. powinien na „starych” zasadach ustalić i wypłacić wójt lub burmistrz (prezydent miasta) – twierdzi Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Według niego, kompetencja dowódcy jednostki wojskowej w tym zakresie może zostać zrealizowana dopiero w 2023 roku.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko
Uprzywilejowanie państwowej telewizji w dostępie do korzystnego pasma nadawania, z którego usunięte zostały inne stacje, motywowane nałożonym na nią obowiązkiem informowania społeczeństwa o zagrożeniach, jest nieuzasadnione, bo nieobiektywny i manipulacyjny charakter jej przekazu skutkuje ograniczonym zasięgiem tego medium - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
23.08.2022
Administracja publiczna
Dodatek osłonowy w wysokości 3 tys. zł przysługuje tylko gospodarstwom domowym ogrzewającym mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub peletem, które mają źródło ciepła wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku - wynika z ustawy o dodatku węglowym, którą podpisał prezydent.
Robert Horbaczewski
23.08.2022
Samorząd terytorialny Domowe finanse
Prawodawca określił, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by zdarzenie mogło zostać uznane za wypadek przy pracy. Zgodnie z ustawą, musi ono być nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, spowodować uraz lub śmierć oraz nastąpić w związku z pracą. Jeśli zabraknie chociaż jednego z tych elementów, dane zdarzenie nie będzie mogło zostać tak zakwalifikowane.
Dorian Lesner
23.08.2022
BHP Ubezpieczenia społeczne
Projektowana nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma m.in. uporządkować sprawy związane ze stwierdzaniem zgonu. I projektowane przepisy czynią temu zadość. Ustawodawca zapomniał jedynie, że stwierdzanie zgonu to także koszty, które ktoś musi sfinansować. Samorządowcy obliczyli, że chodzi o ponad 40 mln zł rocznie.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
23.08.2022
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Rząd negatywnie zaopiniował senacki projekt ustawy mający przywrócić emerytom urodzonym także w innym roku niż 1953 pełną podstawę obliczenia emerytury, która została im pomniejszona od 2013 r. o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Zdaniem ekspertów, rząd szkodzi emerytom przede wszystkim w zakresie wyrównania wypłat za miniony okres.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2022
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Prawnik mający kredyt w złotówkach wezwał Narodowy Bank Polski do naprawienia szkody spowodowanej podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Uważa, że nie poprzedzone żadną analizą podwyżki uderzają w kredytobiorców, a przynoszą zyski bankom. Czy wygra, nie wiadomo, ale to już kolejny sposób "złotówkowiczów" na wysokie raty, a prawnicy mają też inne.
Jolanta Ojczyk
23.08.2022
Prawo cywilne Banki Kredyty

Wcześniejsze pożyczki na działalność gospodarczą nie blokują środków z PFRON

Finanse publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zrewidowało swoje stanowisko w sprawie otrzymania dofinansowania do działalności gospodarczej z PFRON przez osoby z niepełnosprawnością, które wcześniej otrzymały już pieniądze na podobny cel ze środków publicznych jako osoby pełnosprawne. Jak zaznacza wiceminister rodziny Paweł Wdówik, nie jest konieczna zmiana przepisów, aby to było możliwe.
Beata Dązbłaż
22.08.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Propozycja zmian w przepisach dających Rzecznikowi Finansowemu prawo do bycia reprezentantem grupy w postępowaniach grupowych to dobre rozwiązanie - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. Wskazuje jednak, że brakuje przepisu jednoznaczne przyznającego Rzecznikowi Finansowemu kompetencję do wytaczania powództw na rzecz konsumentów w takich postępowaniach.
Krzysztof Sobczak
22.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Obywatel Ukrainy, który legalnie przebywa w Polsce po wybuchu wojny z Rosją, a którego dzieci mają polskie obywatelstwo, może pod pewnymi warunkami starać się np. o świadczenie wychowawcze czy świadczenia rodzinne w naszym kraju. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiewa wątpliwości – taka osoba nie musi mieć dodatkowej karty pobytu w Polsce.
Beata Dązbłaż
22.08.2022
Pomoc społeczna Ukraina

Polski Ład to nie jedyne wyzwanie dla firm i księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Pierwsze półrocze 2022 roku upłynęło w firmach pod hasłem implementacji przepisów podatkowej części Polskiego Ładu i przygotowywania się do zmian lipcowych. Jednak aż 58 proc. nowych przepisów podatkowych zostało uchwalonych bez konsultacji społecznych. Perspektywa na najbliższe miesiące nie wygląda lepiej – wyzwań będzie jeszcze więcej. Takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster.
Krzysztof Koślicki
22.08.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Przy zwolnieniach grupowych, w razie nie przyjęcia zmienionych warunków pracy czy płacy przez chronionego pracownika, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że przy wypowiadaniu kierował się innymi powodami. Zdaniem prawników, przepis w obecnym kształcie jest niejasny. Nie wiadomo komu i co ma udowadniać pracodawca, a także po co. Zwłaszcza, że jak mówią prawnicy, w takiej sytuacji nie ma mowy o postępowaniu sądowym.
Grażyna J. Leśniak
22.08.2022
Prawo pracy Prawo europejskie

RPO: Odwołanie od decyzji o mandacie bywa niemożliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania Trybunału Konstytucyjnego w sprawie z pytania prawnego sądu dotyczącego uchylenia mandatu karnego. Dlatego, że osoba, która ma zniesione lub znacznie ograniczone zdolności do rozpoznania znaczenia swych czynów, nie może się odwołać od decyzji o mandacie za wykroczenie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Sędzia Igor Tuleya złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Piotra Schaba i Przemysława Radzika, prezesa i wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz prezes warszawskiego sądu okręgowego Joannę Przanowską-Tomaszek. Chodzi o nie dopuszczanie Tuleyi do orzekania pomimo nakazującej to decyzji sądu pracy.
Krzysztof Sobczak
20.08.2022
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Aż 81 proc. Polaków boi się dentysty. Wielu omija gabinety przez większą część swojego życia. Powodem jest strach m.in. przed bólem – wynika z raportu dentysta.eu. Spora grupa nie chodzi do stomatologa, bo prywatne leczenie jest drogie, a zbyt długo musi czekać na leczenie z publicznych środków. Tymczasem kolejki będą coraz dłuższe, bo gabinetów leczących za pieniądze NFZ ubywa.
Katarzyna Redmerska
20.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dostrzega złożony problem publikacji wizerunku dzieci z domów dziecka w internecie i rozważa wystąpienie w tej sprawie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zdarza się bowiem, że ze względu na brak miejsca w jednym domu dziecka, ośrodki pomocy rodzinie upubliczniają wizerunek dziecka, aby znaleźć mu miejsce w innej placówce.
Beata Dązbłaż
20.08.2022
Pomoc społeczna RODO
Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Polaków, by ocieplali swoje domy. Dzięki temu mają uchronić się przed wysokimi rachunkami za ciepło w zimie. Ponad jedna trzecia budynków mieszkalnych w Polsce to bowiem "wampiry energetyczne". Wyprodukowane ciepło, zamiast ogrzewać użytkowników, ucieka przez ściany zewnętrzne i stolarkę. Nie jest to jednak takie proste. Nie w każdym przypadku wolno ocieplać elewację, nie na każdej ścianie wolno nakleić styropian. Sąsiad też może zablokować inwestycję.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.08.2022
Środowisko Budownictwo
Okazuje się, że każdy może spełnić swoje marzenie o byciu wielkomiejskim "landlordem", nawet gdy nie stać go na całe mieszkanie i nie zanosi się na to, by jakieś odziedziczył. Na rynku pojawiają się oferty inwestycji w jeden lub kilka metrów mieszkania pod wynajem. Choć to legalne, przysporzyć może sporo problemów, szczególnie gdy współwłaściciele okażą się kłopotliwi.
Monika Sewastianowicz
20.08.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
Doprecyzowanie zakresu dopuszczalnych żądań Państwowej Komisji ds. Pedofili w sprawach wykorzystywania seksualnego dzieci ma zwiększyć jej skuteczność. Jednak zdaniem prawników, nie należy oczekiwać przełomu, gdyż największy problem z udostępnianiem informacji i akt ma Kościół, którego obowiązuje instrukcja watykańska odsyłająca takie wnioski na drogę międzynarodową.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Córka ustanowi służebność mieszkania dla matki bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania przez córkę na rzecz matki, za zgodą zięcia, nie będzie wymagało zapłaty podatku od spadków i darowizn. Potwierdzają to organy skarbowe. Transakcji nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Konieczne jest jednak zawarcie w tej sprawie umowy w formie aktu notarialnego.
Wiesława Moczydłowska
20.08.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Sąd okręgowy kwalifikując dożywocie jako darowiznę, nałożył na pozwanego syna i jego żonę zobowiązanie do zapłaty zachowku, którego nie można było obiektywnie przewidzieć. A więc państwo w ten sposób zastawiło pułapkę na obywatela. Zawierając umowę dożywocia pozwani nie musieli i nie mogli się liczyć ze skutkami działania sądu - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bacznie przygląda się działaniom reklamowym prowadzonym w social mediach. Reklamodawcy chętnie korzystają z popularności i zasięgów influencerów, aby promować swój produkt lub usługę. Jest to szczególnie widoczne na Instagramie, gdzie według badań brytyjskiej instytucji Advertising Standards Authority (ASA), nawet 25 proc. treści ma charakter komercyjny.
Agata Witkowska
20.08.2022
Prawo AI Prawo gospodarcze
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 r., w porównaniu z lipcem 2021 r., było wyższe o 2,3 proc. i wyniosło 6508,3 tys. etatów – podał w piątek GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,2 proc.). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było natomiast wyższe o 15,8 proc. i wyniosło 6778,63 zł (brutto). Względem czerwca 2022 r. wzrosło o 3,4 proc.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2022
Rynek Prawo pracy Finanse
Opłaty ewidencyjne uiszczane przez obywateli i przedsiębiorców m.in. w związku z rejestracją pojazdów zostaną zniesione - wynika z opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Obecnie takie opłaty za poszczególne czynności urzędowe pobierane są w wysokości 50 groszy do 1 zł.
Krzysztof Sobczak
19.08.2022
Administracja publiczna
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czekają podwyżki cen prądu o 300-400 proc. Takie propozycje przedstawiają im sprzedawcy energii na 2023 r. Chodzi o energię dla części wspólnych nieruchomości. Apelują więc o pilne zmiany w prawie, aby objąć je ochroną – tak jak odbiorców indywidualnych, ponieważ tylko pośredniczą w sprzedaży energii między dostawcą prądu a mieszkańcami.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.08.2022
Domowe finanse Nieruchomości