Prof. Całkiewicz: Nowy kodeks karny sprawności postępowań nie służy

Wymiar sprawiedliwości

Populizm penalny, wysokie i często wręcz niesprawiedliwe kary, wzmacnianie roli prokuratorów, niepotrzebne przepisy, a także takie, które będą prowadzić do przedłużania procesów – to w ocenie dr hab. Moniki Całkiewicz, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, bolączki obowiązującej od 1 października noweli kodeksu karnego.

16.10.2023

Dwa słowa o konieczności istnienia samorządów prawniczych

Prawnicy

Adwokaci oraz radcowie prawni powinni podlegać sformalizowanym regułom deontologii zawodowej, by dawać rękojmię należytego i zgodnego z interesem publicznym wykonywania zawodu. Tyle że osobną kwestią jest rzeczywiste (nie fasadowe) funkcjonowanie samorządu zawodowego i taka realizacja zadań, by gwarantować istnienie faktycznego rozróżnienia między „biurem podań wszelkich” a przedstawicielem zawodu zaufania publicznego - pisze Magdalena Roth, adwokat.

12.10.2023

Przyszłe państwo prawa trzeba zbudować od nowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Obecność prokuratury w systemie organów państwa nie budzi od dziesięcioleci najmniejszych wątpliwości. Prokuratura jest stałym elementem struktury każdego państwa. Bez względu na ustrój, historię czy tradycje systemu prawa, prokuratura jest powszechnie akceptowanym organem, i tu pytanie, czego – pisze Tomasz Warykiewicz, były funkcjonariusz Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego KGP.

05.10.2023

Gajowniczek-Pruszyńska: Tutoring na warszawskiej aplikacji sprawdza się

Prawnicy

Warszawskich aplikantów czeka kilka zmian. Drugi rocznik obowiązkowo przejdzie przez interdyscyplinarne szkolenie dotyczące praw dziecka. Chcemy też by zajęcia stacjonarne odbywały się w odpowiednich salach, dobrze wyposażonych, stąd współpraca z jedną z uczelni. Kontynuowany będzie również tutoring, bo dotychczasowe doświadczenia pokazują, że to dobre rozwiązanie - mówi dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie.

27.09.2023

Przewodniczący KRK: Wynagrodzenia, większe kompetencje – zawód kuratora trzeba uatrakcyjnić

Wymiar sprawiedliwości

Zawód kuratora sądowego, głównie z powodu wynagrodzeń, stał się zawodem mało atrakcyjnym. Jest coraz mniej chętnych, a osoby o dużych kwalifikacjach przechodzą do innej pracy. To trzeba zatrzymać - mówi w rozmowie z Prawo.pl Dariusz Palmirski, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów. Zapowiada opracowanie przez nią propozycji długofalowych zmian.

22.09.2023

Prof. Kardas: Władza wymusi posłuch sędziów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sędziowie będą pomijać przepisy noweli kodeksu karnego i stosować Europejską Konwencję Praw Człowieka, to władza wykonawcza podejmie prawdopodobnie wszelkie działania, aby skutecznie temu zapobiegać. Od sędziów wymaga się bowiem konformizmu, jeśli nie można uzyskać sympatii dla przyjmowanych rozwiązań. Zagrożenie sankcjami dyscyplinarnymi ma na celu wymuszenie bezwzględnego posłuchu sędziów - uważa prof. Piotr Kardas z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

22.09.2023

Sędzia Matras: Czy sądy jeszcze są potrzebne? Są prokuratorzy…

Prawo karne

Wszystkie zmiany dokonywane od 2016 r. stawiają w coraz to mocniejszej pozycji prokuratora kosztem pozostałych stron oraz sądu. W ocenach wielu ekspertów proces karny staje się procesem karnym, gdzie prokurator zaczyna odgrywać wiodącą rolę. Tak jest i w nowych zmianach w kodeksie karnym – pisze Jarosław Matras, sędzia Sądu Najwyższego. - Może sądy rzeczywiście już niedługo władzy wykonawczej i ustawodawczej nie będą potrzebne? Są przecież prokuratorzy – dodaje.

19.09.2023

Prof. Wyrzykowski: Musimy obserwować, kto jest w składzie orzekającym

Prawnicy

W Konstytucji mamy do czynienia z klauzulą, która mówi o tym, że reguły, które dotyczą sędziów nie obowiązują w razie reformy sądownictwa. To jest ucho igielne, przez które będzie przeciągnięta nitka, na zasadzie „nasi sędziowie przechodzą przez Krajową Radę Sądownictwa”, a dla sędziów, którzy bronią Konstytucji, oko tej igły będzie za małe - mówi prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

14.09.2023

Przestarzałe przepisy zmuszają sędziów do ekwilibrystyki przy tranzycji prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Tranzycję prawną utrudniają przestarzałe przepisy, ale wiele też zależy od podejścia sędziego. Pomocne mogłoby być stworzenie kodeksu dobrych praktyk, który uświadamiałby sędziom, jak prowadzić tego typu sprawy – przedstawiał procedury, uwrażliwiał na stosowany język, pomagał w sprawnym wydaniu orzeczenia bez zwiększania obciążenia psychicznego dla wszystkich stron - mówi sędzia Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek z Sądu Okręgowego w Łodzi.

14.09.2023

Piotr Turek: Prokuratorzy uciekają na zwolnienia

Prawnicy

Brak poczucia stabilizacji powoduje, że kadry prokuratury przestają być zainteresowane tym, by jak najlepiej pracować, wiernie służyć RP i wypełniać zadania publiczne, ale koncentrują się na ochronie własnego interesu. Trudno mieć pretensje do tych kolegów, którzy byli lepiej widziani przez obecną władzę i zrobili karierę – uważa dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

13.09.2023

Prof. Romańska: Chaos i dezorganizacja to jedyne efekty reform wymiaru sprawiedliwości

Prawo cywilne

Wprowadzenie do systemu dodatkowo skargi nadzwyczajnej pogłębia chaos. Szkoda tylko, że czynienie tego bałaganu kosztuje nas tak dużo w wymiarze społecznym i finansowym. Orzekanie w sprawach cywilnych na podstawie wszystkich dostępnych środków prawnych, także nadzwyczajnych, ze względów ustrojowych i organizacyjnych, powinno wrócić do Izby Cywilnej SN – uważa prof. Marta Romańska z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

11.09.2023

Mikołaj Kozak: Iluzja postępowania dowodowego w sprawach o zniesławienie

Prawo karne

W ostatnim czasie dostrzegalna i niepokojąca jest praktyka kierowania przez sądy spraw o zniesławienie z art. 212 kodeksu karnego na posiedzenie celem ich umorzenia już „na starcie”, bez wyznaczenia terminu rozprawy i przesłuchania kogokolwiek. Dopiero w prywatnym akcie oskarżenia wnioskowani są świadkowie, którzy, obok oskarżyciela prywatnego, mają potwierdzić zaprezentowaną „wersję” - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

07.09.2023

Prokurator Turek: Prokuratura nie potrzebuje rewolucji, a teraz zarządzana jest strachem

Prokuratura

Można i trzeba rozważać reformę i zmianę w przepisach dotyczących prokuratury, ale trzeba pamiętać o tym, że to jedynie pewien krok. Jeśli myśli się o lepszej prokuraturze, to trzeba wprowadzić racjonalne zarządzanie pracą, poprawić jej warunki i skończyć z tym, co jest od lat bolączką: zarządzaniem przez zastraszanie, ciągłym nadzorem, brakiem pozytywnej motywacji czy brakiem szans na rozwój – mówi dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

04.09.2023

Sędzia Matras: Moc zasady prawnej to problem sztuczny w Trybunale

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdybyśmy przyjęli argumenty Krajowej Rady Sądownictwa dotyczące niekonstytucyjności mocy wiążącej uchwał Sądu Najwyższego, to trzeba by przyjąć, że wiążą tylko uchwały całej Izby. Od 2007 r. Izba Karna w całym składzie zbierała się w celu podjęcia uchwały dwa razy i do podjęcia uchwał nie doszło z powodu zmian w przepisach. Dla mnie problem jest sztuczny - mówi Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

31.08.2023

Sąd musi być dostępny dla wszystkich

Wymiar sprawiedliwości

Aby każdy obywatel mógł w rzeczywistości, a nie jedynie teoretycznie skorzystać z prawa do sądu, należy przede wszystkim zadbać o jego dostępność. Jak przygotować sąd zarówno pod względem architektonicznym, jak i cyfrowym podpowiada Angelika Rekowska, prawniczka Fundacji Court Watch Polska i koordynatorka projektu „Wspólnie-Dostępnie-Sprawiedliwie”.

21.08.2023

Mikołaj Kozak: Kevin Spacey na decyzję czekałby przed polskim sądem o wiele dłużej

Wymiar sprawiedliwości

Zakończony niedawno proces Kevina Spacey pokazuje nam, jak można pracować i przypomina, jak się tego w Polsce nie robi. W postępowaniu sądowym ważna jest dynamika. Trudno o niej mówić, jeśli postępowanie przed sądem I instancji trwa przez kilka lat, a pojedyncze terminy rozprawy oddzielone są kilkumiesięcznymi przerwami, w trakcie których w sprawie nie dzieje się nic - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

19.08.2023

Strona będzie mogła się domagać, by sąd przeprowadził dowód na e-rozprawie

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja procedury cywilnej, którą w najbliższych dniach zajmie się ponownie Sejm, zakłada wprowadzenie na stałe do polskiego postępowania tzw. posiedzeń zdalnych, z zastosowaniem urządzeń technicznych umożliwiających ich przeprowadzenie na odległość. Ma się to też wiązać z istotnymi zmianami w postępowaniu dowodowym - piszą Sebastian Morgała, adwokat, oraz Zygmunt Waga, radca prawny, z zespołu rozwiązywania sporów kancelarii Taylor Wessing.

15.08.2023

Dr Romanowski: Intensywnie pracujemy nad wdrożeniem przepisów chroniących dzieci

Prawo rodzinne

Przygotowanie podstawy prawnej dla działań chroniących dzieci jest pierwszym etapem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że same przepisy nie wystarczą, konieczne jest ich wdrożenie. W pierwszej kolejności oznacza to, powołanie zespołu do spraw analiz zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zespołu do spraw ochrony małoletnich, przygotowanie wzorów standardów ochrony małoletnich, no i kampanie informacyjne - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

11.08.2023

Dr Gabriel-Węglowski: Prokuratura potrzebuje dobrej reformy, nie komisji weryfikacyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratorzy, którzy zachowywali się niegodnie, łamali prawo lub tym bardziej popełnili przestępstwo, powinni zostać usunięci z zawodu. Podstawą powinny być procedury dyscyplinarne i karne, z prawem do obrony i wyrokiem niezawisłego sądu korporacyjnego lub powszechnego. W prokuraturze nie ma miejsca na komisje weryfikacyjne i "świadectwa moralności" - mówi dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

09.08.2023

Prezes NRA: Rezygnujemy z punktów szkoleniowych, obowiązek doskonalenia zostaje

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma potrzeby ani racjonalnego uzasadnienia, aby samorząd adwokacki rozliczał adwokatów z punktów szkoleniowych, dlatego Prezydium NRA przyjęło projekt uchwały, która znosi obowiązek gromadzenia punktów szkoleniowych, jednocześnie utrzymując obowiązek doskonalenia zawodowego adwokatów. Adwokat ma nadal doskonalić swoje umiejętności, poszerzać wiedzę, bo jest to ważne z punktu widzenia klienta i jego bezpieczeństwa - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA.

07.08.2023