Niech wracają, skąd przyszli! Słowa godne profesora, sędziego nieskazitelnego charakteru?

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawione 6 września 2024 r. propozycje zmian w moim przekonaniu niewiele mają wspólnego z przywracaniem praworządności. Oczywiście zdaję sobie w pełni sprawę, iż po 2018 roku wiele osób uzyskało różne funkcje i stanowiska w sądownictwie, co nie wynikało wyłącznie z ich kompetencji i doświadczenia zawodowego. Nie ma jednak mojej zgody na to, żeby z powodu tej wąskiej grupy osób, w tak rażący sposób dyskryminować, poniżać i niszczyć około 3 tys. pozostałych sędziów - pisze Ewa Pawłowska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

13.09.2024

Trzeba wyjaśnić status osób nieuprawnionych do orzekania w TK

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy zapewnić procedury umożliwiające stronom sporu ponowne rozpatrzenie lub wznowienie ich spraw przed właściwym sądem, przy poszanowaniu praw osób trzecich, działających w dobrej wierze, w sprawach cywilnych i niepogarszania sytuacji skazanego w sprawach karnych – to opinia Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, wydana w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i przepisów wprowadzających.

08.09.2024

Ławnicy SN: Do błędu premiera nigdy nie powinno dojść

Wymiar sprawiedliwości

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego II kadencji podjęła uchwałę, w której uznaje za pożałowania godne złożenie przez prezesa Rady Ministrów RP kontrasygnaty pod niezgodnym z Konstytucją RP postanowieniem Prezydenta RP w sprawie wyznaczenia przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Postanowienie to jest w dwójnasób niezgodne z prawem.

02.09.2024

Sędzia Niewiadomski: Sprawy frankowe rozpatrujemy szybciej, ale potrzebne uproszczenia w procedurze

Wymiar sprawiedliwości

Dzięki wprowadzeniu ponad rok temu przepisu, pozwalającego pozwy konsumentów, dotyczące kredytów walutowych, kierować nie tylko do sądu właściwego dla siedziby banku, do naszego wydziału wpływa teraz mniej spraw i także dzięki temu „pokrywamy wpływ”, czyli rozpatrujemy tyle samo lub więcej spraw niż na bieżąco wpływa – mówi sędzia dr Tomasz Niewiadomski, przewodniczący XXVIII Wydziału Cywilnego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ale zastrzega, że dalsze zwiększenie efektywności ułatwiłyby także pewne uproszczenia w procedurze.

31.08.2024

Prof. Kocot: Komisja kodyfikacyjna na początek sprząta w prawie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Likwidacja gospodarczych i konsumenckich postępowań odrębnych, ujednolicenie terminów przedawnienia, ochrona słabszej strony także w relacjach między przedsiębiorcami, likwidacja instytucji ubezwłasnowolnienia – takie m.in. zadania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przedstawia w rozmowie z Prawo.pl jej wiceprzewodniczący prof. Wojciech Kocot.

26.08.2024

Piotr Prusinowski: Jedna Izba SN od 3 września bez prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Pan Prezydent przyśle nam osobę pełniącą obowiązki, wyłonioną przez siebie z sędziów Sądu Najwyższego, bez kontrasygnaty premiera, to ta czynność będzie dotknięta poważną wadą prawną. Prezydent RP ma prawo powoływać prezesów Sądu Najwyższego, ale nie ma uprawnień do powoływania pełniących obowiązki prezesa SN - podkreśla dr Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

23.08.2024

Mikołaj Kozak: W śledztwie cisza, a areszt przedłużany

Wymiar sprawiedliwości

Cieszą słowa wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy, że nie może być tak, że ktoś jest pozbawiony wolności kilkanaście miesięcy, a w jego sprawie nic się nie dzieje. W praktyce zarówno we wnioskach o przedłużenie aresztu, jak i w wystąpieniach prokuratorów na posiedzeniach pojawia się argument, że dalsza izolacja jest konieczna z uwagi na „rozwojowy” charakter sprawy i czynności, które organy ścigania zamierzają przeprowadzić. Często taki argument przechodzi, a potem rzeczywistość okazuje się inna - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.08.2024

Rudzińska-Bluszcz: Ochrona dzieci w szkole, na obozie i w hotelu to obowiązek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek to 250 złotych, za drugim razem kara będzie surowsza. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości.

14.08.2024

Dr Gliszczyńska-Grabias: Obecne prawo też pozwala skutecznie karać za mowę nienawiści

Prawo karne Prawnicy

Poszerzenie katalogu grup wrażliwych, których dotyczyć mogą przestępstwa motywowane nienawiścią, to dobra zmiana. Ale nawet, gdy nie jest ona jeszcze uchwalona, można i należy ścigać mowę nienawiści z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej – mówi dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, przewodnicząca zespołu doradców Prokuratora Generalnego ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.

13.08.2024

Prof. Błaszczak: Zarzut potrącenia w procedurze potrzebny

Prawo cywilne Prawnicy

Jestem przeciwny usunięciu przepisu dotyczącego zarzutu potrącenia z kodeksu postępowania cywilnego. Uważam, że jest on potrzebny z punktu widzenia praktyki – stwierdza prof. dr hab. Łukasz Błaszczak z Zakładu Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. I dodaje, że zarzut potrącenia powinien pełnić rolę szczególnego środka dochodzenia roszczeń.

08.08.2024

Prof. Tomaszewski: Niezależna certyfikacja podstawą jakości opinii biegłych sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Centralna lista usprawni zarządzanie opiniami dla prokuratur i sądów, a niezależna certyfikacja zapewni wpisywanie na tę listę specjalistów o sprawdzonych kompetencjach – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. przygotowania ustawy o biegłych sądowych. Projektowana ustawa ma też uporządkować zasady wynagradzania biegłych, włącznie z ustaleniem nowych stawek i obowiązku ich waloryzacji.

06.08.2024

Prawo zrozumiałe dla wszystkich – dlaczego nie działa i jak to zmienić?

Prawnicy

Wśród prawników popularne jest powiedzenie, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Jeśli coś wygląda jak banał i brzmi jak banał, prawdopodobnie jest to banał. Taki, który najczęściej słyszą klienci od swojego mecenasa, gdy przychodzi im zmierzyć się z problemem prawnym, o którym nie mieli pojęcia. Lecz skoro nieznajomość prawa szkodzi, to kto odpowiada za to, że ludzie go nie znają? – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk, radca prawny.

27.07.2024

Prof. Olaś: Nowelizację procedury cywilnej z 2019 r. - poprawić, dobre przepisy zostawić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku, nazywana przez wielu praktyków „deformą”, przyczyniła się do dekompozycji, dezintegracji, wręcz destrukcji tej procedury. Dlatego potrzebne są w niej pilne zmiany, ale dobre rozwiązania trzeba zostawić, chociaż niektóre z poprawkami - mówi dr hab. Andrzej Olaś, adwokat, adiunkt w Zakładzie Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26.07.2024

Mec. Steć: Prowadzenie kancelarii wymaga biznesowego podejścia

Prawnicy

W dzisiejszych czasach bycie prawnikiem w dużym mieście może być bardzo wygodnym zajęciem. Minęły czasy niskich stawek, rzędu 2–3 tys. zł miesięcznie. Aplikanci, i to wcale nie w największych korporacjach, mogą zarabiać nawet po 7 czy 10 tys. miesięcznie na rękę. A młodsi prawnicy – nawet 20 tys. zł netto – mówi Arkadiusz Steć, adwokat. Odpowiada na pytania dotyczące sytuacji prawników stojących przed decyzją o założeniu własnej działalności, a także na co trzeba uważać, działając na mniejszych rynkach.

24.07.2024

Prof. Płatek: Należałoby uwzględnić tzw. prawo Romea i Julii

Prawnicy

Uchwalony tekst noweli ustawy Kodeks karny ma inne znaczenie, niż mu przypisują posłowie i posłanki. Istnieje zatem nieadekwatność między uchwalonym tekstem a znaczeniem, jakie temu tekstowi przypisują posłowie i posłanki, a także znaczeniem, jakie mu przypisuje się w dyskursie publicznym – uważa prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego w opinii sporządzonej dla Senatu.

22.07.2024

Dr Kładoczny: Zniesienie kary za zniesławienie lepsze niż redukcja

Prawo karne Prawnicy

Zapowiedź ministra sprawiedliwości i przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego o redukcji odpowiedzialności karnej na podstawie artykułu 212 kodeksu karnego to dobra wiadomość – mówi dr Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ale zaznacza, że najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak zniesienie kary pozbawienia wolności za zniesławienie.

19.07.2024

Prof. Zoll: Kara nie tylko w więzieniu – warto szukać alternatyw

Prawo karne

Z uznaniem i nadzieją przyjmuję zapowiedź prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, zmierzających do poszerzenia możliwości stosowania kar alternatywnych do kary pozbawienia wolności. Liczę na przywrócenie niektórych możliwości, nad którymi kiedyś pracowaliśmy, a być może też stworzenie nowych – mówi prof. Andrzej Zoll, przewodniczący i członek takiej komisji w latach 2009-2016.

17.07.2024

Prof. Zajadło: Nie nadużywać tymczasowego aresztowania, nawet dla jego zwolenników

Prawo karne Prawnicy

Jeśli Sejm uchyli immunitet byłemu wiceministrowi sprawiedliwości, pojawi się kwestia jego tymczasowego aresztowania. Część opinii publicznej zapewne przyklaśnie tej idei, szczególnie że to reprezentant ekipy używającej i nadużywającej tego środka. Ale taki odwet nie byłby dobrym sygnałem w ramach odbudowy państwa prawa – mówi prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego.

11.07.2024

Dr Kubista: Nie da się już być adwokatem od wszystkiego

Prawnicy

Świeżo upieczeni adwokaci i radcowie prawni, jeżeli marzą o otwarciu własnej kancelarii, powinni w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę chcą się zajmować. Określi to ich dalsze działania marketingowe, profil klientów, wizerunek i markę osobistą. Wpłynie też na zasady prowadzenia biznesu - inaczej prowadzi się kancelarię opartą na sprawach sądowych, a inaczej na bieżącej obsłudze firm – mówi serwisowi Prawo.pl dr Bartosz Kubista, adwokat i doradca podatkowy.

11.07.2024

Sędzia Krygielski: Olsztyński sąd po przejściach wraca do spokojnej pracy

Prawnicy

Dużym wyzwaniem było podjęcie się kierowania sądem, w którym w ostatnich latach tyle się wydarzyło, którego najbardziej znanymi symbolami stali się broniący niezawisłości sędziowskiej Paweł Juszczyszyn oraz po przeciwnej stronie członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki – mówi prezes sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski.

10.07.2024