Urzędówki na nowych zasadach sąd może podwyższyć sześciokrotnie

Prawnicy

5 czerwca br. weszły w życie nowe rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata albo radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Chodzi tu o wysokości opłat dla adwokatów i radców prawnych za tzw. urzędówki. Największa zmiana to możliwość podwyższenia przez sąd podstawowej stawki maksymalnie do 600 proc. - pisze Elżbieta Jóźwiak radca prawny z kancelarii BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

27.06.2024

Prof. Małecki: Polityczna zmiana ogranicza areszty, ale to jeszcze za mało

Wymiar sprawiedliwości

Mniejsza liczba prokuratorskich wniosków o tymczasowe aresztowanie to dobry sygnał. Ale nie może być tak, że prawo się nie zmienia, a tylko od zmiany politycznej w kraju zależy to, czy liczba tymczasowo aresztowanych rośnie, czy maleje – mówi dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

27.06.2024

Prof. Markiewicz: Trzeba zlikwidować feudalizm w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Wynagrodzenia pracowników sądów i asystentów to jedna z kwestii, która powinna zostać jak najszybciej rozwiązana. Są bowiem na skandalicznym poziomie. W tym zakresie nie jest potrzebna praca Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, a współpraca resortów sprawiedliwości i finansów - mówi prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji i szef Iustitii. Dodaje, że sprawa jest szczególnie ważna teraz, gdy sądy zmagają się z problemami kadrowymi, związanymi z sytuacją wokół neo-KRS.

24.06.2024

Instytucja doręczenia komorniczego - zmora sądów

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja doręczenia komorniczego uprzykrza życie nie tylko sądom czy powodom, ale i pozwanym, którzy muszą liczyć się z wizytą komornika w mieszkaniu lub rozpytywaniem wśród sąsiadów. Wpływa ona również na przedłużenie postępowania sądowego - pisze Kamil Paweł Szmidt, adwokat w RESIST Rezanko Sitek.

20.06.2024

Prof. Zoll: Szybkie sprzątanie po poprzednim ministrze

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego powinna szybko naprawić to, co zostało w prawie karnym zepsute nowelizacją z 2022 roku. Czyli przywrócić wcześniejsze rozwiązania, a nad dalszymi niezbędnymi reformami powinna pracować spokojnie, z namysłem i konsultacjami. Ustawę o KRS trzeba szybko uchwalić z „poprawką Bodnara”, co pozwoli rozwiązać przynajmniej część problemów w wymiarze sprawiedliwości – mówi prof. Andrzej Zoll.

13.06.2024

Minister Mościcka-Dendys: Za czwartym razem uda się wyłonić polskiego sędziego ETPCz

Prawnicy Prawo europejskie

Przedstawimy w wymaganym terminie, czyli do 12 sierpnia, Radzie Europy dobrych kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i liczymy, że jedna z tych osób zostanie faktycznie powołana – mówi dr Henryka Mościcka-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych. I podkreśla, że procedura ta prowadzona jest zgodnie z wymaganymi standardami i transparentnie.

11.06.2024

Prof. Tarapata: Nie ma kary za ucieczkę przed tymczasowym aresztowaniem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zabronione jest unikanie przez podejrzanego udziału w postępowaniu karnym, ale za ukrywanie się lub ucieczkę przed aresztowaniem nie można go ani jego bliskich ukarać - mówi prof. Szymon Tarapata, karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego i adwokat. Jak zaznacza, pomoc w tym ze strony adwokata lub innych osób jest przestępstwem poplecznictwa.

10.06.2024

O wykładni art. 22(1) kodeksu cywilnego, czyli kto jest konsumentem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

W sporach dotyczących kredytów powiązanych z walutami obcymi („sprawach frankowych”) istotne znaczenie ma to, w jakim charakterze działał, zawierając umowę, kredytobiorca. Czy jest konsumentem w relacji z bankiem i czy może korzystać z dobrodziejstwa ochrony kreowanej przez dyrektywę Rady 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, czy też działał jako przedsiębiorca i tej ochrony nie powinien otrzymać - pisze Damian Nartowski, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

10.06.2024

Sędziowie odpowiadają za nadużywanie tymczasowego aresztowania

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja tymczasowego aresztowania jest w Polsce stosowana zbyt często, a udział w tym mają zarówno prokuratorzy, jak i sędziowie. Jednak „wina” sędziów” jest większa, bo prokuratorzy tylko wnioskują, a oni decydują, czy te wnioski są uzasadnione. Niestety, sędziowie nie są dobrymi strażnikami naszej wolności – mówi Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.

08.06.2024

Jacek Kudła: Straż Graniczna pada ofiarą przepisów nieadekwatnych do obecnych czasów

Ostatni incydent z wykorzystaniem broni palnej przez Straż Graniczną wobec migrantów, próbujących przedostać się nielegalnie na teren Polski, pokazuje konieczność dookreślenia ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, jak również ustawy o Straży Granicznej. Jest bowiem luka, powodująca wątpliwości interpretacyjne - pisze Jacek Kudła, biegły, ekspert z zakresu m.in. czynności operacyjnych.

07.06.2024

Prof. Hofmański: Prawnicy powinni poszukiwać sposobów reakcji na okrucieństwo

Prawo karne Prawnicy

Międzynarodowe prawo karne musi podążać za realiami, szczególnie wobec obecnie trwających konfliktów zbrojnych. Problematyczne w praktyce okazują się zwłaszcza kwestie proceduralne, co rzutuje na możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zbrodni międzynarodowych - wskazuje prof. Piotr Hofmański z Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

06.06.2024

Postępowanie zażaleniowe – trzy nowelizacje w pięć lat

Wymiar sprawiedliwości

Postępowanie zażaleniowe od kilku lat stanowi przedmiot istotnych ingerencji ustawodawcy. Nowelizacja postępowania cywilnego w zakresie zażaleń miała miejsce już trzykrotnie i to tylko w ciągu ostatnich pięciu latach - w tym aż dwukrotnie w samym 2023 roku. Przed nowelizacją z 2019 roku zażalenie było w istocie prostym narzędziem nie budzącym większych wątpliwości interpretacyjnych. Przepisy zostały jednak znacząco rozbudowane, przez co stały się dużo mniej klarowne dla uczestników postępowania - pisze Agnieszka Marjańska prawniczka z Działu Postępowań Spornych Kancelarii Kopeć Zaborowski.

03.06.2024

Powództwo wzajemne możliwe, ale z ograniczeniami

Wymiar sprawiedliwości

Powództwo wzajemne jest dopuszczalne, jeżeli roszczenie wzajemne ma związek z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia. Pamiętać trzeba jednak o tym, że powództwo wzajemne można wytoczyć nie później niż w odpowiedzi na pozew, a jeżeli go nie złożono - w sprzeciwie od wyroku zaocznego albo przy rozpoczęciu pierwszego posiedzenia, o którym zawiadomiono, albo na które wezwano pozwanego.

30.05.2024

Prof. Wróbel: Zmiany w prawie karnym - część propozycji jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Sądy i prokuratury czekają fundamentalne zmiany, także organizacyjne. To nie jest dobry moment, by równocześnie wprowadzać duże kompleksowe zmiany w prawie karnym czy procesie karnym. Dlatego jako Komisja Kodyfikacyjna Prawna Karnego raczej będziemy się skupiać nad pakietowymi propozycjami dotyczącymi konkretnych obszarów, w których można łatwo zidentyfikować możliwość poprawy wymiaru sprawiedliwości - mówi prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji.

29.05.2024

Czy Komisje Kodyfikacyjne zmienią wizerunek polskiego wymiaru sprawiedliwości?

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnim czasie głośno jest wokół wznowienia prac Komisji Kodyfikacyjnych Prawa Cywilnego oraz Prawa Karnego. Utworzono także dwie kolejne: Prawa Rodzinnego oraz Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Nie umniejszając w żadnym stopniu potrzeby, jak i rangi tych wydarzeń stawiam tezę, że największe zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie zależą od zmiany ustaw, nawet rangi kodeksowej. Dużo więcej środowisko prawnicze może zmienić samo. Jak choćby w zakresie relacji z sądami - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

27.05.2024

Prof. Wróbel: Komisyjny projekt pilnych zmian w prawie karnym na dniach u ministra

Wymiar sprawiedliwości

Kończą się prace nad pierwszym projektem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, obejmującym te zmiany w kodeksach karnym, postępowania karnego, wykonawczym i wykroczeń, które przyjmowane były z naruszeniem Konstytucji lub są sprzeczne z prawem międzynarodowym. Chodzi m.in. o możliwość orzekania bezwzględnego dożywocia, ale też objęcie przepisami Kodeksu karnego 14-latków - odpowiadających za zabójstwo kwalifikowane, zmiany w dyrektywie kary oraz kradzież zuchwałą - mówi prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji.

23.05.2024

Prof. Zembrzuski: Ochrona konsumenta nadal nie jest skuteczna

Prawo cywilne

Przepisy postępowania odrębnego w sprawach z udziałem konsumenta urągają unijnym i europejskim standardom i założeniom. Nie są one w stanie zapewnić jednolitej i przewidywalnej praktyki sądowej - wskazuje prof. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

22.05.2024

Dynamika procesów społecznych w kancelariach prawnych i ich wpływ na relacje z klientami

Prawnicy

Kancelaria prawna, tak jak każda inna organizacja, jest napędzana przez różnego rodzaju wymianę relacji międzyludzkich. Warto zastanowić się, w jaki sposób dynamika zależności wewnętrznych oraz związane z nią wpływy, postrzeganie społeczne i sposób myślenia, wpływa na relacje z klientami. Bo wspólne cele, osiągnięcia i sukcesy łączą. Bywają też sytuacje, gdzie nie ma elastyczności, firma jest w konserwie, a wizjoner ma pomysły z piekła rodem - pisze Katarzyna Buczkiewicz, konsultant ds. marketingu prawniczego.

18.05.2024

Mikołaj Kozak: Posiedzenia pojednawcze - niepotrzebne przedłużenie postępowań prywatnoskargowych

Wymiar sprawiedliwości

W sprawach prywatnoskargowych rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze. W założeniu ma to służyć pojednaniu, likwidacji sporu i uniknięciu konieczności dalszej ingerencji w konflikt przez sąd karny. Czy system działa? W praktyce sytuacje, w których posiedzenie pojednawcze prowadzi do czegokolwiek innego niż przedłużenie postępowania są nadzwyczaj rzadkie - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

14.05.2024