Kulpa: Kryzys konstytucyjny czy sprawa rejestrowa?

W aktualnym kryzysie konstytucyjnym padają wiecowe hasła o „bezprawnym” działaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: skoro mamy do czynienia z kryzysem „konstytucyjnym” w zakresie spółek, to dlaczego nie rozstrzygnie go sąd rejestrowy? Czy Krajowy Rejestr Sądowy nie zajmuje się spółkami? - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni, laureat konkursu “Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra 2018”.

25.12.2023

Mikołaj Kozak: Cywilny charakter zmorą w sprawach karnych gospodarczych

Prawo karne

Zmorą w sprawach karnych – zwłaszcza w skomplikowanych kwestiach karnych gospodarczych – jest dla strony atakującej sformułowanie, że sprawa ma charakter cywilny i sprawiedliwości trzeba szukać na drodze cywilnej, a nie karnej. Bardzo często takie sformułowanie nie jest w ogóle wyjaśnione - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.12.2023

Prokurator Turek: Bodnar mógł i powinien odwołać członków Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

W ostatnich dniach Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów, powołanych przez swojego poprzednika Zbigniewa Ziobro. Ci oświadczyli, że ich odwołanie nie wywołało skutków prawnych, gdyż Prawo o prokuraturze nie przewiduje takiej możliwości. To argumentacja fałszywa, która zasadza się na przekonaniu, że określone uprawnienie, nakaz lub zakaz wywodzi się z jednego tylko przepisu, interpretowanego w oderwaniu od pozostałych uregulowań ustawy, i od całego porządku konstytucyjnego RP - pisze i dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

21.12.2023

Dubois: Znaleźliśmy rozwiązanie, w jaki sposób odwrócić decyzje I Prezes SN

Prawnicy

Zdajemy sobie sprawę, jakie są niebezpieczeństwa manipulowania składami w Trybunale Stanu, ale nie jesteśmy w tej sytuacji bezradni. I w ciągu najbliższych dni przeprowadzimy działania prawne przywracające pewną równowagę i zasadę niezawisłego losowania sędziów – zapowiada Jacek Dubois, adwokat, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.

19.12.2023

Prof. Manowska: Minister sprawiedliwości narusza trójpodział władz

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego uważa, że projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości autorstwa Adama Bodnara jest rażąco niezgodny z Konstytucją - to naruszenie niezawisłości sędziowskiej, jakiej nie było nawet w PRL. Uważa za niedopuszczalne zobowiązywanie sędziów w drodze rozporządzenia do uwzględniania takich lub innych treści normatywnych w wydawanych orzeczeniach i sporządzanych uzasadnieniach, niezależnie od tego, o jakie unormowania chodzi.

18.12.2023

Prof. Safjan: Spacerujemy po cienkiej linie nad przepaścią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie podzielam poglądu, że przywrócenie rządów prawa jest niemożliwością. System prawny – jego ogólne zasady oraz wartości – ma sens wtedy, kiedy może spełniać swoją funkcję jako gwaranta – uważa prof. Marek Safian. I dodaje, że zastosowanie instrumentów nie tylko prawniczych, byłoby straszliwym błędem oraz ciosem wymierzonym w społeczeństwo obywatelskie, jak również w naszą konstytucyjną i prawną kulturę.

18.12.2023

Bodnar: Trzeba powstrzymać kryzys i przywrócić praworządność

Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęliśmy już prace nad zmianami ustawowymi dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości. Podejmę wszystkie możliwe prawnie działania, by powstrzymać pogłębianie się kryzysu, choćby poprzez wstrzymanie obwieszczeń o wolnych stanowiskach sędziowskich. Nie można pozwolić na dalsze wadliwe powoływanie sędziów - mówi serwisowi Prawo.pl dr hab. Adam Bodnar, nowy Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny.

18.12.2023

Mec. Robert Ofiara: Czy WIBOR jest do ruszenia? To zależy

Wymiar sprawiedliwości

Jest wiele podobieństw pomiędzy kredytami frankowymi a kredytami z WIBOR-em, jednak droga kredytobiorców z WIBOR-em nie jest jeszcze przetarta, a to czy pozew ma sens zależy od wielu czynników. Ważne jest to, jak kredytobiorca był informowany o ryzyku zmiany oprocentowania i o tym, ile będzie go kosztował kredyt. Trzeba się też zastanowić, o co warto walczyć, bo nieważność - w tym przypadku - nie zawsze jest korzystna - pisze Robert Ofiara, adwokat.

01.12.2023

Monika Horna-Cieślak: Jako Rzecznik Praw Dziecka chcę być głosem młodych ludzi

Prawo rodzinne

Pełniąc funkcję Rzecznika Praw Dziecka, chcę być głosem, i to głosem słyszalnym, młodych osób. Będę stawiać m.in. na legislację, ale też na działania prewencyjne, szkolenia i edukację we wszystkich obszarach i tematach, które dzieci i młodzież interesują – mówi w rozmowie z Prawo.pl Monika Horna-Cieślak, adwokatka, powołana na urząd RPD.

30.11.2023

Prokurator Turek: Jak rozkuć beton w Prokuraturze? Rozważnie

Prokuratura

Opinia publiczna żyje perspektywą przejęcia przez mający powstać rząd, kontroli nad prokuraturą. Przeszkodą jest wprowadzony lipcową nowelą Prawa o prokuraturze wymóg uzyskania zgody prezydenta na odwołanie przez premiera urzędującego Prokuratora Krajowego. Pojawiają się głosy, że zgodnie z Konstytucją wymóg ten można pominąć. Jeśli jednak w imię doraźnego pozbycia się kierownictwa prokuratury zdecydujemy się na taki krok w oparciu o niepewne argumenty, to jak za chwilę uzasadnimy projekt uniezależnienia prokuratury od rządu - pyta dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

29.11.2023

Mec. Andrzej Zwara: Klienci oczekują od adwokatów stosowania nowych technologii

Wymiar sprawiedliwości

Nowe technologie nie zastąpią wiedzy, doświadczenia i umiejętności adwokatów, ale są narzędziem, które umożliwi nam efektywniejsze wykonywanie naszej pracy. Należy w nie inwestować, ponieważ tego oczekują klienci – mówi Andrzej Zwara, adwokat, prezes Biblioteki Palestry, członek Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Jak dodaje, adwokaci, którzy nie nadążą, nie będą mogli zapewnić klientom pomocy prawnej zachowując jednocześnie odpowiednie standardy bezpieczeństwa, tajemnicy zawodowej oraz wysokiego poziomu obsługi.

29.11.2023

Mikołaj Kozak: Przy procesie karnym problemem czas i organizacja

Wymiar sprawiedliwości

Samo oczekiwanie to jeden problem. Osobną kwestią jest sposób zorganizowania postępowania z punktu widzenia oskarżonego, który tak długo na proces czeka. Jeżeli po 1,5 roku od wpływu aktu oskarżenia wyznaczany jest wreszcie termin rozprawy w sprawie, w której do przesłuchania – oprócz oskarżonego – jest dwóch czy trzech świadków, to naprawdę nie rozumiem, dlaczego sąd planuje termin rozprawy na 45 minut i nie wzywa żadnego świadka - pisze Mikołaj Kozak, adwokat w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

28.11.2023

Dr Romanowski: Mamy solidne ramy prawne systemu ochrony dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Solidne ramy prawne systemu ochrony dzieci już są, zespoły ds. badania przypadków ich śmierci lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz do spraw ochrony małoletnich powinny zacząć formalnie działać na przełomie listopada i grudnia. Sukces tkwi jednak nie tylko w przepisach, ale w tym jak zostaną wdrożone w życie. W ministerstwie niezmiennie jest pełne zaangażowanie, by przebiegło to sprawnie - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, który odpowiadał m.in. za prace nad ustawą Kamilka.

27.11.2023

Kożuchowska-Warywoda: Rozliczenia to nie priorytet, ważne uzdrowienie sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Najpierw zmiany w KRS, później uporanie się z jej decyzjami w sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym - to priorytety na przywrócenie praworządności w wymiarze sprawiedliwości. Trzeba przy tym brać pod uwagę interesy obywateli. Dlatego proponujemy by neo-sędziowie do momentu zakończenia spraw, które rozpatrują, ale też nowych konkursów, mogli być delegowani. Z kolei ci, którzy sprzeniewierzyli się przysiędze sędziowskiej i dopuścili się uchybienia godności urzędu, powinni odpowiadać dyscyplinarnie - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

22.11.2023

Prof. Chmaj: Premier, a nie prezydent odwołuje Prokuratora Krajowego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na gruncie Konstytucji RP Prezydent nie jest uprawniony do samodzielnego decydowania ani o obsadzie stanowiska Prokuratora Generalnego, ani innych urzędów prokuratorskich – stwierdza w opinii sporządzonej dla Senatu prof. dr hab. Marek Chmaj. A co więcej – akt odwołania Prokuratora Krajowego będzie skuteczny z chwilą jego podjęcia przez Prezesa RM.

19.11.2023

Filip Rak: Wartości i pasja kluczem do prawniczego sukcesu

Prawnicy

W każdym obszarze prawa można znaleźć swoje miejsce. Ważne jest podążanie za głosem serca, za swoją pasją, pamiętając równocześnie o istotnych dla siebie wartościach. Jeszcze lepiej, jeśli to, co robimy, pomaga innym. To wszystko jest filarem prawniczego sukcesu - mówi Filip Rak, adwokat z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, który zajął I miejsce w konkursie Rising Stars Liderzy jutra 2023.

16.11.2023

Sędzia Żurek: Neosędziowie to paserzy Konstytucji - muszą odejść

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wielu prawników nie przystępowało do konkursów sędziowskich wiedząc, że neoKRS jest nielegalna. Tymczasem neosędziowie brali stanowiska i wysokie pensje, bo byli paserami Konstytucji w czasie, gdy inni zakładali koszulki z napisem „Konstytucja” i palili światełka - mówi sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie. Wskazuje, że konkursy należy powtórzyć, a neosędziowie mogą wziąć w nich udział.

31.10.2023

Dr Gabriel-Węglowski: Quo proficisces, Prokuratorze Generalny?

Prokuratura

Dokąd podążysz - to pytanie staje przed przyszłym, nieznanym jeszcze Prokuratorem Generalnym. Decyzja wyborców urealniła wizję rozdziału funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Rządzący dotąd obóz polityczny był przeciwny temu rozwiązaniu, za rozdziałem i uniezależnieniem Prokuratury opowiada się jednak dotychczasowa opozycja, która zdobyła większość parlamentarną i najpewniej przejmie rządy - pisze dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

27.10.2023

Prokurator Skała o projekcie LSO: Dobrymi chęciami piekło wybrukowane

Prokuratura

Nie wszystkie rozwiązania z projektu Prawa o ustroju prokuratury, przygotowanego przez Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" są złe. Jednak gros - jak choćby koncepcja prokuratury sądowej czy zmian w jej strukturze - będzie prowadzić do przesuwania, a nawet ograniczenia liczby prokuratorów. Grzechem autorów jest też niespójność propozycji z Konstytucją, a także wyraźnie antyprokuratorski charakter - pisze prokurator Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

24.10.2023

Dr Ślusarczyk: zażalenie od odmowy zwolnienia z kosztów możliwe i w II instancji, ale jest pułapka

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego strona postępowania przed sądem drugiej instancji uzyskała prawo złożenia zażalenia do innego składu sądu drugiej instancji w przedmiocie odmowy zwolnienia od kosztów sądowych lub cofnięcie takiego zwolnienia. Jest to krok w dobrym kierunku zmierzający do zwiększenia ochrony procesowej stron, ale trzeba mieć na uwadze czyhającą pułapkę proceduralną - pisze Maksymilian Ślusarczyk doktor nauk prawnych, radca prawny, autor i współautor publikacji z zakresu m.in. prawa cywilnego i procedury cywilnej.

22.10.2023