Prezes NRA: COVID-19 wpłynął i będzie wpływał na funkcjonowanie kancelarii

Prawnicy LegalTech Koronawirus

Czas epidemii pokazał, że adwokaci prowadząc kancelarie muszą znać się na zarządzaniu, organizacji pracy czy umieć analizować koszty. Pomocne w utrzymaniu się na rynku będą też umiejętność kontaktowania się z klientami, jakość usług i umiejętności w konkretnych dziedzinach prawa - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prezes NRA adw. Jacek Trela.

10.06.2020

Prof. Manowska: Zleciłam analizę orzecznictwa w sprawach kredytów frankowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zapowiada podjęcie uchwał rozszerzonych składów w sprawie ujednolicenia orzeczeń dotyczących kredytów frankowych oraz w kwestii zadośćuczynienia dla członków rodzin poszkodowanych deliktem. Nie zamierza jednak wstrzymywać pracy Izby Dyscyplinarnej SN, której zawieszenia domaga się Trybunał Sprawiedliwości UE.

09.06.2020

Sędzia Krupa: COVID-19 jawności rozprawy nie powinien ograniczać

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sędziowie - zgodnie z konstytucją - nie mogą sądzić dopóty nie ma gwarancji jawności. To trochę hipokryzja naszego środowiska, które z jednej strony piętnuje jej naruszenia, także z powodu obostrzeń związanych z wirusem COVID-19, a z drugiej zgadza się - z tego samego powodu - na ograniczenie, wręcz wyłączenie dostępu publiczności do rozpraw - mówi sędzia Arkadiusz Krupa.

06.06.2020

Wyciek danych sędziów i prokuratorów – czy w naszym państwie ktokolwiek jest bezpieczny?

Wymiar sprawiedliwości RODO

Z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury wykradzione zostały dane osobowe tysięcy sędziów, prokuratorów oraz innych pracowników sądów. Problem może dotyczyć około 51 tysięcy osób. Co wydarzyło się w KSSiP i jak można zapobiegać w przyszłości takim incydentom? Czas to ocenić okiem specjalisty z zakresu ochrony danych - piszą Joanna Ożóg i Cezary Bartsch.

05.06.2020

Prezes Kurosz: Jeśli rozprawa online, to z publicznością online

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zasada jawności jest bezwzględnie wymagana, bo umożliwia społeczną kontrolę i patrzenie sądom na ręce. Bez tego - powiedzmy wprost - ludzie się nie czują bezpiecznie. Stąd pomysł by w czasie epidemii, prowadząc rozprawy online, umożliwić w takim trybie też dostęp publiczności - mówi Prawo.pl sędzia Krzysztof Kurosz, prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi - Śródmieścia.

03.06.2020

Sędzia Niedzielak: Izba Dyscyplinarna uchyla immunitety sędziom - zabezpieczenie TSUE nie dotyczy spraw karnych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zajmuje się obecnie sprawami dyscyplinarnymi sędziów, ale rozpatruje tzw. sprawy immunitetowe - wyjaśnia sędzia SN Piotr Niedzielak. - Orzeczenie TSUE o udzieleniu zabezpieczenia w ogóle nie dotyczy postępowań karnych, w których zamierza się pociągnąć do odpowiedzialności sędziego.

02.06.2020

Prof. Gołaczyński: Arbitraż szansą dla przedsiębiorców w czasie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy powszechne nadal pracują w ograniczonym zakresie z powodu stanu epidemii. Nadal praktycznie nie prowadzą rozpraw na posiedzeniu jawnym, natomiast te w trybie wideokonferencji są ograniczone ze względów technicznych. Sądy arbitrażowe dają natomiast takie możliwości już teraz - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

31.05.2020

Dr hab. Krawiec: Hejt w pismach procesowych pełnomocników jest niedopuszczalny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawodowi pełnomocnicy korzystają z wolności wypowiedzi przy wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Uprawnienia te powiązane są z prawem do obrony. Nie można jednak uznać, że adwokat lub radca prawny może bez konsekwencji uzupełniać swoją argumentację personalnymi uwagami, które godzą w prawa innych - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

30.05.2020

Tarcza 3 umożliwia rozprawy online, ale potrzebne szczegółowe procedury

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W myśl przepisów tarczy antykryzysowej 3 sędziowie rozpatrując obecnie sprawy cywilne powinni w pierwszej kolejności brać pod uwagę tryb online, a następnie rozprawę tradycyjną, ale z zastrzeżeniem, że nie spowoduje na zagrożenia dla zdrowia uczestników. Dopiero jeśli nie ma takich możliwości mogą rozpatrzeć sprawę na posiedzeniu niejawnym - pisze sędzia Zbigniew Miczek

29.05.2020

Sędzia Romańska: Tylko cały SN może zmienić uchwałę z 23 stycznia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozumiem, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego, pozwalająca na badanie statusu sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa uwiera nową pierwszą prezes i wszystkich "nowych" sędziów, ale jej zmiana możliwa jest tylko przez pełny skład Sądu Najwyższego - mówi prof. Marta Romańska, sędzia SN. I dodaje, że teraz to raczej niemożliwe.

29.05.2020

Formuła kontroli operacyjnej na wyczerpaniu, czas na zmianę podejścia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

W prowadzonych przez prokuraturę postępowaniach przygotowawczych wykorzystywany jest praktycznie wyłącznie podsłuch operacyjny. Ale niewystarczający jest nadzór, ciągle nowelizowany katalog przestępstw w których można stosować kontrolę operacyjną i fikcja prawna, że dotyczy tylko wskazanej we wniosku osoby. Czas na zmianę spojrzenia - mówi dr Alfred Staszak

28.05.2020

Ministerstwo wywiesza białą flagę w sprawie pouczeń dla stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tarcza antykryzysowa 4.0 uchyla przepis Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym Ministerstwo Sprawiedliwości miało obowiązek opracowania wzorów pouczeń kierowanych do stron. Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że resort pomimo rocznego terminu nie podołał zadaniu, które... sam na siebie nałożył - pisze sędzia Grzegorz Karaś z Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

26.05.2020

Terminy "odwieszone" od 23 maja, przepisy Kc nie mają w tym przypadku zastosowania

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 nie odwołuje się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe, co powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania zasady wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujących pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Okręgowego w Krakowie.

25.05.2020

Manowska: Chcę zasypać dół między nami, nie będzie czystek

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem człowiekiem, który łączy ludzi, a nie dzieli w działaniu, pracy, organizacji - mówi sędzia prof. dr hab. Małgorzata Manowska. Z mojej strony nie musicie obawiać się zemsty, odwetu. Brzydzę się przemocą, półprawdami, które szczególnie ukazują się w mediach społecznościowych - zapewniła w swoim oświadczeniu przedstawionym na forum Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

25.05.2020

Wrąbel: Na rozwód po koronawirusie trzeba będzie poczekać, mediacja może pomóc

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Jestem przekonana, że zadowolenie klienta w sprawie rozwodowej będzie maksymalne, jeżeli zapewnimy mu takie prowadzenie sprawy, które będzie dla niego optymalne pod kątem czasu, emocji, czy finansów. Od dawna promuję rozwód w mediacji. Tym bardziej, że jeśli do sądu kierowany jest pozew z załączoną ugodą zawartą przed mediatorem, to szybciej wyznaczany jest termin rozprawy

24.05.2020

Alimenty? Koronawirus rozdaje karty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Wszystko co dzieje się wokół nas w minionych tygodniach zmieniło świat, gospodarkę i nasze dotychczasowe życie już na zawsze. Jednym z nieodzownych obszarów, który zostanie poddany głębszej refleksji, a często i pod rozstrzygnięcie sądów będą zmiany alimentów w różnych konfiguracjach jako kolejny skutek siejącego spustoszenie COVID–19 - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

23.05.2020

Wolność zgromadzeń w dobie epidemii zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przykład manifestacji przedsiębiorców z 16 maja, w czasie której doszło do zatrzymań i nakładania mandatów przez policję, rodzi pytania czy wprowadzone - z powodu COVID-19 - ograniczenia dotyczące zgromadzeń są zgodne z prawem. Panuje bałagan legislacyjny, który powoduje, że sytuacja prawna jest niejednoznaczna, a posunięcia władzy coraz trudniejsze do przewidzenia

22.05.2020

Kara teraz również bez ustawy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do nowelizowania ustawy kodeksowej w „zwykłym” trybie zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale dookreślanie zakazu karnego - przemieszczania się, zgromadzeń - przez rozporządzenie wydane poza stanem nadzwyczajnym mimo ewidentnej sprzeczności z normą konstytucyjną jest jednak pewną nowością - pisze pisze dr Mateusz Woiński z Akademii Leona Koźmińskiego,

20.05.2020

Sędzia Krupa: Czas epidemii - czasem... bezkarności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus gwałtownie zatrzymał, i tak niespecjalnie szybkie, tryby wymiaru sprawiedliwości. Spowolnienie szczególnie widać w wydziałach karnych. Cóż bowiem z tego, że w obrocie prawnym funkcjonują prawomocne wyroki, skoro ich wykonanie jest z powodu epidemii niemożliwe - pisze sędzia Arkadiusz Krupa, sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie.

19.05.2020

Po kolejnych nowelizacjach nie wiadomo, czy terminy sądowe są zawieszone

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Nie po raz pierwszy ustawodawca funduje stronom postępowania legislacyjny roller coaster sprawiając, że prowadzenie sporu sądowego staje się pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tym razem obserwujemy to na kanwie kolejnych nowelizacji tarczy antykryzysowej z 2 marca 2020 r. - pisze adwokat Joanna Szewczyk-Stępień.

18.05.2020