Prezes NRA: młodzi - adwokatki, adwokaci są nadzieją naszego zawodu

Prawnicy

Ta kadencja była szczególnie trudna, adwokatura mierzyła się i musi się mierzyć z wyzwaniem, które stawia przed nami pandemia ale też walczyć o prawidłowe funkcjonowanie sądownictwa. Wyszliśmy z tego wzmocnieni - mówił adwokat Jacek Trela prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podczas sobotniego zgromadzenia izby warszawskiej.

30.01.2021

Nieuczciwa konkurencja jest też na rynku usług prawnych

Prawnicy Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Rynek usług prawnych od dawna nie należy do adwokatów. Prawdziwymi potentatami są firmy odszkodowawcze i windykacyjne. A i wśród zawodów prawniczych istnieje duża – czasem nieuczciwa – konkurencja. Niejednokrotnie mamy sprawy z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. A co w sytuacji kiedy naszym klientem będzie adwokat? Tutaj sytuacja zaczyna być bardziej złożona

30.01.2021

Prof. Zoll: Ukryte zmiany w kodeksach karnych psują prawo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzanie ważnych zmian w kodeksach karnych "przy okazji", poprzez doklejanie ich do zupełnie innych projektów, to praktyka niekonstytucyjna, wbrew dobrym standardom stanowienia prawa, to często próba ukrywania przed opinią publiczną kontrowersyjnych zmian - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były rzecznik praw obywatelskich.

29.01.2021

Jabłoński: Wybór rzecznika dyscyplinarnego to opowiedzenie się za określonym modelem działania

Prawnicy

Chcę wprowadzić transparentne komunikowanie poglądów rzecznika, co do interpretacji poszczególnych przepisów etycznych, a zatem, co będzie uważane za delikt dyscyplinarny, a co nie. Ułatwi to adwokatkom i adwokatom wykonywanie zawodu. Muszą czuć, że są traktowani tak samo i że w przypadku podobnych zachowań będą traktowani równo. Nie chcę, by stąpali po etycznym polu minowym

27.01.2021

Mariusz Olężałek: Niebezpieczne zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wniesiony do Sejmu projekt przewiduje w czasie pandemii zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary. Czy na pewno kolejny projekt poselski związany z COVID-19 jest prospołeczny oraz zgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego? - zastanawia się adwokat Mariusz Olężałek, dziekan Prawa i Administracji na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

20.01.2021

Kabański: Adwokatura potrzebuje sprawnego, aktywnego i skutecznego przywództwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed adwokaturą zarówno na poziomie warszawskim, ale też ogólnopolskim stoi szereg wyzwań, związanych choćby z COVID-19, wzrostem konkurencji na rynku, czy nowymi technologiami. W zakresie zasad etyki ważne - choć kontrowersyjne - są takie punkty jak kwestia zakazu reklamy czy pracy na umowę - mówi adwokat dr Witold Kabański,

19.01.2021

Prof. Jan Widacki: Wielu skazanych to osoby niewinne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Amerykańcy naukowcy zajmujący się analizami pomyłek sądowych wyliczyli, że około 5 proc. skazań dotyczy osób niewinnych. Podejrzewam, że w Polsce odsetek pomyłek sądowych jest dużo większy. Gdyby nawet uznać, że wynosi on „tylko” 5 procent, to i tak liczba niewinnie skazanych jest ogromna - podkreśla prof. dr hab. Jan Widacki.

16.01.2021

Przepis o obrazie uczuć religijnych niejasny i nadużywany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli dojdzie do skazania aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych za plakat "tęczowej Maryi" będą one miały solidne podstawy do walki o swoje prawa w Strasburgu. Skazanie w takiej sprawie naruszałoby przepisy Kodeksu karnego, ale również postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Łukasz Bucki,

14.01.2021

Brexit - uznawanie właściwości sądów według konwencji haskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Koniec okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Jak rozwiązany będzie problem jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń od 1 stycznia 2021 r.? - zastanawia się adwokat Romana Piskuła. I wyjaśnia, że pod koniec września Wielka Brytania zdecydowała się przystąpić do konwencji haskiej o umowach dotyczących właściwości sądu.

30.12.2020

Urząd musi się "napracować" przy informacji przetworzonej, konieczny "interes społeczny"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jak wynika z orzecznictwa informacja przetworzona to taka, która nie istnieje w momencie złożenia wniosku o informację publiczną, lecz można ją wydobyć z dostępnych organowi danych, wykonując odpowiednie analizy i inną pracę. Co istotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do informacji publicznej obejmuje także prawo do uzyskania informacji przetworzonej, w zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.

26.12.2020

Zażalenie w przedmiocie zabezpieczenia powinien rozpoznawać sąd drugiej instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Rok po wejściu w życie największej od lat nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego trwają prace nad zmianami w tych przepisach. Reforma KPC nie usprawniła postępowania cywilnego tak jak zakładali to jej twórcy, a szereg przepisów stwarza wątpliwości interpretacyjne. W szczególności zmiany wymagają przepisy o zażaleniach oraz o uzasadnianiu postanowień - pisze dr Krzysztof Drozdowicz.

18.12.2020

Aleksandra Krawczyk: Sukces prawnika to wypadkowa wiedzy, podejścia do klienta i elastyczności

Prawnicy

W dobie tak dużej konkurencji na rynku prawnym - rozległa wiedza prawna, to za mało - ważna jest specjalizacja. Ale i ona nie wystarczy, jeśli prawnik nie będzie miał solidnych podstaw w innych dziedzinach, chęci do dalszego rozwoju, umiejętności dostosowywania się do zmieniających warunków i komunikacji z klientem - mówi adwokat Aleksandra Krawczyk, laureatka pierwszej nagrody w Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020.

17.12.2020

Monika Gebel: Nowe technologie z prawnikami już zostaną

Prawnicy

Odnalezienie się na rynku prawniczym to wypadkowa wielu kwestii - dużo zależy od lokalnych potrzeb, od zmieniających się przepisów, ale także od klientów i problemów, z którymi się borykają. Na pewno jednak koronawirus wymaga od prawnika umiejętności dostosowania się do nowych - zdalnych - sposobów komunikacji i to z nami już pozostanie - mówi Prawo.pl adwokat Monika Gebel z kancelarii Baker McKenzie.

15.12.2020

Kupczyk-Czerniawska: Rozłożenie kosztów procesu na raty ułatwi dostęp do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Z założeń do nowelizacji procedury cywilnej wynika, że ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzić do kpc instytucję rozłożenia kosztów procesu na raty. Ma to należeć do dyskrecjonalnego uprawnienia sędziego i przyczynić się do realizacji prawa konsumenta do sądu. Zmiana ważne, z uwagi na to, że koszty te często są znaczne - pisze radca prawny Magdalena Kupczyk-Czerniawska.

12.12.2020

Kara za pomówienie czasem nawet, gdy komentarz jest prawdziwy

Hejterskie komentarze w internecie mogą zostać uznane za pomówienie. Czasem od kary nie ustrzeże nawet prawdziwość zarzutu. Aby mówić o pomówieniu - działanie sprawcy może przybrać różne formy, ale musi być swego rodzaju oceną postępowania pokrzywdzonego.

12.12.2020

Gabriel-Węglowski: Czy Izba Dyscyplinarna może skutecznie uchylić immunitet sędziego lub prokuratora?

Wymiar sprawiedliwości

Przy rozpalających emocje decyzjach o uchylaniu immunitetów sędziom i prokuratorom warto zwrócić uwagę na błąd legislacyjny w zakresie określenia kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Skutkiem jest niemożność prawomocnego zakończenia procedury uchylenia lub odmowy uchylenia immunitetu, jeżeli uchwała pierwszej instancji zostanie zaskarżona - twierdzi dr Michał Gabriel-Węglowski,

11.12.2020

Jacek Saramaga: Papierowe akta to największa bolączka sądu w czasie pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Akta mamy wciąż w formie papierowej. I to jest w tym momencie największa bolączka. Wszystkie orzeczenia, czy nawet zarządzenia muszą być wydawane w tradycyjnej formie i wszywane do akt sprawy. Bez pełnej digitalizacji akt nie widzę możliwości poprawy sytuacji w tym zakresie – mówi Jacek Saramaga, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

09.12.2020

Parafianowicz: Syty głodnego nie zrozumie - czas przewietrzyć adwokaturę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura zmaga się z wieloma problemami, a obecne władze samorządu reagują na rzeczywistość w niewystarczający sposób, skupiając się choćby na nośnej przed każdymi wyborami samorządowymi - promocji marki, którą adwokaci już i tak w społeczeństwie mają. Muszą się za to zmagać z konkurencją, przesyceniem rynku czy utrudnieniami w sądach - mówi adwokat Joanna Parafianowicz,

07.12.2020

Prof. Wiliński: Ruchy kadrowe osłabiły niezależność sądów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nośne hasła dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości kończą się głównie na wymianie kadrowej. W ostatnich latach cała zapowiadana reforma na tym się w istocie skupiła. Nie ma wymiany niekompetentnych i niedoświadczonych osób na kierowniczych stanowiskach w sądach na osoby kompetentne i doświadczone - uważa prof. Paweł Wiliński

04.12.2020

Można dochodzić odszkodowania za przewlekłość postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Zdarzają się sytuacje, kiedy postępowanie zmierzające do wydania rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia istotnych okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego. W takiej sytuacji można wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie.

30.11.2020