Mediacja tarczą antykryzysową dla Temidy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do sądów powszechnych w I półroczu 2019 roku wpłynęło 8,5 mln nowych spraw, to o przeszło 830 tysięcy więcej w porównaniu z tożsamym okresem 2018 r. Nie ma przy tym podstaw, aby twierdzić, że napływ ten w kolejnych latach będzie mniejszy. Stan epidemii uwidocznił jak ważne jest sprawne i szybkie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - pisze adwokat i mediator Karolina Wrąbel.

25.04.2020

Sędzia Morawiec: Problemy z karaniem alimenciarzy to skutek niedbalstwa ustawodawcy

Prawnicy Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy wyjaśnił wątpliwości co do sposobu wykładni art. 209 kk dotyczący uchylania się zobowiązanego od obowiązku alimentacyjnego, którego nowelizacja została dokonana w sposób nieprzemyślany i bez konsultacji z praktykami - ocenia Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

25.04.2020

Prawo do sądu zostanie przywrócone?

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to absolutne minimum i konieczność wynikająca z potrzeby przywrócenia obywatelom prawa do sądu. Prawa tego nie można ograniczać nawet w stanie wojennym, a tym bardziej w obecnym czasie - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

24.04.2020

Prof. Zagrodnik: Polski proces karny trudny dla oskarżonych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim modelu procesu karnego dochodzi do konfrontacji oskarżonego z aparatem państwa, jego organami, z ich szerokim zapleczem personalnym, aparatem techniczno-organizacyjnym i zasobami finansowymi. Osoba nieprzygotowana do tego jest bez szans, a obrońca jest prawdziwą ostoją nie tylko interesów oskarżonego, ale również szerzej rozumianych praw i wolności - mówi prof. Jarosław Zagrodnik.

24.04.2020

Prof. Ereciński: Narasta przewlekłość z braku postępowań online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Ograniczone możliwości wykorzystania komunikacji elektronicznej sądu ze stronami doprowadzi do dalszej przewlekłości postępowań sądowych - uważa prof. Tadeusz Ereciński, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, redaktor naczelny "Przeglądu Sądowego". - Należy żałować, że rząd wycofał się z przepisów dotyczących pism procesowych online, ich wnoszenia i doręczania - dodaje.

22.04.2020

Pięciu sędziów TK: Sporu kompetencyjnego nie ma, ale będzie zamęt prawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie było i nie ma sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem, ani między prezydentem a SN - twierdzą sędziowie Trybunału, którzy zgłosili zdania odrębne do wydanego we wtorek wyroku. Wskazali m.in., że wniosek Marszałek Sejmu wpłynął zanim powstała zaskarżona uchwała SN, a do tego TK pośrednio uchylił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

22.04.2020

Więzień w czasie epidemii - bez dostępu do testu i adwokata

Wymiar sprawiedliwości

Organizacje międzynarodowe zalecają, by w dobie koronawirusa częściej stosować środki alternatywne do kary pozbawienia wolności czy aresztu. Tymczasem w Polsce - jak na razie – prowadzona jest polityka izolacyjna osadzonych, co może mieć poważne konsekwencje - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępczyni RPO dr Hanna Machińska.

21.04.2020

Trzej sędziowie: Trybunał Konstytucyjny uznał siebie za wyższą instancję nad Sądem Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Błędny jest pogląd Trybunału Konstytucyjnego, że uchwała połączonych trzech izb Sądu Najwyższego ma charakter prawotwórczy. Wyrok z 20 kwietnia br. otwiera drogę do bezpośredniego zaskarżania do niego wszystkich uchwał SN wydanych w powiększonych składach i uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego - takie argumenty przedstawili w swoich zdaniach odrębnych sędziowie

21.04.2020

Mediacja w dobie koronawirusa? Tak, ale zgodnie z zasadami

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacja, także online, jest szansą na odciążenie sądownictwa w trakcie, ale też po epidemii koronawirusa. Warunkiem jest jedynie to by przebiegała zgodnie z przepisami i zasadami. Dojrzeli do niej prawnicy, czas przekonać też społeczeństwo - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Agnieszka Zemke-Górecka dziekan białostockiej izby i prezes Centrum Mediacyjnego przy NRA.

20.04.2020

Koronawirus wykorzystywany do ograniczania kontaktów z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

To co obecnie się dzieje, jeśli chodzi o alienację rodzicielską, powinno być po epidemii gruntownie przeanalizowane przez sądy pod kątem prawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej. Bo prawidłowe jej wykonywanie oznacza też umożliwienie dziecku kontaktów z drugim rodzicem - mówi adwokat Robert Ofiara.

19.04.2020

Chojniak: Epidemia czasem próby dla adwokackiego samorządu

Prawnicy

Trudne czasy wymagają trudnych decyzji. Dotyczy to także adwokatury, która w czasie kryzysu spowodowanego przez epidemię musi z jednej strony podejmować działania wspierające adwokatów i aplikantów, a z drugiej racjonalnie gospodarować posiadanymi funduszami - pisze adwokat dr Łukasz Chojniak.

14.04.2020

Mediacja online szansą na rozwiązywanie sporów w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czas epidemii to nie tylko zastój gospodarczy – problem mają też ci, którzy pozostają stronami sporów sądowych. Wszystkie rozprawy, za wyjątkiem tych niecierpiących zwłoki zostały odwołane, bądź przeniesione na termin późniejszy. To odpowiedni moment na docenienie alternatywy, jaką jest niewątpliwie mediacja online - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

11.04.2020

W czasie pandemii dobre zmiany w wykonywaniu kary pozbawienia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wraz z wejściem w życie ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową, zmianie uległy także zasady udzielania przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz udzielania zgody na wykonanie jej w systemie dozoru elektronicznego. To korzystne zmiany dla skazanych, gdyż umożliwiają skorzystanie z tej instytucji znacznie większej ich liczbie - pisze adwokat Anna Chybińska.

10.04.2020

W dobie koronawirusa niewystarczająca ochrona pokrzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Konsekwencją epidemii koronawirusa jest zahamowanie postępowań sądowych dotyczących dzieci pokrzywdzonych przestępstwem i tym samym - wydłużenie czasu oczekiwania na wyrok. Istnieją również trudności z przeprowadzeniem przesłuchań dzieci. A chodzi o sytuacje dotyczące przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej – pisze adwokat Monika Horna-Cieślak.

09.04.2020

Adwokacki arbitraż może być sposobem na zastój sądownictwa wywołany epidemią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Epidemia, co zrozumiałe, sparaliżowała pracę sądów. Dlatego należy niezwłocznie uruchomić centralne i lokalne adwokackie sądy arbitrażowe dla biznesu. Adwokatura dysponuje strukturą i doświadczeniem jej członków, pozwalającymi na błyskawiczne ich zorganizowanie - piszą adwokaci dr Kamil Szmid i Łukasz Wydra.

09.04.2020

Krajowy system prawny nieprzygotowany do stanu zagrożenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pandemia wirusa COVID-19 pokazała, że w wymiarze sprawiedliwości nie wprowadzono praktycznie żadnych rozwiązań umożliwiających jego działania w okresie braku możliwości korzystania z tradycyjnych sposobów komunikowania się z sądem. Brak jest procedur, a to powoduje konieczność szybkich, nieprzemyślanych działań legislacyjnych - pisze sędzia Zbigniew Miczek

07.04.2020

Problematyczne sekcje zwłok w warunkach ryzyka zakażenia

Prawo karne Koronawirus

W warunkach pandemii każda czynność postępowania karnego, która może wiązać się z osobistym kontaktem z osobą potencjalnie zarażoną lub z materiałem biologicznym, staje się zagrożeniem dla prowadzącego oraz uczestników. Bo oględziny i otwarcie zwłok muszą być w zasadzie wykonywane osobiście - pisze prof. dr hab. Piotr Girdwoyń

06.04.2020

Epidemia zachęca do uznania e-aktów notarialnych

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wymuszają nowe, bardziej funkcjonalne spojrzenie na praktykę notarialną, która gwarantowałaby dostęp do notariatu w stanach kryzysowych. Dobrym kierunkiem poszukiwań jest dopuszczenie elektronicznych aktów notarialnych - piszą Ewa Rott-Pietrzyk, Fryderyk Zoll, Dariusz Szostek i Mateusz Grochowski.

06.04.2020

Koronawirus nie wystarczy, by odciąć rodzica od dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Prawo do kontaktu rodzica z dzieckiem jest wyrazem realizacji prawa do życia rodzinnego, służy utrzymywaniu więzi. Jeśli z powodu COVID-19 konieczne jest powstrzymanie się od bezpośrednich spotkań, to należy zmienić formę – np. na telefoniczną czy przez komunikatory internetowe - mówi Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

05.04.2020

eDelivery - w Polsce nie działa, a mogłoby sądom pomóc

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdumiewająca jest autopoprawka rządu wycofująca przepisy dopuszczające kontakt z sądami online. W chwili obecnej niektóre z nich samodzielnie to regulują - a można było całościowo i odgórnie. Mamy wiele narzędzi prawnych istniejących, albo jako gotowe do przyjęcia projekty, które umożliwiłby wszystkim funkcjonowanie - ocenia profesor Dariusz Szostek

03.04.2020