Prof. Romanowski: Kolegialność to cecha demokracji, a nie jedynowładztwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Organ kolegialny jest zgromadzeniem osób, które wspólnie podejmują decyzje, dotyczące tych osób i wspólnie ponoszą odpowiedzialność za podjęte decyzje. Suwerenem zgromadzenia są te osoby, a nie prezes spółki lub przewodniczący - pisze prof. Michał Romanowski, komentując podarcie projektu uchwały przez prezesa olsztyńskiego sądu.

10.02.2020

Łazarska: Wszyscy "nowi" sędziowie dotknięci tą samą wadą systemową

Wymiar sprawiedliwości

Prawo do niezawisłego i niezależnego sądu jest niestopniowalne, nie da się zadekretować innych wymagań niezależności dla sądów wyższego i niższego szczebla - mówi Prawo.pl sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, komentując pisemne uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. Dodaje, że brakuje w niej odniesienia do tzw. ustawy kagańcowej.

06.02.2020

Sędzia Gąciarek: KRS powinna ocenić bezstronność rzecznika dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W obecnym stanie prawnym nie ma organu właściwego do rozpoznania wniosków o wyłączenie z udziału w sprawie rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych lub jego zastępców - mówi sędzia Piotr Gąciarek. - Ale byłoby absurdem przyjmować, że rzecznik dyscyplinarny mianowany przez ministra sprawiedliwości jest bezstronny z samej definicji - dodaje.

06.02.2020

Biegły w sprawie cywilnej poczeka na wynagrodzenie

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Bolączką obecnego systemu wynagradzania biegłych jest jego nieatrakcyjność w sprawach cywilnych. W konsekwencji najlepszym ekspertom w poszczególnych dyscyplinach nie kalkuluje się opiniowanie w sprawach sądowych. To powoduje, że jakość wydawanych opinii nie jest taka, jakiej oczekiwałyby wymiar sprawiedliwości i strony - pisze Kinga Malcher

05.02.2020

Zmiany w procedurze karnej mają usprawnić procesy, ale ograniczają prawo do obrony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obowiązująca od października reforma procedury karnej ma służyć usprawnieniu procesów, ale wśród tych ponad 100 zmian w Kodeksie postępowania karnego jest wiele kontrowersyjnych przepisów, które z pewnością prawa nie ulepszają - twierdzi adwokat Łukasz Chmielniak, współautor praktycznego komentarza do tej nowelizacji.

03.02.2020

Prof. Kornobis-Romanowska: Nowi sędziowie już nie powinni orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po uchwale Sądu Najwyższego sędziowie powołani przy udziale nowej KRS nie powinni być wyznaczani do orzekania - twierdzi prof. Dagmara Kornobis-Romanowska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zdaniem niebezpieczne jest takie podejście, że będą nadal orzekać, a ewentualnie w postępowaniu apelacyjnym stwierdzana będzie wadliwość tych wyroków.

27.01.2020

Gajowniczek-Pruszyńska: Adwokatek na rynku coraz więcej, czas na samorząd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uważam że, sytuacja kobiet w adwokaturze od kilku lat ulega poprawie. Jest nas więcej, co wpływa bezpośrednio na zmiany postrzegania kobiet w tym zawodzie. Problemy to nadal nieco niższe w porównaniu z kolegami wynagrodzenia, czy w szanse na kierownicze stanowisko. Motorem zmian może być większy udział adwokatek w samorządzie zawodowym - mówi adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska

26.01.2020

Sędzia Łazarska: Status sędziów nie ma związku z datą orzekania

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma różnicy, jeśli chodzi o wadliwość składu sądu ukształtowanego w przeszłości i przyszłości. Nie powinno być tej daty granicznej, bo wadliwość jest ta sama. W statusie sędziów nic się bowiem nie zmienia - mówi Aneta Łazarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, komentując uchwałę Sądu Najwyższego.

24.01.2020

Szef KRS: Sąd Najwyższy na kolizyjnym kursie

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca statusu sędziów rekomendowanych przez KRS, z jednej strony wydaje się dość ostrożna, z drugiej powoduje istotne dylematy. Bo choć nie kwestionuje prerogatywy prezydenta, to czyni z niej wydmuszkę: prezydent sędziego powołuje, ale sędzia nie może orzekać - mówi przewodniczący Rady, sędzia Leszek Mazur.

24.01.2020

Prof. Biernat: Sądy nie tylko w unijnych sprawach mogą oceniać niezależność Izby Dyscyplinarnej i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To, że unijny trybunał nie zdecydował się na samodzielną ocenę niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i „dystansu” Krajowej Rady Sądownictwa wobec władzy ustawodawczej i wykonawczej, uważam za trafne rozwiązanie, jakkolwiek może być dla niektórych obserwatorów rozczarowujące - twierdzi prof. Stanisław Biernat.

21.01.2020

Gregorczyk-Abram: Zbliżamy się do wariantu tureckiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie mam wątpliwości, że celem przyjętej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów, jest pogłębienie efektu mrożącego. I nie boję się o tych sędziów, którzy biorą udział w manifestacjach, czy krytykują przeprowadzane zmiany, a o tych z małych sądów, bo staną przed dylematem: wychylać się czy nie - mówi Prawo.pl adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram

17.01.2020

Sędzia Łazarska: Prawnicy jutra nie tylko od paragrafów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Wybrano niedawno po raz kolejny najlepszych prawników młodego pokolenia zwycięzców konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019”. Przy okazji tego rodzaju uroczystości warto zastanowić się jaki powinien być prawnik jutra, prawnik sięgający swoimi ambicjami i zdolnościami gwiazd - pisze sędzia dr Aneta Łazarska.

15.01.2020

Kożuchowska-Warywoda: Sędziowie będą walczyć do końca

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzane obecnie zmiany mają zakneblować sędziom usta i nie ma na to naszej zgody. Tym bardziej, że sędziowie nie chcą uczestniczyć w każdej debacie, a mówić chcą jedynie o tym, na czym się znają, czyli o wymiarze sprawiedliwości. Jego reformy nie mogą być wprowadzane bez naszych opinii - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda

09.01.2020

Radwan-Röhrenschef: Usprawniać sądy, nie zmieniać reguł procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wyodrębnienie postępowań gospodarczych z procedury cywilnej nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci przyspieszenia i usprawnienia postępowań - uważa adwokat Marcin Radwan-Röhrenschef. Jego zdaniem należy dążyć do usprawniania organizacji i funkcjonowania sądu w procesie, a nie zmieniać reguły procesu.

02.01.2020

Firmy czekają na specjalizację sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Przywrócenie odrębnej procedury gospodarczej raczej nie przyspieszy i nie usprawni postępowań. Biznes więcej spodziewałby się po specjalizacji sądów i sędziów w sprawach gospodarczych - mówi radca prawny Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

27.12.2019

Święta bez karpia w wannie? Topczewska: zakaz sprzedaży żywych ryb koniecznością

Prawo karne Prawnicy

Zakaz sprzedaży żywych karpi powinien zostać wprowadzony jak najszybciej, bo to jedyny sposób by tym rybom zapewnić jako taki dobrostan. I nie chodzi tylko o przenoszenie ryb w workach foliowych do domu, ale też przetrzymywanie w basenach, w tłoku, poranionych - mówi adwokat Katarzyna Topczewska, specjalizująca się m.in. w ochronie praw zwierząt.

25.12.2019

Prof. Safjan: Teraz czas na ruch ze strony ustawodawcy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Władza ustawodawcza w Polsce musi ponieść odpowiedzialność za wszystkie negatywne konsekwencje wynikające z dotychczasowego stanu prawnego, które stwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szybka interwencja Sejmu jest konieczna, w celu uniknięcia chaosu - twierdzi prof. Marek Safjan.

24.12.2019

Szef KRS: Polityk nie powinien orzekać, sędzia... zajmować się polityką

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia może swoje wypowiedzi tłumaczyć udziałem w życiu publicznym, ale nie powinien przekraczać pewnej granicy. Działalność polityczna jest nie do pogodzenia ze statusem sędziego - mówi sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. I dodaje, że przyjęta przez Sejm nowela ma pomóc unormować sytuację w tym zakresie.

23.12.2019

Prof. Gersdorf: Arbitralne zmiany w celu usuwania sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowane zmiany w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz innych ustaw mają charakter całkowicie arbitralny i stanowią przejaw instrumentalizacji postępowania dyscyplinarnego. Wywołają efekt mrożący wśród sędziów, a także pozwolą na usunięcie ze stanu sędziowskiego osób, których poglądy nie odpowiadają rządzącej większości - takie stanowisko ogłosił we wtorek Sąd Najwyższy.

17.12.2019

Prawnik musi być fachowcem i liderem

Prawnicy Prawo gospodarcze

Sama wiedza prawnicza, choćby najwyższej próby, nie wystarczy już do zrobienia kariery w obsłudze biznesu. Coraz bardziej konieczna jest znajomość zasad funkcjonowania gospodarki, zarządzania i komunikacji - twierdzi radca prawny Tobiasz Adam Kowalczyk, dyrektor Działu Prawnego Volkswagen Poznań sp. z o.o., zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw.

17.12.2019