Bobrowicz: Prawnik nie reklamą, a umiejętnością komunikacji pozyska klienta

Prawnicy Małe i średnie firmy

Podstawowym problemem radców prawnych jest sposób pozyskiwania klientów. Zmiany w zakresie reklamy go nie rozwiążą, bo porady prawne to nie proszek do prania. Ważna jest umiejętności komunikacji, jakość usług, w końcu znajomość nowych technologii - mówi w rozmowie z Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

05.11.2019

Pawłowski: Nowe technologie zmienią rynek usług prawnych

Prawnicy Rynek LegalTech

Za parę lat polski rynek kancelarii będzie wyglądał inaczej niż dzisiaj. Będziemy mieli do czynienia z rosnącym wpływem nowych technologii, z wykorzystywaniem systemów informatycznych do wspierania świadczenia usług prawnych - mówi Michał Pawłowski, partner zarządzający w DWF Poland.

30.10.2019

Sprzeczne uchwały SN wymagają uporządkowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niedawna uchwała Sądu Najwyższego stwierdzająca, że osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie budzi wątpliwości, bo jest sprzeczna z wcześniejszym orzecznictwem SN, ale też pokazuje strukturalny problem

29.10.2019

Prof. Markiewicz: Wydawców czeka batalia z Google

Prawo cywilne

Internetowi giganci nie są chętni do dzielenia się z wydawcami dochodem za korzystanie z ich treści. Pojawią się spory na tle tego, co oznacza „bardzo krótki fragment utworu”, bo taki można opublikować bez płacenia, czy jakie wynagrodzenie dla wydawcy będzie „sprawiedliwe” i „proporcjonalne” – mówi prof. Ryszard Markiewicz

24.10.2019

Prof. Waltoś: Prawo coraz bardziej szczegółowe i coraz mniej spójne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z niepokojem obserwuję, że nasze prawo staje się coraz bardziej szczegółowe, a czasem wręcz, jak choćby najnowsza nowelizacja procedury karnej, jest instrukcją postępowania - mówi prof. Stanisław Waltoś. I dodaje, że to musi prowadzić do niespójności prawa i do jego wewnętrznych sprzeczności.

23.10.2019

Sędzia Stępkowski: Nie poprawiamy wyroków kasacyjnych, stosujemy Konstytucję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ramach skargi nadzwyczajnej nie jest badana prawidłowość rozstrzygnięcia kasacyjnego Izby Karnej ani żadnej innej izby SN. To, co można odbierać jako swoistą „hierarchiczność” w Sądzie Najwyższym nie oznacza „poprawiania” wyroków kasacyjnych - mówi sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.

22.10.2019

Posiedzenie przygotowawcze – czy w sądzie powszechnym sprawdzą się rozwiązania z arbitrażu?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Instytucja posiedzenia przygotowawczego jest wzorowana na posiedzeniach organizacyjnych funkcjonujących postępowaniach przed stałymi sądami polubownymi. Może sprawić, że więcej spraw zostanie rozstrzygniętych w drodze mediacji. Czy tak będzie, zależy od przygotowania sędziów - piszą adwokaci Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski

19.10.2019

Prof. Zembrzuski: Nowe rozwiązania w procedurze cywilnej wyzwaniem dla praktyki

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Najbardziej kontrowersyjna w nowelizacji postępowania cywilnego wydaje się możliwość oddalenia w uproszczony sposób powództwa oczywiście bezzasadnego - uważa dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem przepis ten rodzi poważne wątpliwości w świetle konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu.

18.10.2019

Jacek Dubois: Mam szczęście do zdolnych młodych prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tak się składa, że do mojej kancelarii trafiło w ostatnich latach kilku młodych, utalentowanych prawników. Michał Zacharski został w ubiegłym roku zwycięzcą konkursu "Rising Stars - Prawnicy Liderzy Jutra", a w tegorocznej edycji też zgłaszam mocną kandydaturę - mówi adwokat Jacek Dubois.

16.10.2019

Woiński: Silniejszy prokurator zaburza równowagę sił w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Zaostrzenie polityki karnej i wzmacnianie pozycji prokuratury nie poprawią sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Potrzebne są zmiany gruntowne i systemowe, które odciążą i sądy i prokuratury, ale nie kosztem gwarancji procesowych stron - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mateusz Woiński z Katedry Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego.

04.10.2019

Furtek: W arbitrażu szybciej i nie zawsze drożej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Postępowania przed sądami powszechnymi są tańsze, w sądach arbitrażowych jest szybciej, ale drożej – to często stawiana teza. Ale czy prawdziwa? To zależy, jak liczymy – pisze radca prawny Marek Furtek, przewodniczący Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

03.10.2019

Adwokat: Dalsze zaostrzanie przepisów drogowego piractwa nie ukróci

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W Polsce kary za przestępstwa drogowe są surowsze niż w wielu innych krajach europejskich. Dalsze ich zaostrzenia problemu więc nie rozwiąże. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa może być natomiast zwiększenie kontroli, także np. poprzez zmianę przepisów dotyczących fotoradarów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Michał Burtowy .

28.09.2019

Adwokaci: Tajemnica zawodowa jak sejf z tektury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Poszanowanie tajemnicy adwokackiej jest fundamentem naszego zawodu. Przepisy zobowiązują nas do zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym dowiedzieliśmy się w związku z udzieleniem pomocy prawnej - wskazują w komentarzu dla Prawo.pl adwokaci Przemysław Rosati i Wojciech Bergier, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej.

27.09.2019

Debiut giełdowy daje kancelarii prawnej rozpoznawalność

Prawnicy Rynek

Przez debiut giełdowy zwiększyliśmy rozpoznawalność marki DWF, co pomogło nam zdobyć nowych klientów i pokazać jak chcemy zmieniać rynek usług prawniczych. Obecnie nie można pozwolić sobie na pozostanie przy tradycyjnym modelu świadczenia usług - twierdzi Andrew Leaitherland, prezes DWF Group.

27.09.2019

Dr Kłosowski: Specyfika usług prawnych nie może blokować rozwoju metod marketingu

Prawnicy Strefa aplikanta Nowe technologie Małe i średnie firmy

Warto kultywować dobrze pojętą tradycję i kulturę zawodów prawniczych i ich samorządów, ale muszą one zdobyć się też na pewną elastyczność w zakresie relacji z rynkiem, w tym na więcej swobody w odniesieniu do korzystania z nowych technologii informatycznych w marketingu - twierdzi dr Andrzej Kłosowski.

26.09.2019

Szlachetko: Budowanie marki skuteczniejsze dla kancelarii niż marketing

Wymiar sprawiedliwości

Znalezienie niszy, interdyscyplinarność jest szansą dla kancelarii na odnalezienie swojego miejsca na rynku usług prawnych - twierdzi adwokat dr Jakub Szlachetko, właściciel kancelarii Szlachetko prawnicy&urbaniści. Przyznaje, że możliwość uzyskania kompleksowej obsługi prawnej, na różnych płaszczyznach ma dla klientów duże znaczenie.

23.09.2019

Ławnik SN: Sąd nie musi wiedzieć, kto przysłuchuje się rozprawom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowania dyscyplinarne w Sądzie Najwyższym powinny być jawne z wyjątkiem spraw dotyczących osobistego zdrowia czy kwestii prywatnych - uważa Marek Popowicz, ławnik Sądu Najwyższego. - Legitymowanie publiczności nie ma podstaw prawnych, więc to jest reżim i próba inwigilacji - dodaje.

20.09.2019

Zmiany w kpc - uwaga na nowe przepisy o doręczeniach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jeśli po 7 listopada 2019 r. profesjonalny pełnomocnik nie zamieści w piśmie odpowiedniej formuły oświadczenia, sąd będzie musiał je zwrócić bez wzywania do usunięcia braku formalnego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego wszystkie sprawy, niezależnie od tego, kiedy zostały wszczęte, będą objęte jednolitą regulacją w tym zakresie.

19.09.2019