Czajkowska: Sprawiedliwość naprawcza sposobem na skuteczną resocjalizację

Wymiar sprawiedliwości

Polityka karna w Polsce nadal skupia się głównie na restrykcyjności kar. Tymczasem zgodnie ze europejskimi standardami sprawca powinien brać odpowiedzialność za swojej czyny i w miarę możliwości je wynagradzać poszkodowanemu, bądź społeczeństwu - choćby poprzez różnego rodzaju prace - mówi dr Honorata Czajkowska

21.11.2019

Prof. Biernat: Wyrok TSUE może być początkiem przywracania praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości rozczarował z jednej strony tych obserwatorów, którzy spodziewali się że dokona bezpośrednio krytycznej oceny Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i KRS. Ale nieuzasadniona jest radość tych, którzy uznali wyrok za wyraz désintéressement Unii w sprawach sądownictwa w Polsce, albo wręcz za aprobatę obecnego stanu rzeczy - twierdzi prof. Stanisław Biernat.

20.11.2019

Prof. Gersdorf: Rząd i parlament powinny poprawić sądowe ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa rząd i parlament powinny usunąć wady i nieprawidłowości prawne - oświadczyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - Należy rozpocząć odbudowywanie zaufania społecznego do sądów i KRS - dodała.

19.11.2019

Prof. Ereciński: Rygorystyczna procedura ogranicza prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po niedawnej tzw. wielkiej reformie procedury cywilnej znalazło się w niej wiele niepotrzebnych rygorów, które wbrew zapowiedziom niekoniecznie usprawnią postępowania, ale na pewno dla wielu obywateli oznaczać będą ograniczenie prawa do sądowego rozstrzygnięcia sporu - mówi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną.

19.11.2019

Prof. Tuleja: Konstytucja wymaga zmian, ale do tego potrzebny jest moment konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przywrócenie ładu konstytucyjnego może odbyć się w oparciu o obowiązującą Konstytucję. Jeśli jednak naruszenia Konstytucji będą trwały przez dłuższy czas, konieczne będzie dokonanie dalej idących zmian lub uchwalenie nowej. Do uchwalenia nowej konstytucji potrzebne byłoby szerokie porozumienie społeczne i "moment konstytucyjny" - mówi prof. Piotr Tuleja

18.11.2019

Maria Keller-Hamela: Przesłuchanie dziecka wymaga wiedzy i sędziego i biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na Zachodzie osoby przesłuchujące dzieci, przechodzą szkolenia i superwizje. Duży nacisk kładzie się na miejsca tych czynności - by było to dla dziecka możliwie komfortowe i bezpieczne. Polskie realia nadal od tego odbiegają - mówi Maria Keller-Hamela, wiceprezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

16.11.2019

Szef KRS: Zbigniew Ziobro może być Zbigniewem Religą wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Z pewnością nie osiągnęliśmy jeszcze zasadniczych celów reformy, czyli uczynienia sądów bardziej sprawiedliwymi, zwiększenia zaufania do nich, zwiększenia sprawności postępowań przed sądami - powiedział przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Kontynuowanie reformy wymiaru sprawiedliwości jest więc, jego zdaniem, potrzebne.

14.11.2019

Sędzia Sadlik: Trzeba bardziej promować linie orzecznicze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obecnie mamy do czynienia z nadmiarem orzecznictwa - publikowana jest masa orzeczeń w każdej dziedzinie. Odnalezienie linii orzeczniczej bywa trudne – często zdarzają się odmienne rozstrzygnięcia i poglądy - mówi Ryszard Sadlik, prezes Sądu Okręgowego w Kielcach.

13.11.2019

Fronczek: Będzie drożej, ale sprawiedliwiej

Zmiany w k.p.c.

Domniemanie doręczenia jest wygodne, bo jest szybkie. Wiele osób zapomina jednak, że prawidłowe doręczenie to fundament funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, to gwarancja prawa do sądu. Za sprawą doręczeń komorniczych skończy się fikcja i zmniejszy liczba osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości. Zyska też wizerunek zawodu komornika – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

08.11.2019

Nowelizacja postępowania cywilnego przyspieszy apelacje

Zmiany w k.p.c.

Sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawi akta sprawy sądowi drugiej instancji. Kontrola formalna będzie już dokonywana przez sąd odwoławczy, który też powinien skupić się na merytorycznej ocenie apelacji. Nowe zasady powinny przyspieszyć postępowanie odwoławcze - uważają Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski, adwokaci z Deloitte Legal.

07.11.2019

Bobrowicz: Prawnik nie reklamą, a umiejętnością komunikacji pozyska klienta

Prawnicy Małe i średnie firmy

Podstawowym problemem radców prawnych jest sposób pozyskiwania klientów. Zmiany w zakresie reklamy go nie rozwiążą, bo porady prawne to nie proszek do prania. Ważna jest umiejętności komunikacji, jakość usług, w końcu znajomość nowych technologii - mówi w rozmowie z Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

05.11.2019

Pawłowski: Nowe technologie zmienią rynek usług prawnych

Prawnicy Rynek LegalTech

Za parę lat polski rynek kancelarii będzie wyglądał inaczej niż dzisiaj. Będziemy mieli do czynienia z rosnącym wpływem nowych technologii, z wykorzystywaniem systemów informatycznych do wspierania świadczenia usług prawnych - mówi Michał Pawłowski, partner zarządzający w DWF Poland.

30.10.2019

Sprzeczne uchwały SN wymagają uporządkowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niedawna uchwała Sądu Najwyższego stwierdzająca, że osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie budzi wątpliwości, bo jest sprzeczna z wcześniejszym orzecznictwem SN, ale też pokazuje strukturalny problem

29.10.2019

Prof. Markiewicz: Wydawców czeka batalia z Google

Prawo cywilne

Internetowi giganci nie są chętni do dzielenia się z wydawcami dochodem za korzystanie z ich treści. Pojawią się spory na tle tego, co oznacza „bardzo krótki fragment utworu”, bo taki można opublikować bez płacenia, czy jakie wynagrodzenie dla wydawcy będzie „sprawiedliwe” i „proporcjonalne” – mówi prof. Ryszard Markiewicz

24.10.2019

Prof. Waltoś: Prawo coraz bardziej szczegółowe i coraz mniej spójne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z niepokojem obserwuję, że nasze prawo staje się coraz bardziej szczegółowe, a czasem wręcz, jak choćby najnowsza nowelizacja procedury karnej, jest instrukcją postępowania - mówi prof. Stanisław Waltoś. I dodaje, że to musi prowadzić do niespójności prawa i do jego wewnętrznych sprzeczności.

23.10.2019

Sędzia Stępkowski: Nie poprawiamy wyroków kasacyjnych, stosujemy Konstytucję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ramach skargi nadzwyczajnej nie jest badana prawidłowość rozstrzygnięcia kasacyjnego Izby Karnej ani żadnej innej izby SN. To, co można odbierać jako swoistą „hierarchiczność” w Sądzie Najwyższym nie oznacza „poprawiania” wyroków kasacyjnych - mówi sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.

22.10.2019

Posiedzenie przygotowawcze – czy w sądzie powszechnym sprawdzą się rozwiązania z arbitrażu?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Instytucja posiedzenia przygotowawczego jest wzorowana na posiedzeniach organizacyjnych funkcjonujących postępowaniach przed stałymi sądami polubownymi. Może sprawić, że więcej spraw zostanie rozstrzygniętych w drodze mediacji. Czy tak będzie, zależy od przygotowania sędziów - piszą adwokaci Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski

19.10.2019

Prof. Zembrzuski: Nowe rozwiązania w procedurze cywilnej wyzwaniem dla praktyki

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Najbardziej kontrowersyjna w nowelizacji postępowania cywilnego wydaje się możliwość oddalenia w uproszczony sposób powództwa oczywiście bezzasadnego - uważa dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem przepis ten rodzi poważne wątpliwości w świetle konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu.

18.10.2019

Jacek Dubois: Mam szczęście do zdolnych młodych prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tak się składa, że do mojej kancelarii trafiło w ostatnich latach kilku młodych, utalentowanych prawników. Michał Zacharski został w ubiegłym roku zwycięzcą konkursu "Rising Stars - Prawnicy Liderzy Jutra", a w tegorocznej edycji też zgłaszam mocną kandydaturę - mówi adwokat Jacek Dubois.

16.10.2019