E-doręczenia i rozprawy on-line mogą podtrzymać pracę sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości idą wyraźnie w kierunku wygaszenia pracy sądów. Taka decyzja byłaby słuszna, gdybyśmy wiedzieli, że epidemia potrwa kilka tygodni, a przecież wszyscy wiemy, że tak nie będzie. Trzeba więc znaleźć sposób, by wymiar sprawiedliwości jednak nie stanął - piszą adwokaci Grzegorz Prigan, Karol Pachnik.

26.03.2020

Laskowski: Nie ma pewności, czy od 1 maja będzie nowy pierwszy prezes Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prawdopodobnie zaplanowane na 31 marca zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego, które ma wybrać kandydatów na pierwszego prezesa zostanie przesunięte, a być może nie odbędzie się przed zakończeniem kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf. Wtedy kierującego tymczasowo Sądem Najwyższym wyznaczy prezydent albo odchodząca pierwsza prezes - mówi sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN.

24.03.2020

Sędzia Kurosz: Specustawa powinna uregulować katalog spraw pilnych i zasady wnoszenia pism

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Jeśli w projekcie ustawy znalazłby się przepis dopuszczający przesłanie cyfrowej kopii pisma opatrzonego odręcznym podpisem, byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby w sytuacji kryzysowej został określony format zapisania pliku. Powinien to być skan, format pdf. Ważne jest też dobre określenie katalogu spraw pilnych – mówi sędzia Krzysztof Kurosz

23.03.2020

Niezdany egzamin ministra sprawiedliwości w czasie epidemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stan epidemiczny jest czasem, w którym wszyscy przechodzimy test odpowiedzialności. To moment, w którym nie powinno być miejsca na politykę i tak charakterystyczną dla tej dzisiejszej – polaryzację. W wymiarze sprawiedliwości to przede wszystkim swoisty egzamin dla ministra sprawiedliwości - piszą adwokaci Paweł Gieras i Przemysław Rosati.

17.03.2020

Kabański: Spór o status Izby Dyscyplinarnej ma już praktyczne wymiary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja wokół KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, coraz mocniej przekłada się na pracę sądów, w tym dyscyplinarnych izb adwokackich. Rodzą się dylematy nawet w sprawach, które są oczywiste - jak wykonanie kary dyscyplinarnej wydalenia z adwokatury. A to z kolei może dotykać zwykłych obywateli - mówi dr Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

12.03.2020

Sąd przed koronawirusem się nie ustrzegnie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zarażony koronawirusem prawnik lub uczestnik postępowania może uniknąć obecności w sądzie jedynie na podstawie zaświadczenia lekarza sądowego. Ale ponieważ jest ich mało i dostęp jest trudny, a specustawa nie daje podstaw do zawieszania postępowań, zarażeni ich uczestnicy mogą wirusem podzielić się z sądem, prokuratorem, świadkami i stronami postępowania - piszą adwokaci Przemysław Rosati i Michał Bieniak.

11.03.2020

Prof. Grajewski: Trybunał Stanu nie musi być martwym organem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nawet jeśli Trybunał Stanu nie jest obecnie organem aktywnym, to doceniać należy prewencyjną funkcję jego istnienia - twierdzi prof. Krzysztof Grajewski z Uniwersytetu Gdańskiego. Przyznaje jednak, że uzasadnione byłyby takie zmiany w tej instytucji, które pozwoliłyby jej spełniać rolę rzeczywistego obrońcy konstytucji.

05.03.2020

Wiceminister Dalkowska: Sędziowie nie mogą kwestionować statusu innych sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Powołanie sędziów przez prezydenta nie może być podważane. Wynika to zarówno z wyroku TSUE, jak i wyroków polskich sądów - mówi w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. I dodaje, że czym innym jest test bezstronności sędziego przeprowadzany w konkretnej sprawie, a czym innym podważanie jego statusu.

04.03.2020

Doświadczenie i pasja stoją za sukcesami startupów, także prawniczych

Prawnicy Małe i średnie firmy

W świecie startupów mamy dwa typy produktów: “nice-to-have” (z ang. miło mieć) albo “must-have” (muszę mieć). Jeżeli ktoś tworzy rozwiązanie z pierwszej grupy, które może i jest świetne, ale nie wpływa istotnie na biznes, to musi się liczyć z tym, że ciężko mu będzie je sprzedać. Te same zasady dotyczą LegalTech – mówi Piotr Boulangé,

03.03.2020

Po zmianie procedury nie każde roszczenie do e-sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od niedawna zmiana w procedurze cywilnej powoduje, że nie można wydać nakazu zapłaty w Elektronicznej Procedurze Upominawczej gdy powód dochodzi roszczenia innego niż pieniężne oraz gdy doręczenie nakazu zapłaty miałoby nastąpić poza granicami kraju. Prowadzi to do ograniczenia spraw, które mogą być rozpoznawane w trybie EPU - pisze Izabela Cybul-Gruba

02.03.2020

Dr Czernicki: Radcowie szukają nowej formuły działalności pro bono

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radcowie prawni nie oczekują specjalnej gratyfikacji za działalność pro bono, ale systemowe docenienie ich pracy mogłoby być dodatkową zachętą. Choćby - wzorem samorządów anglosaskich - wprowadzenie systemu punktacji czy zwalnianie z części opłat – mówi radca prawny dr Filip Czernicki, koordynator ds. programów pro bono OIRP w Warszawie.

28.02.2020

Wiceminister Dalkowska: Sądy pokoju możliwe po zmianie w Konstytucji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ostateczny kształt reformy wymiaru sprawiedliwości nie jest jeszcze przesądzony, ale trwające prace dotyczą m.in. spłaszczenia struktury sądownictwa i ujednolicenia statusu sędziego. A także rozwiązań, które pozwoliłyby na ograniczenie kognicji sądów powszechnych, a w ślad za tym - przesunięcia sędziów do spraw, w których powstają największe zaległości - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

25.02.2020

Utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem staje się plagą

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Być może sędziowie powinni w sprawach dotyczących alienacji rodzicielskiej częściej rozważać dokonanie zmiany miejsca zamieszkania dziecka i przekazania go pod opiekę rodzica, od którego jest izolowane. Bo utrudnianie kontaktów uderza przede wszystkim w dziecko, powodując traumę często na całe życie - mówi radca prawny Aleksandra Ejsmont

22.02.2020

Zmiany w procedurze karnej - szybkość kosztem rzetelności postępowania

Dążąc do usprawnienia postępowania karnego, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie instytucji jawnie godzących w prawo stron postępowania do rzetelnego procesu, zwłaszcza zaś w prawo oskarżonego do obrony - tak adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel ocenia obowiązujące od października zmiany w procedurze karnej.

18.02.2020

Kładoczny: Ustawa "kagańcowa" zagraża sędziowskiej niezawisłości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To jest bez wątpienia zła ustawa, która stawia sędziów przed dylematem: czy w obawie przed odpowiedzialnością dyscyplinarną podporządkować się oczekiwaniom władzy – tracąc w ten sposób swoją niezawisłość, czy też postąpić odważnie i w zgodzie z prawem - ocenia dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Instytutu Prawa Karnego UW.

14.02.2020

Skutki brexitu nie ominą sporów sądowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Regulacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE tylko częściowo zabezpieczą przed niepewnością w sporach z brytyjskimi kontrahentami - pisze adwokat Romana Piskuła. Ale jako dobrą wiadomość podaje, że po brexicie obowiązywać będzie w tym kraju rozporządzenie o transgranicznych stosunkach umownych w Unii Europejskiej, nazywane "Rzym I".

13.02.2020

Żelaźnicki: Postęp technologiczny kluczowym trendem na rynku prawniczym w 2020 roku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości LegalTech

Postęp technologiczny zmusza ustawodawcę do związanych z tym zmian wprawie, a to z kolei wymaga dostosowywania się firm i obywateli do nowych warunków. W efekcie także kancelarie muszą dostosowywać model świadczenia usług prawnych do zmieniających się potrzeb klientów - pisze Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarią PwC Legal

12.02.2020

Prof. Romanowski: Kolegialność to cecha demokracji, a nie jedynowładztwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Organ kolegialny jest zgromadzeniem osób, które wspólnie podejmują decyzje, dotyczące tych osób i wspólnie ponoszą odpowiedzialność za podjęte decyzje. Suwerenem zgromadzenia są te osoby, a nie prezes spółki lub przewodniczący - pisze prof. Michał Romanowski, komentując podarcie projektu uchwały przez prezesa olsztyńskiego sądu.

10.02.2020

Łazarska: Wszyscy "nowi" sędziowie dotknięci tą samą wadą systemową

Wymiar sprawiedliwości

Prawo do niezawisłego i niezależnego sądu jest niestopniowalne, nie da się zadekretować innych wymagań niezależności dla sądów wyższego i niższego szczebla - mówi Prawo.pl sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, komentując pisemne uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. Dodaje, że brakuje w niej odniesienia do tzw. ustawy kagańcowej.

06.02.2020