Weto Polski nie zmieni mechanizmu praworządności

Prawnicy Prawo europejskie

Rozporządzenie unijne w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności czeka na uchwalenie przez Parlament Europejski. Wejdzie ono w życie mimo polskiego weta. Jedynym rozsądnym wyjściem dla Polski jest wynegocjowanie, że do czasu rozstrzygnięcia sporu Unia nie będzie tego prawa egzekwować, a najlepszym - choć mało realnym - powrót do praworządności - uważa ambasador Jan Truszczyński, polski negocjator.

21.11.2020

Prawnik w garniturze - prestiżowo, praktycznie i eko

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Garnitur to bardzo uniwersalne ubranie. Dobrze skrojone garnitury są ponadczasowe, nie wychodzą łatwo z mody. Nie musimy więc co sezon zmieniać naszej garderoby. Dzięki temu kupujemy mniej i nie przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej planety. Młody prawnik w garniturze wygląda poważniej i robi dobre wrażenie na klientach. Co najważniejsze, garnitur mobilizuje też do pracy nad sobą,

21.11.2020

Prof. Manowska: Nie zamierzam komplikować sytuacji frankowiczów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jednym z największych wyzwań stojących przed Sądem Najwyższym jest dbałość o spójność orzecznictwa - w samym SN i w całym sądownictwie powszechnym - mówi I prezes prof. Małgorzata Manowska. I jako przykład podaje problematykę kredytów frankowych, gdzie toczy się obecnie spór o znaczenie niektórych rozwiązań umownych, a Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania uchwały.

20.11.2020

Chróścik: W jedności samorządu radcowskiego siła, nie w podziałach

Prawnicy

Samorząd radcowski udowodnił już dojrzałość i zdolność do dostosowania się do trudnych warunków wywołanych koronawirusem. Moim celem jest kontynuowanie i rozwijanie działań na szczeblu krajowym - choćby wspierania radców w budowaniu kompetencji dotyczących pracy zdalnej. Ważne jest także zaangażowanie w prace zmierzające do większej elektronizacji postępowań

19.11.2020

Prezes Schab: Płynność pracy orzeczniczej priorytetem dla Sądu Okręgowego w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie pewnych zmian organizacyjnych wydaje się konsekwencją zadań, które już spoczywają na Sądzie Okręgowym w Warszawie i pojawią się od stycznia 2021 r. - mówi nowy prezes Piotr Schab. Wymienia przy tym potrzebę wzmocnienia kadrowego, czy - w kontekście "spraw frankowych" - rozważenie specjalnego wydziału. Nie widzi też konfliktu między nowymi obowiązkami, a tymi wynikającymi z funkcji rzecznika dyscyplinarnego.

18.11.2020

Piotr Radziewicz: Rozproszona kontrola ustaw w obronie demokracji konstytucyjnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jedną z nieoczekiwanych konsekwencji sporu polityczno-prawnego o podstawy funkcjonowania i skład Trybunału Konstytucyjnego, jest nowa odsłona rozproszonej kontroli konstytucyjności ustaw. Podjęły ją sądy w reakcji na ten kryzys konstytucyjny, a wykształciła ona mechanizm obronny demokracji konstytucyjnej i w konsekwencji prowadzi do zmiany konstytucji

16.11.2020

Europejski listek figowy ma przykrywać kontrowersyjne zmiany

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ministerstwo Sprawiedliwości przy uzasadnianiu swoich propozycji legislacyjnych często powołuje się na wymogi nakładane przez Unię Europejską. Mają one usprawiedliwić konkretne rozwiązania koniecznością transpozycji dyrektyw lub zapewnieniu skuteczności europejskim rozporządzeniom. Praktyka ta jednak bywa niekiedy powierzchownym usprawiedliwieniem kontrowersyjnych rozwiązań

13.11.2020

Technologia coraz bardziej obecna w pracy prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO LegalTech

Niewątpliwie postęp technologiczny odgrywa znaczącą rolę w niezliczonych aspektach życia, zarówno codziennego jak i zawodowego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym jest tak modny ostatnio Legal Tech i jak wpływa na pracę działów prawnych. I o tym piszą Mateusz Jakubik i Tomasz Świętnicki.

12.11.2020

Po co prawnikom te garnitury - w poszukiwaniu zawodowego dress code

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy prawnik musi nosić garnitur? To pytanie, które każdego dnia zadają sobie tysiące polskich adwokatów, radców prawnych, aplikantów oraz in-house’ów. Sędziów wyciągnę przed nawias. Tutaj odpowiedź powinna być oczywista. Dla pewności powiem to na głos: tak, sędzia powinien nosić garnitur do pracy. W końcu reprezentuje majestat Rzeczpospolitej, a to cały czas coś znaczy

11.11.2020

Prof. Kmieciak: Wadliwe postępowanie w KRS, to wadliwa nominacja prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W argumentacji uzasadniającej prawidłowość powołania sędziów wyłonionych z udziałem nowej KRS dopuszcza się całkowite oderwanie aktu powołania od wcześniejszych faz postępowania. Tymczasem według orzecznictwa unijnego Trybunału Sprawiedliwości i polskiego Sądu Najwyższego, wadliwość procedury w KRS skutkuje wadliwością powołania - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak.

10.11.2020

Nowy prezes KRRP: Celem nowoczesny i niezależny samorząd

Prawnicy

Moim celem jest budowanie nowoczesnego i niezależnego samorządu. Będę zarówno strzegł przyznanych nam praw jak i zabiegał o nowe szanse i nowe obszary aktywności. Praktyczny obszar działalności samorządu zawodowego powinien mieć na celu zapewnienie wsparcia radców, musimy też pamiętać o wzmacnianiu pozycji izb - wskazywał podczas XII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, nowy prezes KRRP Włodzimierz Chróścik.

08.11.2020

Bobrowicz: Polacy nadal decydują się na prawnika w ostateczności

Prawnicy Koronawirus

Nadal niewiele zmienia się w podejściu Polaków do usług prawnych. Większość z pomocy prawników nie korzysta, jeśli rzeczywiście nie musi. Zwiększa się jednak liczba osób, które szukają takiego wsparcia gdy ich sprawa trafia do sądu, jak również tych, którzy przychodzą do kancelarii po profesjonalna poradę - mówi Prawo.pl radca prawny Maciej Bobrowicz, dotychczasowy prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

07.11.2020

Pułapki w środkach odwoławczych przy procesach cywilnych

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła rodzaj represji wobec sądu, który nie przeprowadził postępowania dowodowego właściwie. Każe mu rozpoznawać spór do skutku. To środek nieodpowiedni, przydałoby się świeże spojrzenie innego sędziego - uważają prawnicy uczestniczący w konferencji "Praktyka wobec nowelizacji postępowania cywilnego."

05.11.2020

Prof. Ereciński: "Wielka reforma" procedury cywilnej nie przyniosła efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone rok temu zmiany w postępowaniu cywilnym miały przyspieszyć i usprawnić postępowania cywilne, jednak po roku ich obowiązywania nie można stwierdzić istotnej poprawy w tym zakresie - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes kierujący Izbą Cywilną Sądu Najwyższego. I dodaje, że ewentualna reakcja na ten stan nie powinna sprowadzić się tylko do kolejnego komplikowania przepisów.

05.11.2020

Prof. Lech Garlicki: Tylko bardziej precyzyjna regulacja może zastąpić przepis usunięty przez Trybunał

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli politycy chcą znaleźć legislacyjne wyjście z kryzysu wywołanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, powinni zaproponować przepis precyzyjny, ze wskazaniem jednostek chorobowych, których wystąpienie lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dopuszczałoby aborcję - mówi prof. Lech Garlicki, sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

02.11.2020

Prof. Zoll: Wyroku nie publikować, natychmiast zmienić ustawę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Premier nie powinien publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej, a rządząca większość w ciągu paru dni powinna uchwalić odpowiednią ustawę, w prawidłowy sposób regulującą wyjątki od zakazu aborcji, bo przecież umie takie rzeczy szybko robić - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

26.10.2020

Pietrzak: W adwokaturze czas na zmiany, także COVID-19 zmienia rzeczywistość

Prawnicy Koronawirus

Adwokatura potrzebuje zmian, bo adwokatom trzeba pomóc w dostosowaniu się do zmienionej rzeczywistości. Nadszedł moment do uchylenia zakazu zatrudniania na umowę o pracę, pilnych zmian wymagają też stawki dla adwokatów z urzędu - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Mikołaj Pietrzak, dziekan warszawskiej ORA.

26.10.2020

Zembrzuski, Dziurda: Po roku obowiązywania zmian, Kpc potrzebuje pilnej i rozsądnej nowelizacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Mankamentem ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej jest to, że chciano zmienić zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Efekt to luki i rozbieżności. Niedoregulowane – a niekiedy przeregulowane – zostały przepisy, które co do zasady wprowadziły rozwiązania przydatne i pożądane. Praktyka nie rozstrzygnie wszystkich wątpliwości, potrzebna jest nowelizacja – oceniają profesorowie Tadeusz Zembrzuski i Marcin Dziurda

23.10.2020

Dr Ziółkowski: Sąd Najwyższy i wszystkie sądy mogą oceniać niezależność sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Z uwagi na najwyższą moc obowiązującą Konstytucji, jej bezpośrednie stosowanie oraz konstytucyjną istotę normy kompetencyjnej, Sąd Najwyższy jest zawsze upoważniony do odmowy zastosowania przepisów ustawy, która jest sprzeczna z konstytucyjnymi przepisami wyrażającymi istotę kompetencji sądu - twierdzi dr Michał Ziółkowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

20.10.2020

Monika Horna-Cieślak: Prawa dzieci lepiej chronione, ale jest jeszcze o co walczyć 

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miniony rok, od zwycięstwa w poprzedniej edycji konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra”, był dla mnie okresem ciężkiej pracy, ale też wielu sukcesów w walce o prawa dzieci i lepsze ich traktowanie przez wymiar sprawiedliwości - mówi adwokat Monika Horna-Cieślak. I dodaje, że jej osobiste osiągnięcie ułatwiało interwencje w takich sprawach.

19.10.2020