Manowska: Chcę zasypać dół między nami, nie będzie czystek

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem człowiekiem, który łączy ludzi, a nie dzieli w działaniu, pracy, organizacji - mówi sędzia prof. dr hab. Małgorzata Manowska. Z mojej strony nie musicie obawiać się zemsty, odwetu. Brzydzę się przemocą, półprawdami, które szczególnie ukazują się w mediach społecznościowych - zapewniła w swoim oświadczeniu przedstawionym na forum Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

25.05.2020

Wrąbel: Na rozwód po koronawirusie trzeba będzie poczekać, mediacja może pomóc

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Jestem przekonana, że zadowolenie klienta w sprawie rozwodowej będzie maksymalne, jeżeli zapewnimy mu takie prowadzenie sprawy, które będzie dla niego optymalne pod kątem czasu, emocji, czy finansów. Od dawna promuję rozwód w mediacji. Tym bardziej, że jeśli do sądu kierowany jest pozew z załączoną ugodą zawartą przed mediatorem, to szybciej wyznaczany jest termin rozprawy

24.05.2020

Alimenty? Koronawirus rozdaje karty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Wszystko co dzieje się wokół nas w minionych tygodniach zmieniło świat, gospodarkę i nasze dotychczasowe życie już na zawsze. Jednym z nieodzownych obszarów, który zostanie poddany głębszej refleksji, a często i pod rozstrzygnięcie sądów będą zmiany alimentów w różnych konfiguracjach jako kolejny skutek siejącego spustoszenie COVID–19 - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

23.05.2020

Wolność zgromadzeń w dobie epidemii zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przykład manifestacji przedsiębiorców z 16 maja, w czasie której doszło do zatrzymań i nakładania mandatów przez policję, rodzi pytania czy wprowadzone - z powodu COVID-19 - ograniczenia dotyczące zgromadzeń są zgodne z prawem. Panuje bałagan legislacyjny, który powoduje, że sytuacja prawna jest niejednoznaczna, a posunięcia władzy coraz trudniejsze do przewidzenia

22.05.2020

Kara teraz również bez ustawy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do nowelizowania ustawy kodeksowej w „zwykłym” trybie zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale dookreślanie zakazu karnego - przemieszczania się, zgromadzeń - przez rozporządzenie wydane poza stanem nadzwyczajnym mimo ewidentnej sprzeczności z normą konstytucyjną jest jednak pewną nowością - pisze pisze dr Mateusz Woiński z Akademii Leona Koźmińskiego,

20.05.2020

Sędzia Krupa: Czas epidemii - czasem... bezkarności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus gwałtownie zatrzymał, i tak niespecjalnie szybkie, tryby wymiaru sprawiedliwości. Spowolnienie szczególnie widać w wydziałach karnych. Cóż bowiem z tego, że w obrocie prawnym funkcjonują prawomocne wyroki, skoro ich wykonanie jest z powodu epidemii niemożliwe - pisze sędzia Arkadiusz Krupa, sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie.

19.05.2020

Po kolejnych nowelizacjach nie wiadomo, czy terminy sądowe są zawieszone

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Nie po raz pierwszy ustawodawca funduje stronom postępowania legislacyjny roller coaster sprawiając, że prowadzenie sporu sądowego staje się pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tym razem obserwujemy to na kanwie kolejnych nowelizacji tarczy antykryzysowej z 2 marca 2020 r. - pisze adwokat Joanna Szewczyk-Stępień.

18.05.2020

Sędzia Romańska: Więź rodzinna to jest dobro osobiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała uchwałę kwestionującą więzi rodzinne jako dobra osobiste. Ja twierdzę, że szereg dóbr osobistych opiera się na społecznym funkcjonowaniu człowieka, więc najbliższej rodzinie zmarłego lub pozostającego w stanie wegetatywnym należy się zadośćuczynienie - uważa dr hab. Martą Romańska, sędzia Izby Cywilnej SN.

16.05.2020

Dalkowska: Nadal planujemy e-doręczenia oraz e-rozprawy w sprawach karnych

Wymiar sprawiedliwości

Trwają prace, których celem jest przygotowywanie projektu wprowadzającego zdalne rozprawy do postępowania karnego. Być może uda się to wraz z nowelą tarczy antykryzysowej, nad którą jeszcze pracuje Ministerstwo Rozwoju - mówi wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. I dodaje, że resort nie zrezygnował też z e-doręczeń.

14.05.2020

Sędzia Matras: Kamil Zaradkiewicz nie miał racji, popełnił błąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nieważne jest zgłoszenie kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego, gdyż obarczone było błędem wadliwego powołania komisji skrutacyjnej, stąd wniosek do Prezydenta RP, aby precyzyjnie określił regulamin SN. Sędzia Zaradkiewicz zatem doszedł do wniosku, że nie miał racji - uważa sędzia Jarosław Matras z Izby Karnej Sądu Najwyższego.

13.05.2020

Tomczyński: "Starzy" sędziowie SN udają, że nie wiedzą jak głosować

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Członkowie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego stracą na autorytecie, jeśli będą twierdzić, że nie wiedzą jak głosować - ocenił Adam Tomczyński sędzia Izby Dyscyplinarnej, komentując spory proceduralne wokół zasad wyboru kandydatów na I prezesa SN. I dodał, że taka sytuacja wskazuje na konieczność dokonania zmian w tym sądzie.

12.05.2020

Prof. Bojańczyk: Większość sędziów w SN nie chce, żeby Zgromadzenie Ogólne wybrało I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość członków Zgromadzenia Ogólnego SN pod pretekstem niepowołania Komisji Skrutacyjnej nie chce dopuścić do demokratycznej dyskusji na forum zgromadzenia nad potencjalnymi kandydatami na stanowisko I Prezesa SN - uważa Antoni Bojańczyk, sędzia SN w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

11.05.2020

Komunikacja elektroniczna w sądach upadła, bo poczta nie zarobi

Wymiar sprawiedliwości

O niczym tak nie marzę, jak o wprowadzeniu elektronicznych doręczeń, jak też możliwości składania pism do sądów drogą elektroniczną. Korzyści dla sprawności sądownictwa byłyby przeogromne. Niestety na razie nie nastąpią. To zresztą nie pierwszy raz, gdy na drodze do komunikacji elektronicznej staje sądom... poczta - pisze sędzia Wojciech Łukowski

08.05.2020

Sędzia Żurek: Nadal wierzę w skuteczność prawa

Wymiar sprawiedliwości

Skierowałem pozew do SN, bo chcę by ustalono czy Kamil Zaradkiewicz jest prawidłowo powołanym sędzią. To oczywiście jest istotne z punktu widzenia mojego procesu dyscyplinarnego, ale jestem też w grupie sędziów, którzy starają się różnymi metodami prawnymi bronić praworządności - mówi sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie.

07.05.2020

Prof. Grzelak: Koronawirus wprowadza restrykcje, które z nami zostaną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzone obecnie obostrzenia mają chronić przed COVID-19, ale gdy zagrożenie chorobą minie, ograniczenia praw człowieka w dużym zakresie nie. Nie jest to jednak wyłącznie problem Polski, bowiem w Europie widać podobny trend. Zaczynamy odchodzić od ochrony praw jednostki, stawiając na zbiorowe, kolektywne prawa, chroniące całą społeczność - mówi dr hab. Agnieszka Grzelak

06.05.2020

Chcesz być eco - działaj na rzecz e-rozpraw i e-doręczeń

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ku zdziwieniu wielu prawników i innych uczestników postępowania cywilnego, odrzucono przepis noweli tarczy antykryzysowej, który dopuszczał komunikację z sądem za pośrednictwem ePUAP. Nadal jednak w to wierzę, bo w ostatnich tygodniach zmienia się to, co było największym hamulcem w informatyzacji sądownictwa – mentalność - pisze dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.

05.05.2020

Mediacja online w sprawach cywilnych i administracyjnych możliwa już teraz

Wymiar sprawiedliwości

Problem jest w sprawach karnych. Tu konieczna jest zmiana w przepisach, gdyż te dotyczące mediacji zakładają spotkanie - mówi adwokat Cezary Rogula, wiceprezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jak dodaje, kwestie tę można różnie interpretować, także dopuszczając spotkanie online, jest jednak ryzyko, że sąd tak przeprowadzonej mediacji nie uzna.

04.05.2020

Koronawirus nie usprawiedliwi braku reakcji na przemoc wobec dziecka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Specjaliści alarmują, że izolacja i brak dotychczasowych kontaktów społecznych spowodowały lawinowy wzrost aktów przemocy. W sposób szczególny na to zjawisko narażone są dzieci. Mimo, że nasze prawa i obowiązki obywatelskie są ograniczone – nadal mamy prawny obowiązek reagowania na przemoc wobec dziecka - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Horna-Cieślak.

03.05.2020

Prof. Gersdorf: Trochę opóźniłam "zdobycie" Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kończę swoje sześcioletnie kierowanie Sądem Najwyższym w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i z dużymi obawami o przyszły kształt tej instytucji, a także pełna obaw o niezależność sądownictwa w Polsce - mówi prof. Małgorzata Gersdorf, której kadencja na stanowisku pierwszego prezesa upływa 30 kwietnia i tego też dnia odchodzi ona w stan spoczynku jako sędzia.

30.04.2020