Kładoczny: Tymczasowy areszt to nie... kara, nie można go nadużywać

Wymiar sprawiedliwości

Tymczasowe aresztowanie nie jest dla wygody wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, a pozbawienie człowieka wolności powinno być absolutnym wyjątkiem - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Piotr Kładoczny, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. I dodaje, że duży wzrost liczby aresztowanych to efekt działań kierowanej przez obecnego ministra prokuratury.

06.07.2019

Rosati: Świadczenie pomocy prawnej, to nie gra rynkowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Polsce konieczne są zmiany w zakresie dostępu do pomocy prawnej. Adwokaci i radcowie prawni dają gwarancję należytego zabezpieczenia interesów obywateli i nie powinno się tego traktować, jako próby zamknięcia lub monopolizowania rynku - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl adwokat Przemysław Rosati

04.07.2019

Sędzia Żurek: Kamil Zaradkiewicz chce zafundować obywatelom chaos w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieli wątpliwości pana Kamila Zaradkiewicza co do nominacji sędziowskich z lat 2011 - 2017, to podważone mogą być wyroki wydawane przez połowę polskich sędziów, a skutki tego mogą odczuć miliony obywateli - twierdzi sędzia Waldemar Żurek, były członek Krajowej Rady Sądownictwa.

04.07.2019

Dr Taborowski: Organy Unii mogą nie uznawać nowych izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE podzieli opinię swojego rzecznika generalnego, to dwie nowe izby Sądu Najwyższego mogą być nieuznawane za sądy w rozumieniu prawa europejskiego - mówi dr Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich. I dodaje, że konsekwencje tego dla Polski mogą być bolesne.

28.06.2019

Prof. Adam Dyrda: Solidna refleksja podstawą dobrego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W debacie prawniczej należy dążyć do wskazywania równoprawnych, równie wartościowych, równie ważkich argumentacyjnie teorii na dany temat, by na tej podstawie podejmować racjonalne decyzje - mówi dr hab. Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

27.06.2019

Projekt ustawy odwraca uwagę od sytuacji pracowników wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Gdy w grudniu 2018 r. z powodu zwolnień lekarskich wymiar sprawiedliwości stał na krawędzi paraliżu, rządzący roztaczali mityczną wizję ustawy, która wprowadzając rozwiązania systemowe będzie lekiem na całe zło. Niektórzy dali się tej wizji uwieść i dopiero teraz zrozumieli, że służyła ona odsunięciu na dalszy plan walki o realne podwyżki kwotowe - pisze Urszula Leniec

26.06.2019

Ławnik drzemie tylko z pozoru

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie ok. 90 procent ławników z sądów rejonowych, to katastrofa. Brakuje ich, szczególnie w sprawach karnych, na co wskazują same sądy. Niestety, rekompensata - niespełna 120 złotych za dzień pracy - nie jest motywująca – mówi Jerzy Ząbkiewicz , przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Krajowa Rada Sędziów Społecznych

26.06.2019

Nawet gdy pamiętamy o testamencie - zapominamy o dobrach cyfrowych

Prawo cywilne Nowe technologie

Nadal wiele platform nie gwarantuje użytkownikom, że w po ich śmierci, udostępni dane cyfrowe spadkobiercom. Jeśli więc sami o to nie zadbamy i nie zostawimy bliskim informacji np. o kontach, czy haseł, może się okazać, że nie będą mogli odzyskać dokumentów zapisanych w chmurze. A treści zostawione w sieci mogą być nielegalnie wykorzystane

23.06.2019

MS: Ośrodki wychowawczo-adaptacyjne ułatwią prace z trudną młodzieżą

Wymiar sprawiedliwości

Idea tworzenia nowych placówek to efekt sytuacji w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i sygnałów ze strony ich dyrektorów, że jest młodzież, z którą trudno im sobie poradzić - mówi w w rozmowie z Prawo.pl dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik.

21.06.2019

Sędzia Łazarska: Sędziowie muszą wyjść z wieży z kości słoniowej

Wymiar sprawiedliwości

Nie wystarczy jedynie wydać orzeczenie, trzeba przekonać ludzi odpowiednimi argumentami, że jest ono sprawiedliwe. Przez 30 lat sędziowie nie do końca zrozumieli czym jest władza sądownicza i jakie są wobec niej oczekiwania społeczne - to chyba obecnie największy problem - mówi Prawo.pl Aneta Łazarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

19.06.2019

Rzecznik konsumentów nie płaci kosztów procesu, ale zastępstwa procesowego tak

Prawo cywilne

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że powiatowy rzecznik konsumentów nie poniesie żadnych kosztów postępowania – także tych, które będą wynikiem działalności samego rzecznika, np. złożonych przezeń wniosków dowodowych. W razie przegranej musi jednak ponieść koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej

18.06.2019

Europejski Nakaz Aresztowania sprawdza się w praktyce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) został wprowadzony do europejskiego porządku prawnego w celu uproszczenia i przyśpieszenia procedury związanej z wydawaniem przez państwa członkowskie Unii Europejskiej osób ściganych za przestępstwa. Polska jest jednym z państw najczęściej korzystających z tej instytucji.

17.06.2019

Przesłuchanie? Najpierw obrońca z urzędu!

Prawo karne Prawnicy

Od 25 maja tego roku każda osoba zatrzymana może żądać przyznania jej obrońcy z urzędu. Tego dnia upłynął bowiem termin na implementację unijnej dyrektywy w tej sprawie. W Polsce nie przyjęto odpowiednich przepisów, co oznacza bezpośrednie stosowanie tej regulacji - pisze Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

15.06.2019

Igor Tuleya: Sędzia ma prawo i obowiązek mówić o problemach sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie mogą uczestniczyć w debacie publicznej dotyczącej zmian w wymiarze sprawiedliwości, tak jak lekarze mogą dyskutować o naprawie służby zdrowia. I nie można im za to robić wyrzutów, a tym bardziej represjonować - mówi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

14.06.2019

Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów: Nie da się zarządzać przy pomocy strachu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miała być ewolucja, a jest rewolucja, mamy szereg uwag do projektu ustawy. Zmienia się zakres uprawnień kuratora okręgowego, który nie będzie miał realnego wpływu na służbę. Kurator zawodowy traci przymioty pracownika merytorycznego, nie rozwiązano problemu naszego bezpieczeństwa - mówi Grzegorz Kozera

13.06.2019

Prof. Rogalski: Podsłuchy czasem potrzebne, ale prawa obywatelskie też muszą być chronione

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja RODO

W procesie tworzenia regulacji dotyczących stosowania podsłuchu ścierają się dwie wartości: prawa obywatelskie oraz potrzeby państwa w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości, poprzez posiadanie skutecznych narzędzi do walki nią. Kwestią kluczową jest znalezienie balansu pomiędzy tymi wartościami

10.06.2019

Środowiska prawnicze protestują i przygotowują własne projekty

Wymiar sprawiedliwości

Nie możemy milczeć, gdy widzimy demontaż wymiaru sprawiedliwości i psucie ustroju państwa, ale nie ograniczamy się do samej krytyki, przedstawiamy też projekty na rzecz poprawy jakości działania i sprawności polskich sądów - mówili podczas sobotniego II Kongresu Prawników Polskich szefowie samorządów adwokatów i radców prawnych oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

04.06.2019

Prof. Całkiewicz: Prawo chroni dzieci, problemem wykrywanie sprawców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niedofinansowana policja, bez odpowiedniego zaplecza technicznego, obłożona sprawami i mechanizmy kontroli społecznej, które zwyczajnie zawodzą - to w ocenie radcy prawnego, prof. Akademii Leona Koźmińskiego Moniki Całkiewicz - główne bolączki ochrony dzieci w Polsce. Bo jak dodaje przepisy są, ale istotniejsza jest nieuchronność kary.

01.06.2019