Czat i mobilne aplikacje w służbie arbitrażu - e-sąd gotowy na pierwsze sprawy

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy

System ma być dla przedsiębiorców przyjazny i intuicyjny, a arbitraż szybszy i mniej kosztowny. Łatwiejsze ma być też gromadzenie i przedstawianie dowodów - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl radca prawny Robert Szczepanek, pomysłodawca Elektronicznego Sądu Polubownego „Ultima Ratio” przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP.

25.04.2019

Wyłączenie sędziego z powodu kredytu frankowego nie jest konieczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sam sędzia czuje, że ze względu na jego sytuację życiową zachodzi w jego osobistej ocenie okoliczność budząca wątpliwość, że nie jest w stanie obiektywnie rozstrzygnąć sporu, to powinien zawiadomić o takiej przyczynie - uważa Sąd Najwyższy, Ale dodaje, że teza, iż automatycznie podlega on wyłączeniu nie jest trafna.

23.04.2019

Nieważność postępowania wciąż problemem w procesach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieważność postępowania w procesie cywilnym to instytucja prawa procesowego, z którą sądy spotykają się na każdym etapie postępowania, we wszystkich instancjach. Bardzo praktyczna, ale słabo opisana i w związku z tym wywołuje wiele wątpliwości - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego.

19.04.2019

Prof. Łętowska: Coraz więcej ludzi rozumie, że zamach na sądy ich dotyczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To, że 57 procent polskiego społeczeństwa widzi zagrożenia wynikające z ograniczania niezależności sądownictwa, napawa optymizmem - mówi prof. Ewa Łętowska. Ale zastrzega, że wzrost świadomości takich niebezpieczeństw i dojrzewanie społeczeństwa obywatelskiego to proces powolny.

15.04.2019

Stalker i na uczuciach zagra, by mieć kontakt z ofiarą

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wzbudzanie poczucia winy, targowanie się, szantaż emocjonalny, zawiadamianie prokuratury, policji - stalker potrafi wykorzystać tysiące sztuczek by ze swoją ofiarą mieć jak najdłuższy kontakt. Podtrzymywanie tego kontaktu jest największym błędem, bo motywuje go to do dalszych działań - podkreśla adwokat Barbara Szopa.

13.04.2019

Prof. Piotrowski: Nowe definicje demokracji podważają jej sens

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podstawowe standardy demokracji i rządów prawa są obecnie w wielu krajach podważane i naruszane pod pozorem ich nowatorskiego stosowania - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. I jako przykład podaje „demokrację nieliberalną” jako idę zasadniczo przeciwstawną demokracji.

11.04.2019

Prof. Ereciński: Szczególna zdolność sądowa wyzwaniem dla orzecznictwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przybywa podmiotów posiadających szczególną zdolność sądową, co utrudnia stosowanie tej instytucji - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński. Ale jako pozytywny przykład podaje uchwałę Sądu Najwyższego, na podstawie której w sporach prasowych pozywany jest redaktor naczelny jako funkcja, a nie konkretna osoba.

11.04.2019

Rada Legislacyjna: Dożywocie sprzeczne z Konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w kodeksie karnym spotkał się z druzgocącą krytyką Rady Legislacyjnej. Nie ma podstaw do zaostrzania kar, bo przestępczość nie wzrasta, a wyroki nie są łagodne. Wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego przedterminowego zwolnienia jest sprzeczne z Konstytucją i należy ją wykreślić z projektu.

09.04.2019

Machińska: Władza nie polubi ombudsmana - bo patrzy jej na ręce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

By rzecznicy chroniący prawa obywateli mogli wypełniać swoje zadania, muszą mieć zapewnioną niezależność i odpowiednie warunki - m.in. wystarczające środki finansowe. Tymczasem budżet RPO jest obecnie o 7 mln zł niższy niż w 2012 roku. To przy wzrastających kompetencjach uderza przede wszystkim w tych, których prawa mają chronić - mówi dr Hanna Machińska,

09.04.2019

Maltretowanie zwierząt - kary nie odstraszą, kluczowe wykrycie sprawcy

Prawo karne Środowisko

Polski wymiar sprawiedliwości jest coraz wrażliwszy na łamanie praw zwierząt. Słabym punktem jest jednak nadal wstępny etap - czyli wykrywanie i ściganie sprawców - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat specjalizująca się w prawach zwierząt Karolina Kuszlewicz.

06.04.2019

Uczestnik postępowania nieprocesowego wyzwaniem dla sędziów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Status i miejsce uczestnika postępowania nieprocesowego to jeden z najczęściej występujących problemów w polskich sądach, szczególnie rejonowych - twierdzi dr hab. Piotr Rylski z Uniwersytetu Warszawskiego, który właśnie został nagrodzony za praktyczną książkę na ten temat.

03.04.2019

Prof. Ereciński: Nie ma odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądy odwoławcze i nadzwyczajne środki prawne, a nie postępowania dyscyplinarne są od oceny wydawanych przez sędziów orzeczeń - uważa prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną. I dodaje, że nadużywanie tej procedury wywoła wśród sędziów "efekt mrożący".

02.04.2019

Sędzia Markiewicz: Trybunał sankcjonuje polityczny dobór sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Uznanie przez Trybunał Konstytucyjny za zgodne z konstytucją obecnych zasad powoływania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa oraz za niekonstytucyjne prawa do odwołania się od decyzji tego organu do NSA, oznacza akceptację dla wyłącznie politycznego charakteru procedury powoływania sędziów - twierdzi sędzia Krystian Markiewicz.

25.03.2019

Tajemnica radcowska coraz bardziej zagrożona

Prawnicy

W ostatnim okresie coraz częściej spotykamy się z przyjmowaniem regulacji, które naruszają tajemnicę radcowską. Przykładem są przepisy w sprawie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego obowiązku raportowania schematów podatkowych - tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ośrodek Badań Studiów i Legislacji przy Krajowej Radzie Radców Prawnych.

24.03.2019

Sędzia Markiewicz: Jeden urząd sędziego to dobry pomysł, ale obecnie niebezpieczny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zniesienie podziału sędziów na rejonowych, okręgowych i apelacyjnych ma uzasadnienie, ale wdrożenie tej zmiany jest ryzykowne i może być wykorzystane do czystek kadrowych w sądach - twierdzi sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

18.03.2019

Łętowska do sędziów: Podstawą rzemiosło i odpowiedzialność za słowo

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie z czasów realnego socjalizmu ocalili swoją integralność dzięki bezpiecznej przystani, którą było powoływanie się na tekst ustawy w szerszym rozumieniu systemu prawa, konstytucji. Umiejętności, rzemiosło i odpowiedzialność za słowo, to jest to co pomoże i dzisiaj sędziom, na trudnej drodze na której się znajdują - twierdzi prof. Ewa Łętowska.

16.03.2019

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Edukacja ważna - przestępstwa często wynikiem niewiedzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Edukacja prawna społeczeństwa ma istotne znaczenie, bo to nie tylko uświadamianie kiedy łamiemy prawo ale też wskazywanie, że czasami nie warto "spieszyć" się do sądu. Rozwiązaniem sporu może być też mediacja - mówi w Dniu Edukacji Prawnej prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitii sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

15.03.2019

Sędzia Marciniak: Niejawne posiedzenia sposobem na szybkie załatwianie spraw w NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Naczelny Sąd Administracyjny oddala rocznie około 70 proc. skarg kasacyjnych. Na posiedzeniach niejawnych rozpatrywanych jest 35 proc. skarg kasacyjnych. Czeka się wtedy na rozstrzygnięcie od 3 do 6 miesięcy, a nie dwa lata - mówi sędzia NSA Sylwester Marciniak, przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA..

14.03.2019

Ekspertki PAN: Nie trzeba zaostrzać sankcji wobec nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Proponowana przez rząd zmiana w kodeksie karnym prowadzi w kierunku zaostrzenia odpowiedzialności karnej nieletnich, którzy ukończyli lat 15, co oznaczać będzie odejście od obowiązującego dotąd w Polsce modelu opiekuńczego, który jest dość unikalny w Europie i na świecie i w żadnym razie nie jest mniej skuteczny niż inne - twierdzą ekspertki Instytutu Nauk Prawnych PAN.

14.03.2019