Gajowniczek-Pruszyńska: Prekluzja w postępowaniu karnym godzi w prawo do obrony

Wymiar sprawiedliwości

Nie można przerzucać odpowiedzialności za ewentualnie niesprawne prowadzenie sprawy najpierw przez prokuraturę, a potem przez sąd na strony. Ograniczanie im gwarancji procesowych w imię szybkości postępowania, prowadzi do anarchizacji prawa - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie.

04.12.2019

Prokurator zastąpi, gdy zechce, adwokackie sądy

Prawnicy

Uchwała Izby Dyscyplinarnej opowiada się za wzmacnianiem pozycji osoby pokrzywdzonej przez adwokata, a daje uprawnienia ministrowi sprawiedliwości - uważa zastępca rzecznika dyscyplinarnego adwokat Grzegorz Fertak. Zaś sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Paweł Zubert dodaje, że przeczy ona uchwale Izby Karnej SN w tym zakresie.

03.12.2019

Prof. Zembrzuski: Sama zmiana przepisów procesowych nie wystarczy do usprawnienia sądów 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązującą od niedawna nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego przedstawiano jako remedium na bolączki wymiaru sprawiedliwości oraz jako sposób usprawnienia postępowań sądowych, ale nie należy szybko spodziewać się widocznych efektów - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski w Uniwersytetu Warszawskiego.

02.12.2019

Są nowe sposoby walki z nadużywaniem prawa procesowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Za sprawą nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego sądy mają łatwiej przeciwdziałać nadużywaniu uprawnień procesowych. Tam, gdzie stosowana będzie ogólna klauzula, sankcje w postaci grzywny, podwyższonych kosztów czy odsetek mogą okazać się niewystarczające. Skuteczne powinny okazać się jednak przepisy szczególne, które pozwolą na pozostawienie bez dalszych czynności określonych pism bądź wniosków

29.11.2019

KSSiP szkoli sędziów ze zmian w procedurze cywilnej - wątpliwości wiele

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Najwięcej wątpliwości sędziów budzi wykładnia postępowania dowodowego w znowelizowanej procedurze cywilnej i m.in. wprowadzenie na szeroką skalę zażaleń poziomych - mówi sędzia Adam Czerwiński, wicedyrektor Ośrodka Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

29.11.2019

Prof. Jarocha: Szybkość postępowania konkuruje z jego rzetelnością

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Autorzy tzw. wielkiej reformy procedury cywilnej reklamowali ją jako sposób na przyspieszenie i usprawnienie postępowań, ale to wydaje się mało realne, podczas gdy te nowe rygory mogą odbić się na rzetelności procesów - twierdzi radca prawny, prof. Andrzej Jarocha, procesualista cywilny z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

26.11.2019

Dawidziuk: Zasady izolacji w Gostyninie wymagają pilnej zmiany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W obecnych przepisach dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest bardzo dużo luk prawnych, dlatego niezbędne jest ich znowelizowanie. Nieuregulowane są m.in. prawa i obowiązki pacjentów, wykonywanie przez nich pracy, czy korzystanie z przepustek. Są izolowani od społeczeństwa, bez żadnych perspektyw na przyszłość - mówi dr Ewa Dawidziuk

23.11.2019

Nowelizacja postępowania cywilnego przyspieszy apelacje

Zmiany w k.p.c.

Sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawi akta sprawy sądowi drugiej instancji. Kontrola formalna będzie już dokonywana przez sąd odwoławczy, który też powinien skupić się na merytorycznej ocenie apelacji. Nowe zasady powinny przyspieszyć postępowanie odwoławcze - uważają Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski, adwokaci z Deloitte Legal.

21.11.2019

Czajkowska: Sprawiedliwość naprawcza sposobem na skuteczną resocjalizację

Wymiar sprawiedliwości

Polityka karna w Polsce nadal skupia się głównie na restrykcyjności kar. Tymczasem zgodnie ze europejskimi standardami sprawca powinien brać odpowiedzialność za swojej czyny i w miarę możliwości je wynagradzać poszkodowanemu, bądź społeczeństwu - choćby poprzez różnego rodzaju prace - mówi dr Honorata Czajkowska

21.11.2019

Prof. Biernat: Wyrok TSUE może być początkiem przywracania praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości rozczarował z jednej strony tych obserwatorów, którzy spodziewali się że dokona bezpośrednio krytycznej oceny Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i KRS. Ale nieuzasadniona jest radość tych, którzy uznali wyrok za wyraz désintéressement Unii w sprawach sądownictwa w Polsce, albo wręcz za aprobatę obecnego stanu rzeczy - twierdzi prof. Stanisław Biernat.

20.11.2019

Prof. Gersdorf: Rząd i parlament powinny poprawić sądowe ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa rząd i parlament powinny usunąć wady i nieprawidłowości prawne - oświadczyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - Należy rozpocząć odbudowywanie zaufania społecznego do sądów i KRS - dodała.

19.11.2019

Prof. Ereciński: Rygorystyczna procedura ogranicza prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po niedawnej tzw. wielkiej reformie procedury cywilnej znalazło się w niej wiele niepotrzebnych rygorów, które wbrew zapowiedziom niekoniecznie usprawnią postępowania, ale na pewno dla wielu obywateli oznaczać będą ograniczenie prawa do sądowego rozstrzygnięcia sporu - mówi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną.

19.11.2019

Prof. Tuleja: Konstytucja wymaga zmian, ale do tego potrzebny jest moment konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przywrócenie ładu konstytucyjnego może odbyć się w oparciu o obowiązującą Konstytucję. Jeśli jednak naruszenia Konstytucji będą trwały przez dłuższy czas, konieczne będzie dokonanie dalej idących zmian lub uchwalenie nowej. Do uchwalenia nowej konstytucji potrzebne byłoby szerokie porozumienie społeczne i "moment konstytucyjny" - mówi prof. Piotr Tuleja

18.11.2019

Maria Keller-Hamela: Przesłuchanie dziecka wymaga wiedzy i sędziego i biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na Zachodzie osoby przesłuchujące dzieci, przechodzą szkolenia i superwizje. Duży nacisk kładzie się na miejsca tych czynności - by było to dla dziecka możliwie komfortowe i bezpieczne. Polskie realia nadal od tego odbiegają - mówi Maria Keller-Hamela, wiceprezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

16.11.2019

Szef KRS: Zbigniew Ziobro może być Zbigniewem Religą wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Z pewnością nie osiągnęliśmy jeszcze zasadniczych celów reformy, czyli uczynienia sądów bardziej sprawiedliwymi, zwiększenia zaufania do nich, zwiększenia sprawności postępowań przed sądami - powiedział przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Kontynuowanie reformy wymiaru sprawiedliwości jest więc, jego zdaniem, potrzebne.

14.11.2019

Sędzia Sadlik: Trzeba bardziej promować linie orzecznicze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obecnie mamy do czynienia z nadmiarem orzecznictwa - publikowana jest masa orzeczeń w każdej dziedzinie. Odnalezienie linii orzeczniczej bywa trudne – często zdarzają się odmienne rozstrzygnięcia i poglądy - mówi Ryszard Sadlik, prezes Sądu Okręgowego w Kielcach.

13.11.2019

Fronczek: Będzie drożej, ale sprawiedliwiej

Zmiany w k.p.c.

Domniemanie doręczenia jest wygodne, bo jest szybkie. Wiele osób zapomina jednak, że prawidłowe doręczenie to fundament funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, to gwarancja prawa do sądu. Za sprawą doręczeń komorniczych skończy się fikcja i zmniejszy liczba osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości. Zyska też wizerunek zawodu komornika – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

08.11.2019

Nowelizacja postępowania cywilnego przyspieszy apelacje

Zmiany w k.p.c.

Sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawi akta sprawy sądowi drugiej instancji. Kontrola formalna będzie już dokonywana przez sąd odwoławczy, który też powinien skupić się na merytorycznej ocenie apelacji. Nowe zasady powinny przyspieszyć postępowanie odwoławcze - uważają Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski, adwokaci z Deloitte Legal.

07.11.2019

Bobrowicz: Prawnik nie reklamą, a umiejętnością komunikacji pozyska klienta

Prawnicy Małe i średnie firmy

Podstawowym problemem radców prawnych jest sposób pozyskiwania klientów. Zmiany w zakresie reklamy go nie rozwiążą, bo porady prawne to nie proszek do prania. Ważna jest umiejętności komunikacji, jakość usług, w końcu znajomość nowych technologii - mówi w rozmowie z Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

05.11.2019