Dr Olężałek: Projekt nowego kodeksu etyki adwokackiej wymaga jeszcze debaty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura potrzebuje zmian w kodeksie etyki – to fraza, którą nieprzerwanie słyszymy od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej i środkach masowego przekazu. Czy proponowany kształt kodeksu nie zaburzy ukształtowanego przez wiele lat orzecznictwa w sprawie deliktów dyscyplinarnych, nie utrudni pracy adwokatom, w szczególności sędziom sądów dyscyplinarnych, rzecznikom dyscyplinarnym?

10.05.2021

Prof. Tuleja: Konstytucja wymaga uzupełnienia o rozdział europejski

Prawnicy

Potrzebny jest nowy rozdział w Konstytucji dotyczący prawa europejskiego. Realizowanie zasady suwerenności w oderwaniu od otoczenia międzynarodowego jest utopią, a dla obywateli jest bardzo niebezpieczne. Władza wykonawcza i ustawodawcza obecnie odrzuca podstawowe założenia Traktatu o UE i chce stworzyć jakąś protezę prawną - uważa prof. Piotr Tuleja,

03.05.2021

Sędzia Matras: Nie było skutecznego uchylenia immunitetu Tulei, ale spodziewam się zgody na doprowadzenie

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem pewien, że trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej w drugiej instancji powie, iż sąd pierwszej instancji nie może badać kwestii immunitetowych i zmieni to orzeczenie. Zatem sędzia Tuleya zostanie doprowadzony pod przymusem do prokuratury, a przewodniczący Adam Roch walczył o swoje dobre imię - uważa Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

28.04.2021

Prof. Rzewuski: Procesowe nowalijki nie uzdrowiły polskiej procedury cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po ponad rocznym obowiązywaniu znowelizowanych przepisów KPC nie można mówić realizacji założeń ustawodawcy co do szybszego i sprawniejszego rozpoznawania spraw cywilnych. Procesy cywilne wciąż trwają długo, nierzadko za długo, powodując ogólne zniechęcenie i rozdrażnienie uczestników postępowania sądowego - pisze sędzia, dr hab. Maciej Rzewuski,

27.04.2021

Markiewicz: Sąd nie jest sądem, jeśli powołano go nielegalnie

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli nie będzie zdecydowanego cięcia i uznania, że sędziowie powoływani przez neoKRS nie są sędziami, to problem w polskich sądach będzie coraz mocniej narastał. Zdaję sobie sprawę, że pierwszy rok czy dwa porządkowania może być trudny, ale weźmiemy za to odpowiedzialność - mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

22.04.2021

Trociuk: Komisarz niekonstytucyjny, ale zastępcy RPO mogą realizować zadania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Powołanie pełniącego obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich lub jakiegoś "komisarza" byłoby sprzeczne z konstytucją, ale po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego zastępcy RPO mogą bez przeszkód wykonywać wszystkie zadania przypisane temu urzędowi - twierdzi Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I przypomina, że tak było w 2010 roku,

21.04.2021

Prof. Bosek: Skargę nadzwyczajną powinni składać także pełnomocnicy stron

Prawo cywilne Prawnicy

Same strony reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników powinny zostać upoważnione do wnoszenia skarg nadzwyczajnych - uważa prof. Leszek Bosek, sędzia Sądu Najwyższego. Jego zdaniem byłoby to najbardziej demokratyczne rozwiązanie. Należy też zastanowić się, czy skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w ogóle powinna pozostać w systemie środków zaskarżenia - dodaje sędzia.

20.04.2021

Obowiązkowa mediacja - to dobry krok, ale można zrobić kilka innych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Każdy pozew w sprawie gospodarczej lub dotyczący prawa pracy kierowany do sądu musi być poprzedzony mediacją. Sąd miałby 30 dni na zatwierdzenie ugody – proponuje resort sprawiedliwości. Zdaniem prawników i mediatorów to krok w dobrym kierunku, który może wzmocnić polubowne metody rozwiązywania sporów.

19.04.2021

Sędzia Miczek: Mediacja może pomóc, ale nie rozwiąże problemów sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Im więcej elementów prowadzących do zinstytucjonalizowania mediacji, tym mniejsza szansa na jej rzeczywiste upowszechnienie, jako realnej formy rozwiązywania sporów, przed ich skierowaniem do sądu. Najlepszą zaś drogą do upowszechniania mediacji jest dobry przykład idący od podmiotów publicznych jakim jest Skarb Państwa lub samorząd - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

17.04.2021

Prof. Adamski: Pominięcie parlamentu w ratyfikacji Funduszu Odbudowy naruszy konstytucję

Prawo europejskie

Gdyby z obawy przed brakiem potrzebnej większości politycy zdecydowali się ratyfikować unijny Fundusz Odbudowy tylko przez prezydenta, z pominięciem parlamentu, zostałoby to zapewne zaakceptowane przez organy UE, ale jako akt niekonstytucyjny mogłoby być w przyszłości kwestionowane - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

16.04.2021

Adw. Pieckowski: Przełomowe znaczenie zmian w kpc w sprawie mediacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiana przepisów o mediacji zawarta w kodeksie postepowania cywilnego i kodeksie cywilnym ma przełomowe znaczenie w rozwoju polubownego rozwiązywania sporów cywilnych, szczególnie gospodarczych i pracowniczych w Polsce. Jako taka zasługuje na całkowitą aprobatę i poparcie - uważa adwokat i mediator Sylwester Pieckowski.

13.04.2021

Prof. Zaleśny: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy to przekazanie Unii kompetencji, zwykła większość nie wystarczy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Ratyfikacja unijnej decyzji o tworzeniu Funduszu Odbudowy oznacza przekazanie Komisji Europejskiej części kompetencji organów władzy państwowej Polskiego Państwa, a to wymaga procedury wynikającej z art. 90 konstytucji, czyli większości 2/3 w obu izbach parlamentu albo referendum - twierdzi dr hab. Jacek Zaleśny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

12.04.2021

Prof. Piotrowski: Sędziowie pokoju raczej sądom nie pomogą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tworzenie nowej instytucji sędziego pokoju nie ma podstaw konstytucyjnych ani praktycznego uzasadnienia. Nie zmieści się w istniejącym obecnie w Polsce ustroju wymiaru sprawiedliwości, ani nie rozwiąże żadnego z istotnych problemów polskich sądów - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

09.04.2021

Dr Andrzej Olaś: Sądy pokoju nie uzdrowią wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie pokoju mają zajmować się sprawami drobnymi i prostymi, ale proces ich wprowadzania do polskiego wymiaru sprawiedliwości taki nie będzie. Istotna jest też kwestia zagwarantowania ich apolityczności i niezawisłości, przy powszechnych wyborach i silnym upartyjnieniu życia publicznego - bez tego będzie to destrukcyjne dla całego państwa - pisze adwokat dr Andrzej Olaś,

02.04.2021

Ustnie, pisemnie, czy u notariusza? Forma umowy jest istotna

Prawo cywilne

Zanim strony zdecydują się na zawarcie umowy, warto ustalić to, w jakiej formie powinny być złożone ich oświadczenia. Niedochowanie przepisów prawa i zastosowanie niewłaściwej formy w określonych przypadkach rodzi skutek nieważności umowy.

29.03.2021

Prezes NRA: Ze zmianami w etyce adwokackiej nie ma co czekać, potrzebna dyskusja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie zamierzam marnować czasu do drugiej części Krajowego Zjazdu Adwokatury. Dyskusja o zmianach w zasadach etyki powinna toczyć się nadal, a naturalnym kierunkiem, w którym powinniśmy teraz ją rozwinąć, jest pion dyscyplinarny samorządu adwokackiego - mówi adwokat Przemysław Rosati, prezes NRA. Wśród pilnych priorytetów wymienia też określenie zasad świadczenia pomocy prawnej.

29.03.2021

Ograniczenie wolności trudne w stosowaniu, także w czasie pandemii

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy są zgodni, że kara ograniczenia wolności powinna być częściej stosowana, bo pełni istotną rolę wychowawczą. Problem w tym, że szczególnie w okresie koronawirusa brakuje miejsc, w których skazani mogą wykonywać prace społeczne. Przypomnijmy, jest to kara nieizolacyjna, wymierzana najczęściej za lżejsze przestępstwa.

28.03.2021

Adw. Ziobrowski: Kończy się dobra kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, mimo pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Upływająca kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w latach 2016-2020 była wyjątkowa. Wpłynęło i zostało zakończone postanowieniami lub orzeczeniami najwięcej spraw w historii sądownictwa dyscyplinarnego Adwokatury, a w stosunku do poprzedniej kadencji rozpoznano o 300 spraw więcej. Wszystko to mimo trwającej pandemii i ograniczeń związanych z funkcjonowaniem kancelarii WSD

18.03.2021

Adwokat Fertak: Wyroków Izby Dyscyplinarnej nie można wykonać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zapanował chaos prawny w wymiarze sprawiedliwości i jest pogłębiany. Jeśli rada adwokacka nie skreśli obwinionego adwokata z listy, to jak długo mamy czekać z wykonaniem tego orzeczenia, które jest przecież prawomocne. Tyle, że przepis Prawa o adwokaturze wstrzymuje wykonanie tego orzeczenia. Czy Rada ma akceptować wyrok sądu, którego legalność kwestionujemy?

17.03.2021

Sędzia Jeżewska: Sądy nadal budzą strach, ale edukacja może to zmienić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ostatni rok to wzrost świadomości prawnej społeczeństwa, naszym zadaniem jest jednak dalsze jej podnoszenie. Bo nadal są luki choćby w zakresie podejścia do sądów. Wielu ludzi nie ma świadomości, że sędziowie są jedynie elementem większej machiny i nie mogą odpowiadać za inne instytucje, które nie wypełniają swoich zadań. Z kolei sędziom potrzebna jest większa wiedza o potrzebach obywateli

14.03.2021