Prawo.pl
We wtorek, 26 listopada w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbyło się spotkanie z prof. Stanisławem Waltosiem, wybitnym znawcą procedury karnej. Autor wspomnień był pytany m.in. o oceny na studiach, muzeum, jakie chciałby stworzyć, sztuczną inteligencję i o to… co zawdzięcza Stalinowi.
Prawo.pl
27.11.2019
Prawnicy
Izba Cywilna Sądu Najwyższego 28 listopada wyda wyrok w sprawie, w której Sąd Apelacyjny orzekł, że skuteczne wezwanie do zapłaty liczy się od dnia doręczenia pozwu sądowego, a nie przedstawienia na piśmie żądań, ani też nie od wezwania do próby ugodowej. Kwestią sporną jest też termin naliczenia odsetek od opóźnienia zapłaty należności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.11.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Na to, że internet jest zdecydowanie lepszą możliwością informowania o usługach prawnika niż reklama, wskazywał raport dotyczący strategii konkurowania średnich i małych kancelarii radcowskich. Teraz rusza nowa strona www.szukajradcy.pl. Czyli wyszukiwarka, dzięki której radcowie prawni mają zwiększać swoją widoczność w sieci i pozyskiwać nowych klientów.
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna SN po wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 19 listopada 2019 r. stoi na stanowisku, że orzeczenie to nie zobowiązuje żadnej izby Sądu Najwyższego do oceny powołania nowej Izby Dyscyplinarnej. Jednak odroczyła postępowanie zażaleniowe na uchwałę uchylającą immunitet sędziemu SN w stanie spoczynku obwinionemu o zbrodnie przeciwko ludzkości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.11.2019
Zaplanowane na początek przyszłego roku posiedzenie Naczelnej Rady Adwokackiej wróci do dyskusji nad kodeksem etyki. We wrześniu zliberalizowano zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu. W listopadzie miała być podjęta dyskusja nad reklamą, została jednak przełożona na styczeń
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2019
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych postawił trzem sędziom z Krakowa zarzuty dyscyplinarne w związku z odroczeniem rozprawy odwoławczej, w celu ustalenia czy asesor orzekający w pierwszej instancji został właściwie powołany. - Była to bezprawna ingerencja w tryb powoływania asesorów - twierdzi sędzia Piotr Schab.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego brak obowiązku doręczenia przez sąd postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych osobie, której dotyczy, a także pozbawienie jej prawa wniesienia do sądu skargi na orzeczenie referendarza sądowego naruszają konstytucyjne standardy prawa do sądu.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Paweł Juszczyszyn w toku postępowania w sposób nieuprawniony podważył status powołanego przez Prezydenta RP sędziego, który w tej samej sprawie wydał wyrok w pierwszej instancji - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodaje, że takie działanie stanowi niedopuszczalną ingerencję w działania konstytucyjnych organów oraz prowadzić może do chaosu i anarchii.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej, a sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę - tak sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn odniósł się do wczorajszej decyzji ministra sprawiedliwości o odwołaniu go z delegacji do sądu okręgowego.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał wyrok w sprawie największej katastrofy budowlanej w historii Polski. Na 1,5 roku więzienia skazał we wtorek byłego członka zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich Nowozelandczyka Bruce’a R. Uznał go za winnego nieumyślnego sprowadzenia katastrofy hali MTK w 2006 r., w której zginęło 65 osób.
Agnieszka Matłacz
26.11.2019
Budownictwo
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet rozpoczął kolejną edycję tej ogólnoświatowej kampanii. Potrwa do 10 grudnia i ma łączyć antyprzemocowe inicjatywy na całym świecie, przypominając że prawa kobiet są prawami człowieka. Do 19 listopada trwała też kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Problemy z biegłymi pracującymi dla sądów i prokuratury jak w soczewce widać w procedurze kierowania do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Opinie, które decydują o dalszym życiu osoby po odbyciu kary więzienia, sporządzone są często na zasadzie "kopiuj wklej", zawierają błędy merytoryczne i ogólniki.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Autorzy tzw. wielkiej reformy procedury cywilnej reklamowali ją jako sposób na przyspieszenie i usprawnienie postępowań, ale to wydaje się mało realne, podczas gdy te nowe rygory mogą odbić się na rzetelności procesów - twierdzi radca prawny, prof. Andrzej Jarocha, procesualista cywilny z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędzia Przemysław Radzik skierował do Sądu Dyscyplinarnego wniosek o zawieszenie sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. w czynnościach służbowych i obniżenie wynagrodzenia na ten czas. To efekt tego, że miała nie stosować się do "nakazu powściągliwego korzystania z mediów społecznościowych".
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Karę upomnienia otrzymał były asesor prokuratorski z Pucka, gdzie doszło do tragedii w rodzinie zastępczej. Izba Dyscyplinarna Sądu najwyższego uznała w poniedziałek, że obwiniony ponosi winę nieumyślną polegającą na zaniechaniu czynności, czyli niezawiadomieniu sądu rodzinnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.11.2019
Prawo karne Prokuratura
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, który zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, w poniedziałek został odwołany przez ministra sprawiedliwości z delegacji do tego sądu. MS nie podało przyczyn decyzji, ale wcześniej jeden z wiceministrów ostro skrytykował sędziego.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenia sędziów ogłaszają bojkot KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenie sędziów apelacji białostockiej chce zobaczyć dokumenty związane z wyborem sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, zgromadzenie apelacji wrocławskiej oczekuje szybkiego sprawdzenia statusu KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, a zgromadzenia okręgowe w Gdańsku i Poznaniu przyjęły uchwały zapowiadające wstrzymanie opiniowania kandydatów na sędziów.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fundacja LegalTech nagrodziła prawnicze chatboty

Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Do konkursu na prawniczego chatbota zorganizowanego przez Fundację LegalTech Polska zgłoszono 13 projektów. Trzy zwycięskie analizują umowy frankowe, liczą koszty sądowe w sprawach cywilnych i pomagają konsumentom w zrozumieniu ich praw. Wśród nagrodzonych są pracownicy Wolters Kluwer Polska.
Jolanta Ojczyk
25.11.2019
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
W całej Polsce są zaledwie cztery ośrodki, które prowadzą terapię dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych. To powoduje, że sędziowie mają dylemat. Bo jeśli nie zdecydują się na skierowanie b. skazanego do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, to na wolności jego leczenie będzie praktycznie niemożliwe.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Od kilku lat widać wyraźny wzrost liczby spraw kierowanych do mediacji. 2019 r. - jak wynika z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości - może być pod tym względem rekordowy, tylko w pierwszej jego połowie sądy zdecydowały się na to w prawie 15 tys. przypadków. Wskaźnik mediacji nadal jednak - mimo wzrostu i to dwukrotnego - jest niski i wynosi ok. 1,18 proc.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał za konieczne rozstrzygnięcie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W tym celu sąd nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.
Krzysztof Sobczak
23.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich w najbliższym czasie zwróci się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym o stosowanie instytucji zabezpieczenia cywilnego przy umieszczaniu w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
W ramach przeciwdziałania zatorom płatniczym od 1 stycznia 2020 roku zacznie funkcjonować nowa regulacja mająca uprościć zabezpieczenie roszczeń pieniężnych. Jej rola z pewnością będzie istotna, jednak pozostaje niejasne, jak zostanie przyjęta przez praktykę. To sądy zdecydują, jak dłużnicy będą mogli bronić się przed niezasadnym zabezpieczeniem - piszą Agnieszka Nadolna i Maciej Woźniak
Agnieszka Nadolna Maciej Woźniak
23.11.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Sprawa zastrzelenia przez policjanta 21-latka w Koninie pokazuje, że są problemy z interpretacją przepisów dotyczących ustawy o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego i broni palnej - uważają eksperci. Nie mają wątpliwości, że nożyczki, które miał przy sobie mężczyzna, choć można je uznać za przedmiot niebezpieczny, nie uzasadniały oddania strzału.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
W obecnych przepisach dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest bardzo dużo luk prawnych, dlatego niezbędne jest ich znowelizowanie. Nieuregulowane są m.in. prawa i obowiązki pacjentów, wykonywanie przez nich pracy, czy korzystanie z przepustek. Są izolowani od społeczeństwa, bez żadnych perspektyw na przyszłość - mówi dr Ewa Dawidziuk
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
To drugi proces w sprawie stołecznej afery reprywatyzacyjnej, w którym oskarżeni są m.in. b. wicedyrektor BGN w stołecznym magistracie, jego rodzice oraz właśnie b. dziekan stołecznej palestry Grzegorz M. Chodzi m.in. o działkę przy Pałacu Kultury i Nauki, przy ul. Karowej 14/16, ul. Mokotowskiej 63, ul. Nowy Świat 63, a także nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30.
Patrycja Rojek-Socha
22.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sprawa, w której zostały zadane pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące niezależności Izby Dyscyplinarnej, zostanie rozstrzygnięta niezwłocznie, być może jeszcze przed świętami - zapowiedziała w piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Senacie podjęte zostaną prace nad projektami zmian w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa, Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych, które uwzględnią uwagi o niezgodności obowiązujących obecnie przepisów z prawem Unii Europejskiej. Zapowiedział to marszałek Tomasz Grodzki, który rozmawiał o tym w piątek z grupą prawników, w tym z pierwszą prezes SN Małgorzatą Gersdorf.
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niskie standardy legislacji - prawie codziennie nowa ustawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W poprzedniej kadencji parlamentu doszło do obniżenia standardów legislacyjnych - alarmuje Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji Batorego. I dodaje, że prace legislacyjne, zarówno na etapie rządowym, jak i parlamentarnym często były prowadzone w sposób nielicujący z elementarnymi wymaganiami racjonalnego prawodawcy, a czasem z pogwałceniem zasad poprawnej legislacji.
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Marek Ast, Arkadiusz Mularczyk, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński zostali w nocy z czwartku na piątek wybrani przez Sejm na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Po raz pierwszy złamana została zasada, że do tego organu Sejm deleguje przedstawicieli większości rządzącej i opozycji.
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości