Egzaminy na aplikacje adwokacką i radcowską zaplanowane są na 30 września, mają rozpocząć się o godzinie 11. Zgłaszać można się na nie poprzez radcowski system EWNAR, a jeśli chodzi o aplikacje adwokacką - elektroniczny System Obsługi Adwokatury. W obu przypadkach kandydaci nie tylko wypełniają kwestionariusze, podając potrzebne do zgłoszenia dane, ale mają dostęp do informacji dotyczących tego, jakie dokumenty, do kiedy i gdzie muszą złożyć. Z takich rozwiązań korzystały zresztą już wcześniej izby radcowskie i rady adwokackie, ale nie wszystkie i nie według tych samych zasad. Samorządy stawiają więc na ujednolicenie.   

Czytaj: Aplikacja się informatyzuje, ale i tak od papieru jeszcze nie ucieknie>>

Pogrom na egzaminach na aplikacje - izby mogą mieć problem z ich organizacją​>>

Krok po kroku - do 16 sierpnia zgłoszenia 

Warto pamiętać, że 16 sierpnia 2023 r. upływa termin składania dokumentów. W przypadku dokumentów przesłanych pocztą liczy się jednak data stempla pocztowego. Kandydaci powinni wejść na stronę systemu radcowskiego lub adwokackiego wybrać izbę lub radę, wypełnić formularz i przesłać zgłoszenie. Trzeba też podać maila i numer telefonu. Z systemów rekrutacyjnych następnie trzeba wydrukować dokumenty: wniosek o dopuszczenie do egzaminu, kwestionariusz osobowy.

Ale to nie wszystko bo trzeba również złożyć: życiorys, kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego, lub zamiast tych dokumentów zaświadczenie, z którego wynika, iż kandydat zdał wszystkie egzaminy i odbył praktyki przewidziane w planie wyższych studiów prawniczych oraz ma wyznaczony termin egzaminu magisterskiego.

Co istotne, o czym również trzeba pamiętać, warunkiem dopuszczenia do egzaminu wstępnego jest złożenie w siedzibie komisji kwalifikacyjnej nie później niż 7 dni (czyli 23 września 2023 r.) przed terminem egzaminu wstępnego kopii dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenia o zdaniu egzaminu magisterskiego. 

Potrzebne są też oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin wstępny i trzy zdjęcia zgodnie z wymaganiami dotyczącymi zdjęć do dowodów osobistych.

Zobacz też w LEX: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >>

Czytaj: Rosati: e-kancelaria to cyfrowy sposób na zarządzanie praktyką adwokacką>>

Po aplikacji nadal łatwiej zdać egzamin zawodowy

Tu warto przypomnieć, że nie trzeba ukończyć aplikacji, by móc podejść do egzaminu zawodowego - adwokackiego czy radcowskiego. Statystyki pokazują jednak, że aplikacja w zdaniu pomaga. I tak oprócz aplikantów z zaświadczeniem o odbyciu aplikacji do takiego egzaminu mogą podejść m.in. doktorzy nauk prawnych, osoby, które przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta prokuratora, asystenta sędziego lub były zatrudnione w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym lub w międzynarodowym organie sądowym, w szczególności w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej lub Europejskim Trybunale Praw Człowieka i wykonywały zadania odpowiadające czynnościom asystenta sędziego; osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu wykonywały na podstawie umowy o prace lub umowy cywilnoprawnej wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii adwokackiej (lub radcowskiej), zespole adwokackim (radcowskim), spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej. 

A także: 

  • osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów,
  • osoby, które po ukończeniu aplikacji legislacyjnej przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej lub w państwowych jednostkach organizacyjnych i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane z tworzeniem projektów ustaw, rozporządzeń lub aktów prawa miejscowego,
  • osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny lub komorniczy,
  • osoby, które zajmują stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
  • osoby, które w terminie określonym w art. 69b ustawy – Prawo o adwokaturze , tj. w terminie 10 lat od dnia doręczenia uchwały o pozytywnym wyniku egzaminu adwokackiego/radcowskiego,  nie złożyły wniosku o wpis na listę adwokatów lub radców.

Zobacz w LEX: Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku >>

A co wynika ze statystyk zdawalności? 2023 r., podobnie jak lata poprzednie, pokazał, że zarówno z egzaminem adwokackim, jak i radcowskim lepiej radzą sobie osoby, które ukończyły aplikacje. W przypadku adwokatów najwyższy poziom zdawalności uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji - około 90 proc. Wśród osób przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji odsetek ten wyniósł 65 proc.

W przypadku radców najlepiej egzamin zdali aplikanci przystępujący do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji. Zdawalność w tej grupie wyniosła około 89 proc., podczas gdy w grupie przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji 63 proc.

Zobacz też: Cyberbezpieczeństwo kancelarii prawnych >>

 

Samorządy stawiają na rozwój aplikacji 

Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, podkreśla, że samorząd radcowski cały czas pracuje nad tym, by aplikację dostosować do zmieniających się realiów zawodu, unowocześniając, odpowiadając na potrzeby samych aplikantów. - Spotykamy się z aplikantami, rozmawiamy z nimi przy różnych okazjach, organizujemy forum aplikantów, badamy jakie są potrzeby aplikantów, obserwujemy rynek i staramy się do tego dostosować naszą aplikację. To co wybrzmiewa od lat to to, że aplikacja powinna być bardzo praktyczna. I w tym kierunku podążamy, praktyki ćwiczenia, zdobywanie rzeczywistych, realnych umiejętności. Także tych z zakresu poza sądowego.  Chodzi tu o ćwiczenia, kazusy, szkolenia praktyczne. Dostrzegamy również potrzebę specjalizacji okołoprocesowych i w tym kierunku też nasz program ma się zmieniać - mówi.

Jak dodaje, na aplikacji radcowskiej jest formuła godziny do dyspozycji, które można wykorzystywać w zależności od potrzeb, tam jest miejsce na rozwijanie takich kwestii jak zamówienia publiczne, prawo nowych technologii, compliance i wiele innych. 

Sprawdź w LEX: Czy aplikant adwokacki lub radcowski może zastępować adwokata lub radcę prawnego w postępowaniu odwoławczym toczącym się przed KIO? >

Wskazuje, że zmieniony został też program aplikacji tak by kolokwia wyglądały jak egzaminy, żeby przygotowywały do zdania egzaminu. - Aplikant pisze je w takim samym czasie jak egzamin. W tym roku uruchomiliśmy to na poziomie  krajowym, izby mogły korzystać z kolokwiów, które przygotowaliśmy wspólnie, w przyszłym roku tych kolokwiów będzie ich mniej ale będą i będą nastawione na przygotowanie do egzaminu zawodowego. Stawiamy na to, by aplikacja gwarantowała to, że egzamin zostanie zdany. I ci aplikanci, którzy korzystają aktywnie z niej korzystają zdają i to bardzo dobrze egzaminy. To ciągle najlepsza droga do zawodu - wskazuje.

Sprawdź w LEX: Czy urlop w związku z egzaminem adwokackim przysługuje tylko pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów adwokackich? >

Podobnie jest w samorządzie adwokackim. Aplikacja jest unowocześniana, zmienia się formuła szkoleń tak, by była lepiej dostosowana do sytuacji na rynku, aplikanci mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy np. w trakcie kolokwiów. ORA w Warszawie stawia też np. na program mentoringowy - chodzi o trzy miesiące dla aplikantów, którzy dopiero co zdali na aplikację, by mogli poznać realia kancelarii adwokackich.

Czytaj w LEX: Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >