Prawo.pl
Policjanci, którzy zatrzymywali podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin działali zgodnie z przepisami. Mieli podstawy zarówno do użycia kajdanek zespolonych, jak i chwytów transportowych. Błędem było jednak upublicznienie nagrania z zatrzymania - mówi Prawo.pl Jacek Kudła
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości RODO
150 ekspertów z zakresu nauk penalnych i prawa konstytucyjnego, w swojej opinii zaznacza, że ustawę uchwalono z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów. Wśród kwestii budzących największe kontrowersję wymieniają m.in. wprowadzenie bezwzględnego dożywocia
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Firmy w coraz szerszym zakresie stosują różnego rodzaju narzędzia, które pomagają im działać zgodnie z prawem i procedurami. Polityka compliance staje się coraz ważniejszą kwestią w ich działalności. Takie m.in. wnioski płyną z zakończonej właśnie w Warszawie dwudniowej konferencji Telfa Spring Conference.
Krzysztof Koślicki
24.06.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze Finanse RODO
Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie pod koniec grudnia 2017 roku wraz z rozpoczęciem procedury z art. 7 unijnego traktatu. Rząd wycofał się z kwestionowanych rozwiązań, ale KE nie wycofała sprawy z TSUE.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
24.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Instytucja wyłączenia sędziego ma służyć prowadzeniu procesu sądowego w sposób bezstronny. Jednak niekiedy wnioski o wyłączenie sędziego składane są tylko po to, by sparaliżować proces sądowy. Temu instytucja ta nie miała służyć – podkreślają eksperci.
Aleksandra Partyk
24.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Obywatelscy sędziowie handlowi mają być jak ławnicy, ale z doświadczeniem gospodarczym. Wybierani na pięcioletnią kadencję, z gwarancją niezawisłości i dietami za dni orzekania. Projekt społecznej komisji kodyfikacyjnej jest już gotowy i budzi kontrowersje. Sędziowie nie widzą sensu w takim wsparciu. Część prawników pomysł chwali, ale nie wierzy, że znajdą się chętni.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Kobieta pożyczyła od jednej z firm blisko 4,5 tys. zł. Miała to spłacić miesiąc później, a odsetki karne wynosiły 30 proc. pożyczonej kwoty, za każdy kolejny miesiąc. Finalnie naliczono jej blisko 8 tys. zł. Sąd rejonowy orzekł, że zapłacić musi. Prokurator Generalny uznał jednak, że doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nadal wiele platform nie gwarantuje użytkownikom, że w po ich śmierci, udostępni dane cyfrowe spadkobiercom. Jeśli więc sami o to nie zadbamy i nie zostawimy bliskim informacji np. o kontach, czy haseł, może się okazać, że nie będą mogli odzyskać dokumentów zapisanych w chmurze. A treści zostawione w sieci mogą być nielegalnie wykorzystane
Patrycja Rojek-Socha
23.06.2019
Prawo cywilne Nowe technologie
Szwecja wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania wobec Rosjanina Denisa Lisowa, który trzy swoje córki porwał z rodziny zastępczej w Szwecji i wyjechał z nimi do Polski. W Polsce pomoc i ochronę zadeklarował mu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Obroną Rosjanina zajęli się prawnicy ze stowarzyszenia Ordo Iuris.
Krzysztof Sobczak
22.06.2019
Prawo karne Prawo rodzinne
Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.
Patrycja Rojek-Socha
22.06.2019
Prawo rodzinne Policja
Populizm rządzi już nie tylko w polityce, ale też w ekonomii i prawie. Coraz trudniej dziś usłyszeć, że rozdawnictwo typu 500 plus może mieć jakiś niedobry wpływ na finanse państwa, a potem też na gospodarkę, nie słychać też wsparcia dla rzecznika praw obywatelskich, który upomina się o humanitarne traktowanie podejrzanego.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Prawo karne
Kary od 2 lat do 2,5 roku bezwzględnego więzienia dla czterech byłych policjantów oskarżonych w sprawie Igora Stachowiaka orzekł w piątek wrocławski sąd. Mężczyzna 3 lata temu został zatrzymany na wrocławskim rynku i przewieziony na komisariat. Tam zmarł. Policjanci byli oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad zatrzymanym.
Agnieszka Matłacz
21.06.2019
Policja
Praworządność to, obok polityki migracyjnej, kontroli granic, pogłębiania unii gospodarczej i walutowej oraz pracy nad wszystkimi aspektami rewolucji cyfrowej i sztucznej inteligencji, priorytetów, jakie znalazły się przyjętym na szczycie Unii Europejskiej planie na najbliższe pięć lat.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki - tak rzecznik praw obywatelskich ocenił działania wobec podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Opinia ta wywołała falę krytyki ze strony części polityków, ale także policji.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Prawo karne Prawnicy
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż oddanie dziecka do adopcji wbrew woli ojca, jakkolwiek toczyło się przeciwko ojcu postępowanie karne w związku ze stosowaniem przemocy domowej, stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego skarżącego.
Katarzyna Warecka
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Idea tworzenia nowych placówek to efekt sytuacji w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i sygnałów ze strony ich dyrektorów, że jest młodzież, z którą trudno im sobie poradzić - mówi w w rozmowie z Prawo.pl dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Deklaracja zawiera w sumie 15 standardów, które powinien spełniać arbiter. Jej autorzy nie mają wątpliwości, że będzie przydatna dla klientów, czyli przedsiębiorców, bo będą mogli sprawdzić, który arbiter ją podpisał, a tym samym zadeklarował, że będzie przestrzegać jej zapisów. Wątpliwości mają sami arbitrzy
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, TSUE powinien orzec, że nowe zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku są sprzeczne z prawem unijnym.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Szef KRS pomaga prezydentowi uniknąć wpadki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa przyszedł z pomocą prezydentowi. Na biurku głowy państwa leży gotowa do podpisania nowelizacja kodeksu karnego i prezydent pewnie waha się, czy złożyć podpis. Szef KRS odradza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wszystko wskazuje na to, że przy uchwalaniu nowelizacji Kodeksu karnego przez Sejm doszło do złamania regulaminu Sejmu - twierdzi szef Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. I sugeruje prezydentowi skierowanie ustawy przed podpisaniem do kontroli konstytucyjnej.
Krzysztof Sobczak
19.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Odmowa zwolnienia przez polski sąd pozwanej z obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od zarzutu nakazu zapłaty od nakazu stanowiła naruszenie prawa dostępu do sądu i prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok wydany został w czasie, gdy w Polsce przygotowywana jest nowelizacja mająca podwyższyć opłaty sądowe w sprawach cywilnych.
Katarzyna Warecka
19.06.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
"Rzeczpospolita" nie musi przepraszać sędziego SN Henryka Pietrzkowskiego - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie domniemanej korupcji w Sądzie Najwyższym. Dziennikarz mógł wyrażać oceny i przypuszczenia w swoim tekście. Zrobił to w sposób rzetelny, a cały artykuł napisany został z zastrzeżeniem: o ile nagrania podsłuchanej rozmowy między dwoma sędziami przedstawiają prawdę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2019
Prawo cywilne
Społeczeństwo nie ma prawa wiedzieć, kto odwiedza prezes Trybunału Konstytucyjnego - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kalendarz spotkań prezes TK jest dokumentem wewnętrznym, gdyż to nie są kierunki działań organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając, iż nie doszło do bezczynności w Trybunale.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie wystarczy jedynie wydać orzeczenie, trzeba przekonać ludzi odpowiednimi argumentami, że jest ono sprawiedliwe. Przez 30 lat sędziowie nie do końca zrozumieli czym jest władza sądownicza i jakie są wobec niej oczekiwania społeczne - to chyba obecnie największy problem - mówi Prawo.pl Aneta Łazarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Resort szacuje, że w pierwszym roku do nowych ośrodków trafi pół tysiąca wychowanków. Nie tylko nastolatki, które popełniły czyny karalne, ale też te, które notorycznie uciekały z MOW-ów. Mają mieć zapewnioną terapię, edukację i specjalne programy pozwalające zdobyć zawód.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

RPO sygnalizuje regres rządów prawa w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Narastało w 2018 roku wiele znanych wcześniej zagrożeń związanych z przestrzeganiem wolności oraz ochroną praw człowieka i obywatela, pojawiły się też zjawiska nowe. Przede wszystkim jednak nastąpiło pogłębienie obserwowanych w latach ubiegłych problemów systemowych związanych z kryzysem rządów prawa i przestrzeganiem ładu konstytucyjnego
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prawnicy z warszawskiego biura Greenberg Traurig doradzają Madison International Realty oraz Ghelamco w związku ze sprzedażą budynku. Transakcja obejmuje sprzedaż odpowiednio po 50 proc. udziałów w budynku na rzecz Immofinanz, w drodze transakcji na akcjach. Warunkiem zamknięcia transakcji jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Rynek
Kobieta składała do prokuratury zawiadomienia, że ktoś próbuje jej zaszkodzić, więc prokuratorzy - powołując się na opinie rodziny i pracowników socjalnych - wystąpili do sądu o umieszczenie jej w szpitalu psychiatrycznym. Interweniował RPO, według którego takie skierowanie musi się opierać na dokładnych i nie budzących wątpliwości ustaleniach dotyczących np. choroby i prognoz.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął we wtorek rozpatrywanie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Zdaniem polskiego rządu nie ma w tej dziedzinie zagrożeń, a skargi te należy połączyć z pytaniem niemieckiego sędziego ws. niezawisłości sędziowskiej.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności, kiedy skazany nie ma realnej możliwości ubiegania się o przedterminowe warunkowe zwolnienie, stanowi naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania z Konwencji o prawach człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tymczasem w Polsce na podpis prezydenta czeka nowela kodeksu karnego, która przewiduje takie rozwiązanie.
Katarzyna Warecka
18.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości