O tym, że obowiązku doszkalenia nie ma co odkładać na ostatnią chwilę świadczą rzadkie, ale zdarzające się przypadki karania tych prawników, którzy obowiązku nie dopełnią. Ostatnio w takiej sprawie wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy wskazując, że przesłanką do tego by nie uczestniczyć w szkoleniach, nie może być ani wiek prawnika, ani konieczność dojazdów do miejsc w których się odbywają. 

Czytaj: Izba Dyscyplinarna SN: Zero punktów szkoleniowych - radca musi ponieść karę>> 
 

Przypomnijmy, zarówno adwokaci jak i radcy prawni zobowiązani są do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Różnice dotyczą m.in. rozliczania obu grup zawodowych w zakresie zdobywanych punktów. Adwokaci - zgodnie z uchwałą z 2011 r., mają zdobyć w roku kalendarzowym co najmniej 12 punktów. M.in. za różnego rodzaju szkolenia, uczestnictwo lub organizowanie konferencji, publikacje. Radcy prawni mają trzy lata na zdobycie... 40 punktów.  

Czytaj w LEX: Zienkiewicz Adam, Collaborative law - praktyka prawnicza oparta na współpracy >

 

Epidemia do szkoleń mocno zachęca

Ten rok w systemie podnoszenia kwalifikacji zawodowych prawników będzie miał szczególne znaczenie. Trwająca od wielu miesięcy epidemia przyspieszyła zmiany w szkoleniach. Adwokatura zmiany wprowadziła już w styczniu. Przede wszystkim doprecyzowano, że adwokaci mogą zdobywać punkty za dokształcanie się w ramach szkoleń organizowanych przez sekcje przy innych niż rodzima radach adwokackich. Pozostawiono też zasadę, że prawnik ze stopniem naukowym lub tytułem naukowym zdobywać punktów nie musi. Dotyczy to też aplikantów, którzy w danym roku zdają egzamin.

Czytaj w LEX: Nowe przepisy o przeprowadzaniu dowodów i doręczaniu dokumentów >

 

Obostrzenia związane z koronawirusem utrudniły jednak skutecznie tradycyjną formę szkoleń i wykładów, dlatego też samorządy przeniosły szkolenia do sieci. I tak Naczelna Rada Adwokacka, by wspomóc adwokatów przy zdobywaniu punktów szkoleniowych, uruchomiła latem nowe rozwiązania - m.in.  możliwość zdobywania ich za czytanie specjalnych artykułów zamieszczanych na portalu miesięcznika "Palestra", ale też poprzez oglądanie wykładów e-learningu. Są przygotowane w ten sposób, że co jakiś czas pojawia się okienko z wskazaniem "kliknij jeśli oglądasz". Jak oglądający je "wyklika" - jedno może opuścić - zakłada się, że wykład obejrzał. Wtedy uaktywnia się okno "wygeneruj certyfikat" co potwierdza uzyskanie przez niego punktów. Ze statystyk wynika, że adwokaci uzyskali w ten sposób 5115 certyfikatów - przy czym od połowy maja do końca sierpnia – 1000, od września do listopada – 2415, a tylko w ostatnim miesiącu – 1700.

Czytaj w LEX: Dowód z zeznań świadka w postępowaniu sądowym w praktyce >

Pomysłodawca, adwokat prof. Maciej Gutowski, redaktor naczelny „Palestry” i dziekan ORA w Poznaniu podkreśla, że te rozwiązania cieszyły się i cieszą się dużym zainteresowaniem. - Bardzo wielu adwokatów z nich skorzystało. Zarówno z możliwości odtwarzania wykładów punktowanych, jak i czytania artykułów. Do tej pory łącznie wygenerowano ponad 5 tysięcy certyfikatów, a przyrost jest geometryczny. Nie mam wątpliwości, że to również efekt pandemii i sądzę, że wielu adwokatów chętnie skorzystałoby też z tradycyjnych szkoleń, które teraz uniemożliwiają obostrzenia - mówi.

Czytaj w LEX: Mediacja w erze Covid-19 (koronawirusa) >

Podobne rozwiązania wprowadzili też radcy prawni. I tak już na początku czerwca ruszyła platforma e-learningowa Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie dedykowana wszystkim radcom prawnym, prawnikom zagranicznym i aplikantom radcowskim z całego kraju. Poprzez nią można brać udział w zajęciach online, wykładach na żywo, webinarach, korzystać z bazy wykładów e-learningowych i ... zdobywać punkty szkoleniowe. Każda Izba może także wpływać na jakość oraz ilość materiałów szkoleniowych dostępnych na www.ear.oirpwarszawa.pl. - Chcielibyśmy, by wszystkie izby wspólnie z nami budowały jakość nowego wymiaru doskonalenia zawodowego. Dlatego systematycznie będziemy udostępniać użytkownikom spoza Warszawy kolejne wykłady i inne formy edukacyjne, oraz umożliwiać rejestracje na nowe transmisje zajęć online, licząc na wzajemność ze strony pozostałych Izb - mówił ówczesny dziekan Izby warszawskiej Włodzimierz Chróścik, dziś prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. 

Czytaj w LEX: Dochodzenie roszczeń z kredytów frankowych >

Adwokat Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego przy Izbie Adwokackiej w Warszawie, podkreśla że w jego izbie tzw. punkty za szkolenie można uzyskać także, uczestnicząc w wykładach organizowanych przez Sekcje Praktyków Prawa Izby Adwokackiej w Warszawie.  

- Ta oddolna inicjatywa, której prekursorem był adwokat dr Kamil Szmid na trwale zaistniała, jako uznana już instytucja w naszej Izbie. Sekcje istnieją praktycznie w każdej dziedzinie prawa materialnego i procesowego. Wykłady Sekcji prowadzone przez specjalistów, są nie tylko ciekawe, ale są też na bardzo wysokim merytorycznie poziomie. Wykładów jest wystarczająco dużo w ciągu roku, co pozwala adwokatom uzyskać konieczne do zaliczenia punkty. Innym sposobem zaliczenia były konferencje o charakterze naukowym. Niestety pandemia Covid-19 zmusiła wszystkich do bezpiecznego organizowania szkoleń online, co w obecnych warunkach stało się powszechną normą - dodaje.

Czytaj w LEX: Nowa procedura szybkiego reagowania wobec sprawców przemocy domowej >

 

Nie ma co odkładać na ostatnią chwilę

Jak podkreśla radca prawny Łukasz Leja, Przewodniczący Komisji ds. Doskonalenia Zawodowego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, obowiązek szkoleniowy (do połowy grudnia) spełniło już 83 proc. członków izby. Jeżeli są osoby, które nie zrealizowały jeszcze obowiązku doskonalenia, to zazwyczaj jest to kwestia kilku punktów.

- Sytuacja wygląda więc dużo lepiej niż pod koniec poprzedniego cyklu szkoleniowego, co nie oznacza jednak, że nie może być jeszcze lepiej. Zwłaszcza że warszawska izba stworzyła radcom prawnym szerokie możliwości w tym zakresie - począwszy od wykładów w ramach poniedziałków i wtorków radcowskich, które odbywają się online, poprzez wykłady e-learningowe dostępne na platformie EAR, aż po możliwość publikowania artykułów na stronie www.szukajradcy.pl. - tłumaczy mec. Leja.

Czytaj w LEX: Prawa zależne a projekty zmarłych projektantów >

 

 

- Warto zadbać aby zgłoszenie wszystkich szkoleń, konferencji czy też publikacji, które miały miejsce od stycznia 2018 r. nastąpiło do końca roku. Radcowie z warszawskiej izby  mogą tego dokonać także samodzielnie poprzez extranet dostępny przez stronę www.oirpwarszawa.pl. Nie ma możliwości zaliczenia na poczet obecnego cyklu punktów szkoleniowych, które zostaną zdobyte np. w styczniu 2021 r. - tłumaczy mec. Leja. Przypomina, że nieco inne zasady dotyczą radców prawnych, którzy zostali wpisani na listę radców prawnych w trakcie cyklu szkoleniowego, minimalną liczbę punktów zmniejsza im się proporcjonalnie.

 

Czytaj: Sposób młodych prawników na sukces? Języki, specjalizacja, niekończący się rozwój>>
 

Doskonalenie szansą na przetrwanie na rynku

W tle pojawia się jeszcze jedna istotna kwestia. Jak mówią prawnicy, w dobie koronawirusa, przepełnienia rynku prawnego i dużej konkurencji szkolenia, doskonalenie stają się szansą na przetrwanie i zaistnienie. Wielu prawników kładzie więc duży nacisk na to by swoją wiedzę i umiejętności stale poszerzać. 

Czytaj w LEX: Rola pełnomocnika w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym >

Problem w tym, że oferta "punktowanych" szkoleń wykładów nie zawsze spełniała te oczekiwania. - Niestety bywało to przykrym obowiązkiem, który rzeczywiście odkładałam na ostatnią chwilę. Teraz tematyka szkoleń jest zdecydowanie bardziej dostosowana do moich zainteresowań - mówi radca prawny z Warszawy.   

Zwiększone zainteresowanie szkoleniami dostrzega też dziekan Gutowski. - Aktualnie prowadzę szkolenie z zakresu kredytów frankowych, online i jego popularność jest ogromna. Mechanizmy e-learningowe sprawdziły się w tym zakresie, ale to tylko narzędzia. Oczywiście ważne jest to, by szkolenia były aktualne i odpowiadały na zapotrzebowanie i prawników i rynku. Takie tematy jak kredyty frankowe będą się obecnie cieszyć dużą popularnością, bo dają szansę na zyski. Oferta musi być więc dopasowana nie tylko do tego co się w prawie zmieniło, tylko co jest bieżąco najbardziej aktualnym problem czy obszarem - mówi dziekan.

 


Za brak punktów...kara 

Prezes Kabański podkreśla, że że podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest ustawowym obowiązkiem każdego adwokata. 

- Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie prowadzi szkolenia zawodowe, które są obowiązkowe w wymiarze 12 godzin zajęć w każdym roku kalendarzowym.  W kadencji 2016-2020 nie było żadnego przypadku wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w Sądzie Dyscyplinarnym Izby Adwokackiej w Warszawie wobec adwokata, który nie wypełnił swojego obowiązku. Świadczyć może to o tym, że adwokaci Izby warszawskiej solidnie podchodzą do wykonywania swoich obowiązków -mówi.

Czytaj w LEX: Epidemia koronawirusa a funkcjonowanie kancelarii prawnej w praktyce - kompendium wiedzy >

Jak z kolei tłumaczy radca prawny Łukasz Leja, nieuzyskanie wymaganej liczby punktów szkoleniowych spowoduje nieprzyjemne konsekwencje związane ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania dyscyplinarnego. Dlatego, aby tego uniknąć zachęcamy wszystkich do wypełnienia obowiązku szkoleniowego w terminie. 

W październiku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajęła się sprawą radcy Eleonory B. - uznanej za winną deliktu, który polegał na nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodu. Prawniczka w ciągu trzech lat nie odbyła żadnego szkolenia. W latach 2015-17 nie zdobyła żadnego punktu. Sądy dyscyplinarne obu instancji nie miały wątpliwości, że obwiniona powinna być ukarana za niedopełnienie obowiązków wynikających z art. 62 i art. 14 Kodeksu etyki. Według tych reguł radca prawny ma obowiązek dbać o rozwój zawodowy poprzez kształcenie ustawiczne. Obowiązany jest także brać udział w szkoleniach zawodowych na zasadach określonych przez właściwy organ samorządu.

Mecenas odwołała się od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego z 5 sierpnia 2019 r. i złożyła kasację. W kasacji stwierdziła, że ma 75 lat i czuje się obrażona wyrokiem sądu, który uznał, że postępuje nieetycznie. Podkreślała, że zdobyła zawód w 1974 r. i od tego czasu wykonuje swoje obowiązki nienagannie, nie jest obarczona w najmniejszym stopniu brakiem wiedzy. Oficjalne przedstawienie jej zarzutu tego typu graniczy z naruszeniem dóbr osobistych.

Izba Dyscyplinarna oddaliła jednak jej kasację jako oczywiście niezasadną. - Wyjaśnienia obwinionej nie były przekonujące, gdyż oddalenie od miejsca wykładów nie jest powodem, aby nie spełnić obowiązku doskonalenia zawodowego - uzasadniono wówczas dodając, że pozostawienie obwinionej bez kary byłoby negatywnym przykładem dla pozostałych radców.

Zobacz w LEX: SDI 32/14, Obowiązkowa przynależność radcy prawnego do samorządu zawodowego a obligatoryjny udział w szkoleniach organizowanych przez ten samorząd. Podstawa prawna ukarania radcy prawnego sankcją dyscyplinarną w postaci pozbawienia prawa do wykonywania zawodu. - Wyrok Sądu Najwyższego >