Prawo.pl
Już dwa lata czeka na rozstrzygnięcie zagadnienie prawne dotyczące przedawnienia roszczenia w sytuacji wezwania do próby ugodowej. Trójkowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w październiku 2020 r. przedstawił swoje wątpliwości rozszerzonemu składowi z udziałem tzw. neo-sędziów. Sędzia Zawistowski skierował więc pytanie do TSUE, czy zarządzenie o utworzeniu nieprawidłowego składu wywołuje skutki prawne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ten rok będzie szczególny, bo na egzaminach na aplikacje był prawdziwy pogrom. Przynajmniej teoretycznie patronów aplikantom nie powinno zabraknąć. Tyle że przedstawiciele samorządów prawniczych mówią wprost o kryzysie patronackim i coraz mniejszej chęci do angażowania się w szkolenie przyszłych adwokatów czy radców. Wprowadzają też konkretne rozwiązania - począwszy od programów mentoringowych, po ułatwienia dla samych patronów.
Patrycja Rojek-Socha
11.10.2022
Prawo cywilne
'Według najlepszej wiedzy' - to fraza, która nierzadko znajduje zastosowanie w stosunkach cywilnoprawnych. Bywa, że jedna ze stron przedstawia określone twierdzenia czyniąc jednoczesne zastrzeżenia, że odnosi się to do jej najlepszej wiedzy. Co w praktyce oznacza użycie tego sformułowania?
Aleksandra Partyk
11.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
W tym tygodniu Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego rozpozna sprawy dyscyplinarne sędziów, które były zawieszone na mocy zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2020 roku. Trybunał nakazał wstrzymanie przez Izbę Dyscyplinarną postępowań w sprawie odwołań od orzeczeń Sądów Apelacyjnych - Sądów Dyscyplinarnych II instancji. Teraz na wokandę wracają odwołania Ministra Sprawiedliwości oraz obwinionych i ich obrońców.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Poseł Lewicy Tomasz Trela złożył wniosek o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz sędzi Trybunału Konstytucyjnego, powód to jej wpisy na Twitterze. Polityk wniósł do sądu prywatny akt oskarżenia w tej sprawie, zarzucając sędzi zniewagę i zniesławienie. A tłem sprawy jest utajnienie przed kilkoma miesiącami przez prezes TK Julię Przyłębską oświadczeń majątkowych pięciorga sędziów Trybunału.
Patrycja Rojek-Socha
10.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Konieczność zmiany definicji gwałtu była jednym z tematów XIV Kongresu Kobiet, który w tym roku odbył się we Wrocławiu. Projekt już jest, tyle że w sejmowej zamrażalce. W czasie tegorocznych 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet ma ruszyć przybliżająca go kampania edukacyjna. A prawniczki podkreślają, że same przepisy nie wystarczą, konieczne jest przestrzeganie procedur i szkolenia także dla sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
10.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Bezpośrednią konsekwencją orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie sędziego Juszczyszyna jest wypłata odszkodowania przez państwo za stosowane wobec niego represje. A pośrednią, kolejne oddalenie nas od pieniędzy z Unii, jeśli polskie władze nie zmienią swej praktyki. A co więcej - wyrok dał dużą broń do ręki obywatelom i adwokatom, którą będzie można wykorzystać w sądach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym jest orzeczeniem nieistniejącym w sytuacji, gdy podpis został złożony wyłącznie pod całym dokumentem obejmującym sentencję i zasadnicze powody rozstrzygnięcia - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zagadnienie przedstawiła sędzia z sądu okręgowego rozpoznająca zażalenie na postanowienie, które było niezwykle zwięzłe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali w tym roku białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. - Są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach. Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę fundamentalnych praw obywateli - przekazał Norweski Komitet Noblowski w ogłoszonej w piątek decyzji.
Krzysztof Sobczak
07.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Senat wybrał w czwartek 6 października na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego spośród 54 kandydatur. Dokonany w czwartek wybór był konieczny z uwagi na upływającą pierwszą kadencję ławników SN. Wyniki głosowania będą przesłane do Sądu Najwyższego - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Krzysztof Sobczak
07.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Projekt rządowej ustawy antyprzemocowej zakłada rozszerzenie możliwości natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy domowej. W dyskusji podczas pierwszego czytania w Sejmie zwrócono uwagę, że projekt nie obejmuje sprawców pozostających w związkach partnerskich i po orzeczeniu rozwodu. Ponadto dotychczasowe regulacje uchwalone dwa lata temu "były bezzębne i tylko rozzuchwalały sprawców".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.10.2022
Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne
Przesłuchanie małoletniego, który jest świadkiem jakiegoś zdarzenia albo może posiadać informacje potrzebne dla śledztwa, często pozostawia trwały ślad w jego psychice. Dlatego zespół badawczy Uniwersytetu SWPS w Katowicach tworzy narzędzie do oceny poziomu funkcjonowania dziecka, aby przesłuchanie odbyło się w przyjaznej atmosferze zarówno dla dziecka, jak i przesłuchującego.
Krzysztof Sobczak
07.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za wydanie orzeczenia sądowego naruszyło jego prawa - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. I dodał, że ta izba nie była legalnym i prawidłowo ustanowionym sądem.
Krzysztof Sobczak
06.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Rejonowego w Bydgoszczy przyjęło uchwałę, w której stanowczo sprzeciwia się łamaniu przepisów Konstytucji oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych, gwarantujących sędziom wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej godności urzędu oraz zakresowi obowiązków. Chodzi o projekt ustawy okołobudżetowej, w którym wskazano kwotę/podstawę do wyliczenie przyszłorocznych wynagrodzeń sędziowskich.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
06.10.2022
Wymiar sprawiedliwości

Kamienie milowe dotyczące stanowienia prawa bez realizacji

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie
Do końca drugiego kwartału tego roku miała powstać ustawa o Komitecie Monitorującym wprowadzanie Krajowego Planu Odbudowy, a także wymóg prawny konsultowania się z partnerami społecznymi przy projektach poselskich. Polska nie dotrzymała też terminu zmiany regulaminów Rady Ministrów, Sejmu i Senatu w zakresie stanowienia prawa. To będzie ocenione przed złożeniem pierwszego wniosku o płatność KPO.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.10.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie
Ogłoszenie upadłości SKOK z likwidacją jej majątku nie jest ustaniem członkostwa w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, w związku z czym syndyk masy upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowej nie jest uprawniony do żądania zwrotu na rzecz upadłego wkładów wniesionych przez tą kasę na obligatoryjny fundusz stabilizacyjny - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.10.2022
Prawo cywilne Spółki Finanse

NSA gotowy do przejścia na rozprawy online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI LegalTech
Rośnie liczba skarg na organy państwa, wpływających do sądów administracyjnych. Sądy te radzą sobie jednak z postępowaniami m.in. dzięki stosowaniu rozpraw zdalnych. Takie są wnioski z raportu o funkcjonowaniu sądów administracyjnych w pandemicznych latach 2020-21, przedstawionego w Sejmie.
Paweł Rochowicz
05.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI LegalTech
Pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości sprawdzą, czy obecne przepisy zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo przy produkcji żywności - powiedział w środę wiceminister Marcin Warchoł. Zapowiedź tego działania przedstawiona została na Facebooku, gdzie Warchoł wspólnie z wiceministrem rolnictwa Januszem Kowalskim zamieścili wystąpienie odnoszące się do afery z importowanym tłuszczem technicznym.
Krzysztof Sobczak
05.10.2022
Administracja publiczna
20 zł miesięcznie ma kosztować każdego osadzonego dostęp do sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce w ten sposób pomóc jednostkom penitencjarnym w czasie kryzysu energetycznego, a Helsińska Praw Człowieka alarmuje, że to łamanie praw człowieka i uderzenie w sam proces readaptacji.
Patrycja Rojek-Socha
05.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Wielu prawników już zaakceptowało fakt, że technologia odgrywa i będzie odgrywać wielką rolę w ich pracy, mimo że nie wszyscy są dobrze przygotowani do jej wykorzystywania. I choć przechodzą do świata elektroniki, to wciąż będą korzystać z papierowych wydawnictw - mówi Martin O'Malley, dyrektor generalny Wolters Kluwer Legal & Regulatory.
Ewa Usowicz Paweł Rochowicz
05.10.2022
Prawnicy Prawo AI LegalTech
Ile powinien zarabiać sędzia? To pytanie zaczyna coraz bardziej wybrzmiewać w kontekście budżetu na 2023 r. Dlatego, że rząd po raz kolejny nie przestrzega Prawa o ustroju sądów powszechnych, tylko planuje podwyżki tak jak mu pasuje. Zdaniem prawników to paradoks, bo państwo źle traktuje tych, którzy orzekają w sprawach obywateli. Jak mówią, takie oszczędności nikomu się nie przysłużą.
Patrycja Rojek-Socha
05.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zbrała się w tym tygodniu tylko raz. We wtorek 4 października, miała zdecydować o uchyleniu immunitetu sędzi w stanie spoczynku Ewy G. z powodu przyczynienia się do skazania w 1982 roku dwóch związkowców NSZZ "Solidarność". Sędzia Wiesław Kozielewicz odroczył posiedzenie do 9 listopada br. , aby wezwać świadka i rozstrzygnąć, czy nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać 15 lipca br. pozwalają na ściganie sędziego za wydanie wyroku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zebrano już ponad 400 tys. podpisów pod inicjatywą "W obronie chrześcijan", która ma na celu m.in. ochronę symboli religijnych – poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Projekt, według autorów ma na celu doprecyzowanie przepisów o wolności wyznania, aby prokuratura i sąd nie mieli wątpliwości, czy dany czyn jest zabroniony. Projekt jeszcze we wtorek ma trafić do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
04.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pracownicy sądów i prokuratur będą walczyć o 20-proc. podwyżki wynagrodzeń. W najbliższą sobotę - 8 października - wyjdą na ulicę w Warszawie. To może być jednak dopiero preludium do kolejnych akcji. A tymczasem wśród sędziów, prokuratorów coraz głośniej mówi się o pozwach, także w sprawie wynagrodzeń.
Patrycja Rojek-Socha
04.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Testament ustny często wiąże się z problemami dowodowymi, a sędziowie mówią o trudnościach w ocenie prawnej. Ministerstwo Sprawiedliwości chce temu zaradzić i szykuje zmiany. Podstawą nie będzie jedynie ryzyko rychłej śmierci, potrzebnych będzie też co najmniej trzech świadków. A ostatnią wolę spadkodawcy trzeba będzie spisać niezwłocznie, maksymalnie w ciągu miesiąca.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
04.10.2022
Prawo cywilne
Od soboty 1 października 2022 r. w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego orzekający w Izbie Cywilnej - Teresa Bielska-Sobkowicz, Katarzyna Tyczka-Rote, a także Krzysztof Strzelczyk. Po ich odejściu Izba Cywilna Sądu Najwyższego, która od dłuższego już czasu znajduje się nadal w trudnej sytuacji kadrowej, będzie miała jeszcze większe problemy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wydziały rodzinne od dawna zmagają się z problemami kadrowymi. Obecnie referaty orzekających w nich sędziów sięgają nawet 800 spraw. Do tego dochodzi stres, odpowiedzialność i wypalenie zawodowe. Coraz więcej jest też nowych kategorii spraw - przykładem są choćby te dotyczące opieki nad małoletnimi dziećmi z Ukrainy. Sędziowie ratunku szukają w... asesorach.
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2022
Wymiar sprawiedliwości

SA: Żulczyk niewinny, mógł krytykować prezydenta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Pisarz Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa, nazywając prezydenta Andrzeja Dudę "debilem" - zawyrokował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Ogłoszone w piątek 30 września orzeczenie jest prawomocne. To finał sprawy, która ciągnęła się za pisarzem od listopada 2020 roku, kiedy nazwał on w internetowym wpisie prezydenta Andrzeja Dudę "debilem".
Krzysztof Sobczak
01.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sprawy o rozwód, separację, sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej, o ustalenie kontaktów, o ustalenie miejsca pobytu dziecka, opinie są zlecane także w sprawach o wydanie zarządzeń opiekuńczych, o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka w razie braku porozumienia między rodzicami - główne zadania opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.
Joanna Grzanka-Michór
01.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Czy wszyscy urażeni poczuli się przeproszeni? – to pytanie często zadaje sobie czytelnik nakazanych przez sąd przeprosin. Uzyskanie oświadczenia o satysfakcjonującej formie i treści wymaga czasu i bardzo precyzyjnego pozwu, choćby po to, by uniknąć komunikatu napisanego białą czcionką na białym tle lub przykrytego kolejnymi postami w mediach społecznościowych.
Monika Sewastianowicz
01.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości