Tajemnica lekarska jest jednym z fundamentów zawodu lekarza. Co istotne - jak wynika z orzecznictwa - tajemnica zawodowa nie jest ustanowiona w interesie osoby wykonującej dany zawód - w tym przypadku lekarza, lecz w interesie jego pacjenta. O tym czy można z niej zwolnić decyduje sąd na wniosek prokuratora. Za jej naruszenie grozi nawet dwa lata więzienia.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
06.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Celem Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury jest przyjęcie zmian w regulaminie zgromadzeń izb adwokackich i krajowego zjazdu, który zaplanowano na marzec. Chodzi m.in. o zasady zwoływania, organizacji i przebiegu obrad, a także trybu wyborów do organów izb adwokackich i organów adwokatury w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2020
Prawnicy
Rozporządzenie dotyczące powiązania środków unijnych z kwestią praworządności w obecnym kształcie jest dla nas nie do przyjęcia - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że ponieważ nie jest w stanie wpłynąć na jego odrzucenie, to zamierza zgłosić weto do nowego budżetu Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Unia Europejska będzie dążyć do uruchomienia unijnego pakietu pomocowego dla gospodarki po epidemii koronawirusa, nawet jeśli Węgry i Polska nie zaprzestaną prób zawetowania tego projektu - oświadczył w piątek komisarz ds. gospodarczych, Paolo Gentiloni. Tymczasem polskie władze konsekwentnie zapowiadają weto.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo gospodarcze Prawo unijne
Koronawirus wiele zmienia na rynku prawniczym. Dużo kancelarii adwokackich poniosło straty, co odbija się i na aplikantach, którym coraz trudniej się utrzymać. Tymczasem na własną działalność gospodarczą, czy pracę nawet tymczasową w innym zawodzie muszą dostać zgodę dziekana. Część prawników uważa, że czas rozważyć zmiany, inni że zgoda nadal powinna być wymagana.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Siedmiu sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego rozstrzygnie czy można ukarać pozbawionego wolności za to, że opuścił miejsce pracy poza zakładem karnym, na co miał pozwolenie. Nie był konwojowany ani nadzorowany przez strażnika. Przestępstwa samouwolnienia można się dopuścić tylko wtedy, gdy dana osoba jest faktycznie izolowana.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prof. Wiliński: Ruchy kadrowe osłabiły niezależność sądów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nośne hasła dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości kończą się głównie na wymianie kadrowej. W ostatnich latach cała zapowiadana reforma na tym się w istocie skupiła. Nie ma wymiany niekompetentnych i niedoświadczonych osób na kierowniczych stanowiskach w sądach na osoby kompetentne i doświadczone - uważa prof. Paweł Wiliński
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa batalia o nagrody w "budżetówce" - pracownicy sądów i policjanci bliżej sukcesu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Choć sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę jest duża szansa na to, że m.in. pracownicy sądów ale też policjanci będą mogli liczyć pod koniec roku na dodatki i nagrody. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - poszło już pismo do komendantów policji o anulowanie wcześniejszych decyzji o wstrzymanie takiej gratyfikacji. Cały czas blokada obowiązuje za to dla pracowników skarbówki.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w spółce Polnord. Poinformował o tym w czwartek obrońca adwokata po zakończeniu niejawnego posiedzenia. - Sąd w całości podzielił argumentację obrońców adwokata, Roman Giertych nie jest podejrzanym - stwierdził Jakub Wende.
Krzysztof Sobczak
03.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pozwalanie Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego "na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów" narusza unijne standardy praworządności - uznała Komisja Europejska, która poinformowała w czwartek o wszczęciu w tej sprawie procedury przeciwko Polsce.
Krzysztof Sobczak
03.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pandemia Covid-19 skutkuje wyłączaniem jawności rozpraw cywilnych i karnych, co w sposób oczywisty łamie konstytucję. Nie można dopuścić do tego, by całkowicie została wyłączona jawność - podkreślają prawnicy. Także wydawanie orzeczeń ma następować pod społeczną kontrolą, czego nie zapewnia ich publikowanie w internecie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus zmienił przebieg tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu. Zamiast spotkań możliwe były rozmowy telefoniczne, mailowe i na czacie. Tematy to głównie testamenty, zasady dziedziczenia ustawowego oraz umowy darowizny. Tegoroczna 11. edycja cieszyła się największym zainteresowaniem ze wszystkich dotychczasowych
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2020
Prawnicy

Po roku od zmian w procedurze cywilnej przepisy przejściowe do poprawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo
Mimo że od nowelizacji procedury cywilnej minął rok, sędziowie nadal głowią się nad interpretacją przepisów przejściowych. Prowadzi to do sytuacji, w której takie same sprawy rozpoznawane są albo według starych albo nowych przepisów i uderza w prawa stron. Prawnicy mówią o paradoksie, a wielu z nich widzi potrzebę pilnych zmian. Resort sprawiedliwości propozycje ma, tyle że nie rozwiązują one wszystkich problemów.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo
Prokurator Wojciech Pełeszok z warszawskiej prokuratury okręgowej miał zostać oddelegowany do prokuratury rejonowej za to, że przed sądem - mimo polecenia służbowego, przyznał że nie zgadza się z żądaniem aresztu dla uczestniczki manifestacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. wyłączenia jednej z legalnych przesłanej przerywania ciąży.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2020
Prokuratura

PiS sugeruje gotowość do kompromisu w sprawie nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Gdyby z kręgów senackich pojawił się kandydat na RPO, który gwarantuje właściwe sprawowanie tego urzędu i nieupolitycznianie go, to pewnie bylibyśmy skłonni rozważyć taką kandydaturę - powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. To może stworzyć szansę na przerwanie impasu, na skutek którego funkcję tę pełni wciąż Adam Bodnar, którego kadencja skończyła się 9 września.
Krzysztof Sobczak
02.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Poza zmianami w procedurze cywilnej Ministerstwo Sprawiedliwości chce też poprawić ustawę covidową. Co do zasady obowiązywać mają rozwiązania dotyczące rozpatrywania spraw cywilnych, które ograniczone były czasowo - odmiejscowione rozprawy i posiedzenia jawne, ma wrócić też możliwość przekazywania do równorzędnego sądu spraw pilnych lub delegowania sędziego do ich rozpatrywania.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 1 grudnia uznał, że wadliwe powołanie sędziego do orzekania w sądzie apelacyjnym, sprzeczne z obowiązującymi wówczas przepisami proceduralnymi, sprowadza się do naruszenia prawa do rzetelnego procesu i zagraża podważeniem społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości.
Katarzyna Warecka
01.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba niższa holenderskiego parlamentu przyjęła we wtorek uchwałę wzywającą rząd tego państwa do podjęcia kroków w celu postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niewykonaniem wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - stwierdza Rada Ministrów. Ale jednocześnie zastrzega, że sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania wybór właściwej daty tej publikacji. - Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności - czytamy w ogłoszonym we wtorek rządowym stanowisku.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował we wtorek, że opinia rzecznika generalnego w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie wydana 18 marca 2021 r. Komisja Europejska podtrzymała swoja skargę, za zmian w polskim sądownictwie broniła wiceminister sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Konkretnie dwa sądy - jeden rejonowy i jeden okręgowy mają zająć się sprawami w europejskich postępowaniach transgranicznych, w których powództwo zostało wniesione za pomocą systemu teleinformatycznego - taka propozycja znalazła się wśród założeń zmian w procedurze cywilnej, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych rządu. Chodzi m.in. o europejski nakaz zapłaty.
Patrycja Rojek-Socha
01.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
1 grudnia w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał w Luksemburgu wysłucha argumentów rządu Polski i Komisji Europejskiej, która zaskarżyła polskie przepisy. Potem rzecznik generalny przygotuje opinię, a następnie Trybunał wyda orzeczenie.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
01.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka ma dostać upoważnienie do uchwalenia zmian regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, a treść przyjmowanych uchwał ma być ważna bez względu na kworum - takie zmiany, jak dowiedziało się Prawo.pl, planuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu. Jeśli zostanie uchwalony, być może nie będzie konieczne zwoływanie nadzwyczajnego zjazdu.
Patrycja Rojek-Socha
01.12.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Policja tłumiąca obecne protesty nie może tłumaczyć się rozkazem czy poleceniem władzy wykonawczej. Rozkaz sprzeczny z prawem nie korzysta z ochrony prawa. Wynika to wprost z art. 7 Konstytucji, który pozwala działać władzy tylko na podstawie i w granicach prawa. Konstytucja odrzuca doktrynę „ślepych bagnetów” - pisze prof. dr hab. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Michał Romanowski
01.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Niejawne postępowania sądowe szkodzą podatnikom

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Wszystkie rozprawy przed sądami administracyjnymi są teraz niejawne. Podatnicy mają więc ograniczony wpływ na ich przebieg i nie zawsze mogą bronić swoich racji. Rozprawa tradycyjna dawała szanse na dyskusje, a sąd miał czas na analizę problemu. Budzi to wiele wątpliwości, także konstytucyjnych. Podobnie jak niejawne ogłaszanie wyroków.
Krzysztof Koślicki
01.12.2020
Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Sąd niewłaściwy, czyli sąd drugiej instancji, do którego profesjonalny pełnomocnik skierował zażalenie, które powinno być skierowane do innego składu sądu pierwszej instancji, przekazuje zażalenie do rozpoznania sądowi właściwemu, czyli sądowi pierwszej instancji - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.12.2020
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Od 30 listopada policjanci mogą stosować kontrolę operacyjną także w przypadku posiadania nowych substancji psychotropowych. Zmiana w ustawie o policji już budzi szereg wątpliwości, bo przepisy są nieprecyzyjne i wiele będzie zależeć od wiedzy i doświadczenia funkcjonariusza. Choćby w zakresie tego, jaka ilość takiej substancji może być podstawą do podsłuchu.
Patrycja Rojek-Socha
01.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
Zespół kancelarii Dentons ponownie otrzymał rekomendację na najwyższym poziomie (Tier 1) w kolejnej edycji rankingu Benchmark Litigation Europe, jako czołowa kancelaria zajmująca się rozwiązywaniem sporów. Wyróżnienie to zostało przyznane warszawskiemu Zespołowi Postępowań Sądowych i Arbitrażu, tworzonemu przez ponad 40 prawniczek i prawników.
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2020
Rynek
Sprawa dotyczy umowa pożyczki, w której zabezpieczenie stukrotnie przerosło pożyczoną kwotę. W ocenie Prokuratora Generalnego decyzja sądu, który nakazał pozwanemu zapłatę dochodzonej sumy, naruszyła konstytucyjne zasady, wolności i prawa człowieka, w tym m.in. godność człowieka i ochronę konsumenta, jako strony słabszej.
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Weszły w życie przepisy ustawy dającej podstawę do wprowadzania obostrzeń związanych z COVID-19, w tym np. obowiązku noszenia maseczek - nieprzestrzeganie tych obowiązków jest od niedzieli wykroczeniem. Ale przy łataniu tej luki do doszło do pomyłki - niejako zgubiono przepis o karach administracyjnych nakładanych przez Sanepid. Jednak nie oznacza to, że kar nie będzie.
Monika Sewastianowicz
30.11.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski