Prawo.pl
Moc prawna to kluczowa kwestia przy wyborze podpisu elektronicznego. Przykładowo, do podpisania umowy zlecenia lub o dzieło podpis zaawansowany jest wystarczający, jednak gdy umowa o dzieło lub zlecenie będzie przewidywać przeniesienie praw autorskich majątkowych lub udzielenie licencji, wtedy należy wybrać podpis kwalifikowany.
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2022
Prawnicy
Tysiące warszawskich nieruchomości mogą trafić pod lupę Komisji Weryfikacyjnej tylko dlatego, że były objęte w przeszłości dekretem Bieruta. Nie chodzi tylko o znane i medialne pojedyncze sprawy, w których do takich zwrotów dochodziło w kontrowersyjnych okolicznościach, ale o obrót prawami dekretowymi na rynkowych, uczciwych zasadach. To efekt poniedziałkowego orzeczenia NSA.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
Wypłaty pieniędzy z unijnego budżetu będą powiązane z przestrzeganiem standardów dotyczących państwa prawa - zadeklarował kanclerz Niemiec Olaf Scholz. I dodał, że Komisja Europejska powinna mieć nowe możliwości wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. - Polska jest fałszywie atakowana rzekomymi brakami w praworządności – skomentował wiceszef MS Sebastian Kaleta.
Krzysztof Sobczak
30.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ludzie skarżą się, że listonosze nie robią stosownych adnotacji zwrotnych na przesyłce, którą sąd wysyła pod adres, gdzie dana osoba nie mieszka. W takich sytuacjach zostawiają tylko awizo. Powoduje to problemy dla sądów i adresatów, bo pismo sądowe podwójnie awizowane, a niepodjęte przez adresata, uznaje się za doręczone.
Patrycja Rojek-Socha
30.08.2022
Wymiar sprawiedliwości

Raport: Znęcanie się nad dziećmi nadal umyka wymiarowi sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W Polsce jedynie 2 proc. prawomocnych wyroków skazujących za przestępstwo znęcania się dotyczy sytuacji, gdy pokrzywdzonymi są dzieci – wynika z raportu Fundacji Court Watch Polska. Jego autorzy wskazują, że przemoc wobec osób małoletnich jest kwalifikowana w taki sposób, aby nie było konieczności prowadzenia bardziej skomplikowanego śledztwa zamiast dochodzenia.
Patrycja Rojek-Socha
30.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Miesiąc temu Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniało, że podczas prac nad przyszłorocznym budżetem naliczanie wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, asesorów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku i ich rodzin, odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi regulacjami. W międzyczasie wypowiedział się jednak minister Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, wskazując, że nie ma przyzwolenia społecznego na podwyżki dla sędziów. A jeśli tak, to nie mają na nie co liczyć i referendarze.
Patrycja Rojek-Socha
30.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Warszawie zamierza skierować pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące tego, czy rozłożenie na raty świadczenia należnego bankowi od konsumenta może nastąpić wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zaś sąd musi zasądzić żądane odsetki aż do daty wydania wyroku. Chodzi o sprawę frankową i dyrektywę dotyczącą nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
29.08.2022
Kredyty frankowe

Zatruta Odra - sprawca katastrofy ekologicznej może nawet trafić za kratki

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Za zanieczyszczenie Odry grozi odpowiedzialność karna, administracyjna i cywilna. Konsekwencje może ponieść zarówno firma, jak i odpowiedzialne za to osoby fizyczne. Rybacy, właściciele hoteli i inni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej turystyki, którzy ponieśli straty z powodu zanieczyszczenia Odry, mogą dochodzić odszkodowania od sprawcy lub sprawców zanieczyszczenia.
Regina Skibińska
29.08.2022
Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W powołanej tymczasowo Izbie Odpowiedzialności Zawodowej opracowana została i opublikowana wokanda na wrzesień. Jednak jeszcze w sierpniu zostaną rozpoznane dwa wnioski o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów. Jednoosobowo rozpozna je sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz. Żądania uchylenia immunitetu wniosła Prokuratura Krajowa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trwa dyskusja o urzędowych stawkach zastępstwa dla adwokatów i dla radców prawnych. W cieniu tej debaty pozostają koszty zastępstwa w arbitrażu. Sąd arbitrażowy co do zasady nie jest związany ministerialną taryfą urzędową dla adwokatów i radców prawnych. Nie ma też jednak zakazu posługiwania się stawkami urzędowymi i strony mogą dobrowolnie używać ich jako punktu odniesienia dla pobranego wynagrodzenia.
Rafał Adamus
29.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty Sądu Rejonowego w Wadowicach dotyczącego umowy pożyczki obwarowanej lichwiarskim oprocentowaniem, udzielonej przez osobę prywatną. Koszt pożyczki wynosił w tym przypadku 1 proc. dziennie. Pożyczona kwota to 11 tys. zł, a należności do egzekucji urosły do 708 tys. złotych.
Krzysztof Sobczak
29.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenia sędziowskie chcą unieważnienia decyzji o KPO dla Polski

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Cztery europejskie organizacje sędziowskie - Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Rechters voor Rechters oraz MEDEL - skierowały w niedzielę skargę do Sądu Unii Europejskiej (część TSUE), domagając się unieważnienia decyzji Rady UE w sprawie polskiego KPO.
Krzysztof Sobczak
28.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Władze Białorusi nadużywają instrumentów prawa międzynarodowego przeznaczonych do ścigania przestępców, wykorzystując je do prób sprowadzania swoich przeciwników politycznych na terytorium Białorusi - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi o wydanie instrukcji dla prokuratorów, by zapobiegać wydawaniu władzom Białorusi osób, których prawa człowieka mogą być tam łamane.
Krzysztof Sobczak
28.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Kolejne dziecko w porozwodowym patchworku może być niemałą rewolucją, przyprawiającą o spory finansowy zawrót głowy. Pieluchy, jedzenie, ubrania, wyprawka do tanich nie należą, a szukanie oszczędności w alimentach na dzieci z "byłą" wydaje się niektórym dobrym rozwiązaniem. W decyzji sądu automatyzmu jednak nie będzie, zajrzy nawet do portfela obecnej partnerki.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
27.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Wywiad środowiskowy opracowywany przez kuratora pozwala sądowi na ustalenie informacji potrzebnych do prowadzonego postępowania. Chodzi nie tylko o sprawy karne, ale też np. rodzinne. Szczeroki bywa też zakres tego czego ma się dowiedzieć, poprzez sytuacje w środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym, po stan zdrowia i majątkowy.
Aleksandra Partyk
27.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Notariusz może sporządzić akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości tylko po uprzednim przedłożeniu zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że podatek od nabycia mieszkania w drodze spadku czy darowizny został zapłacony. Nie ma on jednak prawa do wystąpienia o wydanie tego zaświadczenia we własnym imieniu i na własną rzecz w tej sytuacji. Potwierdził to w czwartek NSA.
Wiesława Moczydłowska
26.08.2022
Prawnicy Domowe finanse Doradca podatkowy
Kolejny sąd ma problem z rozpoznaniem zażalenia strony na odrzucenie nieopłaconego pozwu. Eksperci i sędziowie są zgodni, że ustawodawca w tak wielu miejscach znowelizował przepisy dotyczące zażalenia, że trudno stosować ten środek odwoławczy. Tym razem sąd ma wątpliwości, czy zarządzenie o zwrocie pozwu z powodu braku opłaty mogło być zaskarżone, gdy już opłata ta zostanie uregulowana.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.08.2022
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Artykuł 168b kodeksu postępowania karnego pozwala prokuratorowi na wydanie w każdym czasie następczej zgody na wykorzystanie uzyskanych w drodze inwigilacji materiałów świadczących o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego. Co ważne, nie tylko takich, co do których można zarządzić kontrolę operacyjną. Problem w tym, że nie można tego zaskarżyć.
Patrycja Rojek-Socha
26.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Dziennikarz zadał zespołowi prasowemu jednej ze spółek energetycznych pytania dotyczące łączenia funkcji członka rady nadzorczej z funkcją burmistrza przez jednego z jej pracowników. Został następnie oskarżony o zniesławienie i skazany przez sąd. RPO składa kasację do Sądu Najwyższego na korzyść dziennikarza twierdząc, że wyrok wydano naruszając art. 10 EKPC, który gwarantuje wolność wypowiedzi.
Krzysztof Sobczak
25.08.2022
Prawo karne Administracja publiczna
Pracuj mniej, zarabiaj więcej! Jak przyciągać idealnych klientów do kancelarii i pozyskiwać ich na konkurencyjnym rynku prawniczym - to główne tematy webinaru dla prawniczek, który zaplanowano na 12 września. Prelegentką będzie Kamila Kurkowska, prezeska i założycielka Fundacji Women in Law, mentorka prawniczek. Patronat nad wydarzeniem objął Wolters Kluwer Polska.
Patrycja Rojek-Socha
25.08.2022
Prawnicy
Poręczenie musi być takiej wysokości, aby możliwość utraty sumy zabezpieczenia lub działań przeciwko gwarantom w przypadku braku stawiennictwa oskarżonego na rozprawie mogła działać w sposób wystarczająco odstraszający, aby rozwiać jakąkolwiek pokusę ucieczki przez oskarżonego. Tak uznał sąd i dlatego zwolnił z trwającego dwa lata aresztu oskarżonego, zasądzając 50 tys. poręczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Polskie władze zupełnie nie radzą sobie z monitorowaniem zagrożeń dla środowiska, a jedyną receptą na problem, jest według nich zaostrzenie kar. Choć odpowiednie przepisy zwiększające odpowiedzialność są już gotowe, a kolejne ich zaostrzenie jest zapowiadane, nie ma to większego znaczenia – bo sprawców trudno wykryć i postawić w stan oskarżenia.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
25.08.2022
Prawo karne Środowisko
Do rozpoznania sprawy niezawisłości sędzi Bednarek wylosowano pięciu sędziów Sądu Najwyższego, a sprawę jednoosobowo odrzucił z przyczyn formalnych sędzia Załucki. Wyjaśnienie jest proste: skład 5-osobowy rozpoznaje wniosek merytorycznie, natomiast kontrola formalnoprawna wniosku może i powinna odbyć się 1-osobowo. Ale kilka dni wcześniej taką kontrolę przeprowadził prezes Izby Karnej SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rząd Węgier obiecał Komisji Europejskiej, że do końca października zmieni część spornych ustaw, o ile uda się osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia unijnych funduszy - poinformował szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Komisja Europejska wstrzymuje Węgrom wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a powodem są zarzuty dotyczące praworządności, podobne do tych stawianych polskim władzom.
Krzysztof Sobczak
24.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komornicy mają już dostęp do Krajowego Rejestru Zadłużonych i mogą w nim zamieszczać informacje dotyczące m.in. dłużników alimentacyjnych. W najbliższym czasie mają być przeprowadzone dla nich specjalne szkolenia na temat tego, jak radzić sobie z systemem. A że łatwo nie jest, pokazują doświadczenia adwokatów, radców, doradców restrukturyzacyjnych i sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Adwokatura wielkimi krokami zbliża się do zmian w swoich zasadach etyki. Pod lupę wzięte zostały m.in. wypowiedzi publiczne adwokatów. Duża część środowiska uważa, że wolnością słowa nie można tłumaczyć wszystkiego, a prawnik ma baczyć na to, co i jak mówi. Co więcej, nie powinien być rzecznikiem prasowym klienta, bo nie taka jego rola. Inni, że e-świat wymaga szybkich komentarzy - także od prawników. Pozostaje pytanie, czy i jak to regulować.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Służbie Więziennej. Po zmianach Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej (IWSW) będzie odpowiadał za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych albo aresztach śledczych. Senat wcześniej odrzucił zmiany, jednak Sejm był za.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Koślicki
23.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Czy zarządzenie prezesa sądu apelacyjnego ma moc zawieszenia skutków prawomocnego orzeczenia sądu? Z takim pytaniem adwokat prof. Michał Romanowski, pełnomocnik sędziego Igora Tulei, zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej-Tomaszek, która odmawia wykonania postanowienia o zabezpieczeniu nakazującego dopuszczenie sędziego Tuleyi do orzekania.
Krzysztof Sobczak
23.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W żywotnym interesie wymiaru sprawiedliwości leży zapewnienie obywatelom należytej pomocy prawnej m.in. poprzez wsparcie ze strony osób zawodowo się tym zajmujących i należycie do tego przygotowanych. Wynagrodzenie wypłacane przez Skarb Państwa adwokatom musi być godziwe oraz odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy, uwzględniać jej ilość i jakość - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Themis w przyjętej właśnie uchwale.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy odrzucił wniosek obrońcy skazanego o zastosowanie tzw. testu niezawisłości i niezależności sędziego, który przeszedł z Izby Dyscyplinarnej do Izby Karnej. Wniosek ten miał braki, gdyż nie przytacza okoliczności związanych z zachowaniem sędziego po jego powołaniu oraz nie wskazuje, jak w okolicznościach tej sprawy ewentualne naruszenie standardu niezawisłości mogłoby wpływać na jej wynik.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości