Prawo.pl
Wojskowy Sąd Okręgowy uchylił postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie brutalnego zatrzymania fotoreporterów na granicy. Zdaniem sądu odmowa wszczęcia postępowania w sprawie potraktowania dziennikarzy zbierających materiały o sytuacji cudzoziemców przekraczających polsko-białoruską granicę było przedwczesne, okoliczności sprawy nie zostały wyjaśnione w sposób wystarczający.
Krzysztof Sobczak
12.08.2022
Prawo karne Prokuratura Wojsko
Ze względu na harmonogram prac oraz zakres inwestycji wskazanych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) konieczne jest wcześniejsze przygotowanie zasad ich wdrażania, w tym również inwestycji KPO pn. „Inwestycje w zwiększanie potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich” - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. I zaprasza do konsultacji projektu.
Krzysztof Sobczak
12.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sąd Najwyższy przyjął skargę kasacyjną złożoną przez pełnomocników byłego więźnia obozu w Auschwitz. Problem wynikał w publikacji niemieckiego portalu informacyjnego, który posłużył się sformułowaniem "polskie obozy" zagłady, co naruszało dobra osobiste polskiego obywatela. Kwestią sporną jest, czy sprawa ma być rozpoznawana w Niemczech czy w naszym kraju.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Zwiększenie represyjności prawa karnego to główny cel czekającej na zakończenie procesu legislacyjnego nowelizacji kodeksu. Są w niej znacznie wyższe kary za wiele czynów, ale też istotne ograniczenie swobody sędziowskiej w orzekaniu. Według prawników idzie to zbyt daleko i narusza Konstytucję. A co więcej, prowadzić może do wydawania przez sądy wyroków nadmiernie surowych, przekraczających stopień winy sprawcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
12.08.2022
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeśli prezydent uwzględni uwagi, które podnieśliśmy w zastrzeżeniach do protokołu z losowania sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, to zostanie utworzona instytucja, która cieszyć się będzie zaufaniem nie tylko w kraju, ale także nie będzie negowana w orzecznictwie europejskich trybunałów. Prezydent może uchronić nas przed sytuacją, w której niezadowolona strona przegra sprawę w Polsce, a wygra przed unijnym trybunałem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie i sędziowie i Sądu Najwyższego protestują przeciwko przeniesieniu sędziów Ewy Leszczyńskiej-Furtak i Ewy Gregajtys z Wydziału Karnego do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. To przeniesienie - zdaniem sygnatariuszy - jest przejawem represji za działalność orzeczniczą opartą na Konstytucji, orzeczeniach Trybunałów Europejskich i Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

SN: Wezwanie na nieaktualny adres to nieskuteczne doręczenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Zaskarżone przez Prokuratora Generalnego orzeczenie zaoczne nie spełniało podstawowego standardu i jako wadliwe należało je wyeliminować z obrotu prawnego - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że błąd polegał na tym, że sąd uznał iż odpis pozwu i wezwanie na rozprawę na nieaktualny adres było doręczeniem skutecznym i umożliwiającym wydanie wyroku zaocznego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Od września nowe stawki - adwokatura krytykuje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy nie zostawiają suchej nitki na projekcie zmiany rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie i radcowskie. Ograniczają się one jedynie do określenia stawek minimalnych w sprawach nieletnich, takich jak czyn karalny lub demoralizacja. W postępowaniu wykonawczym opłata wyniesie 480 zł. Podwyższone będą stawki za sprawy z zamówień publicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Paweł Rochowicz
11.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trzy pierwsze wnioski o przeprowadzenie testu niezawisłości i bezstronności w Sądzie Najwyższym dotyczą sędziów wyznaczonych do rozpoznania spraw zawisłych w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a jedna w Izbie Karnej. W sprawie karnej wniosek pochodzi od obrońcy skazanego, który wniósł do SN kasację, zaś trzy wnioski w sprawie z zakresu prawa pracy – od pozwanego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie orzekający w Sądzie Najwyższym coraz częściej stoją przed dylematem orzekania w sprawie sędziów sądów powszechnych, którzy są w tej samej sytuacji, a którym strony zarzucają brak bezstronności. Wobec tego nawet nowopowołani sędziowie do Sądu Najwyższego zanim przystąpią do merytorycznego orzekania składają wnioski o wyłączenie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Redakcja „Forbes Women” wraz z fundacją Women in Law organizuje kolejną edycję listy najwybitniejszych polskich prawniczek. Termin zgłoszeń upływa w najbliższy poniedziałek, 15 sierpnia 2022 roku. Wyniki prac kapituły zostaną zaprezentowane w październiku. Kapituła zapowiada, że będzie zwracać szczególną uwagę na zaangażowanie kandydatek w działania wspierające inne kobiety lub projekty pro bono.
Grażyna J. Leśniak
11.08.2022
Prawnicy
Na przełomie października i listopada złożymy pierwszy wniosek z naszej strony o środki unijne - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Kilka dni wcześniej komisarz UE Didier Reynders zapowiedział, że właśnie pierwszy wniosek o fundusze będzie okazją do weryfikacji, czy polskie władze wypełniły "kamienie milowe" dotyczące zmian w wymiarze sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
10.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Siedmioro sędziów Sądu Najwyższego złożyło zastrzeżenia do przeprowadzonego losowania 33 sędziów - kandydatów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Twierdzą, że dokonywanie takiego wyboru spośród jednej trzeciej całego składu osobowego Sądu Najwyższego jest wyborem iluzorycznym i pozornym. A ponadto sprzecznym z art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.08.2022
Prawnicy
Sędziowie mają wątpliwości natury konstytucyjnej, czy sąd w składzie jednoosobowym, wynikającym z epizodycznych przepisów covidowych, jest „sądem ustanowionym ustawą” w rozumieniu art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, skoro ustawa nie podała wyraźnego terminu zakończenia okresu jej obowiązywania. Co więcej, nie uzależnia się tego końcowego terminu od zdarzenia przyszłego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Sąd odmówił unieważnienia umowy sprzedaży gruntu z powodu prawa pierwokupu. Powód nie prowadził na nieruchomościach będących przedmiotem współwłasności pomiędzy stronami gospodarstwa rolnego w myśl przepisów prawa cywilnego, wobec czego nie przysługiwało mu prawu pierwokupu udziału jego byłej żony - orzekł sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.08.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz określić, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach - taką zmianę w przepisach o pieczy naprzemiennej przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Według resortu takie rozwiązanie stanie się wyraźniejszą podstawą materialnoprawną orzekania pieczy naprzemiennej nad dzieckiem i przyczyni się do jej upowszechniania.
Krzysztof Sobczak
09.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
We wtorek 9 sierpnia odbyło się Kolegium Sądu Najwyższego, na którym wylosowani zostali sędziowie - kandydaci do Izby Odpowiedzialności Zawodowej. I Prezes 33 nazwiska przedstawi prezydentowi. Wśród wylosowanych są "starzy" sędziowie, ale także ci z wyłonieni przez nową KRS oraz osoby, które orzekały wcześniej w zlikwidowanej Izbie Dyscyplinarnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu. Jeśli notariusz nie ma prawa uzyskiwać przychodów z najmu i rozliczać kosztów z nim związanych, mąż prowadzący działalność syndyka może rozliczyć koszty tylko proporcjonalnie do swojego udziału w wartości nieruchomości.
Wiesława Moczydłowska
09.08.2022
Prawnicy PIT
Do października kwestia sędziów pokoju zostanie rozwiązana, nie widzę żadnych przeciwskazań w tym obszarze - zadeklarował we wtorek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Dodał, że przepisy będą przyjmowane "w pewnym pakiecie", ale nie wyjaśnił, jakie jeszcze rozwiązania ten pakiet miałby zawierać.
Krzysztof Sobczak
09.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do Sądu Najwyższego wpłynęły trzy pierwsze sprawy o zbadanie niezawisłości i niezależności sędziów tego sądu wszczęte przez sędziego Izby Cywilnej Kamila Zaradkiewicza, który jest stroną w sporze. Testowi niezależności zostaną poddani sędziowie: Jolanta Frańczak, Daniel Miąsik oraz prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotr Prusinowski, a więc sędziowie którzy otrzymali nominację przed grudniem 2017 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Igor Tuleya został po dwóch latach przywrócony w piątek do orzekania. Decyzję o wykonaniu nakazującego to orzeczenia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga podjęła kierująca od marca br. Sądem Okręgowym w Warszawie prezes Joanna Przanowska-Tomaszek. Jednak decyzja ta została w poniedziałek uchylona przez prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Krzysztof Sobczak
08.08.2022
Wymiar sprawiedliwości

Prezes PiS zapowiada zmianę polityki wobec Unii Europejskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Jeżeli wygramy najbliższe wybory, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu - zapowiada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy, ale dziś widać o co chodzi. Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko - dodał. A inny polityk PiS zapowiedział stosowanie zasady "ząb za ząb".
Krzysztof Sobczak
08.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ustawienie przetargu często jest łatwe, ale nie bezkarne

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
Trudności dowodowe w przypadku zmów przetargowych sprawiają, że nieuczciwym przedsiębiorcom ustawianie przetargów często uchodzi na sucho. Są jednak sposoby na wykazanie, że doszło do zawarcia porozumienia, które nie powinno mieć miejsca. Działania w tym kierunku prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Regina Skibińska
08.08.2022
Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
Rdzenni mieszkańcy Wąchocka nie muszą martwić się o opał z lasu. Drewno należy im się na podstawie przywileju nadanego przez króla Kazimierza Jagiellończyka w 1454 r., a nadleśnictwo Skarżysko królewskiego prawa kwestionować nie zamierza. Wciąż jest kilkadziesiąt wsi, które w oparciu o serwituty mają gwarancje pozyskania drewna z państwowych lasów. Choć czasami lasom udaje się ten przywilej zakwestionować.
Robert Horbaczewski
06.08.2022
Samorząd terytorialny
Ograniczenia w zakresie rozmów telefonicznych osadzonych i zasad korespondencji, kara karceru, a także prawo skazanego do skargi - to budzące najwięcej kontrowersji zmiany wprowadzone nowelą do kodeksu karnego wykonawczego. Poprawki Senatu zostały prawie wszystkie odrzucone przez Sejm. Zatem nawet telefon od Rzecznika Praw Obywatelskich, skazany będzie opłacać sam.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przepisy tarczy antycovidowej rozszerzyły możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego także na skazanych na kary do 1,5 roku pozbawienia wolności. Z zastrzeżeniem, że sama "kara" nie wystarczy bo trzeba spełnić szereg przesłanek i to łącznie. Nowa ustawa idzie o krok dalej - w określonych przypadkach będą mogli z tego skorzystać również skazani na kary niższe niż 3 lata, pod warunkiem, że do końca pozostało im mniej niż sześć miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
05.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kolegium SN reaguje na inflację i podwyższa wynagrodzenia, a Senat - wprost przeciwnie

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kolegium Sądu Najwyższego podjęło uchwałę podwyższającą wskaźnik wzrostu wynagrodzeń osobowych pracowników z 12,3 proc. na 15,5 proc. w stosunku do 2022 roku. A senacka komisja etyki proponuje zmniejszenie budżetu Kancelarii Senatu na rok 2023 o kwotę wydatków na wzrost wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2022
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Nowela przyznaje Rzecznikowi Finansowemu kompetencję do wszczynania i uczestniczenia w cywilnych postępowaniach grupowych w charakterze reprezentanta grupy. Już dziś rzecznik podejmuje interwencje, najczęściej w imieniu klientów banków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Kodeks postępowania cywilnego w ogóle nie przewiduje możliwości złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego przez powoda lub pozwanego, jako strony w procesie restrukturyzacyjnym dotyczącym firm. Posiadanie statusu strony ma istotne znaczenie przy dokonywaniu przez sąd doręczeń odpisów pism procesowych i orzeczeń. Jednak powstaje pytanie, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest stroną w tej sytuacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Polska będzie musiała wykazać, że cele określone w tzw. kamieniach milowych zostały osiągnięte, zanim będzie mogła nastąpić jakakolwiek wypłata w ramach Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności - zapowiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I sprecyzował, że będzie to sprawdzone, gdy polski rząd złoży pierwszy wniosek o wypłatę środków w ramach tego instrumentu.
Krzysztof Sobczak
04.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie