Prawo.pl
Fotograf z Pomorza został skazany na sześć lat pozbawienia wolności za szereg czynów związanych z przemocą seksualną wobec czterech kobiet. W ocenie prokuratury kara jest rażąco niesprawiedliwa. Skierowała więc apelację, domagając się orzeczenia kary łącznej w górnej granicy ustawowego zagrożenia - czyli dwukrotnie wyższej.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie Sądu Najwyższego zasiadający do tej pory w Izbie Dyscyplinarnej - Tomasz Przesławski i Adam Roch zostali przeniesieni do innych izb SN. Pierwszy z nich do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, drugi, były prokurator, do Izby Karnej. Jest to zresztą już trzecia osoba, która zasiliła Izbę Karną, opuszczając likwidowaną Izbę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Bezterminowe pozbawienie wolności na podstawie blankietowej ustawy, warunki przebywania w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie gorsze niż w przypadku jednostek penitencjarnych i... nieprzestrzegane, a dodatkowo problem przeludnienia - to problemy, na które w swojej opinii skierowanej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zwraca uwagę Naczelna Rada Adwokacka.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2022
Prawnicy
Od dziś, 26 lipca, Staż Graniczna może wystawiać mandaty za złamanie przepisów ruchu drogowego. Na przykład za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamanie zakazu wyprzedzania, niedozwolone objeżdżanie zapór na przejazdach kolejowych czy wjeżdżanie na przejazdy kolejowe.
Robert Horbaczewski
26.07.2022
Prawo karne Administracja publiczna
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył postępowania przeciwko mężczyźnie, który 1 sierpnia 2020 r. umieścił na Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej plakat z - według prokuratury - wulgarnym gestem. Wskazał przy tym, że takie zachowanie to realizacja prawa do wyrażania własnych, krytycznych poglądów w sprawach publicznych. Prokurator Generalny skierował teraz do SN skargę nadzwyczajną.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Tymczasowo powołana pięcioosobowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN może podejmować decyzje tylko jednoosobowo. Na razie orzeczenia wydaje jedynie sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz. Są już planowane posiedzenia "trójkowe" na wrzesień. Tu poważną barierą dla sprawności orzekania może stać się tzw. test niezawisłości sędziego. A teraz interwencja Sądu Najwyższego powinna być błyskawiczna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
15 mln złotych - tyle w myśl oceny skutków reformy umożliwiającej notariuszom wpis hipotek do ksiąg wieczystych i wydawanie nakazów zapłaty ma kosztować wprowadzanie zmian w życie. Środki te, jak doprecyzowano w trakcie opiniowania, mają pochodzić z części budżetu przeznaczonej na sądy, co już niepokoi pracowników sądów. Tym bardziej że źródłem ponad 4 mln zł na szkolenia notariuszy ma być pula przeznaczona na sądowe wydatki osobowe.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2022
Zamówienia publiczne
Piłkarze Szachtara Donieck i Dynama Kijów zagrają mecze pucharowe na polskich stadionach, a kijowska uczelnia medyczna przeniesie działalność na Śląsk. W takich przypadkach nie obejdzie się bez współpracy polskich i ukraińskich prawników. Zresztą ci ostatni mają w Polsce sporo pracy także przy mniej spektakularnych sprawach dotyczących uchodźców.
Paweł Rochowicz
26.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Ukraina
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by jednostki penitencjarne nie podlegały ograniczeniom w dostawach gazu ziemnego w przypadku wprowadzenia 12 stopnia zasilania. Numer 12 oznacza całkowite zakręcenie kurka, m.in. w sytuacji gdy zagrożone jest bezpieczeństwo paliwowe państwa lub występują zakłócenia w dostawie gazu ziemnego.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Frankowiczowi odmówiono wznowienia jego sprawy, zakończonej nakazem zapłaty kilku milionów złotych - mimo przełomowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków. Sądy uznały, że nie było do tego „podstawy ustawowej”. - Wznowienie postępowania po wyroku TSUE jest dopuszczalne, bo wynika i z Konstytucji, i z prawa unijnego – uważa rzecznik praw obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W Izbie Karnej Sądu Najwyższego będzie zasiadał przeniesiony ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej sędzia Ryszard Witkowski. Sędzia ten nie zastosował się do uchwały trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2020 r. i do zabezpieczeń wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aby zawiesić orzekanie, gdyż Izba nie jest sądem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowelizacja procedury cywilnej z 2019 roku nadal budzi wątpliwości sądów. Do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wpłynęło istotne dla praktyki sądowej zagadnienie prawne - czy sąd odwoławczy z urzędu sporządza uzasadnienie postanowienia o odrzuceniu apelacji oraz czy z urzędu doręcza stronie postanowienie o odrzuceniu apelacji z uzasadnieniem?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Postulaty płacowe pracowników sądów, prokuratury i Instytutu Ekspertyz Sądowych spełniono w bieżącym roku jedynie w marginalnym zakresie - piszą do ministra sprawiedliwości Krajowa Rada Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury. Domagają się jeszcze w tym roku podwyżek sięgających 12 proc., a w 2023 r. - 20 procent.
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sądy mają problem z opłatami, które powinien zapłacić komornik sądowy za informacje o kontach dłużników, płatników składek. Nie wiedzą, czy ZUS-owi przysługuje roszczenie do sądu cywilnego o zapłatę należności w postępowaniu egzekucyjnym. Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie w tej sprawie uchwałę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Uchwalona przez Sejm 7 lipca ustawa wprowadza wiele rażących niespójności w strukturze sankcji karnych. I tak choćby zrównuje pod względem kary pozbawienia wolności rozbój z użyciem broni palnej z nierzetelnym prowadzeniem dokumentacji działalności gospodarczej. Pijanemu kierowcy będzie się konfiskować auto, niezależnie czy spowodował wypadek fiatem 125p czy nowym mercedesem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Długotrwałe zawieszenie spraw w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego narusza wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka prawo do sądu w rozsądnym czasie oraz prawo do efektywnych środków odwoławczych - stwierdził w ogłoszonym w czwartek orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Krzysztof Sobczak
22.07.2022
Wymiar sprawiedliwości

Dyrektor będzie mógł karać uczniów za wykroczenia - ustawa podpisana

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wagarowanie, zniszczenie ławki, drobna kradzież – o takich czynach szkoła nie będzie musiała zawiadamiać policji ani sądu rodzinnego. Zamiast tego dyrektor nałoży na ucznia środki wychowawcze - np. każąc mu posprzątać klasy lub pomalować zniszczoną ścianę. Zmiany przewidziane w nowelizacji prawa o postępowaniu w sprawach nieletnich mają obowiązywać od 1 września 2022 r.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
21.07.2022
Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wprowadzenie granicy przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat, obligatoryjne kierowanie do poprawczaków w przypadku poważniejszych czynów karalnych, okręgowe ośrodki wychowawcze, w końcu dodatkowe kompetencje dla dyrektorów szkoły - to główne zmiany w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, którą podpisał prezydent.
Patrycja Rojek-Socha
21.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Mediacja po wyroku może być jednym z ważnych elementów i sprawiedliwości naprawczej, i przygotowania osadzonego do opuszczenia jednostki penitencjarnej. Problem w intencjach, które nie zawsze wiążą się z zadośćuczynieniem, i naprawą tego, co ukarany zrobił. Sposobem mogłoby być przygotowanie do mediacji zarówno skazanego, jak i pokrzywdzonych poprzez warsztaty oraz terapie.
Patrycja Rojek-Socha
21.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Obwiniony adwokat otrzymał karę nagany za to, że nie uczestniczył jako obrońca w rozprawach i nie usprawiedliwił swojego niestawiennictwa na kilku terminach rozpraw. Ponadto zaniedbał złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze przez swego klienta. Swoją postawą przedłużył proces o kilka miesięcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie orzekający w nowoutworzonej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zostali przydzieleni do spraw, w których będą sprawozdawcami. Zostało też wydane pierwsze orzeczenie dotyczące wyznaczenia sądu dyscyplinarnego do rozpoznawania sprawy sędziego w pierwszej instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2022
Prawnicy
Przy tej okazji poprawek do kodeksu postępowania karnego minister sprawiedliwości chce zmienić Prawo o prokuraturze. Czyli ograniczyć wpływ premiera na obsadzanie kierowniczych stanowisk w Prokuraturze, dając pełnię władzy w tym zakresie Prokuratorowi Krajowemu. Opozycja skrytykowała ten pomysł widząc w tym próbę "zabetonowania" awansów w razie oddzielenia Prokuratora Generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

NSA: Ciężar dowodu spoczywa na członku zarządu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Obowiązek wykazania braku winy za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki ciąży na członkach jej zarządu. Skoro nie potrafili tego udowodnić, to przy zaistnieniu pewnych przesłanek ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jeśli spółka nie regulowała zobowiązań podatkowych w prawidłowej wysokości, to należało uznać, że wystąpiła przesłanka niewypłacalności – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
20.07.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Ponieważ Unia Europejska jest zaangażowana w porządek międzynarodowy funkcjonujący na podstawie uzgodnionych zasad, to sami musimy przestrzegać zasad praworządności. W przeciwnym razie tracimy wiarygodność - stwierdził komisarz UE ds. praworządności Didier Reynders, nawiązując do sporu o praworządność w Polsce i blokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
Krzysztof Sobczak
20.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W myśl noweli Kodeksu karnego, którą zajmie się Senat, 14-latek za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub zabójstwo wielu osób odpowie jak dorosły. Tym samym będzie mógł trafić "za kraty" nawet na 30 lat, choć przewidziano też nadzwyczajne złagodzenie kary. Adwokaci alarmują, że to krok groźny z perspektywy społecznej, a nastolatek, czyli dziecko, powinien podlegać nie represji, a oddziaływaniom terapeutycznym.
Patrycja Rojek-Socha
20.07.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rząd nie zmienia kursu na karanie lekarzy. Wyższa będzie minimalna kara wolnościowa, która skazanemu lekarzowi umożliwia zamianę więzienia na nieodpłatne prace społeczne. Ustawodawca wykonał co prawda gest w stronę lekarzy: sąd nie będzie musiał orzekać zakazu wykonywania zawodu w przypadku kary wolnościowej. To jednak lekarzy nie satysfakcjonuje, bo domagają się procedury no-fault.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
20.07.2022
Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne
We wtorek, 19 lipca 2022 r. sędzia Sądu Najwyższego Jarosław Sobutka został przeniesiony do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sędzia przed ostatnie lata orzekał w Izbie Dyscyplinarnej. Wcześniej był przewodniczącym Wyższego Sądu Dyscyplinarnego przy Krajowej Izbie Radców Prawnych i Głównym Rzecznikiem Dyscyplinarnym tej Izby.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Więcej spraw, mniej sędziów, dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie wyroku, a także liczne wątpliwości narosłe wokół prawidłowości powołań sędziowskich – taki jest bilans trwających od 7 lat zmian w sądownictwie, stwierdza w najnowszym raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I zarzuca ministrowi sprawiedliwości manipulowanie danymi o sprawności sądów.
Krzysztof Sobczak
19.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Dr Jarosław Duś, sędzia zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej napisał do prezesa Izby Karnej Sądu Najwyższego dr Michała Laskowskiego, że gotów jest przejść do kierowanej przez niego Izby, ale zarzuca mu przynależność do partii politycznej, niewłaściwą obsadę składów orzekających i zażąda jego rezygnacji. Nie wiadomo więc, czy do transferu dojdzie, bo prezes Laskowski nie zamierza podawać się do dymisji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Tuż po objęciu urzędu sędziowie Sądu Najwyższego składają wnioski o wyłączenie z powodu braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego. Zrobił to już nawet sędzia powołany w czerwcu. Powołują się na błędnie przeprowadzoną procedurę ich nominacji. Zdaniem niektórych sędziów błędnie wybrany sędzia nie powinien też rozpoznawać wniosków o wyłączenie innych sędziów będących w tej samej sytuacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości