Prawo.pl
Gdy sędzia spotyka się z niemoralnym lub politycznie motywowanym prawem, nie powinien zamykać się w kokonie fałszywie pojętego prawniczego formalizmu i bezkrytycznie orzekać, tylko skorzystać z dorobku współczesnej filozofii prawa, np. moralnej interpretacji prawa Ronalda Dworkina czy np. formuły Gustava Radbrucha, która mówi, że w takiej sytuacji bezpieczeństwo prawne powinno ustąpić przed sprawiedliwością.
Krzysztof Sobczak
29.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna, mimo wyroków TSUE, nadal orzeka w sprawach adwokatów i radców prawnych. Przechodzą przez nią także te najpoważniejsze skargi kasacyjne, dotyczące wydalenia z zawodu. Samorządy znalazły się więc na rozdrożu. Część prawników uważa, że ze skreśleniami trzeba poczekać, bo bierze w tym udział niekonstytucyjny organ.
Patrycja Rojek-Socha
29.10.2021
Prawnicy
Podczas odbywającego się w czwartek w Wilnie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zapadła decyzja o wykluczeniu z tej organizacji polskiej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Jak poinformowano, główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

MS zapowiada dużą reformę więziennictwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Poszerzenie możliwości pracy skazanych, by mogli odpracować niespłacone grzywny, system dozoru elektronicznego powiększony o kolejne tysiące miejsc wykonywania kary. Ponadto, więźniom skazanym na dłuższe kary jej ostatnie pół roku może zostać zamienione na karę odbywaną właśnie w takim systemie - m.in. takie zmiany zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Krajowym Planie Odbudowy dla Polski chcemy umieścić wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I wyraziła nadzieję na dojście do porozumienia z Polską w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Zorganizowanie ogólnopolskich zajęć dodatkowych, zajęcia z przemówień sądowych i wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności miękkich i tych związanych z prowadzeniem kancelarii. W końcu weryfikacja wiedzy tuż przed egzaminem zawodowym i na podobnej zasadzie - to zmiany, które w ocenie aplikantów adwokackich powinny zostać wprowadzone w szkoleniach aplikanckich.
Patrycja Rojek-Socha
28.10.2021
Prawnicy Strefa aplikanta
Wykonywanie zawodu radcy prawnego wymaga taktu i powściągliwości w okazywaniu osobistego stosunku do stron i uczestników postępowania oraz sądu. W pismach procesowych nie wolno używać słów wulgarnych ani żartować, gdyż narusza do zasady etyczne - orzekła w postanowieniu Izba Dyscyplinarna SN i utrzymała karę finansową w mocy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.10.2021
Prawo karne Prawnicy
Polski Trybunał Konstytucyjny może orzec, że Europejska Konwencja Praw Człowieka jest sprzeczna z konstytucją, ale nie może w ten sposób zakazać sędziom powoływania się na nią przy ocenie statusu innych sędziów. Bo od lat orzecznictwo tego Trybunału uznaje, że prawidłowość powołania sędziego jest elementem objętym wymaganiami z artykułu 6 Konwencji - twierdzi prof. Lech Garlicki.
Krzysztof Sobczak
28.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zakaz kontaktów telefonicznych z najbliższymi w przypadku więźnia skazanego na dożywocie stanowił naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego skarżącego więźnia - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, państwa-strony Konwencji nie mogą w sposób dowolny stosować tego rodzaju ograniczeń.
Katarzyna Warecka
27.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary w wysokości 1 mln euro dziennie - poinformował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kara naliczana będzie od daty doręczenia postanowienia.
Krzysztof Sobczak
27.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Istnieją dostatecznie uzasadnione podstawy do tego by przypuszczać, że prokurator w stanie spoczynku w 1982 r. popełnił zbrodnię przeciwko ludzkości. Dlatego zaskarżoną uchwałę Sądu przy Prokuratorze Generalnym należało zmienić i zezwolić na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej - orzekła we wtorek 26 października Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2021
Prawnicy Prokuratura
Przedłużają się prace nad modułami doręczeń i odrębnej skrzynki doręczeniowej w ramach Portalu Informacyjnego Sądu. Oba rozwiązania miały ułatwić odbieranie pism sądowych poprzez system, a ich uruchomienie planowane było już we wrześniu. Nowym terminem jest koniec listopada, a przyczyna opóźnienia to konieczność dostosowania się poszczególnych sądów do zmian.
Patrycja Rojek-Socha
27.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Artykuły prasowe na temat zmarłego syna skarżącej - byłego księdza, oskarżonego o molestowanie seksualne małoletnich - stanowiły naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego, a wyrok karny nie pozbawia oskarżonego prawa do bycia zapomnianym - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
26.10.2021
Zakaz zmiany terminu przedawnienia roszczenia przez czynność prawną nie stoi na przeszkodzie odroczeniu przez strony terminu spełnienia świadczenia, choćby roszczenie stało się już wymagalne. W takim przypadku przedawnienie biegnie na nowo z upływem odroczonego terminu - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.10.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sąd, który zada Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne, może wpłynąć na wykładnię prawa w całej Unii Europejskiej. Nie ma nic lepszego dla sędziego, jeśli nad jego pytaniem pochylają się tacy wybitni prawnicy jak prof. Marek Safjan - twierdzi Rafał Cebula sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Aleksandra Partyk
26.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Krakowscy sędziowie protestowali w poniedziałek przeciwko zawieszeniu na miesiąc w czynnościach służbowych sędziego sądu okręgowego Macieja Ferka. Ich zdaniem jest to kara za stosowanie prawa europejskiego, z kolei prezes sądu okręgowego uważa, że zachowanie sędziego "godzi w porządek prawny RP".
Renata Krupa-Dąbrowska
25.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
W poniedziałek 25 listopada br. dwie zapowiadane sprawy dyscyplinarne radcy prawnego i prokuratora zostały zdjęte z wokandy. Rzecznik Dyscyplinarny Izby Piotr Falkowski oświadczył, że w pierwszej sprawie miał orzekać sędzia Jan Majchrowski, ale kontynuuje swój protest. W kolejnej sprawie - jeden z sędziów nie mógł orzekać z powodu przedstawienia zwolnienia lekarskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Krajowy zwrócił się o opinię do prokuratorów regionalnych i okręgowych w sprawie wprowadzenia pracy zmianowej na podległych im obszarach terytorialnych. Jednocześnie zwrócił uwagę, że przywrócenie pracy zmianowej powinno być uzależnione od dwóch czynników - sytuacji epidemiologicznej na danym obszarze, oraz poziomu zaszczepienia w poszczególnych jednostkach.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2021
Prokuratura
Możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie obowiązuje w procedurze cywilnej już od prawie dwóch lat. W dobie lockdownu i społecznej izolacji ta metoda zyskała wielu zwolenników i wydawała się być skuteczna. Problem jednak w tym, jak ocenić wiarygodność takich zeznań i jak stworzyć optymalną listę pytań. Może to też wydłużać proces, bo forma pisemna sprzyja lakonicznym odpowiedziom.
Aleksandra Partyk
25.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Przy okazji prac nowelizacyjnych nad prawem restrukturyzacyjnym powinno stworzyć się pilotażową procedurę internetowego sądu restrukturyzacyjnego. Działałby 24 godziny na dobę i na początku mógłby zatwierdzać układ zawarty poza sądem. Zbędny byłby „ludzki” nadzorca wykonania układu. Monitorowaniem wykonania układu, jego uchylaniem, mógłby się też zająć taki sąd.
Rafał Adamus
25.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Finanse
W przyszłym tygodniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego będzie intensywnie pracować. Pomimo wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, które nakazują ją zlikwidować, jako organ nie będący sądem. Rozpoznawane będą zarówno sprawy dotyczące uchylenia immunitetu sędziom, sprawy prokuratorów, jak i typowe sprawy dyscyplinarne radców prawnych w kwestii konfliktu interesów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.10.2021
Prawo karne Prawnicy
Wyrażam pełne poparcie dla sędziów, których orzeczenia uchylają lub w inny sposób lekceważą niektórzy sędziowie powołani do pełnienia urzędu przed rokiem 2018 - stwierdziła w apelu do sędziów I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Tzw. starzy sędziowie, zdaniem I Prezes czynią to pod pozorem rzekomej wadliwości powołań sędziowskich dokonywanych na wniosek KRS obecnej kadencji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kolejny sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie został zawieszony w czynnościach do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny. Powodem było wydanie zarządzeń, które "nie są znane ustawie". A według zawieszonego sędziego były konsekwencją wydania orzeczeń przez trybunały europejskie, kwestionujących prawidłowość wyboru sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa i Sejm.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W przyszłym tygodniu odbędzie się prezentacja prezydenckiego projektu ustawy, który wprowadzić miałaby do systemu instytucję sędziów pokoju. Według projektu mają oni orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych. Wybierani będą w powszechnych wyborach na sześć lat. Nad rozwiązaniami przez ostatnie pół roku pracował zespół w Kancelarii Prezydenta pod kierunkiem prof. Piotra Kruszyńskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.10.2021
Prawo karne Prawnicy
Adwokat Przemysław Rosati od października 2021 r. objął funkcję of counsel PCS | Littler. Będzie, wraz z zespołem wspierał PCS | Littler w sprawach compliance i business crime.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2021
Prawnicy
Nie każdy z satysfakcją przyjmuje orzeczenie sądu pierwszej instancji. Jeśli strona uważa rozstrzygnięcie za niekorzystne, to może rozważyć wniesienie apelacji. Z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego wynika jakie czynności należy podjąć, by apelacja podlegała rozpoznaniu. Warto też pamiętać, że nie w każdym przypadku celowe jest wnoszenie apelacji.
Aleksandra Partyk
23.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
W 2020 roku ponad 11 tysięcy dzieci zostało przesłuchanych jako świadkowie lub osoby pokrzywdzone w sprawach o znęcanie się lub wykorzystywanie seksualne. Prawo w Polsce zapewnia szczególną ochronę dzieci w takich sytuacjach, ale - jak wskazują eksperci - przepisy często są stosowane bez należytej troski o dobro dziecka, albo nie są stosowane wcale.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - stwierdziła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski podczas zakończonego właśnie szczytu.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
W wydanym 20 października br. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził niemal trzyletnią bezczynność Ministra Sprawiedliwości, zobowiązując go do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej aktualnej obsady urzędów sędziowskich w Polsce. NSA uznał, że mogą być wątpliwości co do opóźniania przez ministra obsady wolnych urzędów sędziowskich.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej uznał, że nie mogą stanowić podstawy do odsunięcia sędziego od orzekania niepotwierdzone dowodowo doniesienia medialne, wywołane lub potwierdzone informacją udzieloną przez organy prokuratury. Ani też doniesienia służb wykonujących czynności na polecenie prokuratury w sprawie nieujawnionego majątku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2021
Prawo karne Prawnicy