Prawo.pl
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi prace analityczno-koncepcyjne dotyczące kompleksowego uregulowania kwestii opłat i stawek za czynności adwokackie i radcowskie - wynika z odpowiedzi, które przesłało RPO. Teraz Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej wystosował pismo z zapewnieniem gotowości aktywnego włączenia się przedstawicieli Adwokatury oraz środowiska naukowego w te prace.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Manowska przekazała swoje obowiązki na czas urlopu, do września br., prezes SN kierującej Izbą Cywilną Joannie Misztal-Koneckiej i ta wyznaczyła pięciu sędziów, którzy tymczasowo zajmą się dyscyplinarkami sędziów. Inne zawody prawnicze poczekają. Pracami Izby Odpowiedzialności Zawodowej pokieruje tymczasowo sędzia Izby Karnej Wiesław Kozielewicz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska wszczęła w piątek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca i 7 października dotyczących prymatu prawa unijnego. KE oczekuje, że Polska podejmie niezbędne środki dla zapewnienia zgodności z prawem UE. W przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
15.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Do losowania przeprowadzanego podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego przygotowany zostanie przezroczysty pojemnik w postaci urny, w której umieszczone będą mniejsze, nieprzezroczyste pojemniki zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów biorących udział w losowaniu - prezydent przygotował Regulamin Sądu Najwyższego, który został opublikowany w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1492.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trzeba poprawić ramy funkcjonowania Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce, z uwzględnieniem europejskich standardów - rekomenduje Komisja Europejska. Jest to jedno z siedmiu zaleceń, które znalazło się w opracowanym przez KE corocznym sprawozdaniu na temat praworządności.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Nowelizacja ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej oraz możliwość weryfikacji orzeczeń o zawieszeniu w orzekaniu lub uchyleniu immunitetu wobec sędziów, obowiązuje od piątku 15 lipca.
Krzysztof Sobczak
15.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wśród pracowników sądów coraz głośniej mówi się o tym, że ich postulaty płacowe nie zostały w 2022 roku zrealizowane. To ma szczególne znaczenie w związku z rosnącą inflacją i pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Rozgoryczenie wzrasta m.in. wśród kuratorów sądowych, tym bardziej, że problemu wynagrodzeń nie rozwiązuje projekt nowelizacji ich ustawy, który jest już w Sejmie. O płace obawiają się też m.in. referendarze.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Wejście w życie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną nie oznacza automatycznego wstrzymania kar za jej niezawieszenie. Jeśli polski rząd o to wystąpi, to być może Trybunał Sprawiedliwości UE zdecyduje o wstrzymaniu dalszego ich naliczania, ale anulowanie kary wstecz nie wchodzi w rachubę - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Krzysztof Sobczak
15.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Nowela kodeksu karnego, która przechodzi właśnie przez parlament, daje sędziemu możliwość, i to na etapie wydawania wyroku, by w przypadku dożywotniego pozbawienia wolności zastosował zakaz przedterminowego warunkowego zwolnienia. Prawnicy biją na alarm, bo w ich ocenie "grzebana" jest w ten sposób resocjalizacja, a co jeszcze ważniejsze, takie rozwiązanie jest sprzeczne i z Konstytucją, i z Europejską Konwencją Praw Człowieka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
15.07.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wraca temat dużej reformy zawodu doradcy podatkowego

Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy
Po kilku latach przerwy powraca kwestia zmian w dostępie do zawodu doradcy podatkowego. Mówi się też o poszerzeniu uprawnień doradców. Chodzi m.in. o sprawy dotyczące ubezpieczeń społecznych i postępowania rejestrowe w Krajowym Rejestrze Sądowym. Najpewniej aplikacja, na wzór innych zawodów prawniczych, nie będzie jednak wprowadzona.
Krzysztof Koślicki
15.07.2022
Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy
Trybunał Sprawiedliwości UE 12 października 2022 r. zajmie się najgorętszym ostatnio tematem dla frankowiczów, czyli tzw. wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału kredytu w wypadku uznania umowy za nieważną. Obecnie w Polsce toczą się już tysiące postępowań sądowych z powództw banków przeciwko frankowiczom, które dotyczą właśnie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2022
Budownictwo Kredyty frankowe
Najwyższa Izba Kontroli badała, jak policjanci są przygotowani do zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa publicznego, przywracania zakłócanego porządku i ładu publicznego, z wykorzystywaniem środków przymusu bezpośredniego. Wyszło, że pietą achillesową jest system szkolenia, a do tego dochodzą braki w wyposażeniu i ograniczone wykorzystanie kamer nasobnych. Samo działanie jest jednak zazwyczaj prawidłowe.
Patrycja Rojek-Socha
14.07.2022
Policja
Wraca sprawa awansów kuratorów sądowych. Poprzednio głośno o tym było w 2018 r. - wówczas tylko w Katowicach czekało na nie ok. 100 osób. Resort rozważał nawet zmiany w przepisach. Ostatecznie w 2019 r. przyznano ich ponad 600. Teraz awanse są, ale i dysproporcje w skali kraju duże, a w apelacji katowickiej znowu czeka na nie kilkudziesięciu kuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
14.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Znaczący przyrost liczby pytań prejudycjalnych kierowanych przez polskie sądy do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy po części zagadnień, które mogłyby stanowić przedmiot badania przez Trybunał Konstytucyjny, do którego z kolei wpływa coraz mniej pytań. To w niektórych sprawach droga zastępcza, wynikająca z braku wiary w możliwość dokonania rzetelnej kontroli konstytucyjności przepisów przez ten ostatni organ.
Krzysztof Sobczak
14.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Izba Dyscyplinarna wydała ponad tysiąc orzeczeń. Jej roczne wydatki to 18,2 mln zł. Plus wynoszące 1 mld 200 tys. zł kary naliczane przez Trybunał Sprawiedliwości UE. TSUE i Europejski Trybunał Praw Człowieka zakwestionowały legalność tego organu, a polskie władze, pod groźbą wstrzymania unijnych funduszy zdecydowały o likwidacji Izby. Jej członkowie szukają sobie teraz miejsca w innych izbach SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.07.2022
Prawo karne Prawnicy
Oddzielić funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego i zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu - takie zalecenie Komisji Europejskiej znalazło się w opublikowanym w środę sprawozdaniu na temat praworządności w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Według ministra i prokuratora generalnego to nieuprawnione i czysto polityczne żądanie.
Krzysztof Sobczak
13.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Notariusz jako płatnik nie może zignorować obowiązku obliczenia i pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji stwierdzenia nadpłaty u podatnika. Płatnicy obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku. Potwierdza to wtorkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
13.07.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
Od kilku dni krajowy rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab jest prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a jego zastępca na stanowisku rzecznika wiceprezesem tego sądu. Drugi z zastępców rzecznika, Michał Lasota, został niedawno prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wszyscy trzej w ostatnich latach bardzo szybko awansowali w strukturze wymiaru sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
13.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Obecnie osoba, która ukończyła aplikację ogólną i pracowała jako asesor, referendarz lub asystent sędziego, ma prawo do powołania na sędziego sądu rejonowego przez 7 lat od wejścia w życie ustawy z maja 2017 r. Już to zdaniem referendarzy uderza w konstytucyjną zasadę równości. Projekt spłaszczający strukturę sądów terminu tego nie wydłuża, a na referendarza i asystenta po egzaminie czeka asesura.
Patrycja Rojek-Socha
13.07.2022
Wymiar sprawiedliwości
Radcy prawni swoje zmiany dotyczące informowania o wykonywanym zawodzie przyjęli 8 lipca, teraz czas na Adwokaturę. Jak dowiedziało się Prawo.pl, na ukończeniu są badania ilościowo-jakościowe w zakresie reklamy, a ich wyniki mają być podstawową opracowania konkretnych rozwiązań. Te adwokaci planują przygotować już na wrzesień i liczą, że uda się je wprowadzić jeszcze w tym roku.
Patrycja Rojek-Socha
13.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Często jest tak, że lekarz, który popełnił rzeczywisty błąd medyczny, unika sprawy sądowej, a wielu tych, którzy go nie popełnili, trafia do sądu. Na przykład, w Polsce łatwo obwinia się o błąd medyczny rezydentów, którzy nie działali samodzielnie, tylko wpisywali do dokumentacji medycznej to, co kazali im przełożeni – zauważa dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, współpracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Józef Kielar
13.07.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Parlament w Kijowie za przywilejami dla Polaków wyjeżdżających na Ukrainę

Prawnicy Pomoc społeczna Doradca podatkowy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina
Polacy podejmujący pracę czy naukę na Ukrainie nie będą musieli przechodzić przez skomplikowane procedury. Zyskają też prawo do bezpłatnej nauki i świadczeń socjalnych. Takie przywileje gwarantuje naszym obywatelom specjalna ustawa, uchwalona 28 lipca przez Radę Najwyższą Ukrainy.
Paweł Rochowicz
12.07.2022
Prawnicy Pomoc społeczna Doradca podatkowy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina
Samorządy radcowski i adwokacki chcą ograniczyć współpracę radców i adwokatów z podmiotami, które - jak wskazują - są nieuprawnione do świadczenie pomocy prawnej, czyli np. formami odszkodowawczymi. Problem w tym, że dla wielu młodych prawników są one szansą na "zaczepienie" się na trudnym rynku. Zmiany w radcowskich zasadach etyki wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r., adwokaci chcą je zapoczątkować już we wrześniu.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Już za trzy miesiące będziemy mieli prawo karne represyjne, a nie gwarancyjne. Wprowadzone 7 lipca zmiany w kodeksie karnym nie mają uzasadnienia, bo przestępczość , a zwłaszcza najcięższa - zabójstwa i pobicia - utrzymują się na stałym poziomie. Racjonalna polityka karna powinna opierać się na analizach stanu zagrożenia. A co więcej - nowe kary mogą być sprzeczne z Konstytucją RP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.07.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zmiana uchwały samorządu radcowskiego dotyczącej ordynacji wyborczej wzbudziła sporą dyskusję. Ostatecznie została przyjęta przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych, ale część delegatów podnosiła, że zmniejszenie liczby członków m.in. w Wyższej Komisji Rewizyjnej dobrym rozwiązaniem nie jest, bo izby, skoro tworzą budżet, powinny mieć wpływ na wydatki.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sądy własności intelektualnej sprawdzają się. Wpływa do nich coraz więcej spraw, skraca się średni czas postępowania i co istotne, orzecznictwo jest coraz bardziej jednolite. Być może warto pomyśleć o kolejnych lokalizacjach, bo ich istnienie to też dowód na to, że wymiar sprawiedliwości jest coraz bardziej innowacyjny - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Uchodźcy wojenni z Ukrainy mają być tymczasowo lokowani m.in. na terenie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. W pierwszej kolejności będą tam trafiać wychowankowie ukraińskich domów dziecka i dzieci bez opieki. Wśród wyzwań z tym związanym jest m.in. konieczność zapewnienia im odpowiedniej specjalistycznej opieki oraz zdemontowania krat, drutu kolczastego i innych zabezpieczeń – wskazuje RPO.
Robert Horbaczewski
10.07.2022
Administracja publiczna Ukraina
Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła wyroki uniewinniające wymierzone współsprawcom zabójstwa biznesmana z Pomorza. Pozostawiła karę dożywocia dla jednego ze sprawców, gdyż wykazano, że zabił ofiarę ze szczególnym okrucieństwem - grzebiąc ją żywcem. Jednym z dowodów były wyniki badania wariografem oskarżonego. Nieskuteczny okazał się zarzut kasacji, że odbyło się to wbrew jego woli i naruszało kodeks.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.07.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
"Rządy Prawa. Wspólna Sprawa" to inicjatywa sędziów z "Iustitii", której celem jest wyjaśnienie obywatelom podstawowych regulacji prawnych. Służyć mają temu spotkania z sędziami oraz podcasty odnoszące się do różnorodnych tematów - od praw obywatelskich, prawa karnego, poprzez chwilówki czy kredyty frankowe. Skutkiem jest też przybliżanie samych sędziów społeczeństwu.
Aleksandra Partyk
09.07.2022
Wymiar sprawiedliwości

Ambasadorzy RP: "Putinizacja" polskiego prawa prowadzi do wystąpienia z Unii

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie
Pojawiają się ostatnio kolejne informacje o niewykonywaniu przez Polskę orzeczeń sądów międzynarodowych. Tym razem dotyczące wypłaty zadośćuczynienia zasądzonego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jest to ciąg dalszy putinizacji polskiego prawa, co może prowadzić do wystąpienia z Rady Europy i z Unii Europejskiej - uważają uczestnicy Konferencji Ambasadorów RP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie