Prawo.pl
W pracy prawnika ważne jest zaangażowanie nie tylko w sprawy kancelaryjne, na których zarabia, ale też w obronę praw człowieka i obywatela. Bo jeżeli politycy podejmują decyzje w taki sposób, aby ograniczać czy wręcz niszczyć te prawa, to naszym obowiązkiem jest temu przeciwdziałać - mówi Grzegorz Kukowka, adwokat z kancelarii Dentons.
Patrycja Rojek-Socha
24.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski
24.11.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Rząd chce kontynuować modernizację służb mundurowych, a także podwyższać wynagrodzenia funkcjonariuszy i pracowników. Służyć ma temu „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, który wprowadzony zostanie poprzez nowelizację ustawy o Policji i niektórych innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
23.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja
We wtorek poznaliśmy zwycięzców dziesiątej, jubileuszowej, edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Na podium tym razem stanęli adwokaci. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Kukowka z kancelarii Dentons, drugie Katarzyna Lejman z LSW, a trzecie Joanna Kuc z Greenberg Traurig. Znamy 10 laureatów nagrody głównej i 5 - nagród specjalnych.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Wydarzenia
W środę 24 listopada Trybunał Konstytucyjny może uznać, że skarga do Strasburga jest niedopuszczalna, a Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji, by oceniać status sędziów, w tym sędziów naszego sądu konstytucyjnego. Wniosek Prokuratora Generalnego zmierza do wyeliminowania skarg na brak gwarancji sprawiedliwego procesu, a zatem do likwidacji kolejnego mechanizmu kontrolnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Stwierdzenie przez krajowy sąd najwyższy niezgodności z prawem wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do TSUE, złożonego przez sąd niższej instancji, jest niezgodne z prawem unijnym - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy postępowania karnego na Węgrzech, ale podobny spór ma miejsce także w Polsce.
Krzysztof Sobczak
23.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Polski rząd wycofał z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odwołanie od wyroku w sprawie adwokat Joanny Reczkowicz, w którym Trybunał uznał, że jej zawieszenie w czynnościach na okres trzech lat, w związku z różnymi naruszeniami Kodeksu Etyki Adwokackiej, zostało orzeczone przez wadliwie powołanych sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyrok jest więc prawomocny.
Krzysztof Sobczak
23.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie nastąpiło rażące naruszenie prawa krajowego przy powoływaniu asesorów sądów administracyjnych w dotychczas obowiązującym trybie, a także formalnie zachowane były wymogi wynikające z Konstytucji. Zaś Prezydent RP w ramach przyznanej mu kompetencji ocenił kandydaturę - Naczelny Sąd Administracyjny poddał nominację dokonaną przez KRS testowi Ástráđssona, który przesądza o prawie do rzetelnego procesu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Temat tegorocznej edycji brzmi „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”. To nie oznacza, że notariusze nie będą też doradzać w innych kwestiach. Akcja zaplanowana jest od godz. 10 do 16, informacje prawne przekazywane będą bezpłatnie telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas streamingu.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Uprawomocnienie się postanowienia o ogłoszeniu upadłości dłużnika nie jest przeszkodą do przysądzenia własności nieruchomości na rzecz nabywcy licytacyjnego, któremu prawomocnie udzielono przybicia przed ogłoszeniem upadłości dłużnika i który wykonał warunki licytacyjne - tak brzmi ważna uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.11.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pandemia wyrównała szanse prawników na rynku

Prawnicy Nowe technologie Prawo gospodarcze
Pandemia stworzyła kancelariom podobne warunki świadczenia usług - prawnicy z mniejszych miast mogą na równi konkurować z tymi z dużych ośrodków. W czasach zdalnego świadczenia usług trudniej jest pozyskać nowych klientów, jednak ci ostatni nie upierają się już, że muszą mieć prawnika na sąsiedniej ulicy. Uczą się nowych technologii i przyzwyczajają do kontaktów zdalnych. Problemy z informatyzacją mają nadal sądy.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2021
Prawnicy Nowe technologie Prawo gospodarcze
We wtorek 23 listopada odbędzie się finałowa gala X już edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. O miejsce na podium walczy trzydziestu pięciu młodych prawników. Gala będzie transmitowana na żywo, by każdy mógł ją bezpłatnie obejrzeć. Gościem specjalnym będzie Mateusz Kusznierewicz.
Krzysztof Sobczak
22.11.2021
Prawnicy
Tworząc nieznaną polskiej ustawie zasadniczej procedurę kontroli kształtowania składu Trybunału Konstytucyjnego, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu modyfikuje w sposób zasadniczy przepisy Konwencji, którymi związało się Państwo Polskie i jest w swej istocie orzeczeniem wydanym poza jej treścią - uważa Prezydent Andrzej Duda.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pandemia przyspieszyła to, co w sądach i kancelariach powinno nastąpić już wiele lat temu. Choć zdalne rozprawy, e-doręczenia nie są rozwiązaniami doskonałymi, mają wielu zwolenników i, jak podkreślają adwokaci oraz radcy prawni, ułatwiają im pracę. Rośnie też apetyt na więcej - choćby digitalizowane akta, czy możliwość składania pozwów przez internet.
Patrycja Rojek-Socha
22.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dopuszczalna jest apelacja powoda od wyroku w części, w której oddalono jego żądanie główne w sytuacji, w której wyrok ten nie został zaskarżony w części uwzględniającej żądanie ewentualne - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, mając na uwadze interes prawny powoda w sporze z bankiem o unieważnienie umowy o kredyt frankowy i nieistnienie wierzytelności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.11.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wzrost przewlekłości postępowań, nadmierny formalizm, spadek poziomu niezależności sądów i niezawisłości sędziów, drastyczne pogorszenie standardu realizacji zasady jawności postępowań - to w ocenie prawników skutki reform, które zostały przeprowadzone i są planowane w wymiarze sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Koncepcja decentralizacji idei konstytucyjności - w rozumieniu likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, przy wzmocnieniu mandatu sądów powszechnych i administracyjnych do bezpośredniego stosowania konstytucji, mogłaby być szansą na uporanie się z kryzysem wymiaru sprawiedliwości - oceniali prelegenci i uczestnicy konferencji "Wymiar sprawiedliwości w Polsce - perspektywa przyszłości", która odbywa się w sobotę w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2021
Wymiar sprawiedliwości
Radca prawny, który naruszył nietykalność poszkodowanej, nie poniesie kary. Sądy dyscyplinarne uznały, że zarzuty o napaści, znieważenie, groźby i niszczenie mienia były odpowiedzią na bezprawne filmowanie, i rodzajem obrony koniecznej. Izba Dyscyplinarna SN uznała, że zaskarżone orzeczenie jest prawidłowe, a odstąpienie od wymierzenia kary - adekwatne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Usunięcie czynnika politycznego przy wyborze sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa, likwidacja Izby Dyscyplinarnej i rozwiązanie problemu nowych sędziów w Sądzie Najwyższym - ale nie w sposób zerojedynkowy tylko w uwzględnieniem praw obywateli, to kroki, które trzeba podjąć by uzdrowić wymiar sprawiedliwości - mówi Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Miłość aż po grób - może po zmianach projektowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nabrać bardzo dosłownego sensu. Przynajmniej, jeżeli chodzi o osoby mające małoletnie dzieci. Resort uznał, że powinny się one dodatkowo zastanowić, więc do pozwu o rozwód będą musiały dołączyć zaświadczenie o odbyciu postępowania informacyjnego lub prawomocne postanowienie o jego umorzeniu.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
20.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Komisja Europejska wysłała w piątek listy do Polski i Węgier, co jest nieformalnym pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia nowego mechanizmu "pieniądze za praworządność". Do Polski skierowane zostały pytania dotyczące niezależności sądownictwa i poszanowania prawa UE, a do Węgier dotyczące wydatkowania unijnych funduszy, ryzyka konfliktu interesów i korupcji.
Krzysztof Sobczak
19.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Rekordzistami, jeżeli chodzi o liczbę postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych są sędzia Waldemar Żurek, który ma 14 postępowań oraz prokurator Krzysztof Parchimowicz, wobec którego toczy się 17 postępowań dyscyplinarnych i trzy postępowania karne - czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym przez Komitet Obrony Sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2021
Prawnicy
Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia, ponieważ zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na sądy, ze szkodą dla niezawisłości sędziów - stwierdził komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Tymczasem minister sprawiedliwości próbował go przekonywać, że organy UE nie mają prawa zajmować się organizacją sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
19.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
W komunikacie dotyczącym jednej ze spraw rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie wskazał, że uniemożliwienie rozpoznania na sali sądowej sprawy osoby podejrzanej o gigantyczne oszustwa to działanie typowe dla adwokata, a nie niezawisłego sądu. Sprzeciw wystosował Przemysław Rosati, prezes NRA wskazując, że to język arogancji, lekceważenia oraz deprecjonowania zawodu adwokata.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2021
Prawnicy
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odroczyła do 2 grudnia br. ogłoszenie wyroku w sprawie skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego na wyrok odmawiający odszkodowania i zadośćuczynienia dzieciom zrehabilitowanego więźnia politycznego. Żądają one uchylenia wyroku i zasądzenia wyższej kwoty za krzywdę wyrządzoną przez państwo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2021
Prawo karne
Rynek prawny odczuwa skutki pandemii - konkurencja jest zdecydowanie większa, a prawnicy, chcąc nie chcąc, musieli się przestawić choćby na nowe technologie. Jednak nawet w trudnych czasach kancelarie mogą wzmocnić swoją pozycję - warto docenić specjalizację, często w wąskim obszarze, transparentne relacje z klientami i dostosowanie się do ich zmieniających potrzeb.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2021
Prawnicy
Ostatnie dni pokazują, że władza świetnie sobie radzi z sędziami bez Izby Dyscyplinarnej, świadczą o tym "hurtowe" zawieszenia sędziów, którzy przestrzegają praworządności i nie chcą orzekać razem z sędziami wybranymi przez neoKrajową Radę Sądownictwa. Te zawieszenia odbywały się na podstawie zarządzeń ministra sprawiedliwości albo prezesów sądów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o rozpatrzenie pytań prawnych o dopuszczalność wniesienia skargi nadzwyczajnej w przypadku naruszenia prawa wspólnotowego przy udzielaniu kredytu denominowanych we frankach szwajcarskich. Sprawa ta dotyczy rozliczenia kredytu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2021
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe
Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może uzyskać świadczenia w toku postępowania likwidacyjnego. Niezadowolony z jego wyników może też podjąć decyzję o zgłoszeniu żądań na drodze procesu cywilnego i dochodzić realizacji swoich roszczeń w postępowaniu karnym. Możliwości jest wiele - tyle że roszczeń nie można kumulować, a świadomość społeczna o co i jak można walczyć jest nadal mała.
Aleksandra Partyk
19.11.2021
Prawo karne Prawo cywilne
Polskie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia. Zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów - mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowych komisji komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne