To już 12. edycja akcji, odbywa się ona zawsze w ostatnią sobotę listopada. - Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego – np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych – mówi notariusz Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator Dnia Otwartego Notariatu.

Czytaj: Dzień Otwarty Notariatu 2020 – 1000 godzin rozmów telefonicznych, 1200 zapytań na mailu i czacie>>

Od dziedziczenia po umowy małżeńskie

Co roku najczęściej zadawane pytania dotyczą szeroko pojętych spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie też liczba zapytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, a więc takich jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku.

 

Już po raz drugi notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.

Telefonicznie, na czacie, podczas streamingu

Krajowa Rada Notarialna podkreśla, że ubiegłoroczna formuła Dnia Otwartego Notariatu (wynik m.in. pandemii) bardzo dobrze się sprawdziła, dlatego również w tym roku ponad 300 notariuszy z całej Polski będzie odpowiadać na pytania: 

  • na czacie i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem;
  • telefonicznie: Białystok i okolice: 85 688 11 54, Gdańsk i okolice: 58 727 01 00 Katowice i okolice: 32 441 86 84, Kraków i okolice: 12 442 99 99, Lublin i okolice: 81 475 47 54, Łódź i okolice: 42 233 41 10, Poznań i okolice: 61 669 81 89, Rzeszów i okolice: 17 283 25 23, Szczecin i okolice: 91 443 51 12 Warszawa i okolice: 22 100 83 00, Wrocław i okolice: 71 716 22 29. Z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego można się kontaktować pod numerem: 22 102 10 09.

Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna. 

Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii – mówi not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. Podobny cel zakłada towarzysząca DON i organizowana od 2015 r. akcja Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku dedykowana seniorom.