Hasłem przewodnim było "Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem". W liczbach tegoroczny Dzień Otwarty Notariatu to ponad 1000 godzin połączeń telefonicznych, ponad 1200 zapytań mailowych i na czacie, ponad 20 000 wyświetleń filmów dedykowanych konkretnym czynnościom notarialnym na YouTube, prawie 2000 publikacji w mediach. Same transmisje na żywo na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem – w szczytowym momencie śledziło 2 tysiące osób.

- Nowe narzędzia komunikacji zastosowane w obliczu pandemii pozwoliły nam dotrzeć z informacją prawną do szerszej grupy odbiorców niż dotychczas, kiedy spotkania odbywały się wyłącznie stacjonarnie. Pytań do notariuszy było tak dużo, że nie udało nam się w ciągu 6 godzin odebrać wszystkich telefonów i odpowiedzieć na wszystkie kierowane do nas zapytania. Dlatego postanowiliśmy przedłużyć naszą akcję, by nie pozostawiać ich bez odpowiedzi – deklaruje notariusz Lech Borzemski, członek Krajowej Rady Notarialnej odpowiedzialny za DON. W związku z tym organizatorzy proszą wszystkie osoby, którym nie udało się dodzwonić w sobotę, o przesłanie swojego zapytania mailem na pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl, zaś tych, którzy nie otrzymali dotychczas odpowiedzi na zapytanie przesłane mailem lub zadane na czacie, o cierpliwość – odpowiedzi będą sukcesywnie wysyłane.

Czytaj w LEX: Funkcjonowanie kancelarii notarialnej w trakcie epidemii SARS-CoV-2 >

 

Najczęstsze pytania? O kwestie spadkowe i darowizny

Notariuszy pytano przede wszystkim o testamenty, umowy darowizny oraz procedury związane z dziedziczeniem. Poruszano też takie tematy jak zasad regulowania stosunków majątkowych w małżeństwie, umów deweloperskich, zrzeczenia się dziedziczenia, zniesienia współwłasności, działy spadków oraz przeprowadzenia postępowania spadkowego przed notariuszem.

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność notariusza za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych >

W tym roku w czasie DON-u notariuszom towarzyszyli eksperci z biura Rzecznika Finansowego, którzy udzielali porad z zakresu finansów, kredytów i pożyczek oraz rozmawiali z klientami na tematy związane z regulacją AML, czyli przeciwdziałania praniu pieniędzy i terroryzmu. – Gros spraw dotyczyło nieautoryzowanych transakcji finansowych, które stały się w dobie pandemii zmorą klientów. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z klientami na mailu i czacie poznaliśmy lepiej ich aktualne problemy i potrzeby. Jestem przekonany, że to początek owocnej współpracy z Krajową Radą Notarialną, której celem jest edukacja prawna Polaków, także w zakresie finansów – mówi dr hab. Mariusz Golecki, prof. UŁ, Rzecznik Finansowy.

Czytaj: Koronawirus zatapia notariuszy, kołem ratunkowym - akty online>>

W ocenie organizatorów tegoroczna edycja DON-u potwierdziła po raz kolejny, że zapotrzebowanie na wiedzę prawną w społeczeństwie jest bardzo duże, a notariusze mogą być wsparciem w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji dotyczących bezpiecznego dysponowania majątkiem. 

Czytaj w LEX: Czynności notarialne związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej >

– Z roku na rok świadomość prawna Polaków jest coraz większa, ale niezmiennie wiele jest jeszcze na tym polu do zrobienia. Po to właśnie jest Dzień Otwarty Notariatu – pokazujemy, jak wiele czynności istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego dotyczącego naszego majątku można dokonać w kancelarii notarialnej – podsumowała notariusz Ilona Sądel-Bendkowska, rzeczniczka prasowa Rady Izby Notarialnej w Warszawie.