Koszty przewalutowania kredytów hipotecznych można odliczyć od przychodu

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Koszty przewalutowania hipotecznych kredytów indeksowanych wskutek wydania wyroków sądowych powinny być uznane za koszt uzyskania przychodu i powinny być potrącalne dla celów podatku dochodowego od osób prawnych - nie w momencie utworzenia na nie rezerwy lub odpisu, ale w dacie ich faktycznego poniesienia. Potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.

09.05.2023

Niski ryczałt dla informatyków coraz bardziej ryzykowny

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Skarbówka zaczyna kwestionować stawkę 8,5 proc. ryczałtu nie tylko od usług związanych z oprogramowaniem, ale też w zakresie pomocy technicznej. W najnowszych interpretacjach nakazuje informatykom stosować różne stawki w bardzo podobnych stanach faktycznych. Według ekspertów bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozliczanie się według stawki 12 proc.

08.05.2023

Rolnik będzie mógł przekazać 1,5 proc podatku na rzecz związku zawodowego

Podatki i opłaty lokalne

Posłowie partii rządzącej chcą umożliwić finansowanie związków zawodowych rolników indywidualnych poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego, będących osobami fizycznymi, 1,5 procent należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego. Taki projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym wpłynął do Sejmu.

07.05.2023

Skarbówka podpowiada, jak rozliczać wydatki na wynajmowane mieszkania – mimo zakazu

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Od początku roku, zgodnie z przepisami, nie można już amortyzować mieszkań na wynajem ani rozliczać kosztów uzyskania przychodów. Sposób na wyjście z tej sytuacji podpowiedział właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej. Przy większych inwestycjach może się on opłacać. Wystarczy założyć powiązaną spółkę.

06.05.2023

Nadpłata składki zdrowotnej będzie trudna do odzyskania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli wykażą nadpłatę, ale nie złożą wniosku o jej zwrot, zostanie ona rozliczona przez ZUS wraz z bieżącymi składkami do końca roku. Jeśli jednak nadpłata będzie na tyle duża, że w tym czasie nie uda się jej skonsumować, będzie problem z jej odzyskaniem. Przepisy takiej sytuacji w ogóle nie przewidują.

05.05.2023

VII Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan już 29 maja

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Nowelizacja Slim VAT 3, pakiet zmian VAT in Digital Age, Krajowy System e-Faktur oraz podatkowe aspekty fundacji rodzinnej - będą głównymi tematami VII Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Kongres ma być platformą współpracy między przedsiębiorcami, doradcami podatkowymi, przedstawicielami świata nauki oraz przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

04.05.2023

Przedsiębiorca nie odliczy VAT od abonamentu medycznego

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wydatki, które podatnik ponosi w związku z nabyciem abonamentu medycznego dla siebie i członków rodziny, nie są związane z działalnością gospodarczą i sprzedażą. Służą zaspokojeniu jego potrzeb osobistych. Tym samym, przedsiębiorca nie odliczy VAT z faktur dokumentujących nabycie takiego abonamentu – potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.

04.05.2023

Korektę PIT nie zawsze trzeba uzasadniać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli po wysłaniu deklaracji podatkowej dotyczącej rocznego podatku dochodowego, podatnik zorientuje się, że rozliczenie było błędne, powinien jak najszybciej złożyć korektę. Rozliczenie można skorygować zarówno przez ministerialną usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub też tradycyjnie – na formularzu papierowym.

02.05.2023

ZUS: do 22 maja firmy mają rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r.

Przedsiębiorcy w 2023 r. mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rozliczenie roczne za 2022 r. należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku; rozliczenie złożyć należy do 22 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Uwaga - obowiązują nowe wzory dokumentów.

01.05.2023

Rozliczenie PIT za 2022 rok tylko do 2 maja

Domowe finanse PIT

Już tylko do wtorku mamy czas na rozliczenie rocznego PIT za ubiegły rok. Trzeba w nim uwzględnić cały szereg zmian – m.in. wprowadzenie, a potem likwidację ulgi dla klasy średniej. Podatnicy mają teraz liczyć podatek bez ulgi. Trzeba też pamiętać o przysługujących odliczeniach – m.in. uldze rehabilitacyjnej czy prorodzinnej. By otrzymać szybki zwrot podatku, lepiej rozliczyć się elektronicznie.

01.05.2023

Przez błąd w systemie, tysiące PIT-28 trzeba będzie poprawić?

PIT Rachunkowość

Udostępniony przez Ministerstwo Finansów w systemie e-deklaracji automatyczny formularz PIT-28 przez długi czas zawierał poważny błąd. System automatycznie odliczał bowiem składkę zdrowotną od przychodów z najmu, czego, zgodnie z prawem, robić nie powinien. Problem dotyczy osób, które płacą ryczałt z działalności gospodarczej i od najmu. MF jednak twierdzi, że błędu nie ma.

28.04.2023

Malarskie hobby daje przychody z praw majątkowych. To nie działalność gospodarcza

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Co do zasady, w rocznym PIT trzeba wykazać wszystkie zarobione pieniądze i rozliczyć podatek od wszystkich dochodów – także z zarobków z pracy hobbystycznej. Z najnowszej interpretacji podatkowej wprost wynika, że przychody ze sprzedaży obrazów malowanych hobbystycznie należy traktować jako pochodzące z praw majątkowych, a nie z działalności gospodarczej.

28.04.2023

Przemieszczenie mienia osobistego z Kataru do Polski zwolnione z VAT

VAT Doradca podatkowy

Osoba przesiedlająca się, podczas pobytu w państwie trzecim, wykorzystywała do osobistego użytku przemieszczane razem z nią rzeczy przez co najmniej sześć miesięcy przed zmianą miejsca zamieszkania. W takim samym celu będzie je wykorzystywać po powrocie do Polski. Tym sposobem spełnia jeden z kilku warunków zwolnienia przemieszczanego mienia osobistego z VAT.

27.04.2023

Można złożyć korektę i odliczyć VAT od niektórych zakupów przed rejestracją firmy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

VAT nie można odliczyć z faktur otrzymanych kilka miesięcy przed rejestracją firmy, kiedy podatnik korzystał ze zwolnienia podmiotowego. Zmiana przeznaczenia zakupionych towarów i usług daje jednak prawo do odliczenia podatku. By z niego skorzystać, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Potwierdziła je właśnie Krajowa Informacja Skarbowa.

27.04.2023

W nowych przepisach na fundacje rodzinne czyha podatkowa pułapka

CIT PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Albo od ukrytego zysku, albo z tytułu nieodpłatnych świadczeń – tak czy inaczej fundacja rodzinna zapłaci dodatkowy podatek dochodowy. Wszystko przez ostatnią nowelizację przepisów, zmieniającą regulacje, które nawet nie weszły jeszcze w życie. Osoby zarządzające fundacjami rodzinnymi od 22 maja br. będą miały duży problem – dotyczący także cen transferowych.

26.04.2023

Można odliczyć CIT za okres, gdy spółka była jawna, a nie komandytowa

CIT Doradca podatkowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł na korzyść spółki jawnej, która w 2022 roku stała się podatnikiem CIT. Według sądu, w przypadku przekształcenia spółki na komandytową lub komandytowo-akcyjną w trakcie roku, spółka ta ma prawo do odliczenia CIT przypadającego na okres gdy funkcjonowała jako spółka jawna - pisze Marek Gwóźdź, counsel w ID Advisory.

25.04.2023

Ulga rehabilitacyjna przysługuje wstecz - od daty powstania niepełnosprawności

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Niepelnosprawność

W celu skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej istotna jest data powstania niepełnosprawności, a nie data orzeczenia ją potwierdzającego. Po wydaniu orzeczenia można skorzystać z ulgi, korygując zeznania za poprzednie lata, jeśli niepełnosprawność powstała wcześniej niż data orzeczenia. Warunkiem jest zawarcie tej informacji w orzeczeniu. Tę korzystną interpretację potwierdziły właśnie organy skarbowe.

25.04.2023

Realizacja własnych celów mieszkaniowych pozwala nie płacić PIT po sprzedaży nieruchomości

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ulga mieszkaniowa daje możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania w sytuacji, gdy dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczone zostaną przez sprzedającego na własne cele mieszkaniowe. Dzięki tej preferencji podatnik może zmniejszyć wysokość podatku, który musi zapłacić lub w ogóle pozbyć się obowiązku podatkowego – pisze Michał Rulewicz, radca prawny.

24.04.2023

Samotni rodzice mogą odzyskać podatek

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Jeśli samotny rodzic nie skorzystał z preferencyjnego opodatkowania łącznie z dzieckiem, może skorygować swoje zeznania podatkowe za pięć lat wstecz. Pozwala na to uchylenie przepisu zabraniającego łączne opodatkowanie z dzieckiem w sytuacji złożenia zeznania po terminie. Potwierdzają to w interpretacjach organy skarbowe.

24.04.2023

Bez aktu notarialnego brak prawa do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Zameldowanie nie zostało przez ustawodawcę wymienione jako warunek uprawniający do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Nie prowadzi ono bowiem do nabycia lokalu mieszkalnego, które następuje dopiero z chwilą zawarcia w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy sprzedaży tej nieruchomości. Tak stwierdził w interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

22.04.2023