Spadek z zagranicy z podwójnym opodatkowaniem - RPO interweniuje

Domowe finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w Ministerstwie Finansów w sprawie spadków i darowizn otrzymanych z zagranicy. W ustawie o podatku od spadków i darowizn nie ma bowiem przepisów co do wysokości podatku, gdy składniki majątku nabyte z innego państwa zostały już w nim opodatkowane. Problemu nie rozwiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo dotyczą podatków dochodowych i majątkowych.

06.04.2023

Niestabilne prawo komplikuje pracę księgowych

Rachunkowość Polski Ład

Efektem pracy księgowych powinny być rzetelnie i prawidłowo prowadzone księgi. Taki cel coraz trudniej jednak osiągnąć – wszystko przez częste zmiany prawa i brak jednoznacznej interpretacji przepisów podatkowych. Księgowi wskazują, że tracą pewność, że swoją pracę wykonują właściwie. Poprawności rozliczeń ze stuprocentową pewnością właściwie nie da się już stwierdzić.

06.04.2023

W rocznym PIT trzeba rozliczyć podatek od kryptowalut

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Za niecały miesiąc upłynie termin rozliczenia PIT za ubiegły rok. Obowiązek ten dotyczy również inwestorów giełdowych, m.in. tych, którzy obracają kryptowalutami. Deklaracje muszą złożyć podatnicy, którzy zarobili na wirtualnej walucie, ale także ci, którzy ponieśli tylko koszty związane z zakupem – piszą Adrianna Dąbrowska i Wojciech Pławiak z Litigato.

05.04.2023

Rusza kolejna edycja badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy

Rachunkowość Doradca podatkowy

Wolters Kluwer Polska zaprasza osoby prowadzące działalność rachunkowo-księgową oraz doradztwo podatkowe, a także działy księgowości w firmach do udziału w czwartej edycji badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy. Zebrane dane pozwolą na opracowanie raportu o stanie branży i porównanie ich z rokiem ubiegłym. Ankieta jest anonimowa.

05.04.2023

Nieodpłatne świadczenia pracownicze – raz z podatkiem, raz bez

PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Podatek od spadków i darowizn

Pracodawcy nie wiedzą zupełnie, jak rozliczać pozapłacowe świadczenia pracownicze. Wątpliwości dotyczą kwestii powstawania przychodu po stronie pracownika i konieczności zapłacenia podatku dochodowego. Mimo jednoznacznego – wydawałoby się - wyroku Trybunału Konstytucyjnego, firmy masowo wnioskują o wydanie interpretacji podatkowych, które zabezpieczą je na wypadek ewentualnego sporu z fiskusem.

04.04.2023

Głównego księgowego nie każdy może zastąpić

Rachunkowość Finanse

Wielu kierowników jednostek sektora finansów publicznych (JSFP) zmaga się często z prawidłowym wyznaczeniem zastępstwa na czas nieobecności głównego księgowego jednostki, szczególnie jeśli taka nieobecność jest dość długa. Pojawiają się wątpliwości, kto może zastąpić takiego pracownika, na jakich warunkach oraz kto takie zastępstwo powinien zorganizować.

03.04.2023

Firmy nie są zbyt chętne, by współpracować ze skarbówką

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Program Współdziałania, czyli współpracy firm z organami skarbowymi, funkcjonuje niemal trzy lata. Jak się jednak właśnie okazało, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. W ramach programu podpisano dotychczas zaledwie... osiem umów. Według ekspertów, problemem są koszty i szereg dodatkowych obowiązków, które muszą wypełnić firmy. Resort finansów podkreśla zalety – m.in. mniejszą liczbę kontroli.

03.04.2023

To nie Prima Aprilis - opodatkować można wszystko - także brodę i kapelusze

Domowe finanse Doradca podatkowy

Okazuje się, że opodatkować można właściwie wszystko - np. kapelusze i brodę. Dziwnych danin w różnych krajach było, i jest, całkiem sporo. Rumunia chce podatku od magii, ale czarownice nie muszą mieć kas fiskalnych. Wenecja postanowiła opodatkować cień. W Anglii w XIV w. pobierano natomiast... podatek od życia. W dziwnych pomysłach Polska nie jest, niestety, wyjątkiem.

01.04.2023

Multikanałowe Centrum Komunikacji ma usprawnić kontakty ze skarbówką

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Udzielaniem odpowiedzi na pytania podatników zajmuje się 293 pracowników Krajowej Informacji Skarbowej. W roku 2022 z usług infolinii we wszystkich kanałach kontaktu (infolinia, formularz zapytania, czat z konsultantem) skorzystano 2 015 547 razy. Podatnicy wkrótce skorzystają z Multikanałowego Centrum Komunikacji - również za pomocą nowych technologii: voicebot i chatbot 24/7.

30.03.2023

Estoński CIT korzystny, ale uwaga na moment wypłaty zysku

CIT Doradca podatkowy

Stosując tzw. estoński CIT, firmy mogą korzystać z wieloletniego odroczenia momentu zapłaty podatku. Przy planowaniu rozliczeń trzeba jednak pamiętać, że aby osiągnąć najniższą efektywną stopę podatkową, jak największa część zysków powinna zostać wypłacona w czasie korzystania z tego rozwiązania. Ważne też, by CIT płacony od tych zysków obniżył wynik finansowy netto jeszcze w okresie, w którym podatnik stosuje estoński CIT.

28.03.2023

Urzędy zwróciły już ponad 10 mld zł podatku

Finanse publiczne Domowe finanse PIT

Podatnicy złożyli już ponad 5 mln deklaracji za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. To 4 mln 603 tys. deklaracji PIT-37, 192 tys. deklaracji PIT-28, 92 tys. deklaracji PIT-38, 103 tys. deklaracji PIT-36, 6 tys. oświadczeń PIT-OP oraz 5 tys. deklaracji PIT-DZ - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Urzędy skarbowe zwróciły podatnikom już łącznie ponad 10 mld zł podatku – podał resort w komunikacie.

27.03.2023

Nie ma podatku od niezapłaconych faktur

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Resort finansów zwraca uwagę, że podatnik, który nie otrzymał od swojego kontrahenta zapłaty za fakturę, może skorzystać z ulgi na złe długi. Rozwiązanie to przysługuje w zakresie PIT, CIT i VAT. Skorzystanie z ulgi na złe długi jest równoznaczne z brakiem konieczności płacenia podatku od niezapłaconych faktur.

27.03.2023

Unikanie płacenia podatków wkrótce będzie trudniejsze - ustawa opublikowana

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o egzekucji administracyjnej. Zmiany mają usprawnić działania dotyczące wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenie jej efektywności. Chodzi m.in. o zmiany dotyczące rozliczeń VAT od transakcji zagranicznych i podatników, którzy nie płacą podatków.

27.03.2023

Wydatki na utrzymanie psa mogą być kosztem podatkowym

CIT PIT Doradca podatkowy

Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodów. Z interpretacji podatkowej wynika, że można tak uznać, skoro obecność psa w biurze wpływa na poprawę samopoczucia pracowników, ich bezpieczeństwa, wydajności, a tym samym powstanie przychodów.

27.03.2023

Auto z Kataru bez akcyzy, ale trzeba udowodnić spełnienie warunków

Domowe finanse Akcyza

Samochód używany do celów osobistych w Katarze sprowadzony do Polski z zamiarem używania go w takim samym celu, w jakim był używany na terytorium państwa trzeciego, może korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego po spełnieniu łącznie kilku warunków. Podatnik musi jednak udowodnić ich spełnienie. A eksperci zalecają ostrożność przy podejmowaniu takich decyzji.

25.03.2023

Deweloper jako inwestor bez prawa do ulgi prowzrostowej

CIT Budownictwo

Deweloper korzystający z podwykonawców nie wykonuje działalności produkcyjnej, lecz działalność handlową lub dystrybucyjną i nie ma prawa do ulgi prowzrostowej – twierdzi w interpretacji prawa podatkowego skarbówka. Stanowisko organów skarbowych w mocnym stopniu ogranicza możliwość stosowania tej ulgi w branży nieruchomościowej – oceniają eksperci.

24.03.2023

W lipcu zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące najmu

Podatki i opłaty lokalne

Dopiero 1 lipca, a nie w kwietniu tego roku, wejdą w życie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT dotyczące m.in. ryczałtu od najmu – tak postanowiła sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Doprecyzowano, że małżeństwa będą korzystać z podwyższonego limitu przychodów z najmu, powyżej którego płaci się podwyższoną stawkę.

23.03.2023

Rozliczenie CIT do 30 czerwca, sprawozdania finansowe do końca marca

CIT Rachunkowość

Zeznania o wysokości osiągniętych dochodów lub poniesionych strat w roku podatkowym należy złożyć do końca czerwca 2023 r. Natomiast terminy sprawozdawcze wynikające z ustawy o rachunkowości nie zostały przedłużone. Tym samym, sprawozdanie finansowe należy sporządzić do 31 marca br. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

22.03.2023

RPO pyta o ochronę danych w rządowym portalu podatkowym

CIT PIT Administracja publiczna RODO

Obywatel, który zalogował się na swój profil na stronie internetowej www.podatki.gov.pl uzyskał dostęp do szczegółowych danych innego przedsiębiorcy. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta więc o działania w tej sprawie Ministra Finansów i Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podkreśla, że skala naruszenia prywatności może być bowiem większa.

22.03.2023