Zysk przedsiębiorstwa w spadku bez daniny solidarnościowej

CIT Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo w spadku osiągając zysk i wypłacając dywidendy nie ma obowiązku odprowadzania daniny solidarnościowej. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. A przedsiębiorcy i prawnicy chwalą tę interpretację i podkreślają, że stanowisko Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej wpisuje się również w cel ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

27.06.2022

Zmiany w rozliczeniu dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci

Domowe finanse PIT Polski Ład

1 lipca 2022 roku wejdzie w życie Polski Ład 2.0. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. nowelizacja przywróciła możliwość preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach, jakie obowiązywały do końca 2021 r. Co ważne, zmienią się też zasady rozliczenia ze współmałżonkiem.

26.06.2022

Ulga dla pracującego seniora także przez część roku

Emerytury i renty PIT

Podatnik może skorzystać z ulgi dla pracującego seniora przez część roku, a następnie przejść na opodatkowaną emeryturę. Nie straci on prawa do tej ulgi i nie będzie zobowiązany zapłacić podatku od kwoty, która została zwolniona od opodatkowania, czyli 85.528 zł, a dla rozliczających się według skali podatkowej łącznie z kwotą wolną aż 115 528 zł. Taką korzystną interpretację wydały organy skarbowe.

25.06.2022

Ukazał się projekt rozporządzenia dla podatników korzystających z e-Urzędu

Administracja publiczna Nowe technologie

Według projektu nowego rozporządzenia wejście do e-Urzędu Skarbowego będzie wymagać uwierzytelnienia się przy użyciu danych autoryzujących, Węzła Krajowego lub aplikacji mobilnej mObywatel. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 7 lipca br. wraz z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.

24.06.2022

Były minister zajmie się pozyskiwaniem funduszy dla armii

Finanse publiczne Administracja publiczna Wojsko

Były minister finansów Tadeusz Kościński został powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa. Kościński zrezygnował ze stanowiska ministra po ujawnieniu się problemów z realizacją Polskiego Ładu, bo był za to obwiniany.

22.06.2022

Prawo coraz gorsze - doradcy i sądy administracyjne ratunkiem dla podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ochrona podatnika jako strony słabszej powinna być brana pod uwagę już na etapie tworzenia prawa, jednak ostatnio przepisy tworzone są z naruszeniem wszelkich reguł. Niezwykle istotna jest rola doradców podatkowych, którzy są niezbędni przy wykładni prawa. Wsparciem dla podatników są również sądy administracyjne, które uwzględniają prawie 25 proc. skarg podatników.

22.06.2022

RPO: Przepisy o przedawnieniu w postępowaniach podatkowych wymagają zmian

Ordynacja CIT PIT

Zawieszanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego obywateli z uwagi na wszczęcie postępowania karnego skarbowego, a także niemożliwość wydania nowej decyzji z uwagi na upływ terminu przedawnienia w ramach rozstrzygnięć podatkowych - to zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich problemy wymagające zmian legislacyjnych.

21.06.2022

Niskie podatki – MF organizuje spotkania informacyjne

CIT PIT VAT

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych na temat zmian w systemie podatkowym, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Spotkania są bezpłatne i odbywają się online, można w nich brać udział rejestrując się przez formularz internetowy. Spotkania trwają od 13 czerwca, kolejne odbywają się w tym tygodniu.

20.06.2022

Księgowy architektem bezpiecznego biznesu - jubileusz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Podejmowanie decyzji w stanie znacznie podwyższonej niepewności, w czasie kryzysu sprawia, że rola sprawozdania finansowego jest wciąż kluczowa, a ranga zawodu księgowego rośnie. Mimo rozwiązań informatycznych liczba księgowych i ich rola nie maleje, a nawet się zwiększa. To zawód mający kluczową rolę w przedsiębiorstwach – to wnioski płynące z konferencji z okazji 115-lecia organizacji księgowych.

20.06.2022

Elektroniczne fakturowanie w ramach KSeF obowiązkowe od 2024 roku

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Wystawianie faktur elektronicznych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowe od 2024 roku. Istnieje jednak ryzyko, że część firm będzie musiała podawać dużo więcej szczegółowych informacji i prowadzić podwójne systemy rozliczeń. Przejście na e-faktury może jednak przynieść korzyści – także finansowe i odciążenie działów księgowych. To kolejny etap cyfryzacji rozliczeń.

20.06.2022

Polski rząd za unijnym podatkiem od gigantów cyfrowych

Podatki międzynarodowe

Polsce zależy na wdrożeniu całej reformy międzynarodowego opodatkowania, nie tylko na minimalnym podatku dla międzynarodowych korporacji, ale przede wszystkim na opodatkowaniu cyfrowych gigantów - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, po piątkowym posiedzeniu Rady Europejskiej do spraw finansów. Wcześniej polski rząd blokował ten projekt.

18.06.2022

Obowiązkowe faktury ustrukturyzowane przesunięte na 1 stycznia 2024 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. W tym terminie zapowiedziały również wprowadzenie obowiązkowych faktur elektronicznych inne kraje UE: Niemcy, Belgia, Francja, Dania. Pisze o tym Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

17.06.2022

Są założenia projektu budżetu państwa na 2023 rok

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Rząd przyjął we wtorek założenia projektu budżetu państwa na rok 2023, przedłożone przez ministra finansów. Polityka gospodarcza rządu ma być nakierowana na łagodzenie gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, przy jednoczesnym uwzględnieniu europejskich oraz krajowych ram fiskalnych. Według rządu, w przyszłym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto ma osiągnąć poziom 3,2 proc.

14.06.2022

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ukraina

Prezydent podpisał ustawę, według której Polska nie będzie dłużej udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Pozostali unijni członkowie banku – Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja – podjęli taką samą decyzję. To odpowiedź Polski i państw unijnych na agresję Rosji na Ukrainę. Jest to wspólnie uzgodnione, solidarne i skoordynowane działanie państw europejskich.

14.06.2022

Prezydent podpisał lipcowe zmiany w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie obniżającej PIT z 17 do 12 proc. Chodzi też o podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego i zmiany we wspólnym rozliczaniu się samotnego rodzica z dzieckiem. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

14.06.2022

Księgowym już nie będzie mógł zostać każdy

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Coraz głośniej mówi się o potrzebie zdefiniowania na nowo zawodu księgowego. W ramach specjalnych prekonsultacji przyszłość księgowych analizuje także Ministerstwo Finansów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie już można tak łatwo wykonywać tej profesji. Rozważany jest egzamin i specjalne certyfikaty. Być może będzie także cykliczna weryfikacja wiedzy u czynnych księgowych.

14.06.2022

Polski Ład cały czas największą bolączką księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Aż 92 proc. księgowych i doradców podatkowych ocenia, że przepisy Polskiego Ładu są niejasne, niezrozumiałe i nastręczają problemów interpretacyjnych. Niemal połowa biur rachunkowych musiała dodatkowo skorzystać z pomocy doradców podatkowych, by zastosować nowe regulacje. Wszystko po to, by uchronić się przed ryzykiem popełnienia błędów – takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.

09.06.2022

Sprzedaż działek budowlanych przez rolnika podlega VAT

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług prowadzona działalność rolnicza może być traktowana jako działalność opodatkowana VAT. Trzeba mieć na uwadze, że dostawa towarów związanych z taką działalnością, będzie podlegała VAT. Rozliczenie podatku będzie więc w takim przypadku konieczne.

07.06.2022

Rejestracja uchwały w KRS nie jest warunkiem zmiany roku podatkowego

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy nie uzależniają możliwości dokonania skutecznej zmiany roku podatkowego od zarejestrowania w KRS uchwały zmieniającej umowę lub statutu spółki w trakcie starego roku podatkowego. Zmiana roku musi być skuteczna prawnie, czyli musi być zarejestrowana w KRS na dzień poinformowania o niej właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Podatnicy mają na to czas w tym roku do końca czerwca.

07.06.2022

Składki zdrowotne można było zapłacić za cały rok i zyskać na podatku

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – pod koniec 2021 roku przedsiębiorcy mogli zapłacić wszystkie składki zdrowotne i odliczyć je od podatku. Dzięki temu mogli obniżyć wysokość należnego podatku dochodowego i uciec przed konsekwencjami Polskiego Ładu. Podjęcie ryzyka wcześniejszej zapłaty składek okazało się opłacalne. Piszemy na ten temat w Legal Alert.

06.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski