Pracodawcy i RPO proponują dłuższe vacatio legis dla Polskiego Ładu

CIT PIT Polski Ład

Przedsiębiorcy apelują, aby opóźnić wejście w życie najbardziej kontrowersyjnych zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie, poprzez wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2023 roku. Część przepisów nie będzie mogła być wdrożona od przyszłego roku chociażby z powodu nieprzygotowanych systemów informatycznych – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Także RPO opowiada się za opóźnieniem zmian o rok.

15.10.2021

Będą zmiany w składaniu ewidencji akcyzowych

Akcyza Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowej zmiany do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który jest obecnie procedowany przez rząd. Modyfikacja jest związana z wydłużeniem możliwości stosowania ewidencji akcyzowych w wersji papierowej do końca 2022 r. – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

15.10.2021

Sejm zaczął prace nad budżetem państwa na przyszły rok

Finanse publiczne

W czwartek Sejm rozpoczął prace nad ustawą budżetową na rok 2022. Dochody budżetu państwa mają wynieść 481,4 mld zł, wydatki zostały zaplanowane na 512,4 mld zł, a deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. Sam produkt krajowy brutto (PKB) ma wzrosnąć o 4,6 proc. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, budżet na 2022 rok nie odzwierciedla stanu finansów państwa.

14.10.2021

Przekształcone spółki muszą kłamać, by złożyć sprawozdanie finansowe

Rachunkowość Spółki Finanse

Konieczna jest pilna zmiana w Repozytorium Dokumentów Finansowych – ministerialnym systemie do składania sprawozdań finansowych w KRS. Obecnie działa on niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Przekształcone spółki nie mogą złożyć sprawozdania. System przyjmuje dokumenty, ale tylko jeśli firmy skłamią i poświadczą nieprawdę. Problem staje się gorący – termin na złożenie sprawozdania mija.

14.10.2021

Polska Agencja Nadzoru Audytowego zaprasza na konferencję

Rachunkowość Spółki Finanse

W przyszłym tygodniu, 19 października, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) organizuje konferencję online pt. Ład korporacyjny 2021: jak wzmacniać zaufanie w gospodarce. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym konferencji.

13.10.2021

Biegli rewidenci mają coraz więcej wyzwań

Rachunkowość Doradca podatkowy

W środę rozpoczęła się kolejna edycja dwudniowej XXII Dorocznej Konferencji Audytingu organizowanej przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów. Wydarzenie po raz drugi odbywa się w formule zdalnej. Bierze w niej udział ponad 1300 uczestników. Tematem przewodnim jest w tym roku jakość usług świadczonych przez biegłych rewidentów.

13.10.2021

Imię, nazwisko i PESEL sprzedawcy będą na dokumencie sprzedaży

Rachunkowość Doradca podatkowy RODO

Rozporządzenie dotyczące zwrotu VAT podróżnym w systemie TAX FREE wymaga, by w dokumentacji sprzedaży, którą otrzymuje także kupujący spoza Unii Europejskiej, znajdowały się również dane sprzedawcy – będą to m.in. imię i nazwisko, a także – w większości przypadków – numer PESEL. Zdaniem ekspertów, to zupełnie niepotrzebna informacja, która stwarza ryzyko wykorzystania danych osobowych.

13.10.2021

Skarbówka łatwiej zajmie prywatny majątek podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Polski Ład zagwarantuje fiskusowi prawo do tymczasowego zajmowania ruchomości podatnika i rozporządzania nimi jak właściciel. Zajęciu – na 96 godzin – będą mogły podlegać m.in. meble, biżuteria, telefony, samochody, komputery, ale także inne ruchomości, które są własnością podatnika - również jeśli używają je inne osoby. A podatnik w tym czasie nie będzie mógł złożyć zażalenia na taką decyzję.

12.10.2021

Rolnicy zarobią więcej bez podatku

Rynek i konsument PIT Polski Ład

Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział w sobotę, że rolnicy bardzo wiele swoich produktów będą mogli sprzedawać bezpośrednio. Sprzedaż do 100 tysięcy złotych rocznie ma być zwolniona z podatku dochodowego. Tymczasem rolnicy z wielu przywilejów podatkowych korzystają już teraz.

11.10.2021

Prowokacje skarbówki staną się legalne

Prawo karne Ordynacja Polski Ład

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, urzędnicy będą mogli dokonywać w sklepach tzw. nabyć sprawdzających. Fiskus zyska dzięki temu nowe narzędzie do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatku. Towar kupiony w ramach prowokacji sprzedawca będzie musiał przyjąć z powrotem i oddać urzędnikowi pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę grzywny za wykroczenie skarbowe.

11.10.2021

Akcyza znacznie wzrośnie. Zmiany pod pretekstem polityki zdrowotnej

Rząd zamierza podwyższyć podatek akcyzowy - projekt ustawy przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyroby pośrednie o: 10% w 2022 r. i co roku o 5% w latach 2023-2027.

10.10.2021

Rolnik sprzeda bezpośrednio bez podatku za 100 tys. zł

PIT Małe i średnie firmy

Rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio, a do wartości do 100 tys. zł rocznie bez podatku - zapowiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński. Dodał, że by tworzyć do tego warunki, w gminach i miastach będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk. Mają być też ułatwienia w sprzedaży przez internet.

09.10.2021

Skarbówka pozwala nie płacić podatku od zebranych pieniędzy

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Zbiórki pieniędzy za pośrednictwem portali internetowych są coraz bardziej popularne. Wciąż nie doczekały się one jednak odpowiedniej regulacji w ustawach podatkowych. W związku z tym mogą potencjalnie stwarzać problemy podatkowe dla ich beneficjentów. Na szczęście z pomocą przychodzi tutaj rozsądne i ostatnio dość liberalne podejście fiskusa.

09.10.2021

MF: Nadchodzi wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Finanse Podatki międzynarodowe

Polska i 135 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego - poinformował w piątek resort finansów. Deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i kolejnym krokiem w walce z rajami podatkowymi.

08.10.2021

Złożenie korekty deklaracji podatkowej nie uchroni przed karą

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji reformy podatków dochodowych w Polskim Ładzie resort finansów postanowił także zmienić przepisy dotyczące kar z kodeksu karnego skarbowego. Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, że niemożliwe stanie się uniknięcie kar za nieprawidłowe rozliczenia po złożeniu korekty deklaracji, w sytuacji gdy urząd rozpocznie już postępowanie przygotowawcze.

08.10.2021

MF zaprasza do testowania Krajowego Systemu e-Faktur

Ordynacja VAT Rachunkowość

W styczniu przyszłego roku zacznie działać Krajowy System e-Faktur. Resort finansów zaprosił właśnie do jego testowania podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Korzystanie z nowego systemu od 2023 roku ma być obowiązkowe.

07.10.2021

Konferencja - biegły rewident działa w interesie publicznym

Rachunkowość Finanse

W dniach 13 i 14 października odbędzie się już XXII edycja Dorocznej Konferencji Audytingu. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „Jakość usług biegłego rewidenta w interesie publicznym”. Ruszyły już zapisy. Udział w konferencji jest bezpłatny i zalicza biegłym rewidentom 14 godzin samokształcenia.

07.10.2021

Pracownik nie poniesie konsekwencji za pracę na czarno – także w przeszłości

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Pierwsza wersja Polskiego Ładu zakładała, że od 2022 roku konsekwencje nielegalnego zatrudniania przejdą na nieuczciwych pracodawców. Sejm zdecydował jednak, że pracownik nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji także „wstecz”. Pracownicy będą mogli więc ujawniać, że byli zatrudnieni na czarno w 2021 roku i w latach wcześniejszych. Dzięki temu nie zapłacą podatku.

07.10.2021

MF wyróżniło największych podatników CIT za 2020 rok

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 roku, odebrały wyróżnienia z rąk ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Resort co roku prezentuje listę dużych podatników CIT. Wśród podatników indywidualnych najwyższy podatek zapłacił ING Bank Śląski.

06.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski