Rozliczenia spółek komandytowych wciąż niejasne

CIT Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ubiegłoroczna rewolucja w opodatkowaniu spółek komandytowych może mieć swoje nieoczekiwane skutki, które ujawniają się dopiero dziś. Przepisy przejściowe nie uregulowały wszystkich kwestii związanych z dokumentacją cen transferowych w takich spółkach. Może się okazać, że już do końca września będą one musiały złożyć informację TP-R.

08.09.2022

Najwięksi podatnicy CIT pokazani z różnych stron

Finanse publiczne CIT

Wśród podatników CIT największe kwoty wpłacają banki i firmy handlowe - wynika z raportu Polityki Insight. Autorzy przeanalizowali dane o opodatkowaniu największych polskich firm nieco szerzej, niż to robi Ministerstwo Finansów w oficjalnych statystykach. Wzięli pod uwagę nie tylko bieżące dane, ale też rozliczenia w poprzednich latach.

07.09.2022

Zaniechanie poboru podatku od umorzonego kredytu nie dla współkredytobiorcy

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Kredyty frankowe

Kredytobiorcy, którzy zawrą ugodę z bankiem, na mocy której bank zwolni ich z długu w określonej kwocie, mogą być zwolnieni z podatku dochodowego. Kredyt musi być jednak wzięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdza to skarbówka. Eksperci wskazują jednak, że przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego.

07.09.2022

Polacy chcą zniesienia podatku Belki. Na razie nie ma na to szans

Finanse publiczne Domowe finanse PIT Finanse Farmacja

Dwie trzecie Polaków chce zniesienia tzw. podatku Belki - wynika z ostatnio przeprowadzonego sondażu. Jednak Ministerstwo Finansów na razie nie prowadzi prac nad jego zniesieniem, obawiając się zamieszania na rynku kapitałowym. Danina od zysków kapitałowych daje budżetowi ponad 4 mld zł rocznie.

06.09.2022

Nowy wzór czapki to innowacja w modzie, ale nie w podatkach

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ulga na rozwój nowych technologii bywa korzystnie interpretowana przez fiskusa, gdy chodzi o tworzenie nowego oprogramowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo stworzenia zupełnie nowych programów użytkowych, fiskus odmawia zastosowania tego udogodnienia. I nie jest w tym konsekwentny. Firma logistyczna dostała korzystną interpretację, a odzieżowa - nie.

06.09.2022

RPO wystąpił do MF w sprawie problemów podatkowych obywateli Ukrainy w Polsce

PIT Ukraina

Niektórzy obywatele Ukrainy przebywający w Polsce po agresji Rosji na ich kraj mogą mieć problemy podatkowe. Mogą być bowiem uznani za rezydentów podatkowych zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów w sprawie dodatkowych działań dla pomocy uchodźcom z Ukrainy w sprawach podatkowych.

05.09.2022

Urzędy wydają decyzje po terminie i domagają się zaległych podatków

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nabywcy mieszkań mają duży problem. Gminy zaczęły bowiem porządki i rozliczają zaległy podatek od nieruchomości. Zapomniały jednak o przedawnieniu. Wydają decyzje określające wymiar daniny, które jednak od samego początku są nieważne. Minęło bowiem więcej niż trzy lata. Podatnik może taki przedawniony podatek zapłacić – jednak tylko dobrowolnie, egzekucja takiej wpłaty jest niezgodna z prawem.

05.09.2022

Akcja skarbówki pokazała, jak hotelarstwo i gastronomia omijają podatki

Rynek i konsument VAT Administracja publiczna

Szara strefa w gastronomii i hotelarstwie to prawdopodobnie aż 25 procent - tak wynika z letniej akcji służb skarbowych, w ramach której w takim odsetku firm stwierdzono sprzedaż bez paragonów. Jednak mandaty za ich brak nie muszą przynosić odstraszających efektów, zwłaszcza w sytuacji rosnących kosztów prowadzenia biznesu. Zresztą przepisy o karaniu mandatami za brak paragonów są dziurawe.

05.09.2022

Sejm naprawia Polski Ład zmianami w CIT

CIT Polski Ład

Sejm rozpoczął już prace nad ustawą przewidującą odroczenie podatku minimalnego, redukcję biurokracji przy niektórych transakcjach i zniesienie przepisów o ukrytych dywidendach. Taka jest treść rządowego projektu zmiany ustawy o CIT. Nowela ma częściowo odwracać skutki reform wprowadzonych od początku 2022 r.

02.09.2022

KAS: Co czwarta sprzedaż bez paragonu i poza systemem

VAT Doradca podatkowy Finanse

Aż 25 procent sprzedających nie wystawia paragonów – taki jest wynik kontroli przeprowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Tylko przez niecałe dwa miesiące skarbówka wystawiła 7666 mandatów na kwotę niemal 9 milionów złotych. Kontrole odbywają w ramach tzw. nabyć sprawdzających.

02.09.2022

Raport: Metaekonomia rodzi nowe dylematy podatkowe

Doradca podatkowy Finanse

Tak, jak kiedyś blockchain, dziś metaverse jest słowem, które elektryzuje świat, w tym świat biznesu. Coraz więcej firm interesuje się metaversum i przenosi do niego wybrane formy swojej aktywności w świecie realnym. Wszystko to jednak ma określone skutki podatkowe. Potwierdza to opublikowany właśnie raport CRIDO „Trendy podatkowe 2022”.

01.09.2022

W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1

Ordynacja Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów rozbudowuje e-Urząd Skarbowy. Za pomocą systemu można już składać UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych. Pełnomocnicy ogólni mają w e-US dostęp do listy swoich mocodawców. Mogą również składać pisma w ich imieniu, bez konieczności samodzielnego uzupełniania danych identyfikacyjnych i adresowych mocodawcy.

01.09.2022

Wydatki na komputerową kopalnię bitcoinów nie są kosztem podatkowym

PIT Nowe technologie Finanse

Koszty związane z pozyskiwaniem walut wirtualnych nie mogą obniżać podstawy opodatkowania - uważa fiskus. Interpretacje podatkowe tej treści bywają podważane przez sądy. Organy skarbowe same sobie zaprzeczają - wynika z jednego z wyroków. Ale wydatki na zakup pozyskanych już na rynku walut są już przychylnie traktowane.

01.09.2022

Fiskus twierdzi, że nie jest poradnią podatkową i odmawia wydania interpretacji

Ordynacja Doradca podatkowy

Podatnik może pytać o dowolną liczbę stanów faktycznych w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wystarczy, że zapłaci 40 zł za każdy z nich – uważają eksperci. Organy podatkowe twierdzą jednak, że wniosek z kilkoma wariantami jest wnioskiem o udzielenie porady w celu optymalizacji obciążeń podatkowych, a nie wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej i odmawiają jej udzielenia.

31.08.2022

Wydatki na rzecz uchodźców nie do odliczenia, bo nie realizują przesłanek społecznej odpowiedzialności biznesu

CIT Doradca podatkowy Ukraina

Uznanie wydatków na pomoc uchodźcom z Ukrainy za koszty podatkowe możliwe jest na podstawie przepisu szczególnego wprowadzonego ustawą z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy. Preferencja ta nie obejmuje jednak wydatków na zakup towarów i dokonanie świadczeń przekazanych bezpośrednio na rzecz obywateli Ukrainy - wynika z najnowszej interpretacji.

30.08.2022

Darowizny - inflacyjna waloryzacja kwoty wolnej od podatku

Domowe finanse PIT

W przypadku darowizny od jednego darczyńcy kwota wolna od podatku wzrośnie do 10 tys. 434 zł, w przypadku darowizny od wielu darczyńców do 20 tys. 868 zł łącznie. Taką zmianę wprowadzi nowelizacja rozporządzenia, którego projekt został opublikowany w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.

29.08.2022

Od 1 września nowe zasady funkcjonowania przejść granicznych

Ordynacja Administracja publiczna Transport

Od 1 września do 30 listopada 2022 r. będzie realizowany pilotażowy projekt zmiany w funkcjonowaniu przejść granicznych dla ruchu pojazdów ciężarowych. Poinformowało o tym właśnie Ministerstwo Finansów. Dostępność przejść granicznych będzie uzależniona od ciężaru pojazdu.

29.08.2022

Polska Spółka Holdingowa bez dodatkowych barier

CIT Prawo gospodarcze

Nowe przepisy o CIT mają ułatwić tworzenie w naszym kraju spółek holdingowych. Znikną warunki związane ze strukturą holdingów oraz opodatkowanie 5 procent wartości dywidendy od spółek zależnych. Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że zachęci to przedsiębiorców do tworzenia międzynarodowych struktur biznesowych z centralą w Polsce.

29.08.2022

Dwie koncepcje minimalnego CIT: polska i europejska. Na razie nie będzie żadnej

CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Ani w bieżącym, ani w kolejnym roku, podatnicy CIT wykazujący straty albo niską rentowność nie zapłacą tzw. podatku minimalnego. Równocześnie może się pojawić europejski podatek minimalny od wielkich firm uzyskujących ponad 750 mln euro przychodów. Ministerstwo Finansów na razie nie ma jasnej koncepcji, czy obie te daniny będą obowiązywały równocześnie.

26.08.2022

Podwyższone stawki VAT zostaną, bo trzeba pieniędzy na wojsko

VAT

Zwiększone wydatki na obronność wymagają utrzymania stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc. w najbliższych latach. Co więcej, Ministerstwo Finansów chce stworzyć nowy mechanizm ustalania tych stawek, związany z wydatkami budżetowymi na armię. A te mają wzrosnąć z dzisiejszych 2,4 proc. do 3 proc. PKB w przyszłym roku.

25.08.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski