Zaproponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej wpłyną także na rozliczenia podatkowe przedsiębiorców. Obciążenia składkowe są bowiem jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze formy opodatkowania. Teraz wpływ składki na opłacalność rozliczeń będzie mniejszy, ponieważ do określonego progu przedsiębiorcy będą płacić składkę tej samej wysokości, zarówno przy rozliczeniu według skali, liniowym czy ryczałtowym.

 

Uproszczenie tylko do pewnego progu

- Proponowane zmiany nie będą aż takim uproszczeniem zasad wyliczania i opłacania składki zdrowotnej. Rozliczenie ryczałtowe i liniowe stanie się prostsze tylko do pewnego poziomu, wynoszącego przy podatku liniowym ok. 16 tys. zł i przy ryczałcie ok. 32 tys. zł. Po przekroczeniu tych progów przedsiębiorca zapłaci od nadwyżki składkę procentową. A to oznacza, że będzie musiał obliczyć dochód lub przychód na potrzeby wyliczenia tej składki. Powstaje też pytanie, czy ta nadwyżka będzie rozliczana miesięcznie czy może rocznie. Dopóki nie ma projektu przepisów, trudno odpowiedzieć na to pytanie i potwierdzić, czy nowe rozwiązania będą mniej uciążliwe i bardziej przewidywalne – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP.

Dodaje, że liniowcy będą mieli co prawda możliwość opłacania składki w oparciu o 1/12 ostatniego wykazanego rocznego dochodu, ale i tak po zakończeniu roku będą musieli rozliczyć składkę z tego roku.

- Najprostsze będzie rozliczenie składki przy opodatkowaniu według skali. Przedsiębiorcy zapłacą składkę w stałej wysokości, niezależnie od poziomu dochodów. Może to zachęcić do wyboru tej formy rozliczenia, ale raczej przy niższych dochodach. Składka przy opodatkowaniu według skali będzie co prawda niska, ale po przekroczeniu progu 120 tys. zł podatek wyniesie 32 proc. – mówi Anna Misiak.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!