Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin rozliczenia upływa 31 marca. W tym roku termin ten wypada w Wielkanoc, więc w praktyce podatnicy mają czas do 2 kwietnia. 

Podobnie jak w poprzednim roku podatnicy nie mają jednak pewności, czy prawidłowo korzystają z przysługujących im preferencji. Od początku 2022 r. można korzystać z nowych ulg: na ekspansję, na robotyzację, na prototyp i na innowacyjnych pracowników. W poprzednich latach wprowadzona została ulga na badania i rozwój (B+R) oraz IP Box.

Jednak – jak wynika z danych Ministerstwa Finansów – zainteresowanie nowymi ulgami nie jest zbyt duże. Wśród nowych preferencji, dostępnych od 2022 r., największym zainteresowaniem cieszyła się ulga na ekspansję, z której skorzystało 224 podatników CIT i ulga na robotyzację (154 podatników). Koszty produkcji próbnej odliczyło 39 podmiotów. W rozliczeniu za 2022 r. z ulgi B+R skorzystało 2 413 podatników, a z ulgi IP Box - 181  podatników.

Czytaj też w LEX: Ewidencja rachunkowa w podatku dochodowym od osób prawnych >

 

Brakuje objaśnień ministra finansów 

Jak wskazuje Michał Rodak, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton, jest kilka powodów niskiego zainteresowania nowymi ulgami, w tym m.in. krótki czas ich obowiązywania oraz niskie limity odliczeń w przypadku np. ulgi na robotyzację i na prototyp. Poza tym podatnicy nie mają pewności, jak należy stosować poszczególne preferencje, w czym nie pomagają sprzeczne interpretacje organów podatkowych.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!