MF: Nauczyciele i rodzice nie zapłacą podatku od laptopa - są przepisy

PIT

Nauczyciele i rodzice uczniów czwartych klas, którzy otrzymali w 2023 roku laptopy albo bony na zakup laptopów, nie zapłacą podatku dochodowego. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnienia z PIT. Resort wyjaśnia, że bez tego zwolnienia, musieliby rozliczyć podatek w deklaracji za 2023 r.

23.04.2024

MF: Nie będzie obniżki VAT na energię elektryczną

VAT

Ministerstwo Finansów nie rozważa obniżenia stawki podatku VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 8 proc. - poinformował wiceminister Jarosław Neneman. Resort klimatu i środowiska prowadzi natomiast prowadzi analizy dotyczące instrumentów pozapodatkowych, jak np. różnego rodzaju dodatki czy działania w postaci zamrożenia cen ciepła czy energii elektrycznej.

22.04.2024

Podatek minimalny skomplikuje rozliczenie CIT

CIT

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym. Resort finansów nie uwzględnił dotychczas apeli przedsiębiorców i nie zdecydował się na jego uchylenie. Eksperci radzą, że mimo iż podatek trzeba będzie zapłacić po raz pierwszy w 2025 r., to przedsiębiorcy już teraz powinni przygotować się do kalkulacji. Może się okazać, że nawet przy stracie lub niskiej rentowności nie zapłacą daniny dzięki licznym wyłączeniom. Ale będzie to wymagać skomplikowanych obliczeń.

22.04.2024

Kto skorzysta ze wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem

PIT

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest najbardziej opłacalne przy dużych różnicach zarobków, gdy dochody małżonków podlegałyby opodatkowaniu według stawek w różnych progach podatkowych (12 oraz 32 proc.). Nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok, aby zyskać prawo do wspólnego rozliczenia. Wystarczy, że małżeństwo zostało zawarte np. w grudniu 2023 roku.

20.04.2024

Stanowisko szefa KAS korzystne dla fundacji rodzinnych

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał drugą opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Jeśli pozytywna dla fundatorów linia interpretacyjna szefa KAS się utrzyma, można zakładać, że potencjalni fundatorzy, którzy jeszcze przypatrują się fundacji z dystansu, w końcu zdecydują się założyć własną fundację – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

19.04.2024

Ayming Polska: Tylko 65 proc. firm gotowych inwestować w ESG

PIT ESG

Pomimo deklaracji większości firm o wadze zrównoważonego rozwoju, tylko 65 proc. jest gotowych inwestować w działania z nim związane - wynika z raportu Ayming Polska. Największym wyzwaniem jest pozyskanie finansowania na inwestycje w ESG. Dlatego Ayming Polska i Konfederacja Lewiatan przedstawiły rządowi propozycję nowej ulgi podatkowej, która polegałaby na odliczeniu kosztów kwalifikowanych związanych z działaniami na rzecz zrównoważonej transformacji.

18.04.2024

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła Polski Ład

CIT PIT Polski Ład

Polski Ład, czyli największa od 30 lat zmiana systemu podatkowego, została wprowadzona w pośpiechu i wywołała chaos. Zmiany w przepisach nie zostały poprzedzone adekwatnymi analizami, co wymagało natychmiastowych i szerokich działań naprawczych. Podatnikom i płatnikom nie zapewniono odpowiedniego czasu na przygotowanie, gdyż vacatio legis wyniosło zaledwie 38 dni - punktuje Najwyższa Izba Kontroli.

18.04.2024

Nowe przepisy skomplikują handel w internecie

PIT Małe i średnie firmy

Platformy internetowe już niedługo przekażą skarbówce raporty na temat sprzedających przez internet. Mimo iż zasady opodatkowania pozostają bez zmian, to celem jest wychwycenie osób działających w szarej strefie. Eksperci spodziewają się, że efektem może być rejestracja nowych działalności gospodarczych. Rośnie też zainteresowanie tzw. działalnością nierejestrowaną, która - jak się okazuje - wcale nie jest taka prosta. Fiskus wymaga od internetowych sprzedawców kasy fiskalnej.

18.04.2024

Dużym firmom przybywa obowiązków sprawozdawczych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Największe międzynarodowe firmy ujawnią dane o zapłaconych podatkach dochodowych w podziale na kraje. Wynika to z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która w praktyce będzie dotyczyła sprawozdań składanych po raz pierwszy w 2026 r. Eksperci zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do raportowania ESG, przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na wdrożenie nowych wymogów. Problemem może być jednak publiczne przedstawianie niektórych danych.

17.04.2024

Międzynarodowe firmy ujawnią, w których krajach płacą podatki - prezydent podpisał nowelizację

Rachunkowość Finanse

Duże wielonarodowe przedsiębiorstwa będą musiały publicznie ujawnić sprawozdania dotyczące podatku dochodowego płaconego w poszczególnych krajach - stanowi tak nowelizacja ustawy o rachunkowości, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Dane będą podawane oddzielnie dla wszystkich państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz tzw. rajów podatkowych, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność.

16.04.2024

By wybrać formę opodatkowania, wystarczy tytuł przelewu

PIT Doradca podatkowy

Wpłacona w terminie zaliczka i właściwie zatytułowany przelew stanowi oświadczenie o wyborze podatku liniowego - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok może mieć istotne znaczenie dla osób, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a system CEIDG przypisał im rozliczenie według skali. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniało wcześniej o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem.

16.04.2024

Polska otrzymała 27 mld zł z KPO

Finanse publiczne Finanse

27 mld złotych wpłynęło na konto Polski z Krajowego Planu Odbudowy. Do końca czerwca 2024 r. w polską gospodarkę zostanie zainwestowanych kilka miliardów złotych - poinformowała w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Podkreśliła, że środki otrzymane w ramach pierwszej transzy KPO to największy przelewem z UE w historii polskiego członkostwa we Wspólnocie.

15.04.2024

Łatwiej będzie skorzystać z ulgi na badania i rozwój

CIT PIT

Ulga na badania i rozwój (B+R) obejmie ekspertyzy, opinie i usługi doradcze niezależnie od tego, kto je świadczy. W projekcie ustawy deregulacyjnej Ministerstwo Rozwoju chce znieść wymóg nabywania tych usług wyłącznie od jednostek naukowych. Przedsiębiorcy będą też mogli odliczyć koszty przeglądu aparatury badawczej i specjalistycznego transportu. Według ekspertów to korzystne zmiany, które pozwolą więcej zaoszczędzić.

15.04.2024

Zmiany w systemie SENT od 1 lipca 2024 r.

Transport

Ministerstwo Infrastruktury chce przyspieszyć o pół roku zmiany w systemie monitorowania przewozu towarów wrażliwych SENT. Celem jest skuteczniejsza kontrola zezwoleń dotyczących międzynarodowego transportu drogowego. Przepisy o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, wejdą w życie 1 lipca 2024 r., a nie - jak planowano - 1 stycznia 2025 r.

12.04.2024

REIT - po latach dyskusji czas na regulacje

CIT PIT Nieruchomości

Po raz kolejny wraca dyskusja o REIT-ach, czyli funduszach inwestujących w nieruchomości na wynajem. Według ekspertów konieczne jest utworzenie, po kilku nieudanych próbach, ram prawnych do ich funkcjonowania. Decydujące dla atrakcyjności inwestycji mogą być jednak kwestie podatkowe. Na razie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało, że po spełnieniu pewnych warunków dywidenda (zysk) z funduszy - będzie wolna od podatku.

12.04.2024

Ministerstwo Finansów uruchomi od lipca infolinię KSeF

VAT KSeF

Od lipca 2024 r. w Krajowej Informacji Skarbowej będzie uruchomiona specjalna infolinia, na której będzie można uzyskać nie tylko informacje merytoryczne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur, ale także pomoc techniczną – zapowiedział w czwartek w Sejmie Marcin Łoboda, szef KAS. Data wejścia w życie KSeF zostanie podana - tak jak wcześniej zapowiadano - na przełomie kwietnia i maja.

11.04.2024

Fundacja rodzinna nie służy unikaniu opodatkowania - potwierdza KAS

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną korzystną opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Potwierdza, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż, mimo iż korzystne podatkowo, nie jest działaniem sztucznym podejmowanym w celu unikania opodatkowania. Eksperci zwracają uwagę, że jeśli taka wykładnia zostanie utrzymana, może to przekonać do założenia fundacji tych, którzy się jeszcze wahają.

11.04.2024

MF: Z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać także przedsiębiorcy

PIT

W rozliczeniu za 2023 r. z usługi Twój e-PIT po raz pierwszy skorzystać mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Dotyczy to także osób z zawieszoną działalnością gospodarczą - przypomina Ministerstwo Finansów. Należy uzupełnić dane dotyczące m.in. przychodów i kosztów, w czym pomaga specjalny kreator. Przedsiębiorcy nie mogą jednak za pomocą usługi Twój e-PIT złożyć korekty za poprzednie lata.

10.04.2024

Podatnicy coraz chętniej korzystają z e-Korespondencji

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Jak podaje resort finansów, w lutym 2024 r. kolejnych 130 tys. osób wyraziło zgodę na e-Korespondencję. Od początku działania usługi, aktywowało ją już 1,7 mln użytkowników. Oprócz tzw. pisma ogólnego tą drogą można złożyć już 14 rodzajów wniosków. Zgodę na korzystanie z systemu e-Korespondencji można wyrazić przy składaniu rocznego PIT.

09.04.2024

MF: Ulga dla seniora od dnia urodzin włącznie

PIT

Ulga dla pracujących seniorów przysługuje od dnia ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ze zwolnienia korzystają również przychody uzyskane w dniu urodzin. Zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT, w którym uwzględnione są dane wskazane w informacjach od płatników, może wymagać ewentualnego zmodyfikowania, jeśli podatnik, który spełnia warunki, chce skorzystać z preferencji podatkowej - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

09.04.2024