Szef KAS odpowiadał na pytania posłów dotyczące wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypomniał, że nowy termin wejścia w życie KSeF zostanie podany na przełomie kwietnia i maja. Jednocześnie zadeklarował, że KAS przeprowadzi szkolenia, które pomogą przedsiębiorcom w spełnieniu tych wymogów. 

Od lipca 2024 r. będzie uruchomiona specjalna infolinia w Krajowej Informacji Skarbowej, na której będzie można uzyskać nie tylko informacje merytoryczne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur, ale także pomoc techniczną – zapowiedział Marcin Łoboda. 

Przypomniał, że w lutym 2024 r. KAS rozpoczął intensywne prace nad przygotowaniem szkoleń dla przedsiębiorców, które zostaną przeprowadzone w 400 urzędach skarbowych i zostaną skierowane przede wszystkim do mikroprzedsiębiorców. Szkolenia będą prowadzone także po południu i w weekendy w zależności od potrzeb. Będą dotyczyć m.in. funkcjonowania darmowego narzędzia e-fakturowania oraz aplikacji mobilnej KSeF.  

- Deklarujemy również gotowość współpracy z deweloperami większych podmiotów, żeby usprawnić działanie i wymianę informacji z podmiotami, które są wystawcami dużego wolumenu faktur - powiedział.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów opublikowało na początku kwietnia projekt założeń przepisów o Krajowym Systemie e-Faktur, w którym uwzględniło uwagi zgłaszane w trakcie konsultacji. Kolejne uwagi można będzie zgłaszać do 19 kwietnia. Resort zapowiedział, że obowiązkowy KSeF wejdzie w życie w jednym terminie dla wszystkich podatników - i czynnych i zwolnionych z VAT - ale na razie nie podano jakim. MF poda tę datę na przełomie kwietnia i maja. 

Według założeń, sprzedawcy będą mogli dobrowolnie wystawiać faktury w KSeF dla konsumentów. Możliwe będzie też wystawianie faktur z załącznikami, ale tylko dla niektórych branż. Z kolei nabywca, by odliczyć koszty uzyskania przychodu, musi podać NIP i otrzymać fakturę w systemie. 

Czytaj również: Jest projekt zmian w KSeF - na razie bez daty wejścia w życie >>