Obdarowanym i spadkobiercom łatwiej jest uniknąć podatku od spadków i darowizn niż w latach poprzednich. Wynika to ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie 2023 roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.
Monika Pogroszewska Krzysztof Koślicki
06.01.2025
Domowe finanse PIT
Aby w 2025 roku sprzedać mieszkanie bez podatku, ważne są trzy kwestie. Chodzi o to, kiedy nabyliśmy sprzedawaną nieruchomość, ile zarobimy na sprzedaży i na co wydamy pieniądze z transakcji. Przepisy pozwalają na zastosowanie zwolnienia z opodatkowania. Sprzedający nieruchomość nie zapłaci PIT, gdy upłynęło pięć lat od jej nabycia, albo - jeśli nie może czekać - skorzysta z ulgi na własne cele mieszkaniowe.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska
04.01.2025
Domowe finanse PIT

Pomoc prawna między jednostkami policji nie podlega VAT

Finanse publiczne VAT Administracja publiczna
Otrzymywany przez Komendę Policji zwrot wydatków za udzielanie pomocy prawnej ma charakter publiczno-prawny i pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT. Czynności wykonywane na rzecz innych jednostek policji nie powinny być dokumentowane fakturami VAT - przyznał fiskus po przegranej przed sądem. Eksperci zwracają uwagę, że dopiero sąd zapobiegł absurdalnej sytuacji, w której jednostki policji płaciłyby VAT od wzajemnej pomocy.
Wiesława Moczydłowska
03.01.2025
Finanse publiczne VAT Administracja publiczna
Wprowadzenie obsługi załączników do KSeF jest pewnego rodzaju przełomem – jednak ograniczony zakres tej funkcjonalności raczej nie pozwoli na całkowitą eliminację konieczności wymiany załączników poza systemem. Ta zaś jest jednym z kluczowych wyzwań dla podatników przygotowujących się na wdrożenie e-fakturowania - piszą Michał Jaszczyński i Andrzej Kudaj z Deloitte.
Michał Jaszczyński Andrzej Kudaj
03.01.2025
VAT KSeF
Według szacunków Ministerstwa Finansów, w latach 2025-2027 cena detaliczna paczki 20 szt. papierosów będzie rosła średnio o ok. 2,7-3,1 zł rok do roku. W efekcie w 2027 r. może ona kosztować ok. 26 zł. To efekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Przepisy weszły w życie 1 stycznia br. Stawki opodatkowania nie dotyczą na razie m.in. urządzeń do waporyzacji - te zmiany są procedowane w odrębnym projekcie nowelizacji.
Inga Stawicka
02.01.2025
Akcyza
1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska
02.01.2025
CIT PIT VAT Rachunkowość
W przypadku nadwyżki w kasie trzeba ustalić, dlaczego powstała, by ją prawidłowo ująć w rachunku podatkowym. W szczególności trzeba się upewnić, że nie jest to należność przyszłych okresów, niestanowiąca przychodów podatkowych, lub kwota tylko w kasie przechowywana - wyjaśnia ekspert z programu LEX.
Krzysztof Klimek
31.12.2024
CIT Rachunkowość

Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska Tomasz Ciechoński Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Monika Sewastianowicz Robert Horbaczewski Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
31.12.2024
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
27 grudnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które zmienia zakres ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy nie skorzystają już z odliczenia na zakup pieca gazowego i olejowego. Zdaniem prawników, przepisy powinny być opublikowane z zachowaniem co najmniej 30-dniowego vacatio legis. Skrócenie tego okresu narusza konstytucyjną zasadę przyzwoitej legislacji oraz zaufania do państwa.
Monika Pogroszewska
31.12.2024
Prawnicy Domowe finanse PIT Nieruchomości

Czy w Polsce potrzebna jest niewypłacalność municypalna?

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
W Polsce żadna z jednostek samorządu terytorialnego nie posiada zdolności upadłościowej ani restrukturyzacyjnej. Zadłużenie gmin w Polsce stanowi jednak realny problem, a to jednoznacznie uzasadnia sens poszukiwania odpowiednich środków prawnych na wypadek niewypłacalności. Czas na dyskusję o potrzebie niewypłacalności municypalnej w Polsce – uważa prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
31.12.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Zaakceptowanie tezy przedstawionej przez NSA nie tylko jest nieuzasadnione merytorycznie i sprzeczne z dotychczasowym dorobkiem orzeczniczym, ale także może prowadzić do zbyt daleko idących konsekwencji praktycznych związanych ze stosowaniem ulgi B+R. Dlatego należałoby raczej uznać, że teza ta stanowi błędny i jednostkowy przypadek przywołania regulacji pomocowych w odniesieniu do ulgi B+R, a nie celowe działanie w tym zakresie - piszą Bartosz Wojtaczka i Agata Czerniak z Deloitte.
Bartosz Wojtaczka Agata Czerniak
31.12.2024
CIT PIT Doradca podatkowy
Do wejścia w życie systemu kaucyjnego pozostało jeszcze 10 miesięcy, lecz już dzisiaj wiadomo, że niektóre rozwiązania wymagają interwencji ustawodawcy i wprowadzenia pewnych korekt. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na skomplikowany system rozliczeń VAT poprzez korektę na koniec roku i przy zaangażowaniu podmiotu reprezentującego jako płatnika VAT. Prostszym rozwiązaniem byłoby pobieranie VAT od opakowań już w momencie każdej sprzedaży w ramach łańcucha dostaw - pisze dr Jacek Matarewicz.
Jacek Matarewicz
30.12.2024
VAT Doradca podatkowy
Właściciele domów mają czas do 31 grudnia 2024 r., jeśli chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej. Od 2025 r. tego typu inwestycje nie będą już objęte ulgą - zakłada rozporządzenie ministra rozwoju. Od nowego roku skorzystają za to z ulgi na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne.
Monika Pogroszewska
30.12.2024
Domowe finanse PIT Nieruchomości

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Poprawmy prawo Obrona cywilna
Prawo.pl i LEX rozpoczynają piątą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na: wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników.
Inga Stawicka
30.12.2024
Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Poprawmy prawo Obrona cywilna
Sfinansowane przez spółkę lekcje języka polskiego dla pochodzącego z zagranicy członka zarządu nie stanowią dla niego przychodu z nieodpłatnych świadczeń. To w interesie pracodawcy leży, by członek zarządu porozumiewał się po polsku. Na spółce nie ciążą więc obowiązki płatnika w zakresie poboru PIT od tych świadczeń - potwierdzają interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Marcin Szymankiewicz
30.12.2024
PIT Spółki
Osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych będą prowadzić księgi rachunkowe po przekroczeniu limitu 2,5 mln euro przychodów netto (10,7 mln zł). Obecnie limit ten wynosi równowartość 2 mln euro. Zmiana ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. O 25 proc. zostaną też podniesione progi dotyczące obowiązku badania sprawozdań finansowych. Nowelizacja rozszerza również obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Monika Pogroszewska
30.12.2024
Rachunkowość
Osoby rozliczające PIT za 2024 r. będą mogły skorzystać z szeregu ulg podatkowych, w zależności od ponoszonych wydatków i sytuacji osobistej. Najwięcej zaoszczędzić na podatku można dzięki ulgom rodzinnym oraz wydatkom na termomodernizację. Już teraz warto jednak zadbać o należyte udokumentowanie wydatków, ponieważ skarbówka może weryfikować prawidłowość rozliczeń.
Monika Pogroszewska
28.12.2024
Domowe finanse PIT
Sprzedaż wirtualnych przedmiotów za pośrednictwem portali nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT i powinna zostać zaklasyfikowana jako usługa elektroniczna, o której mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT. W tej sytuacji to portale, a nie przedsiębiorca sprzedający przedmioty, powinny być traktowane jako podatnicy VAT w transakcji sprzedaży z kupującymi.
Marcin Szymankiewicz
27.12.2024
VAT

Ustawa wprowadzająca zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców opublikowana

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Przepisy likwidujące składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku - podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa w tej sprawie została opublikowana Dzienniku Ustaw. Ustawa zakłada też obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
24.12.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Kto kupi firmowy sprzęt ze zniżką, zapłaci podatek i składki

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne
Pracownik ma przychód, jeśli odkupi od pracodawcy używany służbowy samochód lub laptop po preferencyjnej cenie. Zapłaci PIT od różnicy między wartością rynkową, a wpłaconą przez niego kwotą. Co więcej, może też zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. ZUS twierdzi w interpretacjach, że nie stosuje się tu zwolnienia ze składek. Eksperci ostrzegają, że takie stanowisko może przyjąć też w kontrolach.
Monika Pogroszewska
24.12.2024
PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne
Kwota wypłacona przez pracodawcę tytułem ugody sądowej nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3b ustawy o PIT. Zatem pracodawca jako płatnik musi pobrać PIT od odszkodowania, które wypłaca za dyskryminujące ukształtowanie wynagrodzenia pracownika. Zwolnienie z PIT nie obejmuje wszystkich odszkodowań, a tylko te, których wysokość lub zasady ustalania zostały określone wprost w stosownych przepisach prawa, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych kategorii odszkodowań.
Marcin Szymankiewicz
23.12.2024
PIT
Podstawą, od której oblicza się i pobiera wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych, jest „wynagrodzenie” w rozumieniu ustawy o PPK, czyli - co do zasady - podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK. „Wynagrodzeniem” mogą być także świadczenia niepieniężne, w tym prezenty świąteczne.
Anna Puszkarska
21.12.2024
PIT Prawo pracy PPK

Podatek od części garaży spadnie 10-krotnie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Od 2025 roku wszyscy właściciele miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych zapłacą preferencyjną "mieszkaniową" stawkę podatku od nieruchomości (ok. 1 zł za 1 mkw). Dla części osób to 10-krotna obniżka. Skorzystają z niej automatycznie, bez konieczności składania do urzędu gminy informacji IN-1, jeśli złożyli ją w poprzednich latach. Urzędnicy odpowiedzialni za pobór podatku ostrzegają jednak, że może to prowadzić do błędnych ustaleń. Wątpliwości budzi też fakt, że garaże wolnostojące nadal będą opodatkowane wyższą stawką.
Monika Pogroszewska
21.12.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Rada Fiskalna będzie niezależną instytucją o charakterze ekspercko-doradczym, która rozpocznie realizację swoich zadań w 2026 r., a w 2025 r. zostaną wyłonieni jej członkowie. W związku z zmianami w prawie UE oraz powstaniem rady, zmianie ulegnie proces budżetowy. Założenia do ustawy budżetowej zostaną zastąpione przez wieloletnie założenia makroekonomiczne. Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o Radzie Fiskalnej, zakładające m.in., że jej członków wybierać będzie Sejm za zgodą Senatu. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Monika Pogroszewska
20.12.2024
Finanse publiczne Finanse
Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie pięciu lat od nabycia lub wybudowania, podatnik w ogóle nie uzyskuje przychodu, a więc nie płaci podatku i nie składa zeznania rocznego z tego tytułu. W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę - wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.
Ministerstwo Finansów
20.12.2024
Domowe finanse PIT Nieruchomości

Zmiana kodów CN oleju napędowego - prezydent podpisał ustawę

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka
Zmiana kodu nomenklatury scalonej (CN) dotycząca oleju napędowego będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wraz z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/2522. 23 grudnia 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację dostosowującą polskie ustawy do nowych przepisów europejskich.
Tomasz Ciechoński
19.12.2024
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka
Trudno zgodzić się z kontrowersyjnym orzeczeniem NSA, że ulga B+R stanowi pomoc publiczną. Należy jednak przyznać rację sądowi, że wykonywanie narzędzi na zamówienie klienta może stanowić prace rozwojowe, ale wyłącznie wówczas, gdy będą to narzędzia w sposób znaczący różniące się od dotychczas wytwarzanych. W najbliższej przyszłości dowiemy się, jak wyrok ten wpływie na orzecznictwo i linię interpretacyjną KIS - piszą Iwona Makosz i Małgorzata Boguszewska.
Iwona Makosz Małgorzata Boguszewska
19.12.2024
CIT PIT
Organ podatkowy nie może odmówić odliczenia VAT zapłaconego przez spółkę przy nabyciu usług od innych podmiotów należących do tej samej grupy, jeśli usługi były przez nią wykorzystywane na potrzeby własnych transakcji - wynika z orzeczenia TSUE C‑527/23. Eksperci wskazują na konieczność prowadzenia dokładnej dokumentacji, która wykazuje związek usług z działalnością opodatkowaną. Powstają jednak wątpliwości, czy wyrok nie zwiększa też uprawnień fiskusa do badania, czy obciążająca podatnika część kosztu usługi ogólnych odpowiada temu, co faktycznie otrzymał. 
Monika Pogroszewska
19.12.2024
VAT Prawo europejskie

Gminy wiejskie postulują, by też mogły korzystać z doradców podatkowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Doradca podatkowy
Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP chcą, aby do projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym dodać przepisy, które umożliwią doradcom podatkowym świadczenie usług także na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim wykonują funkcję organu podatkowego (a nie podatnika lub płatnika).
Robert Horbaczewski
18.12.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Doradca podatkowy
Wniosek o interpretację indywidualną składamy, gdy mamy wątpliwości co do stosowania przepisów prawa podatkowego, nie jesteśmy pewni, czy nasze stanowisko jest prawidłowe, a pomyłka może nas sporo kosztować. Pamiętajmy jednak, że w zakresie spraw mniej skomplikowanych, niebudzących wątpliwości, można szybko uzyskać odpowiedź na infolinii KAS – telefonicznie, mejlowo lub na czacie - wyjaśnia Ewa Łuczak, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Ministerstwo Finansów
18.12.2024
PIT Nieruchomości