Prawo.pl
W piątek opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w przyszłym roku. Jeśli planowane przepisy wejdą w życie, limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia zostanie utrzymany na obecnym poziomie 20 tys. złotych. Zawężony zostanie jednak zakres stosowanych dotychczas zwolnień.
Krzysztof Koślicki
17.08.2024
VAT
Przepisy ustawy o PIT nie przewidują specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.
Monika Pogroszewska
17.08.2024
PIT Nieruchomości
Nie dla każdego zakupionego pojazdu samochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zastosowanie znajduje przepis ograniczający możliwość odliczenia VAT oraz kosztów eksploatacji pojazdu wyłącznie do 50 proc. tych kosztów. Jak się okazuje, w przypadku zakupu kampera najistotniejszy jest sposób wykorzystywania pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej.
Malwina Pasternak-Janik
16.08.2024
VAT Małe i średnie firmy
Rozpoczęliśmy prace nad funkcjonalnością, dzięki której użytkownik konta osoby fizycznej w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) będzie mógł udostępnić swoje dane dostępne w serwisie innej osobie fizycznej. Z nowej usługi skorzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej - poinformowało Ministerstwo Finansów. Rozwiązania mają zostać wdrożone w przyszłym roku.
Inga Stawicka PAP
15.08.2024
Administracja publiczna Finanse
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) potwierdziła w środę, że prowadzi działania audytowe w zakresie środków publicznych wobec 96 podmiotów. Łączna kwota objęta badaniem to około 100 mld złotych. Złożone zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa obejmują kwotę ponad 3,2 mld złotych. Kontrole dotyczą m.in. niegospodarnego i niecelowego wydatkowania środków publicznych.
Krzysztof Koślicki
14.08.2024
Finanse publiczne Administracja publiczna
Od ponad dekady, obok indywidualnego konta emerytalnego IKE, funkcjonuje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE. Mimo że są to rozwiązania praktycznie tożsame, IKZE wyróżnia się zastosowaniem preferencji podatkowej, polegającej na odliczeniu od podstawy opodatkowania PIT wpłat na indywidualne konto. Co jednak ciekawe, nie każda wpłata na konto podlega zwolnieniu z podatku dochodowego.
Malwina Pasternak-Janik
14.08.2024
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów, przy okazji wprowadzenia zmian o charakterze doprecyzowującym, planuje wprowadzenie kilku zmian w systemie podatkowym, które określa jako "uszczelniające system podatkowy". Środek sezonu ogórkowego nie oznacza więc nudy w świecie podatków - pisze Adam Hellwig, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Adam Hellwig
13.08.2024
CIT Doradca podatkowy
Sąd UE, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE, od 1 października będzie orzekał w trybie prejudycjalnym w sześciu dziedzinach. Chodzi o wspólny system VAT, akcyzę, kodeks celny, klasyfikację taryfową towarów w Nomenklaturze scalonej, odszkodowanie i pomoc dla pasażerów w przypadku opóźnienia lub odwołania usług transportowych lub odmowy przyjęcia pasażerów na pokład oraz system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2024
VAT Akcyza Prawo europejskie

Nowy obowiązek dla podatników – nadchodzi JPK_CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przygotowanie się na nadejście JPK_CIT powinno obejmować nie tylko aktualizację oprogramowania księgowego, które umożliwi generowanie plików z wymaganymi znacznikami. Kluczowym elementem jest także wygenerowanie próbnego pliku oraz przeprowadzenie z jego wykorzystaniem audytu podatkowego pod kątem potencjalnych ryzyk kontroli - piszą Łukasz Kempa i Łukasz Kaza z KR Group.
Łukasz Kempa Łukasz Kaza
13.08.2024
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do zmian w przepisach o podatku dochodowym. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Projektowana ustawa ma także zawierać zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej. Planowane są również zmiany w korzystaniu IP Box.
Krzysztof Koślicki
12.08.2024
Domowe finanse CIT Doradca podatkowy
Samorządy mogą odliczyć 50 proc. VAT od wydatków na samochody osobowe wykorzystywane do działalności mieszanej (opodatkowanej VAT i niepodlegającej opodatkowaniu) – wynika z orzeczeń WSA. Tymczasem organy podatkowe wciąż uważają, że trzeba stosować podwójne ograniczenie: zarówno tzw. prewspółczynnik, jak i odliczenie 50 proc. VAT, co w praktyce oznacza możliwość odliczenia kilku procent podatku. Spór musi rozstrzygnąć NSA.
Monika Pogroszewska
12.08.2024
VAT Administracja publiczna
Spadkobierca nie musi zwykle czekać ze zbyciem otrzymanej w spadku nieruchomości, by uniknąć PIT. Ale trzeba uważać na wyjątki, np. sprzedaż udziału w spadku. Ze sprzedażą powinny wstrzymać się ci, którzy kupili nieruchomość sami lub otrzymali ją w darowiźnie. Fiskus potwierdza, że pięcioletni termin uprawniający do zbycia bez podatku liczy się inaczej, w zależności od formy nabycia.
Monika Pogroszewska
10.08.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
W dniach 6-8 października 2024 r. we Wrocławiu odbędzie się Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego. Tematem Zjazdu jest Prawo finansowe – 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej – informuje Katedra Prawa Finansowego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Monika Pogroszewska
09.08.2024
Prawo gospodarcze
Myślę, że bardzo szybko przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej, możliwie sprawiedliwy - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że poprosił, Andrzeja Domańskiego, ministra finansów, i przedstawicieli partii koalicyjnych, by zaczęli między sobą rozmawiać o projekcie w sprawie zmian w składce zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali w lipcu ponad 63 tys. przesyłek pocztowych i kurierskich, w tym ponad 17 tys. przesyłek nadanych w Chinach, Kanadzie, USA i Meksyku. Wykryli 116 przesyłek z nielegalnymi substancjami. Najwięcej, bo aż 47 z nich, dotyczyło produktów leczniczych i steroidowych. W 27 przesyłkach ujawniono środki odurzające i psychotropowe - informuje KAS.
Monika Pogroszewska
09.08.2024
Ordynacja Administracja publiczna
Właściciel domu skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki poniesione po faktycznym zakończeniu budowy. Nie musi to być zakończenie formalne - takie stanowisko prezentują ostatnio i organy podatkowe, i sądy administracyjne. Jednak mimo złagodzenia stanowiska fiskusa, wciąż powstają spory co do tego, jak ustalić datę faktycznego zakończenia budowy. - Skoro jest to ulga na ekologię, to warto znowelizować przepisy i umożliwić odliczenie już na etapie budowy - sugerują eksperci.
Monika Pogroszewska
09.08.2024
Domowe finanse PIT Budownictwo
Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.
Agnieszka Matłacz
08.08.2024
Ordynacja

Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup elektrycznego roweru lub hulajnogi - potwierdza fiskus w interpretacjach. Nie ma również przepisu, który zabraniałby odliczenia kosztów roweru, jeśli przedsiębiorca mu już firmowy samochód. Fiskus zgadza się też na pełne odliczenie VAT od zakupu jednośladu. Powstaje jednak pytanie, czy od prywatnego użytku sprzętu firmowego nie trzeba płacić VAT, ale eksperci wskazują, że przepisy należy interpretować zdroworozsądkowo.
Monika Pogroszewska
08.08.2024
PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wyrok TSUE rozwiązuje długoletni spór o rozliczenie aportów

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE z 8 maja 2024 r. (C- C 241/23) może całkowicie zmienić podejście sądów administracyjnych i organów podatkowych do kwestii zapłaty akcjami za aport. TSUE jednoznacznie stwierdził, że za podstawę opodatkowania przy transakcji aportu powinno przyjmować się wydane w zamian za aport akcje w wartości emisyjnej - piszą Wojciech Majkowski i Mateusz Bolesta z KPMG w Polsce.
Wojciech Majkowski Mateusz Bolesta
08.08.2024
Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają płacić podatek od nieruchomości tylko od części budowlanej elektrowni. Unikną więc dużego wzrostu obciążeń. Ministerstwo Finansów chce poprawić w trakcie konsultacji kontrowersyjny projekt, z którego wynika, że podatek objąłby również urządzenia i panele. Prawnicy postulują, by przy okazji prac nad ustawą kompleksowo uregulować kwestie budowli związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Monika Pogroszewska
07.08.2024
Podatki i opłaty lokalne

Reforma skarbówki, o której nikt nie wie

Ordynacja Administracja publiczna
Funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej czeka reorganizacja – wynika z nowego zarządzenia Ministra Finansów. Resort odchodzi od nazwy „delegatura” urzędu celno-skarbowego, podczas gdy same placówki mają nadal działać. Resort finansów wyjaśnia, że celem jest zwiększenie skuteczności urzędów celno-skarbowych w walce z przestępczością podatkową. Jednak – jak alarmują związki zawodowe – funkcjonariusze i pracownicy nie mają wystarczających informacji na temat zakresu planowanych zmian ani celu reformy.
Monika Pogroszewska
06.08.2024
Ordynacja Administracja publiczna

MF chce uszczelnić obrót betonem

Ordynacja VAT Budownictwo
Ministerstwo Finansów zamierza objąć systemem SENT przewóz betonu gotowego do wylania do wszystkich podmiotów odbierających, w tym również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak uzasadnia, powinno to w znacznym stopniu przyczynić się do zredukowania nieuczciwych praktyk stosowanych przez podmioty funkcjonujące w obszarze obrotu betonem towarowym i konfekcji betonowej.
Monika Pogroszewska
06.08.2024
Ordynacja VAT Budownictwo
Kwestie związane z preferencją dla podatników działających w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne. Dodatkowo podatnikom blokowana jest możliwość uzyskania interpretacji indywidualnej. Dlatego niezbędne jest systemowe rozwiązanie tej kwestii - czy to poprzez wydanie nowej interpretacji ogólnej, czy to poprzez nowelizację przepisów – pisze Piotr Folwarczny, partner w CRIDO.
Piotr Folwarczny
06.08.2024
CIT

Fiskus zaczyna sprawdzać menedżerów na ryczałcie

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Organy podatkowe coraz bardziej interesują się rozliczeniami menedżerów, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie są to masowe kontrole, ale fiskus bierze pod lupę dokumentowanie świadczonych usług, ich wycenę, stawkę ryczałtu oraz kto jest ich odbiorcą. Prawnicy podkreślają, że przedsiębiorcy powinni zadbać o prawidłową dokumentację usług, z czym - jak się okazuje - często mają problem.
Monika Pogroszewska
06.08.2024
Ordynacja PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Wykładnia przyjęta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie prowadzi do niedającej się pogodzić z prawem unijnym dyskryminacji dywidend wypłacanych za granicę w stosunku do dywidend wypłacanych krajowo. W dłuższej perspektywie konieczne może okazać się wystąpienie w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE - piszą dr Filip Majdowski i Patrycja Parzygnat z EY Polska.
Filip Majdowski Patrycja Parzygnat
05.08.2024
CIT Prawo europejskie
Wnosząc mienie do fundacji rodzinnej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową reprezentację stron, formę dokonywanej czynności prawnej oraz rodzaj wnoszonego mienia. Z praktycznego punktu widzenia zasadne wydaje się pokrycie funduszu założycielskiego w formie pieniężnej, wyłącznie w minimalnej wysokości, a następnie uzupełnienie majątku fundacji, np. w formie darowizn - tłumaczy Marianna Valirakis-Wołyńska, radca prawny, partner w kancelarii Lawspective.
Marianna Valirakis-Wołyńska
05.08.2024
Fundacja rodzinna
Przepisy dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne, co przyczynia się do sporów i zniechęca inwestorów – alarmują eksperci. Nie pomogła interpretacja ogólna z 2019 r. ani nowelizacja ustawy z 2022 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przepisy z 2022 r. nie zawężają zwolnienia, a ulga dotyczy zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa.
Monika Pogroszewska
05.08.2024
CIT Doradca podatkowy
Pracodawca - po stwierdzeniu, że dokonał nienależnych wpłat do PPK - informuje o tym instytucję finansową, którą zwraca środki pochodzące z nienależnych wpłat, bez konieczności uzyskania zgody uczestnika pracowniczych planów kapitałowych. Przychodem uczestnika PPK jest nadwyżka ponad pobraną z jego wynagrodzenia, a następnie zwróconą mu wpłatę.
Anna Puszkarska
05.08.2024
PIT Prawo pracy Finanse PPK
Kupujący pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli spełnią ustawowe warunki. Dyrektor KIS potwierdza w interpretacjach, że nabywca nie traci prawa do zwolnienia, jeśli ma działkę z budynkiem gospodarczym. Nie zapłaci też podatku, jeśli nabył wcześniej w spadku udziały w kilku nieruchomościach, ale w żadnej nie ma więcej niż 50 proc.
Monika Pogroszewska
03.08.2024
Nieruchomości
Umowa leasingu zdobywa sobie z roku na rok coraz większą popularność wśród klientów, którzy szukają finansowania inwestycji w ramach prowadzenia swojej działalności. Przedsiębiorcy poszukują już nie tylko korzystnych ofert leasingu, ale coraz bardziej interesują się samą umową i tym, jakie są konsekwencje jej zawarcia. Pytania klientów firm leasingowych często dotyczą tego, jak bardzo elastyczną formą finansowania jest leasing - pisze Jerzy Strasz, radca prawny.
Jerzy Strasz
02.08.2024
Prawo gospodarcze