Senat w środowym głosowaniu zgłosił 70 poprawek do ustawy budżetowej na 2022 r. Zwiększył m.in. dotację do Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł oraz przeznaczył 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli i 690 mln zł na dla pracowników administracji w sądach, prokuraturach. Uznał, że inflacja w 2022 roku wyniesie 7,6 proc. Poprawki Senatu rozpatrzy teraz Sejm.
Jolanta Ojczyk
13.01.2022
Uchwalane w pośpiechu, bez większego przemyślenia i szerokich konsultacji przepisy tzw. Polskiego Ładu, weszły w życie. I tak już na początku stycznia pojawiły się pierwsze problemy - część pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenia na początku miesiąca zorientowało się, że ich wynagrodzenia są niższe niż w roku poprzednim. Problemów będzie tylko przybywać.
Marcin Zarzycki
13.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Nowego rozporządzenia o zaliczkach na PIT nikt nie chce stosować

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Wydane przez ministra finansów rozporządzenie doprowadziło do nieopisanego chaosu w rozliczeniach wynagrodzeń. Księgowi, biura rachunkowe, pracownicy działów płac widzą w tym duże ryzyko, że za zastosowanie się do rozporządzenia w przyszłości będzie trzeba ponieść karę. Na wszelki wypadek firmy proszą pracowników i zleceniobiorców, by wnioskowali o niestosowanie wątpliwych przepisów.
Krzysztof Koślicki
13.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

12. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już 19 stycznia

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
KPMG w Polsce, jak co roku w styczniu, zaprasza do udziału w Kongresie Podatków i Rachunkowości. Wydarzenie odbędzie się 19 stycznia 2022 roku w formie online. Tematem tegorocznej edycji są najnowsze zmiany podatkowe i praktyka rachunkowa, a także transformacja cyfrowa w funkcji finansowej. Rejestracja uczestników trwa do 17 stycznia. Udział w kongresie jest bezpłatny.
Krzysztof Koślicki
12.01.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Jeśli w danym miesiącu podatnikowi nie przysługuje ulga dla klasy średniej, ponieważ np. zarobił więcej, nie oznacza to, że nie może on skorzystać z ulgi w kolejnych miesiącach - twierdzi Ministerstwo Finansów. I zapewnia, że Polski Ład nie zmienił zasad opodatkowania PIT-em dodatku pielęgnacyjnego.
Grażyna J. Leśniak
12.01.2022
Domowe finanse PIT Polski Ład
Szef służby cywilnej w projekcie nowelizacji ustawy przekonuje, że wprowadzenie nowych systemów czasu pracy i wydłużenie maksymalnego okresu rozliczeniowego z 12 tygodni do 4 miesięcy jest konieczne. A stowarzyszenie zrzeszające urzędników i związki zawodowe przekonują, że to niedobry sposób na rozwiązanie narastającego problemu nierozliczonych nadgodzin.
Robert Horbaczewski
12.01.2022
Administracja publiczna Służba cywilna

PIT-2 obniża zaliczkę, ale jest chaos w sprawie jego składania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo Polski Ład
Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów pogubiło się w gąszczu Polskiego Ładu i doprowadziło do chaosu w rozliczaniu zaliczek od styczniowych wynagrodzeń. Po zapowiedziach zmian w zasadach składania PIT-2 ślad natomiast zaginął. Pracownicy nie wiedzą więc, czy powinni wypełniać druki i składać je pracodawcom, a ci nie mają pewności, czy te formularze powinni przyjmować.
Krzysztof Koślicki
12.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo Polski Ład
Dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu podatki miały stać się bardziej sprawiedliwe – niższe dla słabiej zarabiających, wyższe dla tych z lepszymi wynagrodzeniami. Szybko okazało się, że tzw. „zwykli ludzie” zamiast zyskać na zmianach, będą oddawać do budżetu więcej. I do tego doszedł nieznany dotąd chaos w przepisach - pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.
Arkadiusz Łagowski
12.01.2022
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc. trafił we wtorek do Parlamentu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Sejmu. Zgodnie z projektem, zmiany w ustawie o VAT mają wejść w życie 1 lutego.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2022
Domowe finanse VAT
Polski Ład, całkowicie nieprzemyślana rewolucja podatkowa, boleśnie dotyka kolejne grupy Polaków. Już w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów okazuje się, że podwyżka podatków dotyka kolejne grupy zawodowe, emerytów, osoby samotnie wychowujące dzieci, podejmujące pracę na dwóch etatach, osoby niepełnosprawne. A to dopiero początek.
Adam Mariański
11.01.2022
CIT PIT Doradca podatkowy

Urzędnicy skarbowi chcą szkoleń z Polskiego Ładu i grożą skargami do PIP

PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Polski Ład
Od wtorku 11 stycznia w urzędach skarbowych uruchomione zostały specjalne dyżury podatkowe o Polskim Ładzie. Urzędnicy zgłaszają jednak nieprzygotowanie i domagają się szkoleń z nowych przepisów. Grożą też prośbą do Państwowej Inspekcji Pracy o natychmiastowe podjęcie kontroli w jednostkach KAS, w celu zbadania, czy i w jakim zakresie naruszane jest prawo pracy.
Krzysztof Koślicki
11.01.2022
PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Polski Ład

Infolinia ma pomóc w zrozumieniu Polskiego Ładu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło infolinię dla obywateli i przedsiębiorców. Wiceminister Olga Semeniuk zapewnia, że dzięki niej osoby zainteresowane uzyskają rzetelne informacje na temat rozwiązań Polskiego Ładu. Z wszelkimi pytaniami można dzwonić pod specjalny numer telefonu.
Krzysztof Koślicki
11.01.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W czasie pandemii szpitale nie narzekają na brak pracy, wręcz mają jej pod dostatkiem, a teraz doszedł kolejny. W sobotę i niedzielę do dyrektorów szpitali dzwonili pracownicy NFZ, by jak najszybciej wdrożyli rozporządzenie, które ma łagodzić negatywne skutki zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. A jego realizacja może uderzyć rykoszetem w lekarzy i niektóre pielęgniarki, którym w 2023 roku grozi dopłata ogromnego podatku.
Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Zawody medyczne Polski Ład
Dla ratowania Polskiego Ładu minister finansów zmienił rozporządzeniem zasady pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek od przychodów uzyskanych w 2022 roku. Na jego podstawie ZUS chce emerytom i rencistom, których świadczenia mieszczą się w przedziale 4920 zł – 12800 zł, korzystniej obliczać zaliczkę na podatek i składki, ale zdaniem prawników, nie ma do tego prawa.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład

Podatkowa konferencja w Krakowie już w tę środę

Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
12 stycznia 2022 roku w Krakowie odbędzie kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego "(Nie)bezpieczne podatki". Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSPUJ, działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. W konferencji można wziąć udział w formie zdalnej. Uczestnictwo jest bezpłatne.
Krzysztof Koślicki
10.01.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników 973 mln zł. Nie wszystkie jednak transparentnie się z niego rozliczyły, niestety, jakość ich sprawozdań finansowych pozostaje niska – wynika z badania Grant Thornton. Jego autorzy podkreślają, że to około 2 proc. dochodów polskiego budżetu.
Krzysztof Sobczak
10.01.2022
Pomoc społeczna PIT
Pracodawcy mają ogromny problem. Po sobotniej zmianie przepisów, poniedziałkowe rozliczenie i wypłata wynagrodzeń za grudzień stanęły pod znakiem zapytania. Wydane rozporządzenie – zamiast pomóc – dołożyło kolejnych wątpliwości. Firmy mają wybierać, które zasady stosować. Jeśli jednak zastosują te obowiązujące w grudniu ubiegłego roku, pracownicy będą musieli dopłacić brakujący podatek później.
Krzysztof Koślicki
10.01.2022
PIT Poprawmy prawo Polski Ład
Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę, że wydane przez ministra finansów rozporządzenie dotyczące obliczania zaliczek na PIT rażąco narusza porządek konstytucyjny. Zdaniem samorządu doradców ten akt prawny pogłębi tym samym chaos prawny i informacyjny związany z wprowadzonymi od 1 stycznia 2022 r. zmianami w systemie podatkowym.
Krzysztof Koślicki
10.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład

Miasta w 2022 r. - nie rezygnują z inwestycji i wybierają deficyt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład
Spadające dochody z PIT, wysoka inflacja, rosnące ceny prądu, gazu i paliw oraz skutki finansowe pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na budżetach miast uchwalonych na 2022 r. Kurczy się nadwyżka operacyjna. Część samorządów decyduje się na utrzymanie realizowanych inwestycji kosztem wzrostu deficytu. Inne zadania inwestycyjne wyhamowują.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
10.01.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Rząd winien, nie księgowi!

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne
Za hiperinflację i zbliżającą się katastrofę ekonomiczną odpowiadają Tusk i opozycja. A za niewyobrażalny bałagan w zasadach obliczania płac i składek, w czego efekcie wielu pracowników zarobiło mniej niż dotychczas - księgowi. Ta tradycyjna narracja obecnej ekipy rządzącej właśnie z hukiem się wali. Tylko czy leci jeszcze z nami pilot?
Krzysztof Sobczak
10.01.2022
PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne

Rząd podniósł akcyzę tylko na niektóre alkohole, na inne... obniżył

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, które podniosły znacząco opodatkowanie alkoholu. Uzasadnieniem, według deklaracji resortu finansów, była troska o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu. Eksperci punktują tu jednak brak spójności rządu – w tym samym czasie obniżono bowiem podatek nakładany na producentów win, miodów pitnych i wódek regionalnych.
Krzysztof Koślicki
10.01.2022
Domowe finanse Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller przyznał w sobotę, że wynagrodzenia naliczono w sposób nieprawidłowy w stosunku do tego, jakie były zamierzenia reformy. Różnice, wynikające z błędu mają być wypłacone w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Finansów organizuje cykl spotkań on-line dla księgowych, podczas których eksperci doradzą, jak to robić.
Renata Krupa-Dąbrowska Jolanta Ojczyk
09.01.2022
W przyszłym tygodniu rozpocznie się wypłacanie różnic w płacach nieprawidłowo zaniżonych po wejściu w życie reformy podatkowej - zapewnia rzecznik rządu Piotr Müller. Księgowe w prywatnych firmach mówią, że to niemożliwe, doradcy podatkowi ostrzegają, że rozporządzenie to bubel prawny, a jego realizacja grozi ogromnymi dopłatami podatku w 2023 roku.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska
08.01.2022
PIT Polski Ład

Decyzję samorządowego kolegium odwoławczego można zaskarżyć

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Rozpoznanie odwołania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze kończy postępowanie podatkowe. Jego decyzję można jednak zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten będzie mógł uchylić nie tylko zaskarżoną decyzję, ale również poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.
Marek Sondej
08.01.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Rodzice utrzymują dzieci - to obowiązek, nie darowizna

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Rodzice muszą utrzymywać finansowo swoje dzieci. Nieprecyzyjna granica między świadczeniami alimentacyjnymi a darowiznami powoduje jednak zainteresowanie fiskusa. W niektórych sytuacjach wypłaty trzeba bowiem traktować jak darowizny i zgłaszać organom podatkowym. Bez poinformowania fiskusa, konieczne może być zapłacenie podatku.
Krzysztof Koślicki
08.01.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków. Połowa ich łącznych przychodów musi się jednak mieścić w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł – wynika z wyjaśnień MF. Potwierdza to jednocześnie tezy artykułu opublikowanego w zeszłym tygodniu w serwisie Prawo.pl. Złożenie wspólnego PIT nie będzie więc korzystne dla wszystkich małżonków.
Krzysztof Koślicki
07.01.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Co jest jednym z najważniejszych tzw. deficytów ustrojowych naszego państwa od co najmniej 15 lat? Odpowiedź jest dość prosta i znana tym, którzy się ową państwowością zajmują: bardzo często brakuje nam tzw. pamięci instytucjonalnej. Organy naszego państwa w większości nie umieją gromadzić, przechowywać i pielęgnować wiedzy niezbędnej dla funkcjonowania szeroko rozumianej władzy.
Witold Modzelewski
07.01.2022
Akcyza Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przypomina, że co do zasady, PIT-2 składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia. Oświadczenie obowiązuje do odwołania przez pracownika. Nie ma potrzeby składać go co rok. Zgodnie z przepisami, złożenie PIT-2 daje pracodawcy prawo do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. W 2022 roku jest to 425 zł miesięcznie.
Krzysztof Koślicki
05.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład

Ryczałt ma być korzystny, ale trudno z niego skorzystać

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład
Jednym z założeń Polskiego Ładu jest uproszczenie rozliczeń podatkowych i upowszechnienie rozliczania PIT w formie ryczałtu od przychodów. Problem jednak w tym, że z tego udogodnienia w praktyce trudno będzie skorzystać. Przejście na ryczałt nie jest bowiem możliwe, jeśli podatnik będzie współpracował z byłym pracodawcą – i to przez dwa lata.
Krzysztof Koślicki
05.01.2022
PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład
Minister Finansów potwierdził, że przewidziane w ustawie o CIT zwolnienie z opodatkowania dywidendy otrzymywanej przez spółki (tzw. parent-subsidiary) może być stosowane także do dywidend wypłacanych przez spółki jawne i komandytowe. Niestety jednak nadal pozostają wątpliwości co do tego, w jaki sposób ustalić grono podatników uprawnionych do zwolnienia.
Benedykt Rubak
04.01.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski