Prawo.pl
Ministerstwo Finansów odsunęło termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, nie podając jednak nowej daty ani zakresu ewentualnych zmian. Większość prawników radzi, by przedsiębiorcy nie przerywali prac związanych z wdrożeniem KSeF, a dodatkowy czas wykorzystali na ulepszenie związanych z nim procesów. Zwłaszcza, że wiele firm poniosło już z tego powodu spore wydatki. Pojawiają się też jednak głosy, że lepiej poczekać na wynik audytu w MF.
Monika Pogroszewska
30.01.2024
VAT KSeF
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł po raz kolejny, że dopuszczalne jest wsteczne korygowanie stawek amortyzacji podatkowej za lata, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Spółka może w trakcie danego roku zdecydować o obniżeniu takiej stawki ze skutkiem od początku roku. Korekta stawek pozwoli poprawić sytuację finansową przedsiębiorców, którzy ponieśli straty m.in. w wyniku pandemii Covid-19.
Monika Pogroszewska
29.01.2024
CIT PIT
Osoby niepełnosprawne oraz mające na utrzymaniu m.in. niepełnosprawne dziecko odliczą od dochodu wydatki na samochód do limitu wynoszącego 2280 zł rocznie. Z ulgi skorzystać można także za poprzednie lata, składając korektę deklaracji. Jest to możliwe np. w sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna otrzymała orzeczenie w 2023 r., ale wynika z niego, że niepełnosprawność powstała wcześniej. Nie trzeba mieć dokumentów potwierdzających wysokość wydatków na samochód.
Monika Pogroszewska
27.01.2024
Domowe finanse PIT Niepełnosprawność
Minister finansów Andrzej Domański odwołał Piotra Patkowskiego ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Uzasadnił, że Patkowski "nie posiada kompetencji niezbędnych do pełnienia tak ważnej dla polskiej gospodarki funkcji". Piotr Patkowski był prezesem PANA od 11 listopada 2023 r. Po południu szef MF poinformował, że powołał Jacka Gdańskiego na nowego prezesa PANA.
Monika Pogroszewska Grażyna J. Leśniak
26.01.2024
Rachunkowość Finanse
Ministerstwo Finansów analizuje regulacje dotyczące minimalnego podatku CIT, w tym formuły dalszego ich funkcjonowania - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Nie przedstawił jednak na razie jednoznacznego stanowiska w sprawie przepisów, które weszły w życie z początkiem 2024 r. Podkreślił jedynie, że rozliczenie podatku nastąpi dopiero w 2025 r. Organizacje przedsiębiorców apelują o zniesienie tej daniny
Monika Pogroszewska
26.01.2024
CIT Doradca podatkowy
Podpisywane są pierwsze umowy o dofinansowanie w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Już teraz widać, że pewne zapisy umowy o dofinansowanie uległy zdecydowanej zmianie. Warto wiedzieć na co powinny zwrócić uwagę jednostki samorządowe.
Magda Żyża
26.01.2024
Finanse samorządów RODO
Doradcy podatkowi, którzy już aktywowali swoje e-skrzynki w usłudze e-doręczenia, mają trzy systemy do korespondencji z organami skarbowymi. Ta mnogość nie ułatwia pracy, może prowadzić do problemów z terminowym wywiązywaniem się z obowiązków. Środowisko doradców podatkowych oczekiwałoby jednego stabilnego systemu komunikacji elektronicznej. Osobiście mam nadzieję, że docelowo będzie to usługa e-doręczeń - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.
Wiesława Moczydłowska
26.01.2024
Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

KIDP: Potrzebne zmiany w e-Urzędzie Skarbowym

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Samorząd doradców podatkowych apeluje do resortu finansów o rozwiązanie problemu, który mają pełnomocnicy reprezentujący osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Doradcy wskazują, że MF zapomniał o dostępie do rozliczeń osób fizycznych. Sprawa jest pilna, bo w 2024 roku po raz pierwszy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą dostaną od fiskusa gotowe rozliczenie, które będą mogli zaakceptować lub ręcznie skorygować.
Krzysztof Koślicki
25.01.2024
Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę nie wystarczy do uznania jej związku z działalnością gospodarczą. W ustaleniu takiego związku przydatne jest to, czy nieruchomość wprowadzona została do ewidencji środków trwałych. Rozbiórka linii kolejowej wyklucza możliwość realizowania przewozów, ale nie pozbawia związku tych nieruchomości z działalnością gospodarczą spółki – uznał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
25.01.2024
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Senat w środę nie zgłosił poprawek do ustawy budżetowej na 2024 rok. Ustawa trafiła już do podpisu do Prezydenta RP. Zaplanowano w niej m.in. 20-procentowy wzrost wynagrodzeń pracowników administracji, a także przesunięcie ponad 199 mln zł na rezerwę ogólną m.in. z budżetu: Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu Ochrony Danych Osobowych (11,9 mln zł).
Krzysztof Koślicki
24.01.2024
Finanse publiczne Administracja publiczna
Po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem, obecnie jedyną formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kosztów uzyskania przychodów aktualnie już się nie rozlicza. Przychodem jest co do zasady umówiony czynsz, jaki płaci najemca (dzierżawca) z tytułu najmu. Najczęściej są to pieniądze, ale zapłata może nastąpić również w naturze.
Krzysztof Koślicki
24.01.2024
Domowe finanse
Nowe brzmienie przepisu dotyczącego pobieranych od wynagrodzeń pracowników składek ZUS i zasad uznania ich za koszty uzyskania przychodów w ramach ustawy o CIT wzbudza niemało wątpliwości. Jedno jest pewne - wskazane wydatki mogą być kosztem w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne - jednak pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.
Malwina Pasternak-Janik
24.01.2024
CIT Rachunkowość
Usługi polegające na realizacji warsztatów online w formie uprzednio nagranych filmów nie są objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług przewidzianym dla usług kultury. Potwierdza to interpretacja wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zwolnione z VAT są natomiast usługi samodzielnego wykonania dzieła (albumu) na zamówienie nabywcy.
Jakub Sitarski
23.01.2024
VAT Małe i średnie firmy

NIK: Gminy nieskutecznie ściągają podatki i opłaty lokalne, szwankuje kontrola zarządcza

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza
W większości skontrolowanych gmin działania podejmowane w celu zwiększenia dochodów własnych były nieskuteczne lub obarczone nieprawidłowościami. Podatki lokalne naliczano w niewłaściwej wysokości lub za niewłaściwy okres. Większość gmin nieprawidłowo dochodziła zaległości z tytułu dochodów własnych – wynika z raportu NIK.
Robert Horbaczewski
22.01.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza
W 2024 r. obowiązuje analogiczny katalog zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, jak w roku poprzednim. W sprzedaży dostępne są obecnie kasy fiskalne online. Nie można już kupić kas z zapisem papierowym, które były dostępne do 31 sierpnia 2019 r., ani kas z zapisem elektronicznym, które można było kupić do 31 grudnia 2022 r.
Sylwia Loręcka
22.01.2024
VAT Małe i średnie firmy
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił interpretację, zgodnie z którą pracownik otrzymujący akcje spółki matki polskiego przedsiębiorcy miałby trzykrotnie zapłacić podatek: w momencie otrzymania praw do akcji, otrzymania akcji oraz ich zbycia. To dobra wiadomość dla pracowników oraz spółek oferujących im programy motywacyjne. Na finał sprawy trzeba było jednak czekać ponad trzy lata.
Monika Pogroszewska
22.01.2024
PIT
W piątek, 19 stycznia, Jurand Drop, wiceminister finansów, spotkał się z Kamilem Jesionowskim, prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (PIBR) i dr. hab. Stanisławem Hońko, prezesem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Głównym tematem spotkania były regulacje dotyczące rachunkowości i audytu. Poruszono również kwestię niezbędnego nadzoru publicznego nad rynkiem audytorskim.
Krzysztof Koślicki
20.01.2024
Rachunkowość
Przepisy nie uwzględniają wniosku o przyznanie dostępu lub odebranie dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym dla osób fizycznych. Dla dobra podatników oraz w interesie KAS należy jak najszybciej zmienić przepisy tak, by osoby fizyczne miały możliwość udostępnienia swych danych pełnomocnikom - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.
Wiesława Moczydłowska
20.01.2024
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Skuter elektryczny nie jest wózkiem inwalidzkim ani pojazdem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Tak twierdzi fiskus w interpretacjach i nie zgadza się, by osoba niepełnosprawna skorzystała z ulgi rehabilitacyjnej na zakup skutera trójkołowego ani czterokołowego. Odliczyć może jedynie wydatki na dostosowanie pojazdu do własnych potrzeb.
Monika Pogroszewska
20.01.2024
PIT Niepełnosprawność
Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. – zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Nie podał jednak nowej daty. Resort chce, by KSeF został wdrożony tak szybko, jak to możliwe, ale nowy termin zostanie określony po przeprowadzeniu audytu dotychczasowych prac. Szef KAS Marcin Łoboda wskazał na problemy techniczne i informatyczne. Według ekspertów to dobra decyzja, która cieszy większość podatników. Ale w trudniejszej sytuacji są ci, którzy kończą już prace nad wdrożeniem KSeF i ponieśli duże wydatki.
Monika Pogroszewska
19.01.2024
VAT
Wartość bezpłatnego zakwaterowania nie jest przychodem pracownika, którego pracodawca oddelegował do wykonywania zadań za granicą. Takie stanowisko zajął po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny, uzasadniając, że skoro zgodnie z dyrektywą UE świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, to nie stanowią też podstawy opodatkowania. Według ekspertów to zmiana linii orzeczniczej, która może też być podstawą wystąpień o zwrot nadpłaty.
Monika Pogroszewska
19.01.2024
PIT Prawo pracy
Sejm uchwalił w czwartek ustawę budżetową na 2024 r. wraz z poprawkami zakładającymi m.in. ograniczenie wydatków na IPN. Teraz budżet trafi do Senatu, a 29 stycznia budżet ma trafić do prezydenta. Z kolei w środę parlament zakończył w środę prace nad ustawą okołobudżetową na 2024 r., która przewiduje m.in. 30-proc. podwyżki dla nauczyli oraz dodatkowe 3 mld zł na m.in. psychiatrię i onkologię dziecięcą. Senat nie wniósł poprawek, więc ustawa zostaje przekazana do prezydenta.
Monika Pogroszewska PAP
18.01.2024
Finanse publiczne
Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego, by wybrać jedną z trzech dostępnych form opodatkowania biznesu: skalę podatkową, podatek liniowy 19 proc. i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To, która z nich jest opłacalna, zależy m.in. od wysokości przychodów i ponoszonych kosztów oraz przysługujących przedsiębiorcy ulg. Z karty podatkowej można korzystać tylko na zasadzie praw nabytych, a ten, kto chce z niej zrezygnować, ma czas do 20 stycznia.
Monika Pogroszewska
18.01.2024
PIT Małe i średnie firmy
Ministerstwo Finansów planuje zmiany w ustawie o rachunkowości o charakterze usprawniającym. Mają one dotyczyć przede wszystkim ubezpieczenia OC od usług księgowych. Resort nie planuje natomiast prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego, ponieważ wyniki prekonsultacji dotyczących kierunków rozwoju tego zawodu są niejednoznaczne.
Monika Pogroszewska
17.01.2024
Finanse
Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie wejdzie jednak w życie 1 lipca 2024 roku. Ministerstwo Finansów długo informowało, że nie planuje zmiany tego terminu, ale ostatecznie w dniu 19 stycznia poinformowało o zmianie decyzji. Coraz więcej przedsiębiorców i ekspertów postulowało przesunięcie terminu, by poprawić liczne niedociągnięcia przepisów. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że firmy, które zainwestowały już znaczne środki w dostosowanie do KSeF, nie chcą ponosić kosztów kolejnych zmian.
Monika Pogroszewska
17.01.2024
VAT KSeF
Być może warto rozszerzyć zakres dopuszczalnej działalności gospodarczej fundacji rodzinnej, tak by nie różnił się on znacząco od zakresu, w jakim taką działalność prowadzą spółki handlowe. Oczywiście nie jest to temat prosty, ponieważ zwiększenie przestrzeni do swobodnie prowadzonej przez fundację działalności gospodarczej zwiększa jednocześnie ekspozycje na ryzyka nierozerwalnie związane z taką działalnością - pisze Paweł Mardas, adwokat, partner w praktyce Fuzji i Przejęć kancelarii Kochański & Partners.
Paweł Mardas
16.01.2024
Spółki
Operatorzy platform internetowych będą mieli jeszcze rok, by przekazać szefowi KAS informacje o sprzedających w internecie. Raporty za 2023 i 2024 r. mają przekazać do 31 stycznia 2025 r. - wynika z informacji przedstawionych w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów. Ustawa wdrażająca dyrektywę DAC-7 ma wejść w życie 1 lipca 2024 r. Platformy mają zbierać dane od momentu, gdy sprzedający przekroczy próg 2 tys. euro lub 30 transakcji w danym okresie rozliczeniowym.
Monika Pogroszewska
16.01.2024
Wydaje się, że prawidłowe jest zarówno ujmowanie na paragonach w jednej pozycji ceny towarów z opłatą za plastik z ujednoliconą stawką VAT, jak też wyodrębnianie dwóch pozycji - ceny za towar oraz opłaty dodatkowej z odpowiadającą im stawką VAT. Stanowisko w tej sprawie powinno zająć Ministerstwo Finansów – piszą dr Jacek Matarewicz i Dominika Kasińska z Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.
Jacek Matarewicz Dominika Kasińska
15.01.2024
Środowisko VAT
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje stawkę 8,5 proc., ale kryteria jej zastosowania budzą wiele wątpliwości. Trudno też uzyskać w tej sprawie interpretację fiskusa. Efektem są liczne spory podatkowe, zwłaszcza w branży IT. Eksperci wskazują, że ustawa jest przestarzała, a jedynym sposobem zakończenia sporów byłaby jej nowelizacja. Najprostsze rozwiązanie, to zdefiniować pojęcie "oprogramowania".
Monika Pogroszewska
15.01.2024
PIT Poprawmy prawo
W 2024 r. obdarowanym i spadkobiercom łatwiej będzie uniknąć podatku od spadków i darowizn, niż w latach poprzednich, co wynika ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie ubiegłego roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.
Monika Pogroszewska
13.01.2024
Domowe finanse PIT