Prawo.pl
Ministerstwo Zdrowia analizuje narzędzia walki z nadwagą i otyłością, w tym wykorzystanie polityki fiskalnej. Nie planuje jednak wprowadzenia tzw. podatku cukrowego ‒ zapewnia resort. Także Ministerstwo Finansów deklaruje, że obecnie nie pracuje nad akcyzą na niezdrowe produkty.
Grażyna J. Leśniak
26.10.2019
Akcyza Finanse
Wydatki poniesione na zakup lub wytworzenie zapasów, materiałów i półproduktów będą stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia przedsiębiorstwa. To, że ich zbycie nastąpi w ramach transakcji sprzedaży firmy nie ma znaczenia. Przepisy ustawy o CIT nie przewidują w tym zakresie żadnej szczególnej regulacji. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
25.10.2019
CIT
Bez względu na to, kiedy i czy zostaną wypracowane jakieś uzgodnienia przejściowe, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest przesądzone. Oznacza to, że ostatecznie zostanie ona „państwem trzecim” w rozumieniu przepisów o VAT. Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców najistotniejsza będzie zmiana sposobu opodatkowania transakcji towarowych – pisze Michał Szczech z RSM Poland.
Michał Szczech
25.10.2019
VAT Brexit
Indywidualna interpretacja podatkowa ma potwierdzać, że postępowanie podatnika jest prawidłowe i chronić przez odmiennym podejściem skarbówki. Eksperci wskazują, że to tylko teoria. W praktyce interpretacje chronią coraz słabiej, a fiskus próbuje je podważać. Wygodnym argumentem jest, że pytający we wniosku źle opisał swoją sytuację. Zdarza się to coraz częściej.
Krzysztof Koślicki
25.10.2019
Ordynacja
Doradztwem podatkowym nie jest tylko rzetelne prowadzenie ksiąg zgodnie z prawem ani informowanie o zmianach przepisów. Gdyby tak było, szkolenia mogliby prowadzić jedynie doradcy podatkowi. Trudno też oczekiwać, że księgowi będą prosić o opinię doradców w każdej sprawie – twierdzi dr hab. Stanisław Hońko
Krzysztof Koślicki
25.10.2019
Rachunkowość Doradca podatkowy
Od piątku, 25 października, niektórzy podatnicy podatku dochodowego nie będą musieli składać deklaracji CIT-8 w wersji elektronicznej. Żeby nie ponosić dodatkowych wydatków związanych chociażby z zakupem podpisu elektronicznego, będą mogli składać dokumenty w wersji papierowej. Na zmianie zyskają m.in. fundacje i stowarzyszenia.
Krzysztof Koślicki
24.10.2019
CIT Rachunkowość
Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy dożywocia stanowi jej odpłatne zbycie. Jednak przy tego rodzaju umowie niemożliwe jest ustalanie przychodu na podstawie wartości nieruchomości wyrażonej w cenie określonej w umowie lub wartości rynkowej, gdyż ta ‒ w przypadku dożywocia ‒ nie występuje.
Grażyna J. Leśniak
24.10.2019
Domowe finanse PIT
Nieznaczna poprawa dynamiki wzrostu CIT wobec PKB w Polsce w latach 2016–2018 jest niższa niż średnia państw członkowskich OECD. Wzrost CIT został wygenerowany przez ograniczony krąg podatników, których działalność gospodarcza jest bezpośrednio zależna od poziomu konsumpcji.
Krzysztof Koślicki
23.10.2019
CIT
Dochody budżetowe z CIT wzrosły w 2018 roku o 6,3 mld zł. Za połowę tego wzrostu odpowiadały podmioty dostarczające usługi finansowe, czyli banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, podmioty leasingowe, faktoringowe i parabanki oraz podmioty zajmujące się obsługą transakcji finansowych i fundusze inwestycyjne
Agnieszka Matłacz
23.10.2019
CIT
Od listopada będzie można występować do skarbówki o wiążące informacje stawkowe tzw. WIS. Przepisy są jednak tak skonstruowane, że potwierdzanie prawidłowości stosowanych stawek może okazać się iluzoryczne. Zdaniem ekspertów, fiskus nie będzie chciał odnosić się do przepisów niepodatkowych, do których odwołują się nowe załączniki ustawy o VAT.
Krzysztof Koślicki
23.10.2019
VAT
Ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych tzw. ustawa DRM została przyjęta przez Senat 18 października. Wprowadza ona nowe procedury rozstrzygania sporów, reguluje zagadnienia dotyczące uprzednich porozumień cenowych, jak również nawiązuje do nowego mechanizmu współpracy z fiskusem – pisze Katarzyna Darska z KPMG w Polsce.
Katarzyna Darska
22.10.2019
Ordynacja
Uczestnictwo sołtysów w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, imprezach kulturalnych i sportowych, finansowanych ze środków budżetu gminy, gdy wiąże się z wykonywaniem przez nich funkcji, należy zaliczyć do ich codziennych obowiązków. Wydatki gminy w tym zakresie nie są dla sołtysów przychodem. Nie stanowią też dla nich nieodpłatnego świadczenia - uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2019
Samorząd terytorialny PIT
Ministerstwo Finansów publikuje na swojej stronie internetowej objaśnienia podatkowe i wyjaśnienia podatkowe. Dla przeciętnego Kowalskiego nie ma między nimi żadnej różnicy. Tymczasem jest, i to ogromna: pierwsze są wydawane na podstawie ordynacji podatkowej i zapewniają ochronę tym, którzy się do nich zastosują. Drugie – nie.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2019
Ordynacja
Eksperci nie mają wątpliwości - rozpatrywanie sprawy w obu instancjach przez ten sam organ, czyli przez tego samego naczelnika urzędu celno-skarbowego, utrudnia realizację zasady dwuinstancyjności postępowania. W rezultacie podatnik stawiany jest na z góry przegranej pozycji. Odwołując się od decyzji, trudno jest liczyć na wygraną.
Krzysztof Koślicki
22.10.2019
Ordynacja CIT VAT
Pismo zostało doręczone na adres spółki, ale ustalono, że nie mógł tam przebywać żaden z jej pracowników. Syndyk podnosił, że w budynku znajdują się siedziby kilku spółek, co zrodziło wątpliwość czy osoba, która pokwitowała odbiór była pracownikiem innej spółki, czy też można ją potraktować jako zarządcę budynku lub dozorcę.
Dorian Lesner
21.10.2019
Ordynacja Spółki
Od 1 kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, a od lipca 2020 roku wszyscy pozostali podatnicy VAT będą składać nowy JPK_VAT. Obejmie on dwie części – deklarację i ewidencję. Ma to uprościć rozliczanie się z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze w zakresie VAT. Stosowne przepisy opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Koślicki
21.10.2019
VAT
Organy ścigania takie jak policja, prokuratura i urzędy celno-skarbowe mają obowiązek, z urzędu, ścigać przestępstwa kryminalne, karno-gospodarcze i skarbowe. Urzędnicy, którzy tego nie robią, sami popełniają przestępstwo ‒ mówi prof. dr hab. Zygfryd Siwik, emerytowany nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim
Grażyna J. Leśniak
21.10.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
17,75 proc. wyniesie przejściowa stawka PIT w rozliczeniach za rok 2019 r. To efekt jej obniżenia w trakcie roku podatkowego z 18 do 17 proc. Zmiana wymusiła też określenie na nowo skali podatkowej. A ponieważ znowelizowane przepisy budziły wiele pytań i wątpliwości ze strony płatników, to też Ministerstwo Finansów zdecydowało się wydać objaśnienia podatkowe.
Grażyna J. Leśniak
21.10.2019
PIT
Wynagrodzenia pracowników spółki zatrudnionych na umowę o pracę, dokonujących montażu, nie wpływają na wartość początkową montowanego przez nich, nabytego przez spółkę, środka trwałego. Powinny być one ujęte bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów, w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników.
Wiesława Moczydłowska
21.10.2019
CIT
Podatnik może skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym, jeśli w zakupionym lokalu będzie realizował własne potrzeby mieszkaniowe, mieszkając w nim 2-3 noce tygodniowo podczas podróży służbowych i podczas urlopów spędzanych z rodziną. I to nawet, jeśli w pozostałym okresie mieszkanie to będzie przez niego wynajmowane
Grażyna J. Leśniak
19.10.2019
PIT
Senat przyjął w piątek bez poprawek uchwaloną w środę przez Sejm ustawę obniżającą o 50 proc. stawkę podatku akcyzowego na samochody hybrydowe. Zmiana ma spowodować wzrost poziomu użytkowania pojazdów niskoemisyjnych. Ma też ograniczyć emisję szkodliwych substancji i poprawić jakość powietrza w Polsce.
Krzysztof Koślicki
18.10.2019
Akcyza
Senat przyjął w piątek bez poprawek uchwaloną w środę przez Sejm ustawę o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Przepisy w dużej mierze są wdrożeniem dyrektywy europejskiej DRM. Nowością będzie też możliwość współpracy z fiskusem. Dzięki temu firmy będą rzadziej kontrolowane.
Krzysztof Koślicki
18.10.2019
Ordynacja
Nawet, jeśli akta nie są przechowywane w formie elektronicznej to nie oznacza, że nie można ich w takiej formie wydać. Taka możliwość istnieje chociażby w postaci skanów dokumentów - wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem sądu, organy skarbowe są zobowiązane przekazać podatnikowi kopie akt w formie elektronicznej
Wiesława Moczydłowska
18.10.2019
VAT Administracja publiczna Prawo AI
Kwoty przelane do dostawcy mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, bo są ponoszone w celu uzyskiwania przychodów. Fakt, że podatnik nie posiada faktur a jedynie potwierdzenie dokonanych przelewów bankowych, nie ma znaczenia. Ważne, by wydatki zostały rzetelnie udokumentowane ‒ potwierdza skarbówka.
Grażyna J. Leśniak
18.10.2019
CIT PIT
Ministerstwo Finansów chce zreformować system nakładania kar za niepłacenie podatków. Kary grzywny mają być co najmniej takie, ile wyniosło uszczuplenie należności. Resort sprawiedliwości w trakcie konsultacji projektu zgłosił jednak poważne zastrzeżenia. Redakcja Prawo.pl dotarła do treści pisma MS.
Krzysztof Koślicki
17.10.2019
Prawo karne Ordynacja
Najnowsza interpretacja potwierdza, że firma może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup towarów, które następnie sprzeda za złotówkę w ramach akcji marketingowej. Takie działanie ma związek z zachowaniem źródła przychodów. Zdaniem ekspertów, stanowisko fiskusa wydaje się oczywiste, potwierdza jednak, że podatnicy są coraz bardziej niepewni w interpretowaniu prawa.
Krzysztof Koślicki
17.10.2019
CIT PIT
Podatkowe dochody uzyskane z działalności przejętych spółek zależnych mogą pokryć w kolejnych latach stratę przejmującej spółki dominującej. Połączenie spółek – mimo korzyści podatkowej - nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania tej czynności. Potwierdził to Szef Krajowej Administracji Skarbowej
Grażyna J. Leśniak
16.10.2019
CIT PIT Kontrola zarządcza
Przepisy wskazują na zamknięty katalog podmiotów, które mogą być stroną w postępowaniu podatkowym. Może to być m.in. podatnik, płatnik, ich następca prawny, jak również osoba trzecia, która - mając na względzie swój interes prawny - żąda działań organu podatkowego, której czynność ta dotyczy lub której interesu prawnego działanie organu się odnosi
Jolanta Nowicka
16.10.2019
Ordynacja
Organy podatkowe mają problemy z pełnomocnictwem ogólnym i szczególnym. Jedne doręczają postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego pełnomocnikowi szczególnemu, ustanowionemu na etapie kontroli podatkowej, a nie bezpośrednio podatnikowi. Inne piszą do pełnomocnika ogólnego, choć ustanowiony jest szczególny.
Grażyna J. Leśniak
16.10.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Mimo, że liczba postępowań kontrolnych systematycznie spada, stają się one jednak coraz bardzie uciążliwe dla podatników. Resortowi finansów zależy na wzroście skuteczności i efektywności poboru należności podatkowych i niepodatkowych. Celem jest również poprawa skuteczności zwalczania przestępstw.
Krzysztof Koślicki
15.10.2019
Ordynacja