Prawo.pl
Resort finansów zapowiada uruchomienie specjalnego programu współdziałania z podatnikami. Współpraca ma opierać się na zaufaniu, przejrzystości i pewności działania. Propozycje można zgłaszać do 27 czerwca 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
23.04.2019
Ordynacja
Projekt nowej ordynacji podatkowej przewiduje wprowadzenie tzw. programu współdziałania, czyli polskiej wersji co-operative compliance. Pomysł pochodzi od Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Został on jednak istotnie zmieniony i rozbudowany przez Ministerstwo Finansów – pisze dr hab. Hanna Filipczyk.
Hanna Filipczyk
23.04.2019
Ordynacja
Ministerstwo Finansów chce uszczelnienia systemu poboru opłaty recyklingowej. Będą nią objęte także grubsze torby foliowe. Sklepy będą musiały wpłacać opłatę co miesiąc, a nie raz w roku. Sama wysokość opłaty nie ulegnie zmianie. Według rządowych planów nowe zasady mają zacząć obowiązywać już we wrześniu tego roku.
Krzysztof Koślicki
23.04.2019
Środowisko Prawo gospodarcze Finanse
W resorcie finansów i w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez ministra finansów nie odnotowano aktów dyskryminacji kobiet ‒ poinformował wiceszef resortu Leszek Skiba. Z danych, które przedstawił wynika jednak, że np. w MF średnie wynagrodzenie kobiet wynosi 6705,59 zł , a mężczyzn ‒ 6897,32 zł.
Grażyna J. Leśniak
20.04.2019
Finanse publiczne Prawo pracy Finanse
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że składa wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników z Dolnego Śląska odpowiedzialnych za wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karnego skarbowego, którego efektem ma być zawieszenie przedawnienia.
Krzysztof Sobczak
19.04.2019
Ordynacja CIT PIT Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które mają wdrożyć unijną dyrektywę w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w UE. Zmiany dotkną m.in. uprzednich porozumień cenowych. Zdaniem ekspertów, projekt wymaga jednak poprawek.
Grażyna J. Leśniak
19.04.2019
Ordynacja
Mimo wcześniejszych zaprzeczeń, Ministerstwo Finansów będzie jednak próbowało ograniczyć prawo do rozliczania PIT według stawki liniowej przez małe firmy. Będzie też specjalny test przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów, chodzi tylko o zapewnienie wpływów budżetowych na finansowanie świadczeń socjalnych.
Krzysztof Koślicki
18.04.2019
PIT
Termin na rozliczenie rocznego podatku mija 30 kwietnia. Do tego dnia trzeba przesłać do urzędu wypełniony formularz. Można skorzystać z systemu e-Deklaracje lub złożyć PIT w wersji papierowej. Nowością w tym roku jest możliwość skorzystania z usługi Ministerstwa Finansów - Twój e-PIT.
Krzysztof Koślicki
18.04.2019
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uruchomiło do obsługi e-faktur bezpłatną Platformę Elektronicznego Fakturowania. Mogą z niej korzystać i przedsiębiorcy, i administracja. Od 18 kwietnia zamawiający mają bowiem obowiązek odebrania od wykonawców tzw. strukturyzowanych e-faktur.
Jolanta Ojczyk
18.04.2019
Zamówienia publiczne
Nadal nie wiadomo, czy sprzedaż nieruchomości komercyjnych podlega opodatkowaniu VAT, czy PCC. Objaśnienia podatkowe wydane niedawno przez Ministerstwo Finansów dodatkowo komplikują sytuację w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
18.04.2019
VAT
Ministerstwo Finansów uspokaja podatników, że nie pojawiają się żadne problemy w rozliczeniach w rozliczeniach PIT przez twórców. Jak zapewnia resort w reakcji na artykuł w Prawo.pl, ministerstwo otrzymało jednostkowe sygnały o takich sytuacjach w początkowym okresie działania nowej usługi. Natychmiast zostało to skorygowane i nie ma już miejsca.
Grażyna J. Leśniak
17.04.2019
PIT

Prokuratorzy częściej oskarżają podatników

Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Fiskus coraz częściej karze podatników na podstawie kodeksu karnego skarbowego i przepisów karnych. Z praktyki doradców podatkowych wynika, że występowanie dwóch oskarżycieli - prokuratora i organu skarbowego, staje się regułą. Akty oskarżenia kierowane są nawet przeciwko osobom, które swoje decyzje opierały na korzystnych dla nich wyrokach.
Krzysztof Koślicki
17.04.2019
Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Ulga w PIT dla młodych pracowników, wyższe koszty uzyskania przychodów, obniżenie do 17-proc. stawki PIT – takie zmiany zapowiada Ministerstwo Finansów. Pierwsza w nich będzie dostępna już od października br. Zdaniem ekspertów, to jednak żadna reforma podatków, a jedynie propaganda i kiełbasa wyborcza.
Krzysztof Koślicki
16.04.2019
PIT
Ministerstwo Finansów przyznało, że był kolejny błąd w systemie Twój e-PIT. Tym razem dotyczył 50 proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich. Eksperci radzą, aby osoby, które w porę nie wychwyciły błędu i zaakceptowały rozliczenie w formie elektronicznej, złożyły korektę zeznania rocznego.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2019
PIT
Do 21 kwietnia można zarejestrować swój udział w tegorocznej edycji konkursu Tax’n’You. Jest on skierowany do studentów zainteresowanych tematyką podatkową, prawną i rachunkową.
Krzysztof Koślicki
15.04.2019

MF: Komornicy nie podlegają VAT

Wymiar sprawiedliwości VAT
Komornik sądowy nie ponosi samodzielnie odpowiedzialności z tytułu prowadzonej działalności. Nie świadczy też usług w tradycyjnym rozumieniu. Nie jest więc podatnikiem VAT. Potwierdza to wydana w poniedziałek interpretacja ogólna ministra finansów.
Krzysztof Koślicki
15.04.2019
Wymiar sprawiedliwości VAT
Skoro uprawniony organ administracji, w drodze decyzji, może cofnąć rejestrację automatu do gier przed jej wygaśnięciem, to za oczywiste i logiczne należy uznać, że rejestracji tej nie może cofnąć, jeżeli ta już wygasła, na przykład w związku z upływem okresu, na jaki została dokonana. Potwierdził to NSA.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2019
Ordynacja
Zasada neutralności nie pozwala na odmienne traktowanie, z punktu widzenia VAT, podobnych towarów lub usług, które są wobec siebie konkurencyjne. Przy ocenie podobieństwa danych towarów lub usług, zasadniczo należy uwzględniać punkt widzenia przeciętnego konsumenta. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2019
VAT
Zakup roweru może być kosztem uzyskania przychodu w PIT. W przypadku kontroli, przedsiębiorca będzie jednak musiał udowodnić fiskusowi, że wydatek ma związek z prowadzoną działalnością. Jednoślad daje również prawo do pełnego odliczenia VAT. Nie jest bowiem samochodem.
Krzysztof Koślicki
13.04.2019
PIT
We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym. Sejm przyjął w piątek nowelizację przepisów o VAT, PIT i CIT.
Krzysztof Koślicki
12.04.2019
VAT

Reforma podatków wymaga rzetelnej dyskusji

Ordynacja CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Mechanizmy ochrony podatnika, kierunki zmian w podatkach dochodowych, stosowanie zasady in dubio pro tributario, ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, nowe obowiązki związane z e-sprawozdawczością – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone w trakcie forum Podatki przyszłości. Spotkanie organizuje samorząd doradców podatkowych.
Krzysztof Koślicki
12.04.2019
Ordynacja CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów o wymianie informacji podatkowych z innymi krajami. Zagraniczni urzędnicy będą mogli uczestniczyć w polskich postępowaniach. Oświadczenia o rezydencji podatkowej będą dodatkowo opatrzone klauzulą o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.
Krzysztof Koślicki
12.04.2019
Ordynacja
Od stycznia 2019 roku konieczne jest raportowanie osiąganych korzyści wynikających z zastosowania tzw. schematów podatkowych. Do końca marca podatnicy przesłali 702 informacje. Większość jednak źle. Błędów jest tyle, a niepewność podatników tak duża, że MF zapowiada wydanie kolejnych objaśnień.
Krzysztof Koślicki
12.04.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Wznowienie postępowania podatkowego jest możliwe m.in. wtedy, gdy zostanie przedstawiony nowy dowód, który nie został wcześniej ujawniony. Musi on jednak istnieć już w chwili orzekania, a tylko nie został wcześniej ujawniony. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Aleksandra Partyk
11.04.2019
Ordynacja
Stosowanie prawa podatkowego pojmowane jest jako swoista loteria poglądów. Ktoś, kto ma prawo wyrażać poglądy „wyższego rzędu”, ma władzę afirmowania lub negowania poglądów „niższego rzędu”. Na tym teraz polega rozumienie tzw. wymiaru sprawiedliwości – pisze prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Witold Modzelewski
11.04.2019
Ordynacja
Potrzebny jest zbiór podstawowych praw podatników i obowiązków organów podatkowych. Może go wprowadzić ustawa o karcie praw podatnika. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, karta taka jest bardzo potrzebna. Musi być jednak napisana prostym i przyjaznym językiem.
Krzysztof Koślicki
11.04.2019
Ordynacja
Rewolucja cyfrowa i rozwój e-gospodarki wymuszają zmiany na rynku usług doradczych. Szybko zmieniający się świat może być jednak okazją do rozwoju firm. Zwłaszcza, że istnieje coraz więcej narzędzi, które mogą je w tym wesprzeć.
Krzysztof Koślicki
11.04.2019
Rachunkowość Doradca podatkowy
Opodatkowanie zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku od 2019 roku uległo modyfikacji. Zmiany, które weszły w życie, znacząco zmieniły rozliczenia podatkowe sprzedawców.
Iwona Kaczorowska
10.04.2019
PIT Podatek od spadków i darowizn
To, że w kiosku podatniczka zajmowała się sprzedażą hot-dogów i zapiekanek, które wymagały podgrzania, nie oznacza, że nie powinna ponieść opłaty targowej. W kiosku sprzedawano bowiem głównie gotowe pieczywo. Ta działalność była przeważająca. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Aleksandra Partyk
10.04.2019
Podatki i opłaty lokalne
Brak katalogu przesłanek należytej staranności i instrukcji chroniącej podatników skutecznie komplikuje rozliczenia VAT. Firmy nie wiedzą, jak weryfikować kontrahentów. Narażają się tym na dotkliwe konsekwencje skarbowe i brak prawa do odliczenia VAT. Skarży się na to aż 69,8 proc. przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
10.04.2019
VAT