Nowelizacja przepisów zmienia zasady i tryb wymiany informacji podatkowych. Zmodyfikowane mają też zostać m.in. obowiązki instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany danych oraz kontrolę ich wykonywania. Jak wynika z uzasadnienia, celem projektowanej ustawy jest wyeliminowanie wątpliwości związanych ze stosowaniem pierwotnie przyjętych rozwiązań legislacyjnych.

Zobacz również:
Zmiany w VAT przyjęte – zapłata tylko na zgłoszony rachunek >>

Ograniczenie prawa do ponownej korekty – ważne zmiany w kontroli >>


Zaangażowanie pracowników zagranicznych urzędów

Po wejściu w życie nowych przepisów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł zawierać z właściwym organem państwa członkowskiego porozumienia w zakresie przebywania jego upoważnionych przedstawicieli w siedzibach polskich organów podatkowych. Zagraniczni urzędnicy będą mogli być obecni w toku postępowań w sprawie udzielenia informacji podatkowych, postępowań podatkowych i czynności kontrolnych. Ustawa przewiduje także wprowadzenie dodatkowego prawa do ich obecności w postępowaniu w sprawie udzielenia informacji podatkowych. Będą oni mogli zadawać pytania świadkom oraz stronom w ramach przeprowadzanego dowodu z zeznań świadka lub przesłuchania strony.

 

Odpowiedzialność za składanie fałszywych oświadczeń

Istotna zmiana ma dotknąć także oświadczeń o rezydencji podatkowej. Chodzi o wprowadzenie przepisu wymagającego składania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym. Oświadczenia będą musiały być opatrzone klauzulą o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Zdaniem ustawodawcy, składane oświadczenie musi być opatrzone odpowiednim rygorem w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia i przestrzegania procedur należytej staranności, a tym samym skutecznego wdrożenia standardu automatycznej wymiany informacji podatkowych. Klauzula ta będzie wymagana w oświadczeniach składanych po 1 września br.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami o rachunkach finansowych, interpretacjach podatkowych oraz informacji o jednostkach z grupy - komentarz praktyczny >

Czy polska spółka akcyjna należąca do zagranicznej grupy kapitałowej zobowiązana jest do złożenia powiadomienia CBC-P? - odpowiedź >

Automatyczna wymiana informacji o interpretacjach podatkowych i decyzjach w sprawach cen transakcyjnych - procedura >

 

Stefan Babiarz, Bogusław Dauter

Sprawdź  
POLECAMY