Fiskus restrykcyjnie podchodzi do kosztów podatkowych rozliczanych przez najmniejszych przedsiębiorców. Najbardziej problematyczna jest kwestia cienkiej granicy między wydatkiem związanym z funkcjonowaniem firmy, a kwotami ponoszonymi na cele osobiste. Podatnicy wolą więc dmuchać na zimne i na wszelki wypadek pytają niemal o wszystko. Wiele pytań dotyczy rozliczania wydatków na zakup rowerów. Skarbówka jest tutaj, o dziwo, zaskakująco zgodna. Wydatki na rower mogą być kosztem uzyskania przychodów. Potwierdzają to najnowsze interpretacje.

Rower może być pojazdem służbowym

Organy podatkowe zwracają uwagę, że przepisy prawa nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Warunkiem koniecznym jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Pracujący Ukrainiec zapłaci polski PIT >>

Jeżeli rower, który podatnik zamierza zakupić, będzie w istocie wykorzystywany na potrzeby firmy, to wydatki poniesione na jego nabycie będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów. Warunkiem jest należyte udokumentowanie poniesionego wydatku np. w formie faktury. Jako przykład można tu podać m.in. interpretacje nr IBPBI/1/415-95/13/SK, IBPP2/443-377/14/KO oraz IPPB1/415-710/13-2/JB. Jeśli rower będzie tańszy niż 10 tys. złotych, wydatek będzie można od razu (jednorazowo) zaliczyć do kosztów. Jeśli cena będzie wyższa, konieczna będzie jego amortyzacja. Stanowisko organów podatkowych potwierdza także Izabela Rutkowska, doradca podatkowy. Przestrzega jednak, że w przypadku ewentualnej kontroli, fiskus może chcieć sprawdzić, czy przedsiębiorca faktycznie korzysta z roweru na potrzeby firmy. Przedsiębiorca będzie musiał wtedy udowodnić, że jeździ nim np. do klientów.

 

VAT od roweru można odliczyć

Istotną kwestią jest również możliwość pełnego odliczenia VAT od wydatku poniesionego na jednoślad. Ustawa o VAT daje możliwość odliczenia całego VAT zapłaconego przy zakupie roweru. Potwierdza to m.in. interpretacja nr IPPP3/443-624/13-2/MK. Wynika z niej, że rower nie jest pojazdem samochodowym. Nie dotyczą go więc ograniczenia w odliczeniu podatku od towarów i usług. Przypomnijmy. Przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód do celów firmowych i prywatnych, ma prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku zawartego w cenie nabytego towaru lub usługi związanych z tym pojazdem. Prawo do odliczenia całego podatku przysługuje w sytuacji, gdy samochód wykorzystywany jest w 100-proc. na potrzeby firmy. Aby to udowodnić trzeba jednak prowadzić specjalną ewidencję.

Zobacz również: Firmowe samochody wciąż źródłem niejasności podatkowych >>