W 2019 r. liczba osób deklarujących złożenie rocznego PIT za 2018 r. przez internet wzrosła aż o 13 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnęła rekordowe 69 proc.

e-Twój PIT najpopularniejszy

Polacy rozliczający się przez internet, najczęściej korzystają z usługi Twój e-PIT, która została wprowadzona w tym roku. Czyni tak aż 50 proc. ankietowanych. Jednocześnie 90 proc. podatników składających zeznanie podatkowe PIT za 2018 rok za pomocą usługi Twój e-PIT, oceniło ją zdecydowanie lub raczej pozytywnie. System logowania do usługi jest postrzegany przez 93 proc. Polaków jako zdecydowanie lub raczej bezpieczny.

Zobacz również: Leki z ulgą w PIT, ale suplementy już nie zawsze >>

Ulga na internet tylko przez dwa lata >>

- Tak duży wzrost osób deklarujących złożenie rocznego zeznania podatkowego za 2018 rok przez internet, jest niewątpliwe wynikiem wprowadzonej przez Ministerstwo Finansów, usługi Twój e-PIT. Świadczy to o tym, że podatnicy docenili zalety tej formy rozliczenia się z fiskusem. Należy również zaznaczyć, że w tym roku usługa ta została udostępniona jedynie tym osobom, które rozliczają się na formularzu PIT-37 oraz PIT-38 – tłumaczy Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

 

Podatnicy coraz bardziej samodzielni?

Z raportu wynika także, że sześciu na dziesięciu podatników uważa, że roczne rozliczenie z urzędem skarbowym jest bardzo łatwe lub raczej łatwe. Trudności z wypełnieniem zeznania PIT zgłasza jedynie 14 proc. Polaków. O 5 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania wzrosła liczba podatników, którzy samodzielnie wypełniają swój PIT (48 proc. wskazań). Pomimo deklarowanego braku trudności w rozliczeniu PIT, aż 44 proc. osób zleca w całości uzupełnienie deklaracji PIT komuś innemu. Najczęściej są to osoby z rodziny lub znajomi, doradcy podatkowi oraz księgowi. Zdaniem Grzegorza Grochowiny, menedżera w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce, przygotowanie zeznania rocznego PIT postrzegane jest przez dużą część podatników jako łatwe lub bardzo łatwe. Wynika to z wielu składowych, w tym z wprowadzonej od tego roku usługi Twój e-PIT. - Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę na rozbieżność pomiędzy oceną poziomu trudności wypełnienia zeznania podatkowego przez podatników a odsetkiem Polaków samodzielnie wypełniających PIT. Zaledwie co drugi Polak podlegający obowiązkowi rozliczenia z urzędem skarbowym sporządza zeznanie podatkowe PIT samodzielnie – podkreśla Grochowina.

 


Coraz popularniejszy 1 proc.

Z badania KPMG w Polsce wynika także, że w zeznaniu podatkowym PIT za 2018 r. 45 proc. podatników skorzysta z dostępnych ulg podatkowych. Jest to wzrost aż o 6 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania. Podobnie jak w poprzednich latach, Polacy zdecydowanie najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (66 proc. spośród podatników korzystających z ulg). 16 proc. podatników odliczyło bądź odliczy w swoim zeznaniu wydatki na cele rehabilitacyjne, a 14 proc. skorzysta z odliczenia dostępnego w ramach ulgi z tytułu darowizn. W tym roku 84 proc. Polaków przekazało lub przekaże 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jest to więcej o 2 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego roku. Chęć przekazywania 1 procenta rośnie wraz z poziomem wykształcenia podatników. Jednocześnie blisko 8 na 10 respondentów przekazujących swój 1 procent przyznało, że dokonuje wyboru organizacji pożytku publicznego w oparciu o sugestię lub prośbę znajomych i rodziny.